Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Συνεργασία Πιστοποιημένων Υδραυλικών-Μηχανολόγων

  1. #1
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917

    Συνεργασία Πιστοποιημένων Υδραυλικών-Μηχανολόγων


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αγαπητοί φίλοι,
    Ως μηχανικός θα ήθελα να θέσω προς συζήτηση ένα σοβαρό θέμα που κακώς κατά την προσωπική μου άποψη είτε τυχαία, είτε λόγω πίεσης χρόνου έχει αφεθεί στην τύχη του και αντιμετωπίζεται λάθος.
    Ο καθένας μας γνωρίζει ότι οι εγκαταστάσεις φυσικού αερίου θα πρέπει να εκτελούνται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ εγκαταστάτες. Για τους λόγους που προανέφερα (δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο προχωρημένο, ίσως να υπάρχει, όπως π.χ. η έλλειψη πολλών πιστοποιημένων υδραυλικών) στην πλειονότητα των περιπτώσεων οι εγκαταστάσεις εκτελούνται από ΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ υδραυλικούς και πιστοποιούνται από Μηχανολόγους ή μηχανικούς που από το κράτος έχουν το δικαίωμα υπογραφής. Ουσιαστικά οι Μηχανικοί σφραγίζουν το φύλλο ελέγχου και το πιστοποιητικό αντοχής-σταγανότητας στο σημείο που αναφέρεται ο εγκαταστάτης. Παρ' όλα αυτά, ποτέ δεν έχω δει να κόβεται τιμολόγιο έργου (αγορά υλικών και εργασία) από τους μηχανικούς προς τον πελάτη.
    Προφανώς εδώ προκύπτει ένα μείζον φορολογικό θέμα, το οποίο οδηγεί είτε στην χρήση από τον πελάτη πιστοποιημένου εγκαταστάτη ή τεχνάσματα φορολογικής φύσης για να κάνει την εγκατάσταση ένας μη πιστοποιημένος υδραυλικός. Σε κάθε περίπτωση κινδυνεύει κατά την προσωπική μου άποψη ο Μηχανικός που ελαφρά τη καρδία χαρίζει την σφραγίδα και την υπογραφή του, έναντι πενιχρής αμοιβής (100-150 Ευρώ! αν είναι ποτέ δυνατόν), έχοντας όμως κάνει μελέτη, διεκπεραίωση στην ΕΠΑ και το κυριώτερο αναλαμβάνοντας την ευθύνη για τη δουλειά άλλου.
    Θα ήθελα με όποιον το επιθυμεί, να σχολιάσουμε τα παραπάνω,βρίσκοντας μια λύση.

  2. #2
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    417
    Οι περισσοτεροι εφαρμοζουν το κλασσικο παραθυρακι..
    Επιμελητηριο, ΤΕΒΕ και πας εφορια και κανεις εναρξη..
    Επιτηδευματιας υδραυλικος και εισαι ετοιμος να κοψεις τιμολογιο για τα παντα.Στην 5τια πανω και με τα ενσημα δινεις εξετασεις και παιρνεις και αδεια.
    Φυσικα και δεν μπορεις να υπογραψεις αλλα γι αυτο φροντιζει ο μηχανολογος. Αν αυριο το πρωι απαγορευοταν ολο το σκηνικο και δεν δουλευε κανεις χωρις αδεια θα εβλεπες τους κατασκευαστες να παρακαλανε για μαστορες.. Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν διαθετει αδεια.
    Και ας μην ξεχναμε οτι η αδεια εγκαταστατη αφου εχει τελειωσει καποιος σχολη δεν παιρνεται με την πρωτη. Περνας σταδια και φυσικα προυποθετει να κολλαει ο αλλος τα ενσημα στα χρονια που δουλευεις μαζι του κλπ.... Κοινως αντε βγαλε ακρη αφου στην Ελλαδα ολα αυτα ουτοπικα ειναι.
    Φαντασου οτι οι περισσοτεροι ουτε καν επιτηδευματιες δεν ειναι απλα δουλεψαν μεροκαματα πηραν εμπειρια και μετα πηγαν μονοι τους και ειτε συνεργαζονται με καποιον για να τους κοβει τιμολογια ειτε ακομα πληρωνουν καποιον να τους κολλαει ενσημα..
    Θα μου πεις ειναι σωστο αυτο για εναν μηχανολογο να αναλαμβανει το ρισκο να υπογραφει ετσι??? Σε ενα ιδανικο περιβαλλον φυσικα και οχι αλλα στην κατασταση που ειμαστε και με τις αμοιβες που παιζουν θα λεγα ναι αρκει να ξερεις τι κανει ο μαστορας που συνεργαζεσαι και εστω να ειναι επιτηδευματιας και να εχει καποια χρονια στην πλατη του (αυτο δεν λεει παντα κατι αλλα anyway..)
    Δεν νομιζω οτι πληρως ontopic η απαντηση μου απλα θελω να δωσω μια εικονα του τι επικρατει ..

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Συμφωνώ με τον King....Η πιάτσα είναι έτσι ακριβός όπως την περιγράφει...
    Είναι τεράστιο το κεφάλαιο που αφορά τον σύλλογο και τους υδραυλικούς αυτό Ziko.
    Δεν συμφωνώ πως ο μηχανολόγος πρέπει να υπογράφει την κατασκευής για 150€...Είναι απαράδεκτο.
    Εγώ αν ήμουν μηχανολόγος δεν θα έπαιρνα την ευθύνη με τίποτα για 150€
    Και για να μην αερολογό...
    Θα σας πώ μία ντόμπρα προσέγγιση για μένα.
    Ξέρουμε όλοι πως οι πιστοποιημένοι υδραυλικοί για φυσικό αερίο είναι ελάχιστοι....(Εγώ πάντως δεν είμαι) Όπως όλοι ξέρουμε πως και αυτοί που είναι πιστοποιημένοι οι πιο πολλοί έχουν αλλοδαποπούς είτε άπειρους για τις εγκαταστάσεις....Αλλά υπογράφοντας οι ίδιοι αναλαμβάνουν την ευθύνη των πράξεων τους....
    Για μένα ο μηχανολόγος που θα υπέγραφε μία εγκατάσταση θα έπρεπε να έπαιρνε πολύ παραπάνω χρήματα για να μπορεί να επιβλέπει τις εργασίες. Τις τελικές δοκιμές αντοχής και στεγανότητας πρέπει να τις κάνει ο ίδιος.
    Με λίγα λόγια να είχε την εργολαβία.
    Και εμένα μου πρότειναν κάποιον μηχανολόγο να μου υπογράψει με 100€ για μία δουλειά 1000€...και ρε παιδιά ντράπηκα...δεν το έκανα και έδωσα τη δουλειά σε άλλον...Τον Γιώργο Ζίκο.
    Πάντως το ότι συμβαίνει αυτό φταίνε κάποιοι από εσάς....και ας βολεύει κάποιους από εμάς.

    www.udravlikos.gr

  4. #4
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Θέση
    kastoria, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    61
    Καλά τα λετε και παρολη τη απειρια μου θα ελεγα πως φταινε και οι μηχανολογοι να μην υπογραψουν για 150€
    Αλλα σου λέει θα πάρω τα 150€ εεεεε.....και σιγα μην γινει τιποτα αφου τον ξερω αυτον που το εφταξε ''πολυ καλος μαστορας''

  5. #5
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Ο Γιώργος δάσκαλος Γρηγόρη, δε το συζητάμε...

    Παιδιά προσοχή. Το σημείο στο όποίο πρέπει να εστιάσουμε δεν είναι το ποσό. Αλλά ότι υπογράφουν οι μηχανολόγοι ως εγκαταστάτες και ΔΕΝ κόβουν τιμολόγιο (φυσικά όχι ΑΠΥ) εγκατάστασης! Τεράστιο φορολογικό λάθος. Επειδή είναι σχετικά "φρέσκο" το αέριο ακόμα δεν έχουν γίνει έλεγχοι αλλά μελλοντικά ποιος το αποκλείει?

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    quote:Originally posted by theosism

    Καλά τα λετε και παρολη τη απειρια μου θα ελεγα πως φταινε και οι μηχανολογοι να μην υπογραψουν για 150€
    Αλλα σου λέει θα πάρω τα 150€ εεεεε.....και σιγα μην γινει τιποτα αφου τον ξερω αυτον που το εφταξε ''πολυ καλος μαστορας''

    150€ είναι καλά, και αξίζει τον κόπο να πάει ο μηχανικός για επιτόπου έλεγχο.

    Υπάρχουν "συνάδελφοι" που το κάνουν για 20...



    <center>w w w . m o n a c h o s . g r</center>

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    60
    Με 20!!!! Αστο καλυτερα τζαμπα μια προσφορα απο το καταστημα λες και ειναι καραμελες.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Salonica, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    20
    Συνάδελφοι καλημέρα. Είμαι διπλ. μηχανολόγος και έχοντας λάβει την γνωστή άδεια που δίνει η διεύθυνση ανάπτυξης για θέματα που άπτονται μηχανολόγου, διαβάζοντας τα παραπάνω καταλήγω στο ότι, για την εγκατάσταση της δικής μου ατομικής μονάδας, μπορώ να υπογράψω σαν εγκαταστάτης.

    Έχω δίκιο?

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Μου προτειναν να σφραγισω ως εγκαταστατης.
    Θεωρειτε οτι εφοσον κανω τις δοκιμες αντοχης και στεγανοτητας εγω , τοτε ειμαι καλλυμενος να υπογραψω για ενα ποσο της ταξης των 200 ευρω ?
    Δεν ημουν παρων στην εγκατασταση.Την εκανε μη πιστοποιημενος υδραυλικος εγκαταστατης.

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αν δεν έχει υπόγειο τμήμα που δεν ξέρεις τι έχει γίνει, ελεγξε καλά οτι οι οδεύσεις και τα υλικά συμφωνούν με τη μελέτη, κάνε τεστ αντοχής και στεγανότητας και υπογραψέ το.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό