Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 31

Θέμα: ΕΝΩΣΗ ΣΙΔΗΡΟΣΩΛΗΝΑΣ ΜΕ ΧΑΛΚΙΝΗ ΣΩΛΗΝΑ

  1. #1
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304

    ΕΝΩΣΗ ΣΙΔΗΡΟΣΩΛΗΝΑΣ ΜΕ ΧΑΛΚΙΝΗ ΣΩΛΗΝΑ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Η ερώτηση αφορά την ένωση χάλκινης και σιδερένιας σωλήνας η οποία απαγορεύεται λόγω της διάβρωσης. Αν όμως παρεμβάλω ένα κομμάτι πλαστικής σωλήνας (π.χ. 3μ.) η σύνδεση τους είναι επιτρεπτή χωρίς προβλήματα διάβρωσης;
    http://www.ydraulika.eu/

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    όπου το έχω δει, εχει πετυχει σε εγκατάσταση υδρευσης. και μικρότερο κομματι να βάλεις θα κάνεις τη δουλεια.
    mechanical engineer

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Originally posted by and

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Η ερώτηση αφορά την ένωση χάλκινης και σιδερένιας σωλήνας η οποία απαγορεύεται λόγω της διάβρωσης. Αν όμως παρεμβάλω ένα κομμάτι πλαστικής σωλήνας (π.χ. 3μ.) η σύνδεση τους είναι επιτρεπτή χωρίς προβλήματα διάβρωσης;
    Πάλι υπάρχει διάβρωση...

  4. #4
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Ασφαλώς. Το νερό λειτουργεί ως φορέας των ηλεκτρονίων που ξεκινούν από το ένα υλικό και μεταπηδούν στο άλλο (Χαλκός-Σίδηρος, άνοδος-κάθοδος) συνεπώς το να δια κόψεις τις σωληνώσεις με πλαστικό δεν κάνει τίποτα. Το κόλπο αυτό μάλλον έχει μπερδέψει με την ηλεκτρική αγωγιμότητα όπου και εφαρμόζεται για να μονώσεις τις σωληνώσεις ηλεκτρικά (βλέπε εφαρμογές ΦΑ).

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Πρέπει όμως τα μέταλλά που υφίστανται την ηλεκτρόλυση να έιναι αγώγιμα ενωμένα. Αλλιώς, όπως θα μαζευόταν τα ηλεκτρόνια θα ακουμπούσες ένα μέταλλο και θα σε χτυπούσε στατικός ηλεκτρισμός. Έτσι το βλέπω
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  6. #6
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by miltos

    Πρέπει όμως τα μέταλλά που υφίστανται την ηλεκτρόλυση να έιναι αγώγιμα ενωμένα. Αλλιώς, όπως θα μαζευόταν τα ηλεκτρόνια θα ακουμπούσες ένα μέταλλο και θα σε χτυπούσε στατικός ηλεκτρισμός. Έτσι το βλέπω
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!
    Μα σε μπαταρίες αυτοκινήτων είναι ενωμένες οι ράβδοι? Μέσα από ηλεκτρολυτικό υλικό δεν μετατοπίζονται? Το νερό της θέρμανσης έχει άλατα το οποία είναι η γέφυρα για τα ηλεκτρόνια. Αλλωστε ακόμα και με πλαστικές σωλήνες στο πάτωμα, τα σώματα θέρμανσης δεν παρουσιάζουν σκουριά σε διάφορα σημεία λόγω απουσίας προστασίας με ανώδιο?
    Φίλε gregori εσένα που έχουν δει τα μάτια σου περισσότερα τι λες?

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Φίλε And θα σου πω τι έχω διαβάσει και τι έχω παρατηρήσει τα χρόνια που δουλεύω σαν υδραυλικός.
    Έχει μεγάλη σημασία όταν μιλάμε για ηλεκτρόλυση να ξέρουμε πια σωλήνα προπορεύεται όταν έχουμε δίκτυο ύδρευσης.
    Αν παράδειγμα έχουμε ένα διαμέρισμα που η παροχή του από τον μετρητή της ΕΥΔΑΠ είναι σιδεροσωλήνα και το εσωτερικό δικτυο είναι χαλκός δεν έχουμε πρόβλημα ηλεκτρόλυσης.Αν έχουμε το αντίθετο έχουμε πρόβλημα.
    Στην θέρμανση επειδή το νερό επανακυκλοφορεί όπου και να έχουμε χαλκό με σίδερο το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης είναι υπαρκτό. Πάντως στην θέρμανση που δεν ανανεώνετε το νερό με καινούργιο η ηλεκτρόλυση εξασθενεί....Αλλιώς θα αλλάζαμε σώματα κάθε χρόνο.
    Η διάβρωση είναι πολύ πιο έντονη στην επαφή των 2 μετάλλων για αυτό είτε με την μεσολάβηση πλαστικού σωλήνα είτε χρησιμοποιώντας ειδικούς συνδέσμους αποφεύγεις αυτή την γρήγορη τοπική διάβρωση αλλά δεν την σταματάς τελίως.
    Τέλος να σου πω και την αλήθεια ξέρω πολλές μα πάρα πολλές θερμάνσεις και υδρεύσεις που έχουν ένωση χαλκό με σίδερο και λειτουργούν χρόνια....
    Σίγουρα πάντως άμα μπορούμε να μην μεσολαβούμε χαλκό παρά μονο πλαστικό είναι το καλύτερο.
    Να συμπληρώσω ακόμα ότι πιστεύω... ο λόγος που οι σημερινοί θερμοσίφωνες τρυπάνε πολύ πιο συχνά από τους παλαιούς οφείλετε στην χρήση του χαλκού. (πονάει η καρδία μου που το γράφω)
    www.udravlikos.gr

  8. #8
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by gregori


    Τέλος να σου πω και την αλήθεια ξέρω πολλές μα πάρα πολλές θερμάνσεις και υδρεύσεις που έχουν ένωση χαλκό με σίδερο και λειτουργούν χρόνια....
    μήπως στις θερμάνσεις υπάρχει ανώδιο προστασίας ή/και αποσκλήρυνση?

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Φίλε DDD στην Αθήνα όποιος θέλει να κάνει μία μετατροπή ή μία επισκευή σε μία παλαιά εγκατάσταση πίστεψε με για ευκολία χαλκό βάζουν....
    Πρόσεχε δεν λέω πως κάνουν καλά σε καμία περίπτωση.
    Σχετικά με τα ανόδια είναι μία μπαρούφα....Κάποιοι βάζουν ανόδια σαν δικαιολογία για να βάλουν χαλκό αλλά κανείς δεν αντικαταστατά το ανταλλακτικό μαγνήσιο ποτέ...Όπως το ίδιο συμβαίνει και στους θερμοσίφωνες...Ποτέ κανείς δεν με έχει φωνάξει για να αντικαταστήσω το ανόδιο στον θερμοσίφωνα.
    www.udravlikos.gr

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:
    Το νερό της θέρμανσης έχει άλατα το οποία είναι η γέφυρα για τα ηλεκτρόνια.
    Ναι αλλά χρειάζονται δύο γέφυρες. Αλλιώς δε θα συσσωρεύονταν τα ηλεκτρόνια στο ένα μέταλλο και θα έλλειπαν από το άλλο; Αν δεν υπήρχε αγώγιμη σύνδεση, πέρα του υγρού, θα σταματούσε κάπου η κατάσταση. Έτσι μου φαίνεται. Βέβαια δεν είμαι κατηγορηματικός αλλιώς θα επέμενα ότι το ενδιάμεσο καμμάτι πλαστικής σωλήνας κάοβει την ηλεκτρόλυση, κάτι που μου φαίνεται λογικό.
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό