Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 17

Θέμα: ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ-ΑΕΡΙΟ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23

    ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ-ΑΕΡΙΟ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ρε παιδες τι ισχυει για τις ε.ε του φυσικου αεριου που περνανε απο φωταγωγο(και για υφισταμενα κτιρια και για νεοδμητα).
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    Προσπάθησε να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος......φαντάζομαι σε ένδιαφέρει αν δέχεται η εταιρεία όδευση μέσα από φωταγωγό.Η απάντηση είναι ναι υπό προυποθέσεις.
    Στη χειρότερη κανάλι με πυράντοχη γυψοσανίδα από πάνω μέχρι κάτω, αεριζόμενο από πάνω και από κάτω και "πορτάκια" αν έχεις διακόπτες μέσα στο φωταγωγό.
    Σε μερικές περιπτώσεις έχω περάσει και με στραντζαριστό αντί γυψοσανίδας.
    Όταν οι διαστάσεις του φωταγωγού είναι αρκετά μεγάλες(όταν έχει τα δ) ίσως να μπορείς να το γλιτώσεις αυτό.
    Επίσης αν δεν έχεις παράθυρα που να ανοίγουν (χαχαχαχ καλό ε?) και μπορεί να θεωρηθεί ότι υπερκαλύπτεται ο προβλεπόμενος δείκτης πυραντίστασης ίσως να μπορείς και πάλι να το γλιτώσεις.
    Μιλάμε βέβαια για κανονικούς φωταγωγούς , όχι τίποτα φρεάτια 0.5χ0.5 μ..
    Αυτά σίγουρα για νέες οικοδομές.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23
    Φιλε μου Μαρκ,σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
    Για να γινω παντως λιγο πιο συγκεκριμενος,αναφερω οτι κανω εγκαταστασεις αεριου και αυτα που μου ανεφερες και εσυ τα γνωριζω προφορικα απο συναδερφους(τεχνικους αεριων καυσιμων)τα οποια θεωρω οτι ειναι σωστα.
    Ελα που ο μηχανικος που μου κανει τις μελετες μου,μου ανεφερε οτι εχει δει εγκαταστασεις που περνανε απο φωταγωγο ,προστατευομενες με φουρο (pvc σωληνα)χωρις αυτος να ειναι στεγανος(με λιγα λογια τον περασανε μετα κολαρο πανω στην εε)ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
    ΤΕΣΠΑ ξερεις σε ποιον κανονισμο αναφερεται κατι επισημο για το συγκεκριμενο θεμα?
    Ευχαριστω.

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρετσι επίσημα κάπου (κλασικά[B)]).
    Θεωρείται ότι προκύπτει από το 71/88 περί πυροπροστασίας με την έννοια ότι τα φρεάτια πρέπει να είναι πυράντοχα, δηλ είναι ερμηνεία των πυροσβεστικών διατάξεων.
    Επειδή υπάρχει μια πολιτική "ελευθερίας" σε κάτι τέτοια θέματα, σε ένα βαθμό έχει να κάνει με τις απόψεις του ελεγκτή που θα σου τύχει.
    Όπως έχω αναφέρει παλαιότερα σε post που σβήστηκε στο ατύχημα του forum, γνωρίζω περίπτωση που εγκεκριμένη μελέτη ΧΩΡΙΣ πυράντοχο κανάλι σε τελειωμένη οικοδομή (4όροφο)κόλλησε στην αυτοψία και εκ των υστέρων ξανασκαλώθηκε ο φωταγωγός για να φτιαχτεί η γυψοσανίδα.
    Άλλος ελεγκτής που ρωτήθηκε για το θέμα είπε ότι δε χρειαζότανε αν έβαζε μέσα στον φωταγωγό ανιχνευτές αερίου..
    ΧΨΑ δηλαδή .
    Επειδή όμως το να σκαλώσεις εκ των υστέρων ένα βαμμένο φωταγωγό κόστίζει αρκετά, πρέπει να είσαι πολυ προσεκτικός στο τι θα κάνεις.
    Αν θες να είσαι 100% καλυμμένος, εξαρχής τοποθετείς ένα πυράντοχο κανάλι με γυψοσανίδα και τελειώνει η ιστορία.
    Αν πάλι θες να το ρισκάρεις, φροντίζεις να εξηγείς την κατάσταση για να μην εκτεθείς και αφήνεις την απόφαση σε αυτόν που πληρώνει.
    By the way, τεχνικά και μόνο δε μου αρέσει πολύ η λύση του πυράντοχου καναλιού από πάνω ως κάτω, και αυτό γιατί σε μια ενδεχόμενη διαρροή μέσα στο κανάλι υπάρχει πιθανότητα να μην το πάρει κανένας χαμπάρι για πολύ καιρο...


  5. #5
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    Σε μελέτη που πέρασα με όδευση σωληνώσεων σε φωταγωγούς εκτός αυτών που αναφέρει ο Mark μου ζητήθηκε να υπάρχει και ανιχνευτής διαρροής αερίου μέσα στο φωταγωγό. Αν θυμάμαι καλά ζητάνε επίσης ο φωταγωγός να είναι ανοικτός και από κάτω.
    Οσον αφορά αυτές τις απαιτήσεις από όσο ξέρω δεν αναφέρονται σε κάποιο κανονισμό αλλά είναι απαιτήσεις της ΕΠΑ.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Συγνώμη, αλλα σε εναν φωταγωγο 1.2Χ1.2 ύψους 20 μέτρων με την σωληνα του αεριου σε καναλι, ποιο σημειο θεωρόύν σαν ενδεδειγμένο για την τοποθέτηση ανιχνευτή;
    Εκτος αν ο ανιχνευτης ειναι ινδιανος, σαν κι αυτος που πιανανε τα σκ**τα των αλογων και ξερανε τι σωβρακο φορουσε ο καουμποης.
    Ισως ειμαι λιγο υπερβολικος, αλλα ειναι περισσοτερο υπερβολη να τοποθετεις ανιχνευτη σε ενα σημειο που μπορει νομιζω να θεωρηθει εξωτερικος του κτηριου χωρος.

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    42
    Εμένα σε ανάλογες περιπτώσεις το μόνο που μου ζητήθηκε είναι οι σωληνώσεις να είναι εντός καναλιού αεριζόμενου πάνω και κάτω.

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    and ο ανιχνευτής ζητήσανε να έιναι μέσα στο κανάλι ή μέσα στο φωταγωγό?

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    Ζητήσανε ο ανιχνευτής να είναι μέσα στο φωταγωγό αλλά εκτός του αεριζόμενου καναλιού που περιέβαλε τις σωλήνες αερίου.
    dipoli για το είδος του ανιχνευτή δεν ρώτησα μπορεί να είναι αυτός που αναφέρεις

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Aυτο που λεει ο Στελιος ειναι το πιο λογικο..

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό