Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 23

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9

    ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ??ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΑΙΝΗΣΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΛΕΒΗΤΑ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΨΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΠΡΕΣΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΑΛΚΟΥ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΣΚΑΒΩ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ.ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ 50Ε ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ 62Τ.Μ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ?ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΔΑΠΕΔΙΑ ΝΕΡΟΥ??

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι ότι η θέρμανση με ρεύμα είναι, όπως έχουν τα πράματα σήμερα, ακριβότερη από τη θέρμανση με πετρέλαιο, εκτός αν μιλάμε για αντλίες θερμότητας, όπως τα κλασσικά air condition.
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Με βάση μια από τις εταιρίες www.warmup.co.uk η μέση κατανάλωση ανά τετραγωνικό είναι 0,15kW/h. Αν υποθέσουμε τιμή ΔΕΗ 0,08Ε/kWh πάμε σε 0,012 Ε /m2 την ώρα
    Αν θεωρήσουμε χρήση 5ώρες x 30 μέρες x 0,012 E/m2 τότε είμαστε στα 1,8 Ε /m2 ανά μήνα. Δηλαδή στα 62m2 είναι 111,6 E το μήνα.
    Οι 5 ώρες γενικά είναι μια λίγο φουσκωμένη τιμή, αν το ανάψεις 2-3 ώρες την ημέρα είσαι γύρω στα 50Ε το μήνα.
    Απ' ότι διάβασα το πλεονέκτημα της μεθόδου είναι ο χωριστός Θερμοστάτης για κάθε δωμάτιο, οπότε μπορείς να έχεις επιλεκτική κατανάλωση.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Vasili να σε ρωτήσω και εγώ κάτι....
    Ξέρω πως οι ενδοδαπέδιες δεν έχουν μεγάλη αμεσότητα για αυτό συνήθος δουλεύουν σχεδόν όλη την χειμερινή σεζόν με αντιστάθμηση και συνήθος όλο το 24ωρο...
    Αν ο φίλος ο Imolas το ανάβει 2-3 ώρες την ημέρα θα ζεσταίνετε το σπίτι του?
    www.udravlikos.gr

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λες (απ ότι ξέρω) ως νέος στο χώρο. Μάλλον δεν εξηγήθηκα σωστά. Αυτά που λέω είναι για να προσπαθήσω να βρω ένα μέσο κόστος χρησιμοποιώντας τις παραδοχές ότι σε μια περίοδο 5 μηνών:
    - ελάχιστες φορές θα 'κάψει' τη θέρμανση συγχρόνως και στον ίδιο βαθμό σε όλους τους χώρους και άρα δεν ισχύει πάντα ο υπολογισμός με τα 62m2 (καθώς έχουμε χωριστούς θερμοστάτες)
    - δεν θα 'καίει' κάθε μέρα τη θέρμανση στο εξεταζόμενο χρονικό διάστημα
    Αυτό που όμως έπρεπε να διευκρινιστεί (και βιάστηκα να απαντήσω)είναι η τοποθεσία της οικίας και η ποιότητα της κατασκευής από άποψη απωλειών και θερμομόνωσης.Έτσι για την επάρκεια της μεθόδου να καλύψει ολόκληρο το σπίτι η μια από τις εταιρίες κατασκευής λέει:
    http://www.warmup.com.gr/104.241.0.0.1.0.phtml
    Γρηγόρη, πιστεύεις ότι μας καλύπτουν οι παραπάνω παραδοχές για τον υπολογισμό του κόστους;

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Vasili μιας και υδραυλικός δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα σου φίλε...
    Εάν θα με ρώταγες εμπειρικά πάντως σε ένα σπίτι που θέλει ανακαίνιση δηλαδή σχετικά παλαιό οι μονώσεις θα είναι μικρές. Εγώ δύσκολα θα επέλεγα ενδοδαπέδια σε σπίτι χωρίς καλές μονώσεις...
    Από εκεί και πέρα αν κάνουμε θέρμανση με σώματα και θέλουμε μία φορά μελέτη μηχανολογική εφαρμογής για ενδοδαπέδια θελουμε δέκα.
    Η συμβουλή μου στον Imola είναι να μην βιαστεί σε αυτό το θέμα και να το ψάξει καλά.
    www.udravlikos.gr

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Φίλε Iμολα...Διάβασα πως είσαι νέος συνάδερφος και χάρηκα που συμετέχεις στο φόρουμ.
    Σχετικά με το θέμα σου....Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχουν οι από κάτω...
    Έχω κάνει αρκετές ανακαινήσεις....ξέρω πως όταν σκάβεις με κομπρεσέρ υποφέρουν οι απο κάτω και γενικά όλοι.
    θα σου πω τι θα έκανα στην θέση σου.
    Για ενδοδαπέδια σου είπα παραπάνω την γνώμη μου...Εγω θα επέλεγα θέρμανση με σώματα....θα κανόνιζα μία μέρα που θα επιθυμούσαν και οι απο κάτω και σε 6-7 ώρες να έκανα όλα τα χαντάκια μου για μονοσωλήνιο. Άμα το οργανώσεις σωστά είναι εφικτό....
    Σκέψου το.
    www.udravlikos.gr

  8. #8
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by gregori

    να έκανα όλα τα χαντάκια μου για μονοσωλήνιο.
    Αμάν βρε παιδί μου εμμονή με αυτόν τον διάολο!!!
    Πάντως με κατανάλωση 0,15kW/h τα 10 τμ θέλουν 1.5KW/h... τα 50 7.5 και πιάσαμε την καλή.... γιατί κάπου εκεί τερματίζει και η ισχύς του οικιακού μονοφασικού (γιατί μιλάμε και για 62τμ), άρα υποχρεωτικά θα το δουλεύεις σε ζώνες ζήτησης (πρώτα το σαλόνι, μετά το Δ1 μετά...) για να μπορείς να ανάβεις παράλληλα και κανά φως και να μαγειρεύεις που και που.
    Ο μίλτος παραπάνω το έθεσε πολύ ορθά, συμφέρει γενικά η ηλεκτρική ενέργεια όταν αξιοποιείται σε αντλίες θερμότητας με high cop >4!!! και όχι κάτι με βαθμό απόδοσης έστων και 100%
    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9
    Φίλε Gregori δεν μπορώ να βάλω καθόλου κομπρεσέρ γιατί οι από κάτω λένε ότι πέφτουν σοβάδες απ'το ταβάνι κ.τ.λ. Τους είπα να το κοιτάξω εγώ ο ίδιος κι εκείνοι είπαν "όχι, το φτιάξαμε εμείς" και δεν με άφησαν να δω. Δε βγάζω άκρη. Το σπίτι είναι διαμέρισμα στον 4ο όροφο και από πάνω έχει πλάκα. Η μόνωσή του είναι μέτρια έως κακή, αλλά σκοπεύω να βάλω καλά κουφώματα και να το μονώσω καλά. Σκέφτηκα την ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση επειδή στη δικιά μου την περίπτωση θα ήταν καλύτερα. Το σπίτι είναι παλιό (35ετίας). Αν βάλω την ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση θα έχω πρόβλημα με το ρεύμα; (μονοφασικό)
    Σ'αυτή την περίπτωση εσείς τι θα κάνατε;

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αν είναι όπως τα λένε οι από κάτω δηλαδή να πέφτουν οι σοβάδες (διόλου απίθανο)Θα χάραζα τα χαντάκια με τροχό και δίσκο μπετού...Θα τα έσκαβα πλάγια μετά και θα έβγαινε όλο το μουσαικό και γέμιση πακέτο. Το έχω κάνει αρκετές φορές...υπομονή και δουλειά θέλει....ΑΑΑ...και μάσκα για την σκόνη...Μιλάμε για πολύ σκόνη
    Σχετικα με την ενδοδαπέδια με ρεύμα δεν έχω ιδέα φίλε.
    www.udravlikos.gr

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό