Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: Βοήθεια για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας

  1. #1

    Βοήθεια για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα,
    Θέλω να αγοράσω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας για τοποθέτηση σε μονοκατοικία και θα ήθελα τα φώτα σας. Πρόκειται για μόνιμη κατοικία, στη Νέα Μάκρη Αττικής και η τοποθέτηση θα γίνει στην ταράτσα. Το σπίτι το βλέπει ήλιος όλη την ημέρα και δεν υπάρχουν σημεία σκίασης. Το νερό στην περιοχή είναι σκληρό. Διάβασα αρκετά από τα άρθρα και τα ποστ που έχουν αναρτηθεί, αλλά έχω αρκετές απορίες… Για παράδειγμα:

    1. Είμαστε 2 άτομα στο σπίτι, αλλά το καλοκαίρι φιλοξενούμε φίλους κάποιες μέρες. Μας καλύπτει μεν ένας ηλιακός των 120, αλλά μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρουμε 160 λίτρων;
    2. Επειδή είναι μόνιμη κατοικία, αξίζει να πάρω με λυχνίες κενού, εάν η διαφορά της τιμής δεν είναι μεγάλη; Έχω ακούσει ότι απαιτούν λιγότερη συντήρηση, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.
    3. Οι ηλιακοί που έχουν Οριζόντιο Συλλέκτη Χαμηλού Ύψους, είναι εξίσου αποδοτικοί; Θα τους προτιμούσα για αισθητικούς λόγους…
    4. Διάβασα ότι καλό είναι ο συλλέκτης να έχει μόνωση πολυουρεθάνης, αλλα οι περισσότεροι που βρίσκω είναι με πετροβάμβακα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον με μόνωση πολυουρεθάνης;

    Προς το παρόν, είμαι μεταξύ αυτών των δύο:

    SOL-Violaris EnergyPro 160 λίτρων Glass Διπλής Ενέργειας με 2.5τ.μ. Συλλέκτη

    A.S.T. Compact Glass II διπλής ενέργειας 160 λίτρων.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καλησπέρα σας. Σας προτείνω 160 l. Θα σας καλύψει όταν έχετε καλεσμένους και το χειμώνα θα έχει μεγαλύτερη ποσότητα ζεστού νερού ώστε να σας καλύψει και μία μέρα με συννεφιά εφόσον έχει μαζέψει από την προηγούμενη ηλιόλουστη ημέρα αρκετό ζεστό νερό. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τοποθετήσετε Λυχνίες κενού. Μόνο προβλήματα θα δημιουργηθούν. Ηλιακή θερμοσίφωνές χαμηλού ύψους δεν προσοχή ώστε να μην μειωθεί η απόδοση τους κατά τους χειμερινούς μήνες. Για συγκεκριμένα μοντέλα δεν μπορώ να σας προτείνω δημόσια…..
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα σας. Σας προτείνω 160 l. Θα σας καλύψει όταν έχετε καλεσμένους και το χειμώνα θα έχει μεγαλύτερη ποσότητα ζεστού νερού ώστε να σας καλύψει και μία μέρα με συννεφιά εφόσον έχει μαζέψει από την προηγούμενη ηλιόλουστη ημέρα αρκετό ζεστό νερό. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τοποθετήσετε Λυχνίες κενού. Μόνο προβλήματα θα δημιουργηθούν. Ηλιακή θερμοσίφωνές χαμηλού ύψους δεν προσοχή ώστε να μην μειωθεί η απόδοση τους κατά τους χειμερινούς μήνες. Για συγκεκριμένα μοντέλα δεν μπορώ να σας προτείνω δημόσια…..
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
    Τελικά ίσως να μην είναι εφικτό να μπει ηλιακός στην ταράτσα, καθώς το σπίτι είναι λυόμενο της δεκαετίας του '70 και φοβάμαι για λόγους στατικότητας. Σκέφτομαι μήπως συμφέρει να αγοράσω ταχυθερμοσίφωνα. Κοίταζα τον Ariston Fast Evo X ONT 14 Επιτοίχιο Ταχυθερμοσίφωνα Κεντρικό Υγραερίου 24kW και τον συνδέσω με φιάλη προπανίου. Έχω μπερδευτεί αρκετά, είναι η αλήθεια...

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    H λύση ενός ταχυθερμοσίφωνα φυσικού αερίου/ υγραερίου είναι εξαιρετική εφόσον γίνει σωστή εγκατάσταση και ρύθμιση. Η εμπειρία μου απο ανάλογες εφαρμογές για οικιακή χρήση δείχνει ότι στην πράξη η κατανάλωση είναι πολύ χαμηλή, ενώ υπάρχει άφθονο ζεστό νερό χωρίς τις θερμικές απώλειες που αναπόφευκτα εμφανίζονται με τα θεμοσιφωνικά συστήματα αποθήκευσης....Μερικά από τα σημεία που πρέπει να προσέξετε είναι ο ταχυθερμοσίφωνας (είται αερίου είτε ηλεκτρικός....), πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πλησιέστερα στα σημεία κτανάλωσης (βρύσες κτλ), να τοποθετηθεί φίλτρο σίτασ και μειωτής πίεσης στην είσοδο του νερού κτλ... Τον μειωτή πίεσης υπάρχουν εταιρείες που απαιτούν την εγκατάσταση του για την κάλυψη της εργοστασιακής εγγύησης.
    Καλή λύση λοιπόν ο ταχυθερμοσίφωνας αερίου υπό προυποθέσεις, ακόμα και για επαγγελματική χρήση σε ξενοδοχεία, εστιατόρια, βιομηχανία κ.α. όπου μπορούν να χρησιμοποιηθούν και συστοιχίες ώστε να επιτευχθεί η απαιτούμενη θερμική ισχύς.
    Τέλος η παραγωγή ζεστού νερού χρησης επι τόπου κατα τη ζήτηση είναι ένα μοντέλο που λύνει πολλά προβλήματα όπως ο απαιτούμενος χώρος και οι θεμικές απώλειες των συστημάτων αποθήκευσησς. Πάντα να θυμόμαστε όμως ότι ζούμε στην Ελλάδα με 300 ημέρες το χρόνο ηλιοφάνεια....
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

Παρεμφερή θέματα

  1. Πρόβλημα με θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας.
    από likos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 27-03-2015, 14:39:55
  2. Προβληματισμός για αγορά νέου Ηλιακού Θερμοσίφωνα
    από Παναγιώτης Μπασ στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία απάντηση: 05-04-2014, 19:44:50
  3. Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα
    από Christos Ka στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταία απάντηση: 16-05-2011, 23:22:48
  4. ΗΛΙΑΚΟΙ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
    από pavlaras1 στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία απάντηση: 16-06-2009, 12:02:20
  5. Αγορα ηλιακου θερμοσιφωνα
    από moris στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 09-02-2006, 17:58:31

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό