Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 29 από 29

Θέμα: Διαφορικός θερμοστάτης

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ---------------------------------------------------------------------
    Αντεπίστροφο στην σωλήνα του κυκλοφορητή δεν μπορεί να μπεί (που να εμποδίζει τη ροή από το Boiler προς τον ηλιακό) γιατί αλλιώς αυτό θα εμπόδιζε την ροή όταν θα έπαιρνε μπροστά ο κυκλοφορητής.
    And λάθος φίλε το παραπάνω...όχι μπορεί....σίγουρα δουλεύει...έτσι γίνονται και οι αυτονομίες με κυκλοφοτιτές...
    Στο σχέδιο που έχω ποστάρει θα δείς το ανεπίστροφο. Δεν χρειάζεσαι ηλεκτροβάνες.
    www.udravlikos.gr

  2. #22
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    Στο post μου gregori άν διαβάσεις αναφέρω ότι δεν μπορεί να μπεί αντεπίστροφο με φορά αντίθετη από αυτή που έχεις στο σχέδιο(δηλ. που να εμποδίζει τη ροή από το boiler προς τους συλλέκτες) γιατί αυτό νόμιζα ότι πρότεινε ο andronoglou.Eτσι όπως είναι φυσικά και μπαίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος για το άν το ελατήριο κάνει τη δουλειά που λέει ο andronoglou.
    Για μάρκες ή χαρακτηριστικά διαφορικών καμιά ιδέα;

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Πάνω απο το ελατήριο υπάρχει μια ασυμπίεστη στήλη υγρού που δεν κινείται, με ποιό ακριβώς τρόπο μπορεί να υποχωρήσει το ελατήριο; Αν υποθέσουμε ότι λογω διαστολής από τη θέρμανση του μέρους του υγρού που βρίσκεται μέσα στις σωληνώσεις του boiler αυξάνεται τοπικά η πίεση, τότε θα γίνει εκτόνωση προς την κατεύθυνση αυτή, όμως και πάλι η πίεση θα εξισορροπηθεί από την τάση του ελατηρίου και το βάρος της στήλης του υγρού πάνω από αυτό, σε καμία περίπτωση δεν προκύπτουν συνθήκες ροής, τουλάχιστον με τη φυσική που ξέρω εγώ.
    =================================================
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  4. #24
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    Φαίνεται λογικό δεν αντιλέγω.
    Μπράβο ανταπόκριση δεν προλαβαίνω να γράψω και να η απάντηση.

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Πάντα στην υπηρεσία του πολίτη!
    =================================================
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  6. #26
    quote:Originally posted by and

    Στο post μου gregori άν διαβάσεις αναφέρω ότι δεν μπορεί να μπεί αντεπίστροφο με φορά αντίθετη από αυτή που έχεις στο σχέδιο(δηλ. που να εμποδίζει τη ροή από το boiler προς τους συλλέκτες) γιατί αυτό νόμιζα ότι πρότεινε ο andronoglou.Eτσι όπως είναι φυσικά και μπαίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος για το άν το ελατήριο κάνει τη δουλειά που λέει ο andronoglou.
    Για μάρκες ή χαρακτηριστικά διαφορικών καμιά ιδέα;
    Siemens RLE127 για να'χεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Και ειναι και ευκολο...
    http://www.telethermansi.gr/pdf/siem...%20G3337EL.pdf

  7. #27
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304

  8. #28
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    quote:Originally posted by argiris

    quote:Originally posted by and

    Στο post μου gregori άν διαβάσεις αναφέρω ότι δεν μπορεί να μπεί αντεπίστροφο με φορά αντίθετη από αυτή που έχεις στο σχέδιο(δηλ. που να εμποδίζει τη ροή από το boiler προς τους συλλέκτες) γιατί αυτό νόμιζα ότι πρότεινε ο andronoglou.Eτσι όπως είναι φυσικά και μπαίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος για το άν το ελατήριο κάνει τη δουλειά που λέει ο andronoglou.
    Για μάρκες ή χαρακτηριστικά διαφορικών καμιά ιδέα;
    Siemens RLE127 για να'χεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Και ειναι και ευκολο...
    http://www.telethermansi.gr/pdf/siem...%20G3337EL.pdf
    To RLE125 δέν αντικαθιστά πάντως τα αντεπίστροφα που πρέπει να βάλεις έτσι κι αλλιώς...

    w w w . m o n a c h o s . g r

  9. #29
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by and

    gregori εννοώ ότι το χειμώνα που το boiler θα ζεστάινεται από τον λέβητα πρέπει να υπάρχει μια διάταξη που να αποτρέπει το ζεστό νερό του boiler να ανεβαίνει στους συλλέκτες (που θα είναι πιό κρύοι) και να κρυώνει.(αυτός ο κύκλος θα επαναλαμβάνεται μέχρι να κρυώσει όλο το νερό του boiler)
    Ναι burnerman το αντεπίστροφο κάνει τη δουλειά για τη μία σωλήνα με την άλλη όμως τί γίνεται;
    Ασχολουμε με ηλιακά και η ερωτηση ειναι πολυ λογικη, αλλα ουτε εγω εχω δει να βαζουν ποτε ηλεκτροβανα. Εχω αρκετη ξένη βιβλιογραφία και δεν το εχω δει ουτε εκει.
    Ο λογος μαλλον ειναι οτι η σωληνα προσαγωγης ξεκιναει απο τον κυκλοφορητη και καταληγει κανονικα στο κατω μερος των συλλεκτων. Η εξοδο τους ειναι παντα απο πανω. Αρα οταν συλλεκτης κρυωνει το βραδυ η ροη εχει την ταση να ειναι απο πανω προς τα κατω, δηλαδη προς τον κυκλοφορητη που ηδη εχει αντεπιστροφη...
    Απο οσο ξερω το ποιο σοβαρο προβλημα για απωλειες απο το μπόιλερ ειναι αυτο που εχει αναφερει και ο monachus δηλαδη ανακυκλοφορια μεσα στους ιδιους τους σωλήνες. Αυτο αντιμετοπιζεται με μονωση και "συφωνακι" δηλαδή με ενα τμημα U σωληνα πριν συνεχισει προς τα πανω.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό