Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 14

Θέμα: Κολεκτέρ επιστροφής σε αυτονομημένο διαμέρισμα με αντλία θερμότητας

  1. #1

    Κολεκτέρ επιστροφής σε αυτονομημένο διαμέρισμα με αντλία θερμότητας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους...

    Το διαμέρισμα που έχω και μένω είναι σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση και αυτονομία ανά διαμέρισμα...

    Αποφάσισα να αυτονομηθώ τελείως και εγκατέστησα αντλία θερμότητας 16kw υψηλών θερμοκρασιών της LG...

    Ο κάθε όροφος αποτελείται από 2 διαμερίσματα όπου υπάρχουν 2 ξεχωριστά κολεκτέρ εισόδου του νερού, ένα για κάθε διαμέρισμα, με δύο σωλήνες για το κάθε ένα και ένα κολεκτέρ επιστροφής νερού, με 4 σωλήνες, κοινό και για τα δύο διαμερίσματα του ορόφου...

    Ο υδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση της αντλίας και έφτιαξε το κύκλωμα του νερού έβαλε την σωλήνα της εισόδου πάνω στο κολεκτέρ εισόδου του διαμερίσματος μου και η απομόνωση με την κεντρική θέρμανση στη είσοδο έγινε με την ηλεκτροβάνα... Δηλ. δεν κατάργησε την ηλεκτροβάνα αλλά εφόσον είναι κλειστή και έχουμε βγάλει όλα τα καλώδια και τον παλιό πίνακα ελέγχου της αυτονομίας δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ πια...

    Μέχρι εδώ νομίζω ότι είναι καλά...

    Αυτό που με ανησυχεί είναι στην επιστροφή, όπου το κύκλωμα της αντλίας θερμότητας δεν το έβαλε πάνω σε ξεχωριστό κολεκτέρ επιστροφής απομονωμένο αλλά το έβαλε πάνω στο παλιό ήδη υπάρχον τετραπλό που επάνω του είναι και οι δύο σωλήνες από την επιστροφή της παλιάς κεντρικής θέρμανσης του διπλανού διαμερίσματος...

    Όταν εκ των υστέρων το είδα και ρώτησα τον μηχανολόγο μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω ότι οι τρύπες που είναι εσωτερικά στο κολεκτέρ είναι μικρές σαν το νύχι και ότι επειδή εμείς έχουμε ξεχωριστό κυκλοφορητή και μεγαλύτερη πίεση δεν υπάρχει ανάμειξη των νερών επιστροφής του δικού μου διαμερίσματος με αυτών του διπλανού και κατά συνέπεια της κεντρικής θέρμανσης...

    Οπότε στο μυαλό μου είναι οι εξής ερωτήσεις:

    1) Ο υδραυλικός δεν έπρεπε να με απομονώσει πλήρως από την πολυκατοικία και στην επιστροφή?

    2) Η συνδεσμολογία του είναι σωστή?

    3) Μήπως έχω απώλειες στην αντλία θερμότητας έστω και που "ακουμπάνε" τα νερά μεταξύ τους?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας και συγνώμη αν έχω γράψει κάτι που δεν είναι ετυμολογικά σωστό ή είναι τελείως λάθος αλλά δεν είμαι υδραυλικός και ότι ξέρω είναι ότι έχω διαβάσει και παρατηρήσει από μόνος μου...
    Last edited by logicheart; 15-02-2019 at 23:11:58.

  2. #2
    Καλημέρα.Δηλαδή για να καταλάβουμε,στο κολεκτέρ επιστροφής, από τη μια μεριά υπάρχει η σωλήνα της κεντρικής στήλης(επιστροφή) και από την άλλη μεριά η επιστροφή της αντλίας;Υπάρχουν άλλα εξαρτήματα;Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του κολεκτέρ;
    Και συγνώμη κιόλας αλλά αυτό θα το ονόμαζα επαγγελματική....επαγγελματικήήηήήήήή΄........α το βρήκα,διαστροφή.
    Εσύ δεν πλήρωσες; άρα ο υδραυλικός να το φτιάξει όπως πρέπει(ξεχωριστό κολεκτέρ επιστροφής).

  3. #3
    Καλημέρα...

    Η συνδεσμολογία είναι όπως ακριβώς το περιγράφεις...

    Ανεβάζω φωτογραφία...

    Οι επιστροφές μου είναι αυτές που δεν έχουν καπάκια και είναι 3 και όχι 2 που είπα πριν...
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες IMG_20190216_093559.jpg‎  

  4. #4
    Φίλε μου ο υδραυλικός σου για την ευκολία του και για να μην αδειάσει τα νερά της δική σου εγκατάστασης,αλλά και της κεντρικής,έκλεισε τους διακόπτες της επιστροφής,και έκανε τη δουλειά του.Και φυσικά στο ζεστό ήταν ακόμη πιο εύκολο,καθώς υπάρχει Η/Βάνα.
    Για μένα το κύκλωμά σου χρειάζεται πλήρη αποκοπή από την κεντρική θέρμανση.Άλλωστε έχεις αυτονομηθεί,έτσι δεν είναι;
    Για μένα και λειτουργικά,η συνδεσμολογία είναι λάθος. Στείλε και μια φωτό, του άλλου κολεκτέρ.

  5. #5
    Ναι αυτό κατάλαβα και εγώ και για αυτό ρώτησα στο forum που υπάρχουν πιο καταρτισμένα άτομα στο αντικείμενο...

    Στην συνημμένη φωτογραφία δεξιά είναι το κολεκτέρ το δικό μου με τους διακόπτες χωρίς χερούλια...

    Αυτό που θέλω να ξέρω είναι το εξής, έχω τώρα πρόβλημα μειωμένης λειτουργικότητας-απόδοσης στο σύστημα με τυχόν απώλειες και αν δεν έχω τι προβλήματα μπορεί να έχω στο μέλλον από αυτή την συνδεσμολογία?

    Ευχαριστώ για την βοήθεια...
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες IMG_20190216_131106.jpg‎  

  6. #6
    Καθώς δεν είμαι μηχανολόγος,στο τελευταίο σου ερώτημα θα ζητήσω και εγώ τη βοήθεια του monachus.

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Η εγκατάσταση σου έχει κάπου παροχή νερού π.χ. στο μπαλκόνι που γεμίζει νερό;
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να υλοποιηθεί μια εγκατάσταση αντλίας θερμότητας. Η ορθή διαδικασία συνήθως απαιτεί επιπρόσθετες εργασίες και μικρή επιβάρυνση του κόστους εγκατάστασης.
    Δεν ε΄ναι λογικό όμως κάποιος που αποφασίζει να επενδύσει 4-5-6000 ευρώ να κολλάει στα 50-100.
    Εάν δεν υπαχρει ξεχωριστή διάταξη πλήρωσης της ατομική σας εγκατάστασης, σημαίνει ότι όντως τραβάει νερό από την κεντρική.
    Χωρίς να μπορώ να το πώ με σιγουριά, ίσως η αντλία θερμότητας σας παίρνει την δική σας επιστροφή μετά από ανάμιξη με την κεντρική.Στην πράξη λοιπόν κρυώνει ίγο κάθε φορά η επιστροφή. Είναι μια επιπρόσθετη θερμική απώλεια σε αυτή του διαμείσματος σας.
    Να επαναλάβω ότι οι αντλίες θερμότητας εκ κατασκευής υποφέρουν από τις κρύες επιστροφές. Ο βαθμός απόδοσης τους αυξάνεται με τη μείωση του ΔΤ μεταξύ επιστροφής και προσαγωγής.Τέλος ΕΑΝ όντως τραβάει νερά από την κεντρική, καταπονείται ο κυκλοφορητής της αντλίας θερμότητας, καθώς δεν έχει σχεδιαστεί να εργάζεται με μεγάλο μανομετρικό ύψος (=συνολο αντιστάσεων τριβής).
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  8. #8
    Καλημέρα σας...

    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας!

    Υπάρχει ξεχωριστή παροχή νερού για την πλήρωση της αντλίας θερμότητας από το μπαλκόνι...

    Με αυτή την συνδεσμολογία χρειάζεται να πάρει νερό από την κεντρική θέρμανση?

    Και το κύριο ερώτημα είναι πως μπορεί να γίνει διαχωρισμός μεταξύ των νερών επιστροφής των δικών μου και της κεντρικής θέρμανσης?

    Υπάρχουν απώλειες και αν ναι πόσες είναι? Αν είναι μικρές άντε να το δεχτώ, αλλά αν είναι μεγάλες λόγω διαφοράς θερμοκρασίας των νερών επιστροφής από τα δύο συστήματα εκεί θα πρέπει να το δω διότι το ρεύμα θα αυξηθεί πάλι όπου νάναι και δεν είναι να δίνουμε τσάμπα χρήματα... Υπάρχει περίπτωση να μην έχω απώλειες και να είμαι ωφελημένος και να γυρίσουν οι υπόλοιποι ένοικοι, με τους οποίους είχαμε αψιμαχίες επειδή βγήκα από την κεντρική θέρμανση, να με κατηγορήσουν για "θερμική κλοπή"?

    Τέλος η όλη εγκατάσταση κόστισε 9800€ (μέσω επιδοτούμενου προγράμματος)...

  9. #9
    Καλημέρα.Για να μην έχεις κανενός είδους προβλήματα (τεχνικά, γειτονίας,κ.τ.λ) θα πρότεινα να βρεις έναν υδραυλικό,και να κάνεις πλήρη αποκοπή από την κεντρική θέρμανση.Και μην μπαίνεις στην μικροπρεπή λογική, μήπως έχω κέρδος να το άφηνα έτσι κ.τ.λ.
    Μόνο μελλοντικά προβλήματα θα έχεις.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα...

    Δεν ψάχνω να βγάλω κέρδος με το να πάρω θερμίδες από την πολυκατοικία διότι δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και δεν ήταν ο αρχικός σκοπός μου...

    Άκρη προσπαθώ να βγάλω ώστε να μην έχω μελλοντικά θέματα...

    Μίλησα με τον μηχανολόγο και μου είπε ότι για την είσοδο σε όλες τις πολυκατοικίες έτσι κάνει την απομόνωση, μέσω της ηλεκτροβάνας...

    Επίσης για την επιστροφή μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα έτσι όπως είναι και τα νερά δεν πάνε ούτε στο διπλανό δειαμέρισμα αλλά ούτε παίρνω εγώ θερμίδες ή οι διπλανοί από εμένα...

    Προσωπική μου γνώμη και με βάση αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι κανονικά θα έπρεπε να με έχει αποκόψει τελείως αλλά θα δω πως θα προχωρήσω από εδώ και πέρα...

Παρεμφερή θέματα

  1. Ποια μάρκα αντλία Θερμότητας να επιλέξω;
    από Maria S. στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 23-07-2018, 10:33:11
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 03-01-2015, 19:43:46
  3. Αντλία θερμότητας και ζνχ.
    από kopernikos στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 29-01-2014, 00:15:25
  4. ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από vibob στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 16-02-2012, 23:49:50
  5. ηλιακος ή αντλία θερμότητας?
    από xristos69 στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 16-09-2008, 13:18:38

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό