Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 33

Θέμα: Πρόβλημα με πιεστικό κήπου

  1. #21
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    γιατι βασιλλη ? αν δεν βαλει μανομετρο πως θα δει αν χανει πιεση απο το κλαπε?

  2. #22
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Γιωργο δεν διαφωνησα για κατι.Ισα ισα τα μανομετρα ειναι και ο ιδανικος τροπος.Απλα δεν τον βλεπω να απανταει ακομα και στην απλη δοκιμη να κλεισει την βανα της δειξαμενης να δει αν δουλευει το ανεπιστροφο.

  3. #23
    Το αντεπιστροφο και η ηλεκτροβανα ειναι τσεκαρισμενες οτι δουλευουν κανονικοτατα. Αντι για το αντεπιστρο ειχα δοκιμασει να βαλω στη θεση της καινουρια βανα για να κλεινει το κυκλωμα και να πρεσαρει μεχρι εκει και παλι το εκανε. Η βανα πριν το πιεστικο ειναι χαλασμενη και δεν κλεινει τελειως καλα με αποτελεσμα να τρεχει κιγακι. Προς το παρων δεν εχω κανει τιποτα γιατι η εγκατασταση ειναι εξωτερικη και σε 2 μηνες θα μεταφερθουν σε καινουρια αποθηκη, οποτε θα βαλω καινουριες βανες κτλ απ την αρχη, οποτε δεν μπηκα στη διαδικασια να βαζω μανομετρα απο τωρα επειδη θα γινει καινουρια εγκατασταση, και πριν τα συνδεσω θα παω το πιεστικο για εναν ελεγχο-καθαρισμο ή αν χρειαστει και για μια περιελιξη.
    Τελος ενας ακομη λογος που το εχω αφησει, ειναι επειδη πλεον το προβλημα που ειχα περιγραψει μου το κανει 5-6 φορες την ημερα. Οσο παει το κανει ολο και λιγοτερο.

  4. #24
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    τωρα μας εστηλες ολους!!!

  5. #25
    Οταν εγραψα το θεμα, καθε 1 δευτερολεπτο μου επερνε μπρος. Και φτασαμε σε σημειο να το κανει ελαχιστες φορες τη μερα. Εγω να δεις πως νιωθω οπου μετα την αλλαγη του press control οπου το εκανε καθε μιση ωρα, πλεον εχει σταματησει και δεν το κανει σχεδον καθολου απο τη στιγμη που δεν αλλαξα τιποτα αλλο στην εγκατασταση

  6. #26
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    δηλαδη αυτο εφταιγε?

  7. #27
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Γιωργο προφανως αυτο εχει ανεπιστροφο και εχανε επιστρεφωντας νερο στην δεξαμενη.

  8. #28
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    σιγουρα αυτο συνεβενε.δεν υπαρχει πιστευω αλλη εξιγηση.

  9. #29
    Οι δεξαμενες ειναι γυρω στα 3κυβικα, και το πιεστικο ειναι στο επιπεδου του πατου. Ακομα και αυτο που λετε για να επιστρεφει το νερο πισω δεν ειναι λογικο, διοτι στο καθε ποτισμα η σταθμη του νερου δεν πεφτει χαμηλοτερα απο το αντεπιστροφο και το press control.
    Ξερω πολλα ακουγονται τρελα, αλλα και εγω απηυδυσα γιατι δεν ειχε λογικη αυτο που εκανε

  10. #30
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον yazidis Εμφάνιση απάντησης
    Οι δεξαμενες ειναι γυρω στα 3κυβικα, και το πιεστικο ειναι στο επιπεδου του πατου. Ακομα και αυτο που λετε για να επιστρεφει το νερο πισω δεν ειναι λογικο, διοτι στο καθε ποτισμα η σταθμη του νερου δεν πεφτει χαμηλοτερα απο το αντεπιστροφο και το press control.
    Ξερω πολλα ακουγονται τρελα, αλλα και εγω απηυδυσα γιατι δεν ειχε λογικη αυτο που εκανε
    Δεν εχει να κανει με την σταθμη η την ποσοτητα.Απο οτι διαβασα το smart μετραει πιεση (1bar) kai ροη.Για να μετρησει λοιπον πιεση αυτο πρεπει να εχεις στο smart πιεση.Για να γινει αυτο χρειαζεσαι δυο σημεια ταπωμενα.Ενα ειναι η ΗΒ ή ανεπιστροφο που αλλαξες(και δεν καταλαβα γιατι).ΤΟ αλλο ειναι πριν το smart.Εφοσον ανεφερες οτι δεν τρεχει νερο απο το ποτιστικο οταν ειναι κλειστο τοτε επιστρεφει στην δεξαμενη.Η ποσοτητα που επιστρεφει ειναι παρα πολυ λιγη (κατω απο λτ.)οποτε δεν μπορει να ανιχνευθει.Επειδη τωρα εχεις πιεσμενο το δικτυο η επιστροφη απο το χαλασμενο ανεπιστροφο στις δεξαμενες γινεται απο το πιεσμενο δικτυο που εχεις(3-4bar,δεν γνωριζω ακριβως).Αρα για να μην εχει την δυνατοτητα να επιστρεψει θα πρεπει πριν το 1ο ανεπιστροφο να εχεις την ιδια πιεση.Αρα δεξαμενες με μανομετρικο υψος περιπου 40μ.Εχεις τοσο ψηλες?

Παρεμφερή θέματα

  1. Επέκταση βρύσης κήπου
    από Bender στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 20-04-2015, 11:02:25
  2. Πιθανότητα φαινομένου "σπηλαίωσης" σε πιεστικό
    από Master Yoda στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταία απάντηση: 07-07-2012, 01:25:37
  3. πιεστικό δοχείο χωρίς μεμβράνη
    από sekosteed στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 10-06-2012, 01:41:46
  4. Πιεστικό νερού
    από devan στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 17-04-2006, 21:13:45

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό