Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 67

Θέμα: Σύνδεση ηλιακού με επίτοιχο λέβητα αερίου

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    Σύνδεση ηλιακού με επίτοιχο λέβητα αερίου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Στέκει να συνδέσει κανείς σε σειρά την έξοδο του ζνχ του ηλιακού με την είσοδο του κρύου νερού σε επίτοιχο λέβητα (με μικρό δοχείο για παραγωγή ζνχ);
    Με αυτόν τον τρόπο όταν το νερό από τον ηλιακό θα είναι ζεστό δεν θα καίμε αέριο και μάλιστα χωρίς κανένα αυτοματισμό.
    Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημά σε τέτοιου είδους πρακτική;
    Memory is like an orgasm. It\'s a lot better if you don\'t have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  2. #2
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Αυτό σίγουρα δεν στέκει,έτσι απλά.
    Το επίτοιχο είναι ένα κλειστό κύκλωμα,πώς θα πάρει νερό απο τον ηλιακό?
    Ο ηλιακός μπορεί κάποιες μέρες να χτυπήσει κάτι 120άρια για πλάκα.
    Γίνεται με μία περίπλοκη διαδικασία με αυτοματισμούς,ρελέδες,διπλούς ενναλάκτες κ.τ.λ..........
    Δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα για μια τόσο μικρή εγκατάσταση.
    Μόνο εγκυκλοπαιδικά...................................
    Οσον αφορά το κύκλωμα της θέρμανσης.Τώρα για το νερό χρήσης,γιατί τα μπλέκεις? Βάλε μια τρίοδη και άστο!!!!!!!!!!Μια χαρά δεν είναι και έτσι?

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Φυσικά και μιλάω για το ζεστό νερό χρήσης (ζνχ).
    Η τρίοδη αν δεν βάλεις αυτοματισμό πρέπει να ανοίγει και να κλείνει χειροκίνητα. Ετσι που λέω δεν χρειάζεται τίποτα. Αν δεν έχει ήλιο τότε ο λέβητας ζεσταίνει το νερό σαν να ήταν κατευθείαν από το δίκτυο. Οταν όμως το νερό είναι ήδη ζεστό ο λέβητας δεν θα ξεκινήσει να το δουλεύει λόγω του θερμοστάτη του. Θα πάρει μπρός μόνο όταν καταναλώσεις όλο το ζεστό από τον ηλιακό.
    Την ιδέα αυτή την πρότεινε ένας υδραυλικός σε ένα φίλο και δεν μου φαίνεται κακή ιδέα....
    Εκτός και εαν κάποιος έμπειρος βλέπει κάτι που δεν βλέπω...
    Μήπως ο ηλιακός ανεβάζει μεγάλη πίεση και δεν αντέχει το κύκλωμα του λέβητα πχ;

  4. #4
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Μπά!!!!!!!!
    Με κανα μειωτή και δυό-τρία αντεπίστροφα νομίζω ότι θα είσαι εντάξει.

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Ο Ηλιακός όντως ανεβάζει μεγάλη πίεση, 10 bar για πλάκα, αλλά βάζεις ένα δοχειάκι διαστολής και είσαι εντάξει.
    Αν έχεις ένα δοχειάκι αποθήκευσης ζεστού νερού χρήσης στον επίτοιχο, τότε θα έχεις κάποια υστέρηση ανοίγοντας μια βρύση ζεστού, μέχρι το νερό από τον ηλιακό να φτάσει τελικά στη βρύση αφού πρώτα αδειάσει το κρύο που έχει το δοχειάκι αποθήκευσης.
    Αν δεν ενοχλεί αυτό, κατά τα άλλα δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, πάντως κι εγώ στο σπίτι χειροκίνητη τρίοδη έχω, μεταξύ ηλιακού και boiler.
    =================================================
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Ευχαριστώ παιδιά...
    Burnerman: Τα αντεπίστροφα πού πρέπει να μπούν;
    Andronoglou: Εχεις δίκιο... Και μάλιστα ο λέβητας θα ξεκινάει για λίγο να ζεσταίνει το δοχειάκι του που θα έχει κρύο νερό, αμέσως όμως μετά θα σταματάει. Το άναμμα λοιπόν δε το γλυτώνεις... H υστέρηση φυσικά και δεν είναι πρόβλημα. Αν κάποιος έχει πρόβλημα θα μπορούσε να σκεφτεί και την ανακυκλοφορία βέβαια...

  7. #7
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Πάνω στο ταφάκι που θα συνδέσεις την εισαγωγή του ηλιακού με το κρύο και με το επίτοιχο.
    Ένα απο εδώ και ένα απο εκεί!
    Ετσι ώστε ποτέ να μην μείνει το επίτοιχο απο νερό και ποτέ να μην μπερδευτεί η παροχή με το ζεστό του ηλιακού

  8. #8
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Απο υδραυλικά δεν σκαμπάζω και πολλά οπότε για ασφάλεια βάλε τρία ένα σε κάθε μεριά,για να μην λές ότι σε πήρα στον λαιμό μου!!!!!!!!!!

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

  10. #10
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αυτό που λέει ο dipoli γινεται, δηλαδή να συνδέσεις την έξοδο του ηλιακού στην είσοδο του επίτοιχου. Το έχω εφαρμόσει εγώ με λεβητάκι πετρελαίου saturn. Τώρα, αν ο επίτοιχος διαθέτει μικρό δοχείο αποθήκευσης τότε αναγκαστικά θα δουλέψει αρχικά αν η θερμοκρασία του νερού στο δοχείο είναι χαμηλη, ανεξάρτητα από το νερό που θα μπει από τοβ ηλιακό μετα. Εφόσον αυτό είναι αρκετα ζεστό τότε δεν θα χρειαστεί να λειτουργήσει άλλο το λεβητάκι. Επίσης το νερό αυτό θα πηγαίνει και στο κύκλωμα θέμανσης (πράγμα που δεν ενοχλεί) αλλά από όσα έχω δεί τα λεβητάκια συνήθως δεν έχουν αυτόματο πληρώσεως αλλά μια βάνα για να συμπληρώνεις νερό στο δύκτιο εφόσον πέσει η πίεση του κάτω από την πίεση λειτουργίας. Ίσως να χρειαστεί ένας μειωτής πίεσης στην είσοδο του νερού στον επίτοιχο για να προστατέυσουμε τον εναλλάκτη του επίτοιχου από μέγάλη άυξηση της πίεσης τοθ νερού που μπορεί να προέλθει από τον ηλιακό.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό