Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: PUMP THERMOSTAT & BURNER THERMOSTAT

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    48

    PUMP THERMOSTAT & BURNER THERMOSTAT


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Που πρέπει τελικά να ρυθμίζονται οι δύο αυτές ενδείξεις? ποιά είναι η θερμοκρασία αναμονής και ποιά η θερμοκρασία χρήσης?
    Ποιές οι ιδανικές ρυθμίσεις? 45 αναμονή και 65 θέρμανση/χρηση είναι καλά?
    Μένω σε τριπλοκατοικία και ενώ το είχαμε στο 45/65 κατέβηκα σήμερα και είδα ότι κάποιος το είχε αλλάξει στα 60/65. Δεν είναι λίγο κουλό?
    και τέλος: σκέφτομαι να αυτονομηθώ πλήρως. Έχω σχετικό χώρο που περισσεύει στο λεβητοστάσιο και έξω για δεξαμενη. Ρωτώ. τα Saturn που περιλαμβάνουν όλην την εγκατάσταση (καυστηρο/λεβητο/κυκλοφορητής, είναι καλά? και άν το σπίτι μου έχει 10.500 θερμίδες και είναι στο ισόγειο, πόση απόδοση πρέπει να εχει το σύστημα? 20.000 ή 30.000
    I don't know much but I'm trying...
    I don\'t know much but I\'m trying...

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Ο θερμοστάτης του καυστήρα συνήθως είναι στους 80 βαθμούς. Ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή συνήθως είναι στους 40 βαθμούς, όμως αν υπάρχουν και boiler στο κύκλωμα, τότε μπορεί ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή να είναι παραπάνω, ώστε να μην κρυώνει το νερό στα boiler, κάνεις ένα συμβιβασμό και τον βάζεις ας πούμε στους 50. Αν τώρα τα boiler δεν έχουν αισθητήριο και δεν βρίσκονται σε ξεχωριστό κύκλωμα, μπορεί να υπερθερμανθούν και μπορεί και πάλι να γίνει ένας συμβιβασμός ώστε να κατέβει η θερμοκρασία του θερμοστάτη του καυστήρα.
    Όλοι αυτοί οι συμβιβασμοί έχουν αποτέλεσμα σπατάλη ενέργειας. Είναι καλύτερα να βρίσκονται τα boiler σε ξεχωριστό κύκλωμα, και να έχουν αισθητήριο θερμοκρασίας για να μην υπερθερμαίνονται. Όμως σπάνια γίνεται η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο, για λόγους κόστους ή και άγνοιας των εγκαταστατών.
    Το αποτέλεσμα είναι να μην λειτουργεί η εγκατάσταση αποδοτικά και να έχεις αύξηση του κόστους χρήσης, το οποίο όμως δεν απασχολεί αυτόν που έκανε την εγκατάσταση, μιας και δεν μένει αυτός στο σπίτι σου.
    Τώρα όσο αφορά στο διαμέρισμά σου, έχεις λες 10.500 θερμίδες εγκατεστημένες; Έχεις και boiler; Ή οι 10.500 θερμίδες αναφέρονται στη μελέτη, αλλά μπορεί τα σώματα που έχεις να είναι παραπάνω από τόσο;
    Κάνε μια πρόχειρη επαλήθευση από τον πίνακα που υπάρχει εδώ:
    http://www.monachos.gr/forum/topic.a...14&whichpage=2
    Ο πίνακας είναι "αισιόδοξος" αλλά θα πάρεις μια ιδέα για το που βρίσκεσαι. Υπολόγισε άλλες 5000 θερμίδες αν έχεις και boiler. Βάλε μετά και 50% από πάνω για να βρεις τι λέβητα θέλεις (και λάβε υπόψη ότι όλοι λένε παραμύθια για τις αποδόσεις, προς τα πάνω πάντα, γιατί έτσι τους συμφέρει και γιατί κανείς δεν τους ελέγχει).
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  3. #3
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    48
    Τα πάνελ είναι 10.500 θερμίδες τα έχω επιλέξει εγώ είναι vogel & noot και ξέρω τις θερμίδες από τον πίνακα της εταιρείας.
    Όσον αφορά τα Boiler ξεχωριστού κυκλώματος δεν πολυ καταλαβαίνω τις εννοείς αλλά θα σου πω τα εξής:
    Οι υπόλοιποι έχουν κάτι που μοιάζουν με απλούς θερμοσίφωνες το δικό μου είναι ένα πορτοκαλί ρεφλέξ 150 lit. 25KW (σωστά τα γράφω
    Τα Boiler δουλεύουν με κουμπί από το θερμοστάτη του κάθε σπιτιού και συνήθως η θερμοκρασία που πιανουν σταματα στους 60 άσχετα με την min ή max θερμοκρασία του καυστήρα και έχουν και επανακυκλοφορία.
    Νομίζω όμως ότι πέρα από τις συμβουλές σου για τις οποίες σε ευχαριστώ, μάλλον θα προχωρήσω στην απόλυτη αυτονομία οπότε το νέο ερώτημα είναι το εξής:
    Το λεβητοστάσιο είναι ακριβώς από κάτω μου (είμαι ισόγειο)και το πρώτο μου σωμα τόσο κοντά στην κεντρική στήλη ώστε θερμαίνεται ακόμα και όταν εγώ έχω βάνα κλειστή.
    Αν λοιπόν δεχθούμε τις θερμίδες 10500 +Boiler, ποιο πολυμηχάνημα Saturn μου κάνει; και σε ποιές θερμίδες απόδοσης; 17,000, 20,000, 25,000 ή 30,000.
    Επίσης, το Saturn λέει ότι έχει από 17 έως 31 λίτρα δεξαμενή νερού την οποία χρησιμοποιεί ενώ παράλληλα φτιάχνει και απ'ευθείας ζεστό νερό με σερπαντίνα (ή τα παραπάνω νούμερα είναι η χωρητικότητα της σερπαντίνας).
    Η επόμενη απορία λοιπόν είναι: θα χρειαστώ και το Boiler που ήδη έχω ή η παραγωγή ζεστού νερού του Saturn φτάνει;
    εδω ειναι τα specs των μοντέλων
    http://www.saturn.gr/saturn/st_en.htm
    ευχαριστώ για όλα!
    Χρήστος
    I don't know much but I'm trying...

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Η γνώμη μου είναι να κρατήσεις το boiler που έχεις. Αυτά τα συστήματα που σκέφτεσαι να πάρεις, έχουν σύστημα θέρμανσης νερού χωρίς δοχείο αποθήκευσης, το νερό θερμαίνεται όπως διέρχεται από τη συσκευή.
    Αυτό σημαίνει ότι ανάλογα με την ταχύτητα διέλευσης, έχεις αύξηση θερμοκρασίας κατά Χ βαθμούς, όπως λέει και ο πίνακας. Βέβαια αυτά που λέει ο πίνακας των τεχνικών χαρακτηριστικών αναφέρονται σε ιδανικές συνθήκες και σε καινούργια συσκευή, όταν το πράγμα θα παλιώσει λίγο και θα επικαθήσουν άλατα από το νερό στις επιφάνειες, η απόδοση πέφτει. Επίσης το εισερχόμενο νερό μπορεί να έχει 1 βαθμό Κελσίου, ή και 15 βαθμούς Κελσίου, ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες, ανάλογη διαφορά θα εμφανίζει και το νερό εξόδου της συσκευής.
    Το πλεονέκτημα αυτού του τρόπου θέρμανσης νερού χρήσης είναι ότι είναι φθηνός και για τις χώρες που κατασκευάζονται αυτά τα πράγματα, ίσως να είναι και όχι απλά αποδεκτός, αλλά και υπερπολυτελής.
    Όμως εσύ που έβαλες στο σπίτι σου vogel & noot, είναι δυνατόν να ζεσταίνεις έτσι νερό χρήσης;
    Όσο για την απόδοση, αν τους εμπιστεύεσαι πάρε το 20.000, αλλιώς πάρε μεγαλύτερο.
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό