Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 41 μέχρι 50 από 50

Θέμα: Τζάκι με λέβητα

  1. #41
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    alex/poli, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    15

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Φιλε paniil

    Η τιμη που ανεφερα ειναι απο προσφορα για δυο μεζονετες 140 τμ η καθε μια και αφορα δυο τζακια thermojolly 90 & εναν λεβητα πελλετ Caria 60
    αν ο εμπορος μου εκοψε απο τα τζακια και μου φουσκωσε τον λεβητα δεν το γνωριζω!
    Εμενα μου ενδιαφερει να μαθω αν το συγκεκριμενο τζακι αξιζει τα λεφτα του? ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ εσυ περισσοτερο ..θελω να μαθω την καταναλωση ξυλων η μπριγκετας που θα εχει για να βγαλει τα KW που λεει!
    δεν σας το ειπα την τιμη για να το παιξω εξυπνος .
    φιλικα


    mhxanologic

  2. #42
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    creta chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Κύριε Παναγιώτη και αγαπητοί φίλοι το ψάχνω εδώ και περίπου ένα μήνα. Δεν είμαι ο μεγάλος επαγγελματίας αλλά έχοντας διαβάσει ένα κάρο κριτικές και έχοντας δει από κοντά αρκετά τζάκια νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα και με μεγάλη διαφορά από τα άλλα που το ακολουθούν. Πρώτον είναι το μόνο με κλειστό δοχείο διαστολής οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα στις πιέσεις του δικτύου και απώλειες από το δοχείο της ταράτσας. Δεύτερον έχει τριά ασφαλιστικά πάνω για την περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος και σταματήσει ο θερμοστάτης, για αποφυγή του Μπούμμμμ. Τρίτον έχει ενσωματωμένους δυο κυκλοφορητές αρκετά καλούς (δεν αναφέρω μάρκα), τέταρτον υπάρχει κάθε κομμάτι του τζακιού σε ανταλακτικό από βίδα μέχρι πόρτα. Το βασικότερο του όμως πλεονέκτημα (κατ'εμέ) είναι το σύστημα ελέγχου καύσης Caldo Control που το φουλάρεις με ξύλα και όταν φτάσει ο θερμοστάτης στην επιθυμητή θερμοκρασία, κλείνει το τζάκι τις εισόδους και εξόδους του αέρα και σταματάει να κέει τα ξύλα, μόλις ξαναπέσει η θερμοκρασία του σπιτιού το τζάκι ξεκινάει και πάλι. Το σύστημα ελέγχου καύσης Caldo Control το έχει μόνο το Foghet και το Termojolly 90, το πρώτο με καλύπτει σαν θερμίδες στο σπίτι αλλά δυστυχώς έχει πολύ μικρή εστία, σαν μικρή σόμπα φαντάσου ότι η εστία του Φογκέτ είναι περίπου 40χ30 εκατοστά, το Termojolly 90 είναι κατάλληλο αλλά εδώ στην Κρήτη για να το πουλήσουν θέλουν την Μάνα και τον Πατέρα τους κάποιοι.
    Αν λοιπόν ισχύει η τιμή που σου έχουν δώσει πέρνω μια μεταφορική να μου το στείλει από Αλεξανδρούπολη μα τα 2000 ευρώ που θέλουν παραπάνω καλύτερα να τα ξοδέψω εγώ παρά αυτοί και να λένει εις υγείαν του κορόιδου.
    Φιλικά κ. Νίκος από Κρήτη.
    Υ.Γ. Περιμένω μήνυμα στο Μαιλ μου για να σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε.

  3. #43
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    alex/poli, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    15
    Φιλε paniil
    αυριο το απογευμα εχω ραντεβου με τον εμπορο να δω τι παιζει γιατι μου εβαλες ψιλους στα αυτια !![?]
    αυριο θα σου πω ακριβως τιμη !!!!
    περισσοτερο με ενδιαφερει το τζακι αν θα ανταποκρινεται σαν μοναδικη εστια θερμανσης για το σπιτι γιατι το κρυο εδω ειναι αρκετα παραπανω απο εκει κατω!!
    το σκεφτομαι να το λειτουργω με μπριγκετες
    λενε οτι ειναι πιο αποδοτικες και καθαρες


    mhxanologic

  4. #44
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    creta chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Η αλήθεια είναι ότι εμείς στην Κρήτη χειμώνα δεν έχουμε να φανταστείτε ότι μια μέρα πήγε το θερμόμετρο του αυτοκινήτου στους +3C (είμαστε και παραλιακά εμείς) και μας φαινόταν κόλαση. Δεν θέλω να φαντάζομαι τον χειμώνα σε Μακεδονία και Θράκη, με πιάνει κόλπος μόνο που το σκέφτομαι. Να πω την αλήθεια δεν είχα ξανακούσει για Μπρικέτες τώρα τις είδα που τις έγραψες και είδα στο ιντερνετ τι είναι. Σε μάς εδώ κάτω υπάρχει ελιά να φάνε και οι κότες και τώρα που είναι εποχή κλαδέματος κάνει ο καθένας το κουμάντο του ώστε να μαζέψει τα ξύλα του. Μέχρι σήμερα δεν είχα τζάκι γιατί όσο και να το παίζουμε οικολόγοι αυτά είναι τρίχες το πετρέλαιο είναι άνετη και ξεκουραστη λύση, κακά τα ψέμματα, άλλωστε τώρα που ανεβαίνει το πετρέλαιο ψάχνουμε για τζάκια. Πρώτα ούτε λόγος όταν ήταν χαμηλά η τιμή του. Πόσο έχουν οι Μπρικέτες το κιλό και που μπορεί να προμηθευτεί κανείς τέτοια πράγματα. Πάντως σε περιμένω με αγωνία για να μου πεις τελικές τιμές...
    Βλέπω να γίνεται το τζάκι αφορμή να πίνουμε τσικουδιές από την Κρήτη μέχρι την Αλεξανδρούπολη...
    Κ. Νίκος από Κρήτη

  5. #45
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    creta chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Κύριε Παναγιώτη μες την πολυλογία μου ξέχασα να ρωτήσω το τζάκι που σας έχει δώσει στην προσφορά είναι με νερά χρήσης ή όχι γιατί έχει γύρο στα 500Ε διαφορά χωρίς τα νερά χρήσης.
    κ. Νίκος από Κρήτη.


    __________________________________
    Μέσα στο βούρκο της Ζωής μέσα στην αδικία,
    υπάρχει λέξη ιερή και λέγεται ΦΙΛΙΑ!

  6. #46
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    alex/poli, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    15
    Καρντασι paniil
    μολις πηρα αναλυτικη προσφορα και τελικα ειχες δικιο .Ολα τα εκανε ο ενδιαμεσος που ισως πηγε να μας την κανει!!( εργολαβος)
    πηγα κατευθειαν στον εμπορο τζακιων και τα ειπαμε. Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ειναι η εξης:
    THERMOJOLY 80 5600 χωρις νερα χρησης
    thermojoly 90 6650 χωρις νερα χρησης
    FOGHET ΞΥΛΟ & ΠΕΛΕΤ χωρις νερα χρησης 8850
    FOGHET ΞΥΛΟ ΧΩΡΙς ΝΕΡΑ 5000
    με τον εργολαβο μιλουσα για το jolly 90 και αυτος μαλλον θα μας εβαζε το 80!!!
    μετα το περας των εργασιων ουδεν λαθος αναγνωριζεται
    εσυ ελεγες τιμη με νερα χρησης?
    οσο για τις μπριγκετες επικρατει ενα χαος
    εχει απο πευκο σχετικα φθηνες
    απο βιομαζα κτλ
    αυτο που βρηκα ειναι απο 400 εως 700 ο τονος αλλα κρατανε 4 - 5 φορες παραπανω απο τα ξυλα εχουν πιο καλη θερμικη αποδοση δεν καπνιζουν δεν σκανε..δες και στο ιντερνετ.. οσο για τις θερμοκρασιες που μου λες
    εμεις εδω εχουμε εδω και 10 μερες -2 με +5 στο θερμομετρο αλλα λογο βορια 6-7 μποφωρ η αισθητη θερμοκρασια ειναι -4 με -5
    καταλαβαινεις τι γινεται τα νερα ειναι μονιμα παγωμενα
    μακαρι και εγω να μπορουσα να βρω ξυλα απο ελιες
    οσο για τα τσιπουρα - τσικουδιες δεν τα αποφευγω ποτε και μακαρι να γινει και τελος δεν χρειαζεται το κυριε και οι τυποι .






    mhxanologic

  7. #47
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    alex/poli, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    15
    Ξεχασα να σας πω οτι καλη περιπτωση ειναι και τα πελλετ
    ειναι σχετικα φθηνα αν σκεφτεις οτι εδω ο τονος τα ξυλλα κανει απο 90 εως 100 ευρω (ακουω για αθηνα 200 ???) και εδω τα πελλετ εχουν 180 με 200 ο τονος χυμα οχι σε συσκευασιες και κρατανε 3 με 4 φορες παραπανω απο τα ξυλα και ειναι πιο καθαρα κτλ κτλ (ιντερνετ).
    ηδη εδω γινοντε εγκαταστασεις κεντρικες μονο με λεβητες πελλετ.
    εχω γνωστο στην ορεστιαδα (πιο πολυ κρυο εκει -μονοκατοικια 120τμ λεβητας πελετ βουλγαρικος 1500 ευρω+ υδραυλικος )
    και βγαζει χειμωνα 5 μηνων με 3 τονους πελλετ ενω ηθελε 6-8 τονους ξυλα


    mhxanologic

  8. #48
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    creta chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Δεν το ανάφερα την άλλη φορά αλλά η τιμή που σου έλεγα στα 7000Ε είναι με νερά χρήσης. Στην αρχή έλεγα να μην βάλω τζάκι με νερά χρήσης για να μην χάνω ενέργεια από το τζάκι, τελικά όμως είδα ότι το thermojolly έχει καζανάκι ψηλά στην έξοδο των καπναερίων και από εκεί πέρνει ενέργεια χωρίς να επιρεάζει τα νερά του μεγάλου καζανιού. Είπα λοιπόν καλύτερα 500 παραπάνω μια και καλή παρά να βάνω μπόιλερ, κυκλοφορητές και ένα κάρο άλλα πράγματα. (γνώμη μου) 9 Λύτρα το λεπτό που παράγει δεν είναι και λίγο για νερά χρήσης!

    Αν έχει κανείς φίλος του σάιτ πουθενά καμιά καλύτερη τιμή από 7000 για thermojolly 90 με νερά χρήσης μην διστάσει να μου γράψει.
    Ευχαριστώ.




    __________________________________
    Μέσα στο βούρκο της Ζωής μέσα στην αδικία,
    υπάρχει λέξη ιερή και λέγεται ΦΙΛΙΑ!

  9. #49
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    Heraklion, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    33
    Φίλε Panil,

    Τελικά τι έκανες; Το πήρες το termojolly 90; Αν ναι πες μας την εμπειρία σου και τις εντυπώσεις σου. Και εγώ από Ηράκλειο είμαι και ψάχνομαι αυτό τον καιρό.

  10. #50
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011
    Θέση
    creta chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αγαπητοί φίλοι το αγόρασα το thermojoly 90 με τανερα χρησης και επίσης και το FOGHET ΞΥΛΟ με νερά χρήσης. Έκανα μια έρευνα αγοράς από την Κρήτη μέχρι την Γερμανία. Στα Χανια ο αντιπρόσωπος μου ζητούσε 7900 για το thermojoly 90 να το παραλάβω από το μαγαζί του. στην Γερμανία το βρήκα περίπου 4900 αλλά ήθελα 500 μεταφορικά και τελικά έδωσα άλλα 300 ευρώ παραπάνω και το πήρα από την θεσσαλονίκη από τον εισαγωγέα Βορείου Ελλάδος. ’ψογος ο κύριος Στέλιος Λουντρούκης. Μου έλυσε τα χέρια και μου γλύτωσε 2200. Και φυσικά τώρα περιμένω να το στήσω και να το δοκιμάσω. Παιδιά δεν παίζεται η jolly mec μιλάμε για εργοστάσιο όχι για τζάκι, άψογα ασφαλιστικά, κυκλοφοριτές, ηλεκτρονικά όργανα, όλα τέλεια. Πριν καταλλείξω στο συγκεκριμένο έκανα 2-3 μήνες έρευνα αγοράς είδα ένα κάρο τζάκια. Το thermojoly 90 είναι μακράν καλύτερο από όλα τα άλλα (κατ' εμέ). Σχετικά με την λειτουργία του υπομονή γιατί είναι ακόμα καλοκαίρι. Το χειμώνα θα γράψουμε λεπτομέριες.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό