Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 19

Θέμα: Λάθος επιλογή τρόπου θερμάνσης;;;

  1. #1

    Λάθος επιλογή τρόπου θερμάνσης;;;


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σας ονομάζομαι Τάκης, και παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό, αλλά μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να γράψω, αντλούσα πληροφορίες από διάβασμα περιπτώσεων στο φόρουμ.
    Ευτυχώς ή δυστυχώς όμως ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Θα σας κουράσει λίγο ο πρόλογος, αλλά μάλλον μου βγαίνει το παράπονο ή η μούντζα όπως λέει η σύζυγος.
    Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή. Πριν από 3-4 χρόνια λοιπόν στο παλιό σπίτι που υπήρχε δεκαετίας 50-60, αποφασίσαμε να του κάνουμε ανακαίνιση και να μείνουμε με την σύζυγο, από το να πάμε στο ενοίκιο, και να δίνουμε ένα 300αρι το μήνα που δεν μας περισσεύει κιόλας. Η μαγική λύση λοιπόν για να σουλουπωθεί το σπίτι ήταν λοιπόν το περίφημο Εξοικονομώ κατ οίκον, όπου σε αυτό θα έμπαιναν η μόνωση της ταράτσας, ο ηλιακός, και η περίφημη αντλία θερμότητας…
    Κάνουμε τα χαρτιά μας για το εξοικονομώ, καθυστερούμε, μας καθυστερούν, μπαίνουμε στο πρόγραμμα, περνάμε τη πρώτη φάση και περιμένουμε, περιμένουμε και τελικά όπως όλοι ξέρετε λήγει το περίφημο εξοικονομώ και μένουμε χωρίς θέρμανση…..
    Κατά τη διάρκεια λοιπόν μέχρι να λήξει το εξοικονομώ, για να μείνουμε στο σπίτι κάναμε κάποιες ενέργειες σε σχέση με το πρόγραμμα. Βάλαμε την μόνωση στη ταράτσα (γιατί χωρίς αυτή δεν μπορούσες να ζήσεις), και κάναμε προεργασία για την αντλία θερμότητας.
    Πάμε στο ζουμί λοιπόν, το σπίτι είναι 85 τ.μ κουζίνα σαλόνι ενιαία, 2 υπνοδωμάτια, χωλ και μπάνιο. Έρχεται λοιπόν ο μηχανολόγος μηχανικός και αποφασίζουμε να βάλουμε την αντλία στη ταράτσα (κίνδυνος κλοπής), και ακριβώς από κάτω στο χωλ 2 φανκοιλ οροφής που θα καλυφτούν μετά με ορυκτή ίνα. Τραβάμε σωλήνα για να φεύγουν τα νερά των συμπυκνώσεων, τρυπάμε τους τοίχος, και βάζουμε τα σκαφάκια των αεραγωγών, ένα σε κάθε υπνοδωμάτιο, και 2 στον ενιαίο χώρο καθιστικού κουζίνας.το ύψος του σπιτιού είναι 3 μέτρα, και το πάνω μέρος των σκαφακίων, βγαίνει στα 2.80.
    Στο μπάνιο θα βάλουμε μια υπερδιαστασιολογημένη σκάλα πετσετοκρεμάστα αφού η θερμοκρασία της αντλίας θα είναι χαμηλή. Επίσης στο χωλ κατεβάσαμε κάθετα μια γυψοσανίδα με περσίδα στο κάτω μέρος, όπου από εκεί θα τραβάνε αέρα τα φανκοιλ, και θα γίνεται υποπίεση. Όταν μπει και η αντλία θα χρειαστεί να κόψουμε το κάτω μέρος των 3 εσωτερικών πορτών κατά 1 πόντο πχ για να τραβιέται ο αέρας.
    Αυτή η δουλεία γίνεται 3 χρόνια πρίν, βολευόμαστε χωρίς θέρμανση, και έρχεται λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου, όπου πρέπει να μπει η θέρμανση ανεξαρτήτως αν θα παίξει νέο εξοικονομώ, και θα πρέπει να πληρωθεί από δικά μας λεφτά και το ποσό προφανώς δεν είναι αμελητέο.
    Πάμε λοιπόν στον μηχανολόγο και μας βγάζει μια τιμή αρκετά υψηλή. Και πηγαίνω και σε δεύτερο έμπορο-αντιπρόσωπο, του λέω τι θέλω (αντλία θερμότητας, 2 φανκοιλ) μου βγάζει αρκετά χαμηλότερη τιμή, και έρχεται σπίτι να δει το χώρο και να δώσει κανονική προσφορά. Και μου λέει ότι έτσι όπως έχεις αφήσει τις αναμονές για τους αεραγωγούς το σύστημα δεν θα δουλέψει σωστά. Είναι πολύ ψηλά οι αεραγωγοί σου στα 2,80 και θα έχεις κρύο στο σπίτι στα χαμηλά σημεία κάτω από το 1 μέτρο πχ…. Κανονικά μου λέει οι αεραγωγοί βγαίνουν στα 2,20 2,30. Μα του λέω υποπίεση κτλ κτλ, όχι δεν θα κάνεις δουλειά. Και παθαίνω σοκ, πολλαπλά εγκεφαλικά με χτυπάνε.
    Κανονικά πρέπει να βάλεις 1 φανκοιλ δαπέδου σε κάθε υπνοδωμάτιο, και 2 φανκοιλ στο καθιστικό. Και επίσης να μη βάλεις πετσετοκρεμάστα, αλλά σωματάκι κανονικά στο μπάνιο. Δεν πιστεύω να στα έκανε αυτά μάστορας γιατί είναι λάθος μόνος σου τα έχεις κάνει.
    Ναι του λέω μόνος μου τα έκανα.
    Πείτε μου ποιός έχει δίκιο, πάω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κάνω. Τζάμπα οι αναμονές; Τζάμπα 2 χρόνια περίμενα; Θα μου δουλέψει το σύστημα, με τον πρώτο σχεδιασμό;;;; Θέλω άλλα γκρεμίσματα, σωλήνες μέσα στο χώρο, έξω από το χώρο, και τουλάχιστον 1000 ευρώ παραπάνω;;
    Και μερικά τεχνικά στοιχεία για το τέλος της ιστορίας. Αντλία 11-12kw, φανκοιλ 5 kw το ένα, 6 kw το άλλο, σπίτι 85 τ.μ. κατασκευής 1960 με νέα αλουμίνια, χωρίς θερμοδιακοπή με ενεργειακά τζάμια, μόνωση στη ταράτσα με 7 dow, τοίχος βορινός και ανατολικός υπερμπατικός, και ο υπόλοιπος απλός μπατικός, γειτνίαση από πουθενά.
    Σίγουρα όποιος κατάφερε να διαβάσει το σεντόνι τον έπρηξα, αλλά είμαι απελπισμένος δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    εφ οσων τη μελετη στη εκανε μηχανολογος μηχανικος οπως λες γιατι δεν τον εμπιστευεσαι και ρωτησες εμπορο να σου πει τα δικα του για να σου πουλησει οτι εχει στο μαγαζι?

  3. #3
    Δεν νομίζω οτι θέλει να μου πουλήσει οτι έχει στο μαγαζί. Μου είπε οτι αν θέλεις την πρώτη λύση, εγώ στη φτιάχνω, δεν έχω θέμα. Αλλα σου λέω να μην το κάνεις γιατί δεν θα αποδίδει σωστά. Κανείς απο τους 2 δεν μου δίνει φτηνά μηχανήματα πάντως.
    Επίσης ο πρώτος σου δίνει προτείνει κορυφαίο brand name που είναι και αντιπρόσωπος, και σου λέει σου βάζω ότι θέλεις.
    Ο δεύτερος είναι καθαρός αντιπρόσωπος - εγκαταστάτης μάρκας με κορυφαίο brand με όση εμπειρία έχει και σου βάζει μόνο τη μάρκα του.
    Δηλάδη αν θέλω τον πρώτο με τη μάρκα του δευτέρου μπορώ να την έχω. Απλά με σπρώχνει προς την δική του μάρκα που.
    Σε κουβέντα παλαιότερα του είχα αναφέρει αντλία panasonic με καλύτερο cop και ψιλοφτηνότερη και μου είχε απαντήσει συνεργαζόμαστε με 2-3 μάρκες και λύνουμε τα τυχόν προβλήματα ευκολότερα με τους τεχνικούς των εταιριών. Δεκτο και δεν έχω και ιδιαίτερη αντίρηση.
    Αυτό που με έχει αγχώσει είναι το αν έχει δίκιο ο δεύτερος σχετικά με την εγκατάσταση.

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Oντως διαφορα θερμοκρασιας θα εχεις.Αλλα υποτιθεται τα εχει υπολογισει ο μηχανολογος.Οποτε δεν υπαρχει λογος ξυλωματος αλλα υπολογισμου.
    Μην ξεχνας ολα τα καναλατα οροφης στο ταβανι ειναι .Αυτο που θα προτεινα να κανεις ,εστω να σκεφτεις καλα,αντι για αντλια να χρησιμοποησεις αλλο μεσο θερμανσης,που θα ειναι πολυ πιο οικονομικο στην αγορα και εξισου οικονομικο στην χρηση.

  5. #5
    Σε ποιο τροπο αναφερεσαι, για να δουμε υπερ και κατα;

  6. #6
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    ατομικο λεβητα πετρελαιου η αεριου.1/3 της τιμης της αντλιας θα σου βγει.Θα δουλεψει πολυ καλυτερα το συστημα-οχι γιατι ειναι καλυτερο,αλλα γιατι η αντλια απαιτει εξειδικευση-

  7. #7
    Με αυτή τη λύση ξεχνάμε την ψύξη. Και επίσης απο ότι εχω διαβάσει η καταναλώση με το πετρέλαιο είναι ποιο ακριβή. Με το αέριο πρέπει να συναγωνίζεται, αλλά στην επαρχία δεν υπάρχει φυσικό αέριο, και μια εγκατάσταση αερίου με δεξαμενη σωλήνες και ασφαλιστικά στοιχίζει αρκετά.

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Με το σκεπτικο που θες ομως αντλια οικονομικη σε λειτουργια δεν προκειται να βρεις.Καταρχην μονο μηχανολογος ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ απο αντλιες.
    Μετα πρεπει να αποφασισεις.Αλλη ισχυ θελει ενα αμονωτο σπιτι και αλλη θελει ενα μονωμενο.Τι μελετη θα κανει,με τι απωλειες?
    ψαξε το πολυ καλα.

  9. #9
    Συγνώμη αλλά με μπέρδεψες. Είπα οτι η αντλία θα είναι ποιο οικονομική σε λειτουργία, απο άλλες λύσεις. Οι απώλειες του σπιτιού δεν αλλάζουν είτε το ζεσταίνουμε με αντλία, είτε με πετρέλαιο, είτε με αέριο. Είμαι λάθος σε αυτό;

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα,

    μιας και η θέρμανση μας γίνεται αποκλειστικά εδώ και 6 χρόνια με fan coils οροφής θα σου πω ότι δεν είναι λόγος να μην προχωρήσεις στο έργο.

    Πιο συγκεκριμένα όταν έχεις τα fan coils στην οροφή στην θέρμανση μιας και ανεβαίνει προς τα πάνω υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο 1μ και πάνω και στο 1μ και κάτω. Αυτό όμως συμβαίνει κατά την φάση φόρτισης του σπιτιού. Δηλαδή όταν δουλεύεις αρκετές ώρες με fan coils την θέρμανση και έχει φορτιστεί το σπίτι δεν παρατηρείται τόσο έντονα το φαινόμενο.
    Βάλε στο μυαλό σου όμως ότι το ανάποδο πρόβλημα ισχύει στην ψύξη. Αν βάλεις δαπέδου η ψύξη πηγαίνει προς τα κάτω οπότε πάνω από το μέτρο θα είναι ζεστότερα από ότι κάτω.

    Μεγαλύτερο πρόβλημα με τα fan coils από την θέση τους είναι ότι όταν σταματούν να δουλεύουν (πχ λειτουργία με θερμοστάτη) αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση του "παγώματος". Με τα panels δεν το αισθάνεσαι τόσο πολύ γιατί το στοιχείο τούς όταν πιάσει την θερμοκρασία αργεί να αποφορτιστεί. Οπότε θέλει περισσότερες ρυθμίσεις κατ' εμέ ένα σύστημα με fan coils για να αποκτήσεις το αποτέλεσμα που θέλει ο κάθε χρήστης δηλαδή εσύ.

    Με βάση τα παραπάνω αν υποθέσουμε ότι την θέρμανση αναγκαστικά την δουλεύεις περισσότερες ώρες από ότι την ψύξη η καταλληλότερη θέση των fan coils θα ήταν ψηλά. Εννοώ ότι την ψύξη δεν την βάζεις μια βδομάδα συνεχόμενα φαντάζομαι αλλά περιοδικά οπότε η θέση των fan coils θα βοηθήσει αυτήν την περιοδική λειτουργία.
    Αν είχες μόνο θέρμανση η καταλληλότερη θέση θα ήταν χαμηλά.
    Και το ιδανικό θα ήταν ενδοδαπέδια με fan coils ψηλά.

    Οπότε θα έλεγα ότι κακώς ανησυχείς για την θέση τόσο πολύ αλλά κάνε τα πάντα για να διαλέξεις τον σωστό επαγγελματία γιατί πλέον με τα λεφτά αυτά αγοράζεις ένα μικρό διαμέρισμα.

    PS. Τα παραπάνω τα αναφέρω εμπειρικά οπότε ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις από τους μηχανολόγους.

    Φιλικά,
    Κυριάκος

Παρεμφερή θέματα

  1. Επιλογη τροπου θερμανσης!
    από ntragas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταία απάντηση: 16-11-2014, 10:25:33
  2. Επιλογή Θέρμανσης
    από Miko στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 12-11-2012, 14:53:51
  3. Μεζονέτα + Λάθος υπολογισμοί θέρμανσης
    από chrisge στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία απάντηση: 03-02-2010, 14:12:34
  4. Απορία τρόπου φορολόγησης
    από nikzisis στο φόρουμ Επαγγελματικά & φορολογικά θέματα.
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 20-05-2009, 08:20:54
  5. ΑΛΛΑΓΗ ΤΡΟΠΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
    από and στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 30-05-2006, 10:00:20

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό