Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΗΛ. ΚΟΥΖΙΝΑ

  1. #1

    ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΗΛ. ΚΟΥΖΙΝΑ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα!
    Στην κουζινα μου (siemens) δεν δουλευε ο φουρνος μεσα(τιποτα) ενω τα ματια πανω κανονικα.
    Aφου την ελυσα διαπιστωσα οτι εχουν καρβουνιαστει/λιωσει+ αποσυνδεθει 2 μπλε καλωδια που βρισκονται διπλα στον επιλογεα/διακοπτη φουρνου και συνδεονται με αυτον και καταληγουν στον ουδετερο. Τα ξανασυνεδεσα προχειρα στα 2λαμακια που φαινεται ηταν η θεση τους και ο φουρνος λειτουργει πλεον!
    Εχω τις εξης αποριες:

    1)Πως μπορει να καηκαν; Εννοω μπορω να κανω καποια μετρηση να δω αν υπαρχει καποιο προβλημα αλλο που σε 2εβδομαδες θα μου τα ξανακαρβουνιασει;
    2)Που θα αγορασω δυο τετοια καλωδια ειδικα για τον φουρνο για να αντικαταστησω τα 2 καμμενα, που να εχουν και αυτα τα ειδικα μεταλλικα φισακια πανω που κομπωνουν πανω στον φουρνο; Σε οποιοδηποτε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο;
    3) Επειδη εψαξα πολυ μεχρι να ξεθαψω αυτα τα δυο κομμενα καλωδια, υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος να εβρισκα οτι ειχαν κοπει (με καποια μετρηση) ;

    Ειμαι φοιτητης ηλ.εσωτερικων ηλεκτρικων εγκαταστασεων οποτε γιαυτο τοσες αποριες...
    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Τα καλώδια κάηκαν από χαλαρή επαφή. Συμβαίνει αυτό, ειδικά αν είναι με φισάκια πάνω στον διακόπτη, λόγω φορτίου (αντιστάσεις) Θα βρείς σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά για συσκευές,αν δεν έχει με φισάκια τα αγοράζεις χωριστά και τα πρεσσάρεις εσύ. Θα πάρεις καλώδιο που η μόνωση του να αντέχει θερμοκρασία. Μέτρηση θα κάνεις με πολύμετρο αλλά πάλι θέλεις χρόνο αφού δεν ξέρεις το πρόβλημα. Καλή επιτυχία.

  3. #3
    Οστοσο συνεβει κατι (περιεργο θεωρω) : πηγα στην κουζινα, εκλεισα την ασφαλεια της, καλου κακου αποσυνδεσα και το καλωδιο παροχης της απο τις κλεμες (ειχα μετρησει για σιγουρια και δεν ειχαν ταση τα καλωδια), εφτιαξα το θεμα που ειχε ο διακοπτης, και πηγα να ξανασυνδεσω την παροχη.
    Ε.. συνεδεσα την γειωση στην κλεμμα γειωσης, παω να συνδεσω τον ουδετερο, ακουμπαει καταλαθος στην κλεμμα της φασης και πεφτει το ΡΕΛΕ και μια ασφαλεια απο το κυκλωμα φωτισμου.

    Πηγα και σηκωσα το ρελε και την ασφαλεια που ειχε πεσει, παω να ξανασυνδεσω την παροχη της κουζινας, και παλι τα ιδια, με το που ακουμπαει ο ουδετερος καπου στην κλεμμα ξαναπεφτει ρελε +ασφαλεια φωτων.

    Πως γινετε ρε παιδια ενω εχω κατεβασμενη την ασφαλεια απο την κουζινα, να ανιχνευει διαρροη το ρελε και να πεφτει; Κατι λαθος δεν παει;
    Και το οτι επεσε και η ασφαλεια απο τα φωτα δεν μου βγαζει νοημα.

    Εν τελη συνεδεσα την κουζινα με κατεβασμενο το ρελε και ολα λειτουργουν κανονικα. Απλως κατα την συνδεση τα ριχνε..

    Καμια ιδεα τι γινετε εχει κανεις; :shock:

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σας,

    Από την ερώτηση που κάνετε, αντιλαμβάνομαι ότι δεν είστε ηλεκτρολόγος, οπότε παρακαλώ πολύ καλέστε έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο να σας φτιάξει την κουζίνα.

    Η εκτέλεση ηλεκτρολογικών εργασιών από μη αδειούχους ηλεκτρολόγους απαγορεύεται.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Παρεμφερή θέματα

  1. Τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω ;
    από Scrooge στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 05-08-2010, 11:03:12
  2. Ασφαλίζουμε το καλώδιο και από τις δυο πλευρές;
    από Apostolos83 στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταία απάντηση: 23-02-2010, 12:22:13
  3. Καλωδιο από ΔΕΗ μεχρι μετρητη
    από odrys στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 03-02-2009, 23:25:01
  4. ΑΕΡΙΟ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ
    από infokast στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 08-10-2007, 23:18:56
  5. Καλώδιο...αλλά τί καλώδιο?
    από chilianos στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 13-03-2006, 13:00:43

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό