Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΛΕΓΚΤΗ ΠΙΕΣΗΣ ΝΕΡΟΥ presscontrol grundfos pc22

  1. #1

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΛΕΓΚΤΗ ΠΙΕΣΗΣ ΝΕΡΟΥ presscontrol grundfos pc22


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Έχω ένα θέμα με το PRESSCONTROL GRUNDFOS PC22 και πιο συγκεκριμένα:

    διαπιστωσα οτι ολα τα μηχανικα μερη δεν εχουν προβλημα αλλα υπαρχει προβλημα στο ρελε του ηλεκτρονινου κυκλωματος (αυτο στο κοκκινο κλυκλο στη φωτο) δηλαδη κολλαει και δεν ανοιγει το κυκλωμα για να σταματησει η λειτουργια του μοτερ αντλησης.

    Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζει καποιος πιο ειναι το ρελε που θα το αντικαταστησω διοτι με την ενδειξη που εχει "Finder 40.61 SP" δεν μπορεσα να το βρω πουθενα με αυτα τα χαρακτηριστικά.
    ή εναλλακτικά αν υπαρχει ανταλλακτικη πλακετα σε λογικο κοστος διοτι και αυτη δεν μπορεσα να βρω.

    Click image for larger version. 

Name:	0_Rele Grundfos PC 22.jpg 
Views:	16 
Size:	92.5 KB 
ID:	1210

  2. #2
    Τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του ρελέ είναι:τάση πηνίου 24 volt DC,και αντοχή επαφών 16Α/250V.
    Ψάχνεις με αυτά τα στοιχεία.

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    Τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του ρελέ είναι:τάση πηνίου 24 volt DC,και αντοχή επαφών 16Α/250V.
    Ψάχνεις με αυτά τα στοιχεία.
    Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα αυτα τα στοιχεια ειναι γενικα και γραφονται πανω στο ρελε. Συγκεκριμενα το ρελε της Finder 40.61.?.024.XXXX στο σημειο που εχω βαλει το ερωτηματικο εχει 2 τυπους για επιλογή DC

    https://www.finder-relais.net/en/fin...-series-40.pdf

    Coil version: 7 = Sensitive DC και 9 = DC

    Νομιζω ότι Sensitive DC ειναι οτι το πηνιο θα πρεπει να εχει μεγαλυτερη αντισταση ετσι ωστε να μπορει να διεγερθει με μικροτερο ρευμα στην ιδια ταση 24 V.

    Αν υποθεσω οτι επιλεξω ρελε με sensitive DC (αυτο βρηκα σε καλη τιμη 2-3 ευρω) και ο κατασκευαστης δινει ρευμα για οχι sensitive DC τοτε θα περασει περισσοτερο ρευμα απο το πηνιο οποτε δεν ξερω αν θα του προκαλεσει ζημια.

    Οποτε εαν γνωριζεις την επιλογη αυτης της παραμετρου με ενημερωνεις.

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    δεν θα εχεις θεμα με την ταση του πηνιου καποια mA θα τραβηξει κλασικο ρελεδακι finder ειναι αυτο που εχει επανω.

  5. #5
    Προφανώς το SP σημαίνει sensitive; Πάντως διακρίνω ένα τρανζίστορ οδήγησης (Q1),οπότε το ρεύμα(mA) είναι μικρό.
    Αν τώρα το ρελέ που θα βάλεις τραβήξει περισσότερο ρεύμα,τότε(θεωρητικά) θα ζεσταθεί το τρανζίστορ,το οποίο λειτουργεί σαν διακόπτης, και άγει με εντολή στη βάση του. Ας μην το κουράζουμε όμως,δοκίμασε το ρελέ,και αν θέλεις μας λες εντυπώσεις.Πρόσεχε μόνο λίγο τις επαφές(open-close,A1-A2).

  6. #6
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    Προφανώς το SP σημαίνει sensitive; Πάντως διακρίνω ένα τρανζίστορ οδήγησης (Q1),οπότε το ρεύμα(mA) είναι μικρό.
    Αν τώρα το ρελέ που θα βάλεις τραβήξει περισσότερο ρεύμα,τότε(θεωρητικά) θα ζεσταθεί το τρανζίστορ,το οποίο λειτουργεί σαν διακόπτης, και άγει με εντολή στη βάση του. Ας μην το κουράζουμε όμως,δοκίμασε το ρελέ,και αν θέλεις μας λες εντυπώσεις.Πρόσεχε μόνο λίγο τις επαφές(open-close,A1-A2).
    Ναι έτσι πιστεύω και εγώ εκεί κατέληξα ότι πρέπει να ειναι Sensitive DC Coil.

    Για το ιστορικό μετά από 14 χρόνια τα έφτυσε το ρελε του PRESSCONTROL GRUNDFOS PC22. Φυσικά οι υδραυλικοί ειναι ειδικοί στο να μην ειναι ειδικοί στα ηλεκτρονικά άλλα και έχουν την ειδικότητα να αλλάζουν τα πάντα εύκολα ---> λέει φερε 150 ευρώ να βάλουμε καινούργιο, όποτε λέω και εγώ φερε ότι χαλασμένα έχεις να φτιάξουμε ένα κάλο αφού αμφιβάλλω ότι ειναι χαλασμένα. Πράγματι έφερε 3 "χαλασμένα"πήρα από ένα άλλο ένα καλούτσικο ρελε και λειτουργεί αλλά πρέπει να μπει καινούργιο μιας και έχω πλέον και άλλα 2 για καβατζα τα χαλασμένα του υδραυλικού . Συμπερασματικά δύσκολο να χαλάσει αυτό to press control μηχανικά πολύ πιθανά να χαλάσει διαπιστώνω το ρελε από το άνοιξε κλείσε.

    Επίσης από μια έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι η κατασκευαστρια εταιρεία δεν ειναι η GRUNDFOS αλλά η WATERTECH (Italy) το οποιο ειναι το ίδιο αλλά στα μισά περίπου χρήματα πρακτικά 70 ευρώ ή τα διπλά από ένα ίδιο αντιγραφή κινέζικο 35 ευρώ.

    Όταν με το καλό το δικιμασω με ένα καινούργιο sensitive DC θα ενημερώσω.

  7. #7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ετσι έρχεται η γνώση φίλε μου,όταν ασχολείσαι.Πριν 37 χρόνια αγόρασα το πρώτο μου κολλητήρι,και πριν 30, το πρώτο φλόγιστρο(MAPP).
    θυμάμαι ακόμα τον μαρκαδόρο για σχεδίαση τυπωμένου κυκλώματος(πλακέτα),τον τριχλωριούχο σίδηρο(αν το λέω καλά) για την αποχάλκωση,
    και το μικρό 12volt δράπανο(υπάρχει ακόμα) για τις τρύπες των εξαρτημάτων.Και άλλα πολλά......

Παρεμφερή θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 20-02-2021, 00:11:57
  2. αυξηση πιεσης νερου σε δικτυο
    από djzap στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταία απάντηση: 10-07-2016, 01:35:31
  3. Πτώση πίεσης νερού σε λέβητα Buderus.
    από gandre στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταία απάντηση: 26-01-2013, 13:12:26
  4. προβλημα πιεσης
    από george.anyf στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 26-02-2010, 21:53:09
  5. Πρόβλημα πίεσης νερού στην εγκατάσταση
    από dimguest στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 29-03-2002, 16:53:22

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό