Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 27

Θέμα: Έκδοση Φύλλου Ελέγχου

  1. #1

    Έκδοση Φύλλου Ελέγχου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γειά σας συνάδελφοι καυστηρατζήδες
    θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για τα φύλλα ελέγχου. Έχω εκδόσει περίπου 30-40 αλλά θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας:
    1)Τί παρατηρήσεις γράφουμε;
    Εκτός απο πυροσβεστήρες, ηλεκτρομαγνητική, αερισμό, αποχέτευση κλπ υπάρχει και κάτι άλλο που πρεπει να αναφέρουμε;
    2)Βγάζουμε σε όλες τις περιπτώσεις (ακόμα και σε λεβητοστάσια "μπουντρούμια" που δεν πληρούν τους στοιχειώδεις κανόνες) ή όπου μας ζητάνε;
    3)Πρέπει αναγκαστικά να συνοδεύεται με ΑΠΥ ή ΤΠΥ; Αντίστοιχα, αν κόψουμε ΑΠΥ για συντήρηση θα πρεπει να κόψουμε και φύλλο;
    4)Όταν ο διαχειριστής αρνηθεί να υπογράψει εκεί τί κάνουμε;

  2. #2
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Αγαπητέ φίλε,
    το φύλλο ελέγχου καύσης, σύμφωνα με τα πρότυπα του ΠΕΡΠΑ(Κ.Υ.Α. 10315/1993, Φ.Ε.Κ. 369 τ.Β΄/24-5-93), στο οποίο αναγράφονται τα στοιχεία της εγκατάστασης, το όνομα του υπεύθυνου της εγκατάστασης, οι εργασίες που έγιναν, οι εκπεμπόμενοι ρύποι του συγκροτήματος λέβητα-καυστήρα, ο βαθμός απόδοσής του, καθώς και τα ακριβή στοιχεία του εγκαταστάτη και ο αριθμός αδείας του,ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΉ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.
    Επισημαίνεται, ότι είναι υποχρέωση τόσο του υπεύθυνου της εγκατάστασης όσο και του αδειούχου συντηρητή, να υπογράφουν το προαναφερόμενο φύλλο ελέγχου καύσης, καθώς αποτελεί αποδεικτικό του ποιος είναι νόμιμα υπεύθυνος για τη σωστή και ασφαλή λειτουργία του εν λόγω συγκροτήματος.
    Προσωπικά εγώ δεν θεωρώ συνάδελφο κάποιον που κάνει το αντίθετο.Είναι απαράδεκτο.
    Διάβασε και την Κ.Υ.Α. να δείς τι λέει.....
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

  3. #3
    Nαι αυτό το ΦΕΚ το εχω πάντα μαζί μου και μάλιστα το δείχνω σε όσους μου λένε οτι βάζουν μή-αδειούχους...
    Αλλά όταν πάω σε κάτι χωριά (π.χ. στην κυρα-Γιώργενα) ή σε σπιτια που δεν τηρούν κανένα κανόνα ασφαλείας, εκεί τί κάνω; Να τους κυνηγάω με το πιστόλι για να μου υπογράψουν;
    ΥΓ: Η κυρα-Γιώργενα θα σου πει: "Καμάρι μου, εγώ δεν ξέρω απο αυτά. Το θέμα ειναι οτι αυτός που είχε ερθει πέρυσι μου πήρε λιγότερα. Ήταν του Θανάση του Τάδε - πολύ καλό παιδί, εχει σπουδάσει Λογιστής."

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Originally posted by vr1221
    Αλλά όταν πάω σε κάτι χωριά (π.χ. στην κυρα-Γιώργενα) ή σε σπιτια που δεν τηρούν κανένα κανόνα ασφαλείας, εκεί τί κάνω; Να τους κυνηγάω με το πιστόλι για να μου υπογράψουν;
    Γιατί εδώ στην Αθήνα τηρούν[B)] κανόνες ασφαλείας...
    www.udravlikos.gr

  5. #5
    Πουθενά δεν τους τηρούν, το θέμα ειναι να είμαστε καλυμένοι εμείς και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους... [xx(]
    Λέω κάτι φορές να βάλουν πυροσβεστήρα και ευτυχώς που εχω γλυτώσει το ξύλο κάτι φορές. Λες και τους το λέω για κακό...

  6. #6
    τελικά ρώτησα κάποιον συνάδελφο και μου έδωσε μια ολόκληρη σελίδα Α4 με το τί ακριβώς πρεπει να γράφουμε στο φύλλο ελέγχου...

  7. #7
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Εγώ μένω Αθήνα και όσους "καυστηριατζήδες" ζήτησα ελεγχο με όργανα και φυλο ελέγχου με κοιτάζανε σαν εξωγήινο και ο ενας μάλιστα μου ειπε και τα εξης ωραία (με 10 κιλά ύφος),
    "μόνο κατι γέροι πρωήν μηχανικοί του ναυτικού μου τα ζητάνε αυτά... τι εισαι μηχανολολόγος..??"
    "νομίζεις οτι τα οργανα θα δειξουν τιποτα διαφορετικό απο οτι βλέπω με τα ματια μου και μυρίζω???"

    Μετα παραλίγο να μας ανατινάξει γιατι δεν ειχε συνδέσει σωστα τα καλώδια στον καυστήρα και ετσι ο καυστήρας δεν έπαιρνε χαμπαρι τι του ελεγε το πανελάκι του λέβητα και δουλευε απτόητος... ευτυχώς έμεινα κατω και τον ειδα που ανέβαζε συνέχεια θερμοκρασία χωρις τέρμα...

  8. #8
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    Όπως υπάρχουν τενεκέδες Μηχανολόγοι έτσι υπάρχουν και τενεκέδες καυστηρατζήδες.
    Μπούφοι, φελλοί και γελοίοι επαγγελματίες υπάρχουν σε όλες τις κάστες.
    Το θέμα είναι να σέβεται κανείς αυτό που κάνει.
    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  9. #9
    Το κακό είναι οτι δεν είναι πάντα καυστηρατζήδες όσοι κάνουν συντηρήσεις. Είναι απο υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι μέχρι και "πετρελαιάδες"!!
    Άτομα άσχετα που όχι μόνο δεν έχουν άδεια (τί είναι αυτό αλλά ούτε και τα εργαλεία. Όπως είπε και ο Πάνος, άλλο με το μάτι, άλλος με τη μύτη και άλλος με το αυτί...
    Καταλάβετε επιτέλους οτι όσοι δεν εχουν άδεια καυστηρατζή [u]ΣΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ

  10. #10
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σωστοί....
    Επειδή ακομα εχω προβλημα να βρώ σωστό καυστηριατζή (μάλλον οι καλοί ειναι πνιγμένοι αυτή την εποχή και "φαίνονται" πιο πολύ οι ασχετοι) πως μπορώ να βρω εναν αδειούχο για την περιοχή μου στην Αθήνα??
    Υπαρχει καποια σελιδα στο internet??

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό