Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ-ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19

    ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ-ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σας

    Λεβητας oscar με καυστηρα bentone παρουσιαζη το εξης προβλημα.
    Κατα το διαστημα ενος μηνός {πχ Φεβρουαριος} δεν κανη εκκίνηση τουλαχιστον τεσσερις φορες{μια φορα την εβδομαδα}.
    Παταμε τον διακοπτη εκκινησης που ειναι πανω στον καυστηρα και παιρνει μπροστα κανονικα.
    Ο Συντηρητης πηρε τον καυστηρα στο Εργαστηριο του αλλα το προβλημα παραμενει.
    Σημερα καλεσαμε εναν καυστηρατζη για να δη το προβλημα δεδομενου οτι ιδιοκτητρια η πεθερα μου 86 ετων πρεπει να πηγαινει στον καυστηρα να παταη το κουμπι ο οποιος μας ειπε το εξης.
    Ο καυστηρας ειναι πολυ καλος αλλα το προβλημα σας ειναι στο δοχειο διαστολης {κοκκινου χρωματος}που ειναι τρυπιο.
    Μας εδειξε και την πιεση στο μανομετρο που ειναι πριν απο το δοχειο που ητανε χαμηλα.
    Εχουμε καλέση υδραυλικό για την αλλαγη του δοχειου..
    Η απορια ομως παραμενη εαν ενα τρυπιο δοχειο προξενη περιοδικη βλαβη [δηλαδη να μην αναβη το καλοριφερ}.
    Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας και την υπομονη σας

  2. #2
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    kαι σε μενα η απορια παραμενει αν εχεις κλαταρισμενο λαστιχο στο αυτοκινητο σου πως θα φυγεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον el greco Εμφάνιση απάντησης
    kαι σε μενα η απορια παραμενει αν εχεις κλαταρισμενο λαστιχο στο αυτοκινητο σου πως θα φυγεις.
    Καλη σας μερα

    Ηλθε ο υδραυλικος πριν απο λιγο.
    Αλλαξε το δοχειο και ανεβηκε στο μανομετρικο οργανο η πιεση κανονικα.
    Το καλοριφερ το αναψε και εργαζεται κανονικα σημερα.
    Θα περιμενουμε φυσικα να δουμε αν δεν κανη τα κολπα που εκανε απο τον Σεπτεμβρη.
    Δυστυχως σε επαρχια ειμαστε και πρεπει να εχουμε μεγαλη υπομονη.
    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
    Καλο τριημερο σας ευχομαι

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Αυτο με το οτι στην επαρχια δεν υπαρχουν αξιοι τεχνικοι ειναι μυθος. Εχω την τυχη να εχω γνωρισει πολλους αξιολογους τεχνικους σε ολη την Ελλαδα. Το προβλημα ειναι οτι οι πελατες επιλεγουν τεχνικο με βαση τη γνωριμια. Απο προβληματικο δοχειο διαστολης δεν μπλοκαρει ο καυστηρας.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Αυτο με το οτι στην επαρχια δεν υπαρχουν αξιοι τεχνικοι ειναι μυθος. Εχω την τυχη να εχω γνωρισει πολλους αξιολογους τεχνικους σε ολη την Ελλαδα. Το προβλημα ειναι οτι οι πελατες επιλεγουν τεχνικο με βαση τη γνωριμια. Απο προβληματικο δοχειο διαστολης δεν μπλοκαρει ο καυστηρας.
    Καλη σας μερα

    Δεν ήθελα και δεν έθιξα κανεναν Τεχνικό λεγοντας οτι πρεπει να εχουμε υπομονη΄
    Θα σας ενημερώσω αν πάθη κάτι ο καυστήρας.
    Καλο σας τριημερο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Αυτο με το οτι στην επαρχια δεν υπαρχουν αξιοι τεχνικοι ειναι μυθος. Εχω την τυχη να εχω γνωρισει πολλους αξιολογους τεχνικους σε ολη την Ελλαδα. Το προβλημα ειναι οτι οι πελατες επιλεγουν τεχνικο με βαση τη γνωριμια. Απο προβληματικο δοχειο διαστολης δεν μπλοκαρει ο καυστηρας.
    Καλησπέρα σας

    Και πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρεις φορες ποσο δικιο ειχατε.
    Πριν απο λιγη ωρα με ειδοποιησαν και πηγα και πατησα το κουμπακι του καυστηρα για να παρη μπροστα.
    Απο την αρχη παλι λοιπον
    Καλό σας βραδυ

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον el greco Εμφάνιση απάντησης
    kαι σε μενα η απορια παραμενει αν εχεις κλαταρισμενο λαστιχο στο αυτοκινητο σου πως θα φυγεις.
    Καλησπερα σας

    Και χωρις κλαταρισμένο λαστιχο ο καυστήρας δεν πηρε μπρος.
    Αρα κατι αλλο φταιει.
    Καλο σας βραδυ

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    koropi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11
    Φίλε μου απο την αρχή του νήματος έχω μετρήσει , αν κατάλαβα καλά, τρείς τεχνικούς : ένα συντηρητή , ένα καυστηραντζή και ένα υδραυλικό.
    Για το συντηρητή σου (θα πρέπει να είναι αδειούχος καυστηραντζής): εφόσον έχει αναλάβει να σου συντηρεί το σύστημά σου, στη θέση σου θα τον ενημέρωνα για το πρόβλημα και θα του ζητούσα όταν παρουσιαστεί ξανά, να έρθει επιτόπου , πριν γίνει κάποια άλλη επέμβαση , να το δεί και να το επιδιορθώσει.
    Για το καυστηραντζή (θα πρέπει να είναι αδειούχος καυστηραντζής) :Σύμφωνα με αυτά που γράφεις ότι σου είπε, ψάξε να βρείς κάποιο πιό αξιόπιστο.
    Τελικά, χωρίς να είμαι καυστηραντζής, νομίζω ότι ο καυστήρας σου έχει πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του.
    Το γεγονός ότι σταματάει με σφάλμα και χρειάζεται να γίνει επανεκκίνηση, πατώντας αυτό που ονομάζεις διακόπτη εκκίνησης μπορεί να οφείλεται σε διακοπή φλόγας, δηλαδή κακή ρύθμιση με αποτέλεσμα να σβήνει η φλόγα όπως επίσης σε κακή ποιότητα πετρελαίου. Ειδικά αν αυτό συμβαίνει όταν ο λέβητας είναι κρύος, τότε είναι σχεδόν βέβαιο το πρώτο.
    Επειδή όμως παίζουν ρόλο και πάρα πολλά άλλα πράγματα, φρόντισε να βρεις κάποιο τεχνικό που να είναι σοβαρός ώστε να μπορείς να τον εμπιστευτείς.

  9. #9
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Σε ποια περιοχη ειστε; Αν δε θελετε δημοσια να το πειτε στειλτε μου προσωπικο μυνημα η e mail. Pts , το πετρελαιο κακης ποιοτητας δημιουργει προβληματα με μεγαλυτερη συχνοτητα. Αλλου ειναι το προβλημα. Το οτι μπλοκαρει επισης, δε σημαινει απαραιτητα βιαιο σβυσιμο. Μπορει να σβυσει απο εντολη υδροστατη π.χ. και να μην μπορει να επανεκκινησει.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλο σας μεσημερι
    Ο Συντηρητης πηρε το μηχανημα στο Εργαστηριο του περυσι για μια εβδομαδα αλλα δεν εγινε τιποτα.Το καλοριφερ στην πρωτη εκκινηση δεν αναβει.Αμα αναψη τοτε δουλευει μια χαρα.Μετα απο μια εβδομαδα η μετα απο δυο μερες παλι δεν αναβη.{ενδιαμεσα εχη αναψη }Περιοδικη βλαβη?Περυσι μιλησα και με την Αντιπροσωπεια {bentone}και ευγενεστατα μου απαντησαν να τους παρη τ/φ ο Συντηρητης μου.Αλλα αυτος δεν ........Θα μπορουσα να σας γραψω δυο σελιδες για το προβλημα.Πετρελαιο παιρνουμε απο το ιδιο Πρατηριο.Σας ευχαριστω πολυ και παλι

Παρεμφερή θέματα

  1. ZNX - Καυστήρας πετρελαίου ή αντλία θερμότητας
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 20-12-2012, 06:28:59
  2. ΖΗΤΕΙΤΑΙ: Λέβητας-Καυστήρας Πετρελαίου 17-30 KW
    από ba99297 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 11-03-2012, 02:21:19
  3. Τζάκι καλοριφερ edilkamin & λέβητας πετρελαιου
    από gpet80 στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 12-12-2010, 15:33:09
  4. Καυστήρας πετρελαίου ή αερίου
    από kostas76 στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 17-02-2009, 20:32:50

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό