Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #1

    ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας αν είναι εύκολο. Θα ανακαινίσω ένα διαμέρισμα της δεκαετίας του 60. Δυστυχώς από κατασκευής δεν υπήρχε καθόλου εγκατάσταση θέρμανσης πετρελαίου. Ούτε αναμονές υπάρχουν, ούτε υπόγειο υπάρχει για να μπει λέβητας πετρελαίου. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι είναι διπλοκατοικία (ισόγειο-πρώτος-δεύτερος) όλα τα διαμερίσματα ανήκουν στην οικογένεια οπότε δεν έχουμε κάποιο κοινόχρηστο κόλλημα στο να κάνουμε νέα εγκατάσταση θέρμανσης, μόνο οικονομικό είναι το θέμα
    Επίσης, και η ταράτσα ίσως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να μπει λέβητας πετρελαίου, αν κάτι τέτοιο είναι νόμιμο και εφικτό.
    Φυσικό αέριο περνάει από το δρόμο μας, οπότε θα μπορούσε να γίνει και εγκατάσταση φυσικού αερίου με αυτόνομο ίσως λέβητα.
    Τί θα με συμβουλεύατε να βάλω λοιπόν ως θέρμανση σε ένα τέτοιο σπίτι, με δεδομένη και την ηλικία του και το ότι η μόνωση στους τοίχους φαντάζομαι πως δεν είναι και η καλύτερη; Πετρέλαιο? Φυσικό αέριο? Ενδοδαπέδια? Ηλεκτρικά πάνελ? Τζάκι? Κάτι άλλο? Οτιδήποτε έχετε να προτείνετε θα το ακούσω με χαρά. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται, υπολογίστε πως το κόστος μελέτης και εγκατάστασης είναι ένας σημαντικός παράγοντας για εμάς στις μέρες μας. Το σπίτι είναι σε γειτονιά του Πειραιά, οπότε δεν έχουμε να αντιμετωπίσουμε και τίποτα κρύα όπως της Βόρειας Ελλάδας, ούτε και τις υγρασίες των νησιών.
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    χερεται βαλτε λεβητα πετρελαιου συμπικνοσης!θα βρητε καλους φτανη να πεσετε στα καταλιλα χερια, αν θελετε να αποφυγετε εταιριες τ.λ αν και το φυσικο αεριο εναι καθαρο αλλα μπενει εταιρια στη μεση αυτο για μενα ελεγε η γιαγια μου φυγαμε απο την παραδοση και καταστρεφομαστε! τι να πω οτι βολευη στην μελοντικη τσεπη του καθενος! αυτα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    koropi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11
    Ανακαίνιση σημαίνει αρκετά χρήματα, για αυτό φρόντισε να πιάσουν τόπο. Λύσεις υπάρχουν πάρα πολλές, επομένως χρειάζεται να βρεις αυτή που ταιριάζει σε σένα (και τους συγκατοίκους σου) και τις συνήθειές σου και σε αυτό θα σε βοηθήσει κάποιος μηχανικός που ξέρει καλά το αντικείμενο.
    Η λύση του λέβητα συμπύκνωσης είναι πολύ καλή λόγο του υψηλού βαθμού απόδοσης.
    Το πετρέλαιο είναι ένα καύσιμο, προσωπικά θα εξέταζα πρώτα το αέριο.
    Θεωρώ όμως σημαντικότερο όλων να εξεταστεί η πιθανότητα μόνωσης του κτιρίου γιατί έτσι θα μειωθεί το κόστος της θέρμανσης

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καλημέρα σας.
    Να δούμε τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα.
    Συμφωνώ με το κομμάτι της θερμομόνωσης του κτιρίου. Θα μειώσει και το κόστος αγοράς του αρχικού εξοπλισμού, αφού θα απαιτείται μικρότερη ισχύ, αλλά και το κόστος χρήσης της θέρμανσης και του θερινού κλιματισμού.
    Αφού αποφασιστεί το παραπάνω, πρέπει να γίνει ΜΕΛΕΤΗ θερμικού φορτίου. Τετραγωνικά, κυβικά και άλλα τεχνάσματα των καταστημάτων, αποτελούν σίγουρα βήματα προς την αποτυχία.
    Η βιομάζα (ξύλο, pellets, chips) δεν προτείνεται για τον Πειραιά, για λόγους δικής σας ευκολίας (μεταφορά, αποθήκευση, τροφοδοσία) και ρύπανσης (αιθαλομίχλη).
    Οι ηλεκτρικοί θερμοπομποί έχουν μικρό κόστος αγοράς-εγκατάστασης, αλλά αναφερόμενοι σε θέρμανση μεγάλης κλίμακας, υψηλό κόστος χρήσης. Καλύτεροι είναι οι θερμοσυσσωρευτές.
    Στον καυστήρα πετρελαίου θα πρέπει να συνυπολογίσετε και το χώρο για τη δεξαμενή.
    Το φυσικό αέριο είναι πιο οικονομικό σε χρήση από το πετρέλαιο.
    Η πιο αποδοτική λύση είναι η αερόθερμη αντλία θερμότητας. "Καίει" λιγότερο από οτιδήποτε άλλο και με μεγάλη διαφορά. Άν γίνει δε, εγκατάσταση fan coils, δεν χρειάζεστε και επιπλέον κλιματιστικά για το καλοκαίρι.
    Το σημαντικότερο όμως είναι να γίνει σωστή επιλογή και εγκατάσταση. Αρκετές αντλίες θερμότητας αυτή τη στιγμή, δουλεύουν λάθος, γιατί ο εγκαταστάτης δεν ήξερε να τις ρυθμίσει.
    Ο καλύτερος λέβητας συμπύκνωσης και η πιο ακριβή αντιστάθμιση, άν δεν εγκατασταθούν και δε ρυθμιστούν σωστά δεν μπορούν να προσφέρουν αυτά που "υποσχέθηκαν".
    Τα παραπάνω αποτελούν ένα συνοπτικό χάρτη. Υπάρχουν λεπτομέρειες που πρέπει να συζητηθούν ώστε το σενάριο να γίνει πιο συγκεκριμένο.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #5
    Η μονωση ειναι το Α και το Ω σε ενα σπιτι και εφοσον γινεται εκτεταμενη ανακαίνιση ειναι απαραιτητο και ευκολο να γινει τωρα.
    Φυσικο αεριο και ανλτια θερμοτητος ειναι το μελλον.
    Το φυσικο αεριο εχει το πλεονεκτημα του μικρου χωρου που καταλαμβανει για την λειτουργια του.
    Στην αντλια με fan coil εχεις την δυνατοτητα να κανεις και ψυξη / δροσισμο οποτε εχει ενα πλεονεκτημα μεγαλο.
    Αν μπορεις να πας σε ενδοδαπεδια με αντλια θερμοτητας ειναι ακομα καλυτερα ( παλι εχεις δροσισμο ) αλλα εκει ανεβαινει το κοστος σημαντικα και θελει εκτεταμενες εργασιες στο κτιριο που μπορει να μην υπαρχει δυνατοτητα.

  6. #6
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Η ενδοδαπέδια προυποθέτει τη μόνωση, αλλιώς δεν θα αποδόσει.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  7. #7
    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας να μου απαντήσετε. Σχετικά με τη σύγκριση πετρελαίου και φυσικού αερίου το φυσικό αέριο είναι όντως πιο οικονομικό, μιλώντας και από προσωπική εμπειρία. Αν βάλω καυστήρα πετρελαίου πρέπει όντως να σκεφτώ πού μπορεί να μπει η δεξαμενή πετρελαίου. Σε μια συζήτηση που είχα το πρωί με έναν συνάδελφό μου, εκείνοι σε διπλοκατοικία που έχουν στην Πεύκη έχουν βάλει τη δεξαμενή στην ταράτσα. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο ή όχι, αλλά στην περίπτωσή μου μόνο εκεί θα μπορούσε να μπει δυστυχώς. Προς φυσικό αέριο προσανατολιζόμουν γιατί ως άσχετος με το αντικείμενο δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει κάτι άλλο πέρα από πετρέλαιο-θερμοπομπούς(ούτε καν ότι υπάρχει διαφορά σε θερμοπομπό και θερμοσυσσωρευτή ιδέα δεν είχα)-φυσικό αέριο-aircondition. Δηλαδή η αντλία θερμότητας και το fan coil είναι για μένα άγνωστη λέξη... θα μπορούσατε να με κατευθύνετε λίγο περισσότερο με τίποτα σχετικά άρθρα που μπορώ να διαβάσω για να καταλάβω τί είναι, αν έχει απαιτήσεις σε θέματα χώρου/τρόπου εγκατάστασης, και πιθανή διαφορά κόστους εγκατάστασης σε σύγκριση με εγκατάσταση πετρελαίου ή φυσικού αερίου;
    Σχετικά με την εξωτερική θερμομόνωση του κτιρίου, νομίζω πως το κόστος θα γίνει απαγορευτικό αν ξεκινήσουμε τέτοια διαδικασία (δε μιλάω για την ταράτσα, που έχει έτσι κι αλλιώς μόνωση αλλά για τους τοίχους του κτιρίου). Ένας αρχιτέκτονας που ήρθε να δει το χώρο για να μου δώσει μια προσφορά ανακαίνισης, μου είπε πως δεν θα έπρεπε να μπλεχτώ σε τέτοιες ιστορίες από άποψη τόσο κόστους όσο και φασαρίας. Θα μου πείτε, να γίνει σωστή δουλειά...εγώ δε θα σταθώ στη φασαρία αλλά στο κόστος, δυστυχώς είναι δύσκολα τα πράγματα. Και μόνο το γεγονός ότι το σπίτι δεν έχει θέρμανση και θα επωμιστούμε το οικονομικό βάρος της εγκατάστασης αυτής από την αρχή (μελέτη από μηχανικό, σκάψιμο μωσαικού και πέρασμα σωληνώσεων σε όλα τα δάπεδα, πλακάκι από πάνω,αγορά σωμάτων, αγορά λέβητα, αγορά δεξαμενής αν πάμε σε πετρέλαιο, τέλη σύνδεσης αν πάμε σε αέριο) το βλέπω το εγκεφαλικό μου 'ρχεται.

  8. #8
    Σιγουρα κοιτας το οικονομικο και ολοι το καταλαβαινουμε αυτο.
    Αλλα χωρις μονωση οτι και να βαλεις θα σου κοστισει πολυ, οχι αμεσα αλλα σε βαθος χρονου. Ειναι μεγαλη η διαφορα τοσο που δεν θα το πιστευεις.
    Απο εκει και περα ενδοδαπεδια και αντλια θερμοτητας το κοστος εγκαταστασης ειναι μεγαλο .
    Την αντλια θερμοτητας φαντασου την σαν ενα πολυ οικονομικο και πολυ εξελιγμενο τεραστιο air condition.
    Τα fan coil ειναι σαν τα σωματα εχουν ομως περισσοτερες δυνατοτητες και εχουν και δροσισμο ψυξη αν τον υποστηριζει το συστημα σου ( αντλια θερμοτητας).
    Το φυσικο αεριο νομιζω οτι ειναι για σενα μια καλη περιπτωση και θα σου ερθει πολυ κοντα αν οχι και πιο φθηνα απο την εγκατασταση πετρελαιου και αν πας και σε κουζινα γιατι οχι και ψυγειο ( ειναι πιο ακριβα απο τα ηλεκτρικα ) αεριου τοτε αυξανεται το κερδος απο την συνολικη εγκατασταση.
    Αν πας σε φυσικο αεριο τα κλασσικα σωματα ειναι η πιο οικονομικη λυση
    Τα fan coil θα δειξουν την αξια τους με αντλια θερμοτητας πολυ καλυτερα.

  9. #9
    Καλησπέρα σας..επανέρχομαι μετά από μέρες στο θέμα μου. Έψαξα λίγο τί ακριβώς είναι η αντλία θερμότητας και ο συνδυασμός της με Fan coil, ομολογώ πως δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και μου άρεσε πάρα πολύ! Γλιτώνει κανείς κόστη για aircondition, αλλά και το ανθυγιεινό της υπόθεσης των aircondition. Βέβαια το κόστος των Fancoil δεν ξέρω ποιο είναι αλλά σίγουρα μακροπρόθεσμα θα κάνεις απόσβεση... Θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν είναι δυνατόν, αν χρειάζεται να υπολογίσω χώρο για κεντρικό λέβητα σε αυτή την περίπτωση, διότι όπως είπα και παραπάνω δεν υπάρχει χώρος για κάτι τέτοιο, οπότε αν χρειάζεται χώρος σε υπόγειο πάμε για την άλλη λύση του φυσικού αερίου. Αν λοιπόν πάμε στη λύση του φυσικού αερίου, έχω ακόμα ένα ερώτημα: ο επίτοιχος ατομικός λέβητας (που θα μπει στο μπαλκόνι) μπορεί αυτό να συνδυαστεί με fancoil ή τα fancoils είναι κάτι που συνδυάζονται μόνο με αντλίες θερμότητας;
    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι

  10. #10
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τα fan coils, μπορούν να συνεργαστούν με οτιδήποτε θερμαίνει το νερό. Συνεπώς και με λεβητοκαυστήρα.
    Σε εγκαταστάσεις έχουν χρησιμοποιηθεί πολλές φορές fan coils, με λεβητοκαυστήρα για το χειμώνα και με ψύκτη για το καλοκαίρι.
    Πλέον, με τη διάδοση και εξέλιξη αντλιών θερμότητας αντιστρέψιμου κύκλου (ψύξη-θέρμανση), ο παραπάνω συνδυασμός είναι περιττός.
    Αν επιλέξετε αντλία θερμότητας, είτε με σώματα είτε με fan coils είτε με συνδυασμό αυτών (στο λουτρό ας πούμε βάζουμε μια πετσετοκρεμάστρα), φυσικά και ξεχνάτε τον απαιτούμενο χώρο για τον λέβητα.
    Ακολουθήστε τα σωστά βήματα επιλογής και όχι τα "μαγικά" των εμπόρων. Τα λάθη στη θέρμανση κοστίζουν πολύ ακριβά...
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

Παρεμφερή θέματα

  1. Προβληματική θέρμανση σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα πολυκατοικίας
    από gazolas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 02-06-2015, 16:13:06
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 03-01-2015, 19:43:46
  3. Θέρμανση boiler, χωρίς εντολή
    από Gerodimos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 11-06-2013, 13:26:36
  4. ΛΕΒΗΤΑΣ pellet ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ
    από xanlefti στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 11-05-2011, 22:45:17
  5. ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ
    από hpapagigr στο φόρουμ Θερμαντικά σώματα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία απάντηση: 29-12-2009, 20:00:29

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό