Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: αποθηκη καυσιμων

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    , , Papua New Guinea.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35

    αποθηκη καυσιμων


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    γεια χαρα,
    η ερωτηση μου αφορα νεοδμητη μεζονετα .ειμαστε στο σταδιο εκδοσης οικ.αδειας και θα με γεμιζατε ικανοποιηση εαν μπορουσατε να απαντησετε τις παρακατω ερωτησεις
    1.επειδη πολεοδομικα[u] δεν απαιτειται μελετη θερμανσης, μπορουμε στα αρχιτεκτονικα να μην δειξουμε την αποθηκη καυσιμων καινα δειξουμε μονο λεβητοστασιο οπου στην μελετη καυσιμου αεριου θα δειξω τον λεβητα μου?
    2. μπορει να υπαρχει μια αποθηκη καυσιμων για 2 λεβητες? (η οποια θα ειναι απομακρυσμενη απ αυτους )
    3. εαν δειξουμε αποθηκη καυσιμων εξωτερικα θα πρεπει να κατασκευαστει εντος εδαφους?
    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)
    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)

  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    1. Γνώμη μου είναι πως αν δεν απαιτείται θέρμανση στην πολεοδομία, να μην δείξεις ούτε το λεβ/σιο αλλιώς θα πρέπει να δείξεις την δεξαμενή καυσίμου, εκτός αν υπάρχει αέριο και δηλώσεις ότι θα γίνει χρήση αερίου. Αυτό όμως πρέπει να το τεκμηριώσεις με μελέτη αερίου μάλλον. Γιατί δεν δείχνεις απλά αποθήκες αφου δεν απαιτείται?
    2. Ασφαλώς
    3. Οχι απαραίτητα. Αν όμως είναι εκτός εδάφους θα πρέπει να είναι μονωμένη και αυτή και ότι σωληνώσεις υπάρχουν εκτός εδάφους.

  3. #3
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328
    Με τα κανούργια "σενάρια" της Ε.Π.Α. εάν δείξεις λεβητοστάσιο (απαιτείται δεν απαιτείται) θα πρέπει :
    α) Να δείξεις χώρο αποθήκευσης καυσίμου
    β) Εαν δεν κάνεις το (α), να προσκομίσεις βεβαίωση άμεσης συνδεσιμότητας με το δίκτυο Κ.Α.
    γ) Εαν δεν θέλεις ούτε το (α), ούτε το (β), θα πρέπει να προσκομίσεις Υπεύθυνη Δήλωση του Ιδιοκτήτη ότι είναι ενήμερος για την απουσία του (α) και (β), οτί συμφωνεί και ότι έχει προβλεφθεί κι άλλος τρόπος θέρμανσης για το κτίριο (π.χ. κλιματισμός)
    Όσον αφορά το 2 και το 3 να έχες υπόψη τα εξής.. Πολεοδομικά δεν μπορείς να έχεις εκτός κτιρίου την δεξαμενή εφόσον:
    α) Βάσει κανονισμού πυροπροστασίας είναι επικίνδυνος χώρος άρα απαιτείται η εγκατάσταση σε κλειστό χώρο (πυροδιαμέρισμα), συνεπώς 1ον) δεν μπορεί να είναι ακάλυπτη 2ον) οποιαδήποτε κατασκευή (για να την καλύψεις) εκτός κτιρίου, στον ακάλυπτο, μετράει στην Κάλυψη, στον Σ.Δ. και θα πρέπει 1ον) Να εφάπτεται του κτιρίου κα να έχει απόσταση Δ από τα όρια του οικοπέδου 2ον) Να έχει απόσταση Δ από το κτίριο και από τα όρια 3ον) Να εφάπτεται του ορίου και να έχει απόσταση Δ από το κτίριο.
    Όμως τίποτα από όλα αυτά ίσως να μην ισχύει αν διαβάσεις το (β) παρακάτω..
    β) Κτιριοδομικά, δεν μπορείς να έχεις αποθήκευση καυσίμου σε ίδιο επίπεδο με κατοικούμενους ορόφους
    γ) Κάτω απο το έδαφος επιτρέπεται μόνο για πρατήρια καυσίμων (βενζινάδικα)

    Τι να λέει..
    (http://www.archibase.net/personal_block/11732.html)

  4. #4
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    , , Papua New Guinea.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    δεν μπορω να μην δειξω λεβητοστασιο γιατι θα καταθεσω μελετη στην ΕΠΑ οπου θα φενεται ο λεβητας κεντρικης θερμανσης και δεν υπαρχει ενεργο δικτυο αεριου για να βαλω επιτοιχους.το θεμα ειναι εαν μπορω να δειξω [u]μονο το λεβητοστασιο και οχι αποθηκη καυσιμων.
    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    , , Papua New Guinea.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    AS kai Dx3 ευχαριστω για τις απαντησεις σας.πληροφοριακα σημερα στην ΕΠΑ μιλησα με ελεγκτη μελετων και μου ειπε πως απο την στιγμη που δεν απαιτειται μελετη θερμανσης τοτε μπορεις [u]να μην δειξεις αποθηκη καυσιμων!
    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)

  6. #6
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328
    quote:Originally posted by decadence

    πληροφοριακα σημερα στην ΕΠΑ μιλησα με ελεγκτη μελετων και μου ειπε πως απο την στιγμη που δεν απαιτειται μελετη θερμανσης τοτε μπορεις [u]να μην δειξεις αποθηκη καυσιμων!
    Θα χαρώ πάρα πολύ να "περάσεις" την μελέτη.. (να εύχεσαι όμως να χρεωθεί σε αυτόν που σου το είπε )
    Υ.Γ. Για καλό και για κακό κάνε το (γ) από αυτό που σου πρότεινα.. Κάτι ξέρω..
    Τι να λέει..
    (http://www.archibase.net/personal_block/11732.html)

  7. #7
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by decadence

    AS kai Dx3 ευχαριστω για τις απαντησεις σας.πληροφοριακα σημερα στην ΕΠΑ μιλησα με ελεγκτη μελετων και μου ειπε πως απο την στιγμη που δεν απαιτειται μελετη θερμανσης τοτε μπορεις [u]να μην δειξεις αποθηκη καυσιμων!
    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)
    πάντως εγώ ξέρω ότι ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του οπότε κράτα μικρό καλάθι. Γιατί αποτελεί πρόβλημα να δείξεις δεξαμενή καυσίμου στα σχέδια?

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    Τι διαστάσεις έχει το λεβ/σιο που δείχνεις??εγω συνήθως σε τέτοιου μεγέθους οικοδομές τους βάζω και γράφουν στα αρχιτεκτονικα "λεβητοστάσιο & αποθήκη καυσίμων" σε έναν ενιαίο χώρο.
    που έτσι θα φτιαχτεί δηλαδή κιόλας.
    Δεν έχω αντιμετωπίσει ως τώρα πρόβλημα με την ΕΠΑ.
    Πάντως για να λέμε και την αλήθεια, είναι από τις λίγες φορές που έχουν δίκιο..
    Το λάθος είναι στην πολεοδομία που σε αφήνει να περνάς λεβ/σιο χωρίς δεξαμενή.Κανονικά αυτό δε θα έπρεπε να γίνεται, παρά μόνο υπό προυποθέσεις.
    Όπως και δε θα έπρεπε να ζητάνε από την ΕΠΑ βεβαίωση σύνδεσης,ίδια εταιρεία είναι , έλεος..σε λίγο θα τους φέρνουμε και τις παντόφλες στο σπίτι.

  9. #9
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    στο ερώτημα (2) δε βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορείς να το κάνεις...αν έχει κανείς υπόψη του κάποιο περιορισμό ας πει.Εγώ έφτιαξα πρόσφατα μια τέτοια μελέτη με ανεξάρτητη θέρμανση για ένα ρετιρέ διαμέρισμα όπου έδειξα μια "διθαλάμια" δεξαμενή για να κερδίσω χώρο.

  10. #10
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    42

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by decadence

    AS kai Dx3 ευχαριστω για τις απαντησεις σας.πληροφοριακα σημερα στην ΕΠΑ μιλησα με ελεγκτη μελετων και μου ειπε πως απο την στιγμη που δεν απαιτειται μελετη θερμανσης τοτε μπορεις [u]να μην δειξεις αποθηκη καυσιμων!
    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)
    Οπως είπε και ο AS αν δεν δείξεις δεξαμενή καυσίμων θα σου ζητηθεί από την ΕΠΑ βεβαίωση ότι το δίκτυο είναι άμεσα συνδέσιμο ή Υπεύθηνη δήλωση εναλλακτικού τρόπου θέρμανσης.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό