Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: Σφάλμα 02 σε αντλία θερμότητας Hitachi Yutaki-M RASM-3VRE χωρίς ΖΝΧ

  1. #1

    Σφάλμα 02 σε αντλία θερμότητας Hitachi Yutaki-M RASM-3VRE χωρίς ΖΝΧ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος μιας αντλίας Hitachi Yutaki-M RASM-3VRE από τον Ιούλιο 2023. Άρχισα να την χρησιμοποιώ τον Νοέμβριο 2023 για την θέρμανση του διαμερίσματός μου στην περιοχή της Νίκαιας Αττικής. Μετά από περίπου 1 μήνα λειτουργίας άρχισε να εμφανίζει κωδικό σφάλματος 02 (υψηλή πίεση στο φρέον) και να κόβει. Η περιοδικότητα εμφάνισης του σφάλματος ήταν τυχαία. Επίσης, η αντλία ΔΕΝ είναι συνδεμένη σε boiler ώστε να παρέχει ΖΝΧ.

    Αρχικά, κάλεσα τον εγκαταστάτη να ελέγξει το πρόβλημα. Καθάρισε τα φίλτρα του νερού (1 ενσωματωμένο στην αντλία και 2 στο δίκτυο) και έλεγξε την συνδεσμολογία χωρίς να εντοπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Μετά από μερικές ημέρες το σφάλμα ξαναεμφανίστηκε, οπότε κάλεσα τεχνικό από την αντιπροσωπεία (ΑΒΒ). Ο τεχνικός έλεγξε την αντλία και τις ρυθμίσεις της και δεν εντόπισε και αυτός κάποιο πρόβλημα. Το σφάλμα όμως εξακολούθησε να εμφανίζεται. Ο τεχνικός της αντιπροσωπείας ξαναήρθε και έκανε αναβάθμιση στο λογισμικό της πλακέτας, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το επόμενο βήμα ήταν να μου αλλάξει την πλακέτα με νέα, αλλά και πάλι το πρόβλημα δεν λύθηκε. Πλέον είμαστε σε φάση να αντικατασταθεί η αντλία εξ' ολοκλήρου με νέα.

    Διαβάζοντας τα παραπάνω θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς κάτι ανάλογο και τυχόν σκέψεις σχετικά με την αιτία του προβλήματος.

    Αναμένοντας απάντησή σας.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Το σφάλμα 02 είναι αλήθεια ότι είναι αρκετά δύσκολο να εντοπιστεί.

    Πείτε μου :

    Η αντλία θερμότητας είναι συνδεδεμένη σε δοχείο αδρανείας; αν ναι, μετά το δοχείο υπάρχει κυκλοφορητής στο δευτερεύον; από που παίρνει εντολή αυτός ο κυκλοφορητής;

    η λειτουργία της (start / stop) γίνεται από το χειριστήριο της, ή από θερμοστάτη στην επαφή 13-14 ;

    όταν η αντλία λειτουργεί σε θέρμανση, η ροή του νερού πόση είναι ; (menu εγκαταστάτη --> operation information --> general σε m3/h)

    η διαφορά θερμοκρασίας νερού (είσοδος / έξοδος) πόση είναι;

    το σφάλμα εμφανίζεται συγκεκριμένες ώρες ; (π.χ. βραδυνές); ή τυχαία;
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Επειδή δεν είμαι μηχανολόγος σας στέλνω ένα βιντεάκι που έχει τραβήξει ο εγκαταστάτης που πιθανόν να σας απαντήσει σε κάποια από τα ερωτήματα που θέτετε:

    https://www.youtube.com/watch?v=4lF3OLPpcIU&t=55s

    Από την πλευρά μου σας απαντώ σε όσα μπορώ με ΚΕΦΑΛΑΙΑ δίπλα από το ερώτημά σας:



    1) Η αντλία θερμότητας είναι συνδεδεμένη σε δοχείο αδρανείας; ΝΑΙ, 60 ΛΙΤΡΩΝ

    2) αν ναι, μετά το δοχείο υπάρχει κυκλοφορητής στο δευτερεύον; ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΤΡΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ WILO. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

    3) από που παίρνει εντολή αυτός ο κυκλοφορητής; ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

    4) η λειτουργία της (start / stop) γίνεται από το χειριστήριο της, ή από θερμοστάτη στην επαφή 13-14 ; ΜΕΣΩ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

    5) όταν η αντλία λειτουργεί σε θέρμανση, η ροή του νερού πόση είναι ; (menu εγκαταστάτη --> operation information --> general σε m3/h) ΑΠΟ 1,98 - 2,10 ΚΥΒΙΚΑ ΜΕΤΡΑ/ΩΡΑ

    η διαφορά θερμοκρασίας νερού (είσοδος / έξοδος) πόση είναι; ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΥΤΟ

    το σφάλμα εμφανίζεται συγκεκριμένες ώρες ; (π.χ. βραδυνές); ή τυχαία; ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ Η ΑΝΤΛΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

  4. #4
    Επειδή έχω τραβήξει φωτογραφίες από τις παραμέτρους της αντλίας όταν έβγαλε τελευταία φορά αυτό το σφάλμα παρακαλώ δώστε μου ένα email για να σας τις στείλω, διότι είναι μεγάλες για να τις ανεβάσω εδώ. Ευχαριστώ.

  5. #5
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Επάνω στο δοχείο αδράνειας υπάρχει ηλεκτρική αντίσταση.
    Γιατί υπάρχει εκεί;
    Πώς ενεργοποιείται;
    Αν η ενεργοποίηση γίνεται σηκώνοντας ασφάλεια στον ηλεκτρικό πίνακα, ελέγξτε ότι η ασφάλεια αυτή είναι κατεβασμένη.
    Αν η αντίσταση είναι ενεργοποιημένη, το πρωϊ που ξεκινάει το μηχάνημα μπορεί να βρει 65οc στο δοχείο (που θερμανθηκε από την αντίσταση και να βγάλει αυτό το σφάλμα)
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  6. #6
    H ηλεκτρική αντίσταση που βλέπετε είναι καθαρά για έκτακτη ανάγκη σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί η αντλία ή δεν μπορεί να αποδόσει λόγω πολύ χαμηλής θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Ενεργοποιείται ως εξής:

    α) Αρχικά, πρέπει να ανοίξω την ασφάλειά της από τον πίνακα ρεύματος
    β) Στη συνέχεια, πρέπει να είναι ανοιχτή και η αντλία για να πάρει εντολή να ανάψει, αλλιώς δεν ανάβει

    Δεν ενεργοποιείται μέσα από το πάνελ χειρισμού της αντλίας.

    Όσες φορές έχει βγει το σφάλμα 02 η αντίσταση ήταν σβηστή (κλειστός διακόπτης στον πίνακα).

    Επίσης, σχετικά με αυτό που ρωτήσατε χτες: θερμοκρασία εισόδου νερού = 26 βαθμούς (αυτή την στιγμή) / θερμοκρασία εξόδου νερού = 30 βαθμούς (αυτή τη στιγμή).

    Τέλος, να τονίσω ότι κάθε φορά που ερχόταν ο τεχνικός για έλεγχο της αντλίας καθάριζε και τα 3 φίλτρα, οπότε αποκλείεται και το σενάριο αυτό.


    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Επάνω στο δοχείο αδράνειας υπάρχει ηλεκτρική αντίσταση.
    Γιατί υπάρχει εκεί;
    Πώς ενεργοποιείται;
    Αν η ενεργοποίηση γίνεται σηκώνοντας ασφάλεια στον ηλεκτρικό πίνακα, ελέγξτε ότι η ασφάλεια αυτή είναι κατεβασμένη.
    Αν η αντίσταση είναι ενεργοποιημένη, το πρωϊ που ξεκινάει το μηχάνημα μπορεί να βρει 65οc στο δοχείο (που θερμανθηκε από την αντίσταση και να βγάλει αυτό το σφάλμα)

  7. #7
    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω: Σε ένα site από την Μεγάλη Βρετανία είδα ότι κάποιος εγκαταστάτης προτείνει η μέγιστη θερμοκρασία νερού που πρέπει να ρυθμίζουμε στην καμπύλη να μην ξεπερνάει τους 55 βαθμούς για θερμοκρασία περιβάλλοντος -15 βαθμούς. Εγώ εδώ εία ρυθμισμένη την αντλία 57 βαθμούς για εξωτερική θερμοκρασία +6 έως 50 βαθμούς για εξωτερική θερμοκρασία +20.

  8. #8
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η αντλία σας κανονικά είναι κατασκευασμένη για να μπορεί να λειτουργεί στους 60o συνεχώς. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βγάζει σφάλμα στους 57.
    Επειδή όμως μπορεί να επιστρέψει από το δοχείο νερό μεγαλύτερης θερμοκρασίας από την προσαγωγή (ένας λόγος θα ήταν να ενεργοποιείται η αντίσταση)
    εμφανίζεται το σφάλμα.

    Δοκιμάστε να κατεβάσετε την θερμοκρασία στους 50 ( ο καιρός είναι καλός, έτσι κι αλλιώς θα φτάνουν οι 50 βαθμοί για να ζεσταθεί το σπίτι), εμφανίζεται και πάλι το σφάλμα;
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  9. #9
    Καλησπέρα σας. Γράφετε "Επειδή όμως μπορεί να επιστρέψει από το δοχείο νερό μεγαλύτερης θερμοκρασίας από την προσαγωγή". Αυτό μπορεί να συμβεί λόγω κάποιου προβλήματος της αντλίας; Είναι θέμα δικτύου σωληνώσεων;

    Τις τελευταίες ημέρες έχω κατεβάσει την θερμοκρασία στους 55. Μέχρι στιγμής δεν έχει ξαναεμφανιστεί το σφάλμα, αλλά περιμένω να πέσει η θερμοκρασία για να λειτουργήσει αρκετή ώρα η αντλία, διότι τώρα έχει υψηλή εξωτερική θερμοκρασία και λειτουργεί ελάχιστα μέσα στην ημέρα.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Η αντλία σας κανονικά είναι κατασκευασμένη για να μπορεί να λειτουργεί στους 60o συνεχώς. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βγάζει σφάλμα στους 57.
    Επειδή όμως μπορεί να επιστρέψει από το δοχείο νερό μεγαλύτερης θερμοκρασίας από την προσαγωγή (ένας λόγος θα ήταν να ενεργοποιείται η αντίσταση)
    εμφανίζεται το σφάλμα.

    Δοκιμάστε να κατεβάσετε την θερμοκρασία στους 50 ( ο καιρός είναι καλός, έτσι κι αλλιώς θα φτάνουν οι 50 βαθμοί για να ζεσταθεί το σπίτι), εμφανίζεται και πάλι το σφάλμα;

  10. #10
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Μεταλλουργός Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα σας. Γράφετε "Επειδή όμως μπορεί να επιστρέψει από το δοχείο νερό μεγαλύτερης θερμοκρασίας από την προσαγωγή". Αυτό μπορεί να συμβεί λόγω κάποιου προβλήματος της αντλίας; Είναι θέμα δικτύου σωληνώσεων;

    Τις τελευταίες ημέρες έχω κατεβάσει την θερμοκρασία στους 55. Μέχρι στιγμής δεν έχει ξαναεμφανιστεί το σφάλμα, αλλά περιμένω να πέσει η θερμοκρασία για να λειτουργήσει αρκετή ώρα η αντλία, διότι τώρα έχει υψηλή εξωτερική θερμοκρασία και λειτουργεί ελάχιστα μέσα στην ημέρα.
    Οχι, αυτό θα μπορούσε να συμβεί μόνο αν είχατε ηλεκτρική αντίσταση στο δοχείο και το δοχείο θερμαίνονταν από την αντίσταση σε θερμοκρασία μεγαλύτερη από την θερμοκρασία προσαγωγής.

    Αν με τους 55 βαθμούς δεν εμφανίζεται σφάλμα, αφήστε το έτσι. Προφανώς το πρόβλημα είναι το σημείο μέτρησης της θερμοκρασίας. (Το αισθητήριο μετράει θερμοκρασία λίγο χαμηλότερη από την πραγματική)
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Παρεμφερή θέματα

  1. Yutaki RASM-3VRE Σφάλμα 02 σε ζήτηση ΖΝΧ
    από nthawk στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία απάντηση: 22-01-2024, 14:21:41
  2. Ρυμίσεις Hitachi Inverter Yutaki-m RASM-4VNE
    από frame στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 09-01-2020, 11:13:35
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 13-12-2019, 10:48:09
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 25-11-2015, 23:30:15

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό