Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: ρελε αυτονομιας

  1. #1

    Question ρελε αυτονομιας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Χερεται θα μπορουσε καποιος να μου κανει μια γενικη περιειλιψει για τα ρελε αυτονιμιας για ποιους λογους τα χρεισιμοποιουμε ,στης εγκαταστσασεις.Δηλ επαφες,πηνιο,εντολη ανοιγματος,κ,λ ευχαριστω.

  2. #2
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    μηπως ενοεις πινακες αυτονομιας κεντρικης θερμανσης?ρελε αυτονομιας δεν λεει τιποτα.

  3. #3
    Χερεται el greco ενοω τα ρελε τα πλαστηκα με πηνιο τα 8κταπολικα 6πολικα τ.λ οπου τα τοποθετουμε για διαφορες εντολες σε λεβητοστασια πιναμες αυτονομιας.Απλα ειθελα μια επιξυγησει για τις επαφες κλεισες ανοιχτες? και για το πηνιο δινουμε τον ουδετερο για να οπλιση το ρελε?δηλ βαζουμε φαση στο ρελε του πηνιου και με τον ουδετερο οπλιζουμε το ρελε? και οσες επαφες ειναι ανοιχτες δινουμε εντολη σε καθε μηχανισμο ,ενο η αλλες μενουνε κλειστες?..ευχαριστω.

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    εαν το πηνιο ειναι 230v δινεις φαση ουδετερο για να οπλισει.αυτα βγαινουν σε διαφορες τασης συνεχους και εναλλασωμενου,24 12 48 vDC η AC με οποια ταση αναφερει με αυτην οπλιζεις. τωρα για τις επαφες οταν το ρελε ειναι σε κατασταση ηρεμιας εχεις εντολες απο τις NC του ρελε και οταν ειναι οπλισμενο εχεις εντολες απο τις NO του ρελε . λιγο παλια τεχνολογια αλλα ακομα επικρατει σε αυτονομιες θερμανσης και ζεστου νερου χρησις. πιο ευελιχτα ειναι τα plc που κανουν πολλα περισοτερα. εαν μπορεσω θα ανεβασω μια φωτο να δεις.
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες 313.jpg‎  
    Last edited by el greco; 07-01-2016 at 23:43:43.

  5. #5
    Χερεται φιλε el greco καταρχας ειθελα να πω πως ασχολουμε με υργα καυσημα Κ.Θ κανω ηλεκτ/εγκατ λεβητο.αλλα με ρελε δεν μου εκατσε να κανω και γιαυτο σε ρωτεισα αν και με τον χρωνο και παντα αυτοδιμηουργειτος, εχω σειρουλα και το παλευω με τις γνωσεις μου.με τα plc τα ειχα κανει στη σχωλει ηλεκτρολογιας απο τοτε δεν τα εχω ποιασει στα χερια μου ξερω κανουνε διαφορα προγραματα λ.π βλεπω τι φωτο κανεις δουλιτσα καλη δικια σου η εγκατασταση?μπραβο φιλε.Αν δεν κανω λαθος ηλεκτρικος λεβητας? ο διακλαδοτηρας που βλεπω ? δωσμου μια περιγραφη για την εκγτατασταση!ευχαριστω μηλαμε.

  6. #6
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    δουλευω 20 τετραγωνικα ηλιαλους συλλεκτες για 1000αρη μποιλερ 3πλης.οταν δεν εχει ηλιο το ζεστενει ο καυστηρας γκαζιου που βλεπεις.ετσι δουλευει απο απριλιο μεχρι νοεμβρη.το χειμωνα εχουμε ενα 150αρη μποιλερ που ζεσταινει μονο με τον καυστηρα.ταυτοχρονα εχω και 2 διαμερισματα που εχουν κεντρικη θερμανση με τον υπαρχοντα καυστηρα.ολλα γινωνται μεσω του μεικτοδιαχωριστη και ο inverter κυκλοφοριτης κανει το κολπο.

Παρεμφερή θέματα

  1. ρελε για αυτοματη εναλλαγη
    από geo9429 στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία απάντηση: 26-11-2014, 18:09:17
  2. ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ
    από pitakis στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 11-04-2012, 07:33:42
  3. Ρελε Διαρροης
    από cpap στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 18-01-2010, 17:39:28
  4. Ουδέτερος μειωμένου & ρελέ
    από papath στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 28-02-2009, 16:38:55
  5. ΡΕΛΕ
    από ziko στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 12-05-2004, 23:32:24

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό