Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα με απόδοση αντλίας θερμότητας rhoss

  1. #1

    Πρόβλημα με απόδοση αντλίας θερμότητας rhoss


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα έχω μια αντλία θερμότητας rhoss με την οποία έχω το εξής πρόβλημα στην ψύξη ζορίζεται και σε ένα λεπτό κόβει ο κομπρεσορας και στην ζέστη δεν μπορεί να πιάσει πάνω από 35° θερμοκρασία νερού ή εταιρία μου λέει ότι ξερυθμιστηκε το λογισμικό της πλακέτας και πάμε για καινούργια το κόστος πολύ μεγάλο δεν ξερω κατά πόσο ισχύει αυτό. Τι άλλες ενέργειες θα μπορούσα να κάνω μόνος μου?

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Κάλεσε ένα ψυκτικό να τσεκάρει το ψυκτικό υγρό για αρχή.

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Για να σε βοηθήσουμε, θα πρέπει να γράψεις κάποια πράγματα:

    - για την εγκατάσταση, όπως π.χ. το πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι, το που βρίσκεται, τι είδους μόνωση έχει, το αν φτάνει το μηχάνημα για να καλύψει τις ανάγκες του,

    για το ιστορικό του μηχανήματος, π.χ. το αν η αντλία θερμότητας λειτουργούσε καλά κάποτε, ή το πρόβλημα υπήρχε από την αρχή, το για πόσο καιρό λειτουργούσε καλά, το πότε δημιουργήθηκε το πρόβλημα, το αν έγινε κάποια επέμβαση από τεχνικό.

    το ιστορικό της συντήρησης. Η αντλία θερμότητας συντηρείται ; από ποιον; από την εταιρία που την εγκατέστησε;

    και τέλος ποιος έχει ρυθμίσει το μηχάνημα (κυρίως την καμπύλη αντιστάθμισης).
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #4
    Ναι έχετε δίκιο παρέλειψα τα βασικά.το σπίτι είναι 85 τμ γύρω γύρω είναι κολλητά αλλά σπίτια επίσης κάτω και επανω έχει κι άλλα σπίτια, μόνωση εξωτερικη δεν εχει, τα κουφώματα είναι καινούργια ενεργειακά και η αντλία είναι 10 kw. Συντήρηση έγινε στα τρία χρόνια από την ημέρα που τοποθετήθηκε (τους κυνηγούσα 3 χρόνια να ερθουν εμπλεξα) η αντλία δούλευε σωστά για 5χρονια και ξαφνικά μια μέρα του καλοκαιριού με πολύ υψηλή θερμοκρασία κι εφόσον το είχα στην ψύξη σταμάτησε να λειτουργεί,
    δούλευε και έκοβε αμέσως και έβγαζε error. δεν ξερω πραγματικά τι περιλαμβάνει η συντήρηση μιας αντλίας, όταν ήρθαν για συντήρηση άλλαξαν τον αυτόματο πλήρωσης και καθάρισαν το φίλτρο παροχής νερού και τίποτα άλλο. φαντάζομαι ούτε αυτοί που την τοποθέτησαν δεν ξέρουν για την ρύθμιση καμπύλης, δεν ξερω καν τι γίνεται. Έχω κόψει επικοινωνία με αυτούς δεν μπορώ να βρω κάποιον τεχνικό να ασχολείται με την rhoss εδώ στην επαρχια και σκέφτομαι να τη βγάλω να την στείλω κάπου εκτός μπας και βγάλω άκρη.

  5. #5
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ψάξτε στο διαδίκτυο τον εισαγωγέα της rhoss.
    Βγαίνει στα αποτελέσματα.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη χωρίς τεχνικό στο μηχάνημα.
    Θα πρέπει να το δει τουλάχιστον ένας ψυκτικός όπως σας πρότεινε και ο Σπύρος.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  6. #6
    Κάλεσα και τον εισαγωγέα η απάντηση του ήταν ότι σας είπε ο τεχνικός και τίποτα παραπάνω τέλος πάντων. Σας ευχαριστώ πολυ για τον ενδιαφέρον!

  7. #7
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Καλέστε έναν ψυκτικό να δει το μηχάνημα. Η απάντηση "θέλει αλλαγή η πλακέτα" δεν μου φαίνεται σωστή.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  8. #8
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Από πρόσφατη εμπειρία σε αντλία ίδιας μάρκας, μοντέλο του 2015, απενεργοποίησα το χρονοπρόγραμμα και η αντλία δουλεύει κανονικά. Το πρόβλημα ήταν παρόμοιο, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει. Μετά δούλευε όποτε ήθελε π.χ. την άναβε τώρα και ξεκινούσε μετά από δεκαπέντε ώρες, άλλες φορές καθόλου. Αυτό έγινε πριν δύο χρόνια περίπου και το σφάλμα που έδειχνε ήταν πρόβλημα επικοινωνίας της πλακέτας. Λόγω υψηλού κόστους της πλακέτας έμεινε έτσι. Φέτος με ξαναφώναξε ο πελάτης για μια τελευταία δοκιμή, έκανα αυτό που γράφω παραπάνω και η αντλία έστρωσε. Από την κεντρική αντιπροσωπεία δεν υπήρξε βοήθεια πέραν του "αλλαγή πλακέτας"

  9. #9
    Και αυτή μοντέλο του 15 είναι η απενεργοποιηση του χρονοπρογραμματος είναι εύκολη υπόθεση? Γίνεται μέσα από την αντλία θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου έτσι και αλλιώς περισσότερη ζημιά από όσο έχει δεν νομιζω να της κάνω. Ευχαριστώ πολύ!

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει και εγώ μπορεί να δουλέψει σήμερα να μην πιάσει την θερμοκρασία νερού που την έχω ρυθμίσει με τα από 10 ώρες να βγάλει σφάλμα στο πινακάκι μέσα στο σπίτι ένα θαυμαστικό μέσα σε ένα τριγωνο βγάζει μετά πρέπει να κατεβάσω την ασφάλεια της αντλίας να βγει το σφάλμα και ξανά από την αρχή λόγω του κόστους 1700 ευρώ το δουλεύω αναγκαστικά έτσι μέχρι να δω τι μπορώ να κάνω τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει με την διότι την κάνω επανεκκίνηση συνέχεια για το σφάλμα.

Παρεμφερή θέματα

  1. Συντήρηση αντλίας θερμότητας
    από laman στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 10-11-2020, 14:04:35
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 13-12-2019, 10:48:09
  3. Πρόβλημα με λέβητα αεριου rhoss
    από Giannisreppas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 30-10-2018, 21:20:59
  4. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  5. Αγορά αντλίας θερμότητας
    από mnls στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταία απάντηση: 31-12-2012, 19:14:35

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό