Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 55

Θέμα: Επιλογή Χαλκοσωλήνα Φυσικού Αερίου.

  1. #11

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    αφού είσαι ο μελετητής φτιάχνεις την μελέτη όπως την θέλει ο πελάτης (ιδιοκτήτης ή ο υδραυλικός δεν ξέρω ποιος σε πληρώνει) αφού τον ενημερώσεις για + - χαλκού χάλυβα. Κατόπιν την παραδίδεις πληρώνεσαι και ας κάνει ότι θέλει μετά. Αν βάλει υλικά που δεν τηρούν προδιαγραφές αυτός θα φταίει. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να πάει εκεί που ψωνίζει και να πει θέλω αυτά με αυτές τις προδιαγραφές (προδιαγραφές του δίνεις εσύ στην μελέτη) και να πάρει τα σωστά πράγματα.


    Γιατί κάθεσαι και σκας για κάτι στο οποίο δεν είναι δικό σου κομμάτι (Εκτός και αν πληρωθείς εξτρά για επιλογή υλικών και και και...)

    τώρα για το αν κάποιος χαλάσει τις σωλήνες τι να πω μόνο από αμέλεια δεν θέλει κανείς να πεθάνει. Αν έχουν λεφτά ας τις κλείσουν με γυψοσανίδα.

    @peris εδώ (Αθήνα) βάζεις χάλυβα γιατί δεν γίνεται αλλιώς μερικές φορές και ο υδραυλικός αγκομαχά μία εβδομάδα μετά την εγκατάσταση :P:P

  2. #12
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121
    leosthenes αν είσαι ο συμφοιτητής μου, ειμαι ο Ανδρέας ο φίλος του Γιάννη (ψηλού). Νομίζω το τηλ. μου το έχεις. Αν θές να συζητήσουμε κάτι για η/μ εγκαταστάσεις κτηρίων πάρε με.

  3. #13
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:μάλλον οι πολυκατοικίες που βλέπει είναι μόνο στην Αθήνα. Εάν κάνεις μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη, ΔΕΝ θα βρείς πουθενά χαλκό εξωτερικά!
    Να μην αρχίσω τα υπόλοιπα τώρα με το τι είναι καλύτερο για έξω, ποιό έχει μεγαλύτερη αντοχή σε κρούση, στο χρόνο, ποιό είναι φθηνότερο, ποιό είναι λιγότερο αντιαισθητικό γιατί δεν πρασινίζει, ποιό, ποιό.....
    ωχ θα με αρπάξει ο Γρηγόρης Β
    ΑΑΑ ρε Περικλή.....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
    Δεν με έχεις καταλάβει φίλε...Είμαι χέστης βρεεεε...Θέλω πάντα το πιο στιβαρό υλικό ανά περίπτωση....
    Φυσικά και σιδεροσωλήνα είναι μακράν το πιο αξιόπιστο υλικό για παροχή ΦΑ.
    Και σιγά την δυσκολία αν μιλάμε για διατομές κάτω τις 11/4 ίντσας...
    Ο χαλκός είτε με πρεσσαριστά είτε με σκληρή κόλληση είναι για κλοτσιές μπροστά στο ατσάλι.


    www.udravlikos.gr

  4. #14
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    Αν αλλάξει το υλικό κατά 99.9 % δε γλιτώνεις τη νέα μελέτη, μόνο και μόνο λόγω τεχνικής περιγραφής αλλα και υπολογισμών.
    Από 54 και πάνω η διαφορά κόστους είναι πολύ σημαντική υπέρ του χάλυβα νομίζω συμπεριλαμβανομένου του κόστους της εργασίας αρκεί να παίζει ηλεκτρικός βιδολόγος..και μερικά ζευγάρια χέρια.
    Εγώ χαλκό πάνω από 64 δεν έχω προδιαγράψει ποτέ και το 64άρι με βαριά καρδιά σε κάνα δύο περιπτώσεις, εννοείται συγκολλητό.
    Το πρεσσαριστό π.χ. χαλκινο εξάρτημα για DN54 τσούζει αρκετά .

    Βασικότερη παράμετρος κατ εμέ που καθορίζει πλέον την τάση προς το χαλυβδοσωλήνα είναι το κλέψιμο των χαλκών από τις οικοδομές.
    Υπάρχουν περιοχές εδώ στην Αθήνα που δε θέλουν να ακούσουν για χαλκό πλέον.
    Και λογικό είναι , αμα στα έχουν ξηλώσει δύο φορές στην ίδια οικοδομή....


  5. #15
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by gregori
    Και σιγά την δυσκολία αν μιλάμε για διατομές κάτω τις 11/4 ίντσας...
    Γιατί? μέχρι και 2" τα πάμε αεράτα, μετά λίγο ζορίζει, αλλά σιγά τα ωά!

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  6. #16
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    quote:Originally posted by gregori

    quote:μάλλον οι πολυκατοικίες που βλέπει είναι μόνο στην Αθήνα. Εάν κάνεις μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη, ΔΕΝ θα βρείς πουθενά χαλκό εξωτερικά!
    Να μην αρχίσω τα υπόλοιπα τώρα με το τι είναι καλύτερο για έξω, ποιό έχει μεγαλύτερη αντοχή σε κρούση, στο χρόνο, ποιό είναι φθηνότερο, ποιό είναι λιγότερο αντιαισθητικό γιατί δεν πρασινίζει, ποιό, ποιό.....
    ωχ θα με αρπάξει ο Γρηγόρης Β
    ΑΑΑ ρε Περικλή.....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
    Δεν με έχεις καταλάβει φίλε...Είμαι χέστης βρεεεε...Θέλω πάντα το πιο στιβαρό υλικό ανά περίπτωση....
    Φυσικά και σιδεροσωλήνα είναι μακράν το πιο αξιόπιστο υλικό για παροχή ΦΑ.Και σιγά την δυσκολία αν μιλάμε για διατομές κάτω τις 11/4 ίντσας...
    Ο χαλκός είτε με πρεσσαριστά είτε με σκληρή κόλληση είναι για κλοτσιές μπροστά στο ατσάλι.


    www.udravlikos.gr
    Εδώ θα διαφωνίσω λίγο. Το υλικό μπορεί να είναι ανθεκτικότερο όμως όσον αφορά τις συνδέσεις έχεις το μειονέκτημα ότι δεν ακολουθείται τυποποιημένη διαδικασία.
    Στα πρεσσαριστά εξαρτήματα το ποσοστό αστοχίας της σύνδεσης είναι πρακτικά αμελητέο, σε όσες έχω επιβλέψει έως τώρα δεν υπήρχε καμμία που να χάνει. Αντίθετα στη σύνδεση με σκληρή κόλληση και στις ενώσεις με χαλυβδοσωλήνα(σε μικρότερο βαθμό) παίζει ρόλο ο τεχνίτης. Σε όσες μελέτες μετά από απαίτηση του πελάτη προδιαγράφονταν τέτοιες ενώσεις υπήρξε πρόβλημα σε ποσοστό 100%!!!.(εννοώ τουλάχιστον μία ένωση/εγκατάσταση).
    Και βέβαια δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχουν άξιοι τεχνίτες (όπως δήλωναν και όσοι είχαν αναλάβει τις εν λόγω εγκαταστάσεις) όμως εσύ όταν κάνεις τη μελέτη δεν ξέρεις άν την εγκατάσταση θα την αναλάβει μάγκας τεχνίτης ή "μάγκας τεχνίτης".

  7. #17
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    quote:Originally posted by Mark

    Αν αλλάξει το υλικό κατά 99.9 % δε γλιτώνεις τη νέα μελέτη, μόνο και μόνο λόγω τεχνικής περιγραφής αλλα και υπολογισμών.
    Από 54 και πάνω η διαφορά κόστους είναι πολύ σημαντική υπέρ του χάλυβα νομίζω συμπεριλαμβανομένου του κόστους της εργασίας αρκεί να παίζει ηλεκτρικός βιδολόγος..και μερικά ζευγάρια χέρια.
    Εγώ χαλκό πάνω από 64 δεν έχω προδιαγράψει ποτέ και το 64άρι με βαριά καρδιά σε κάνα δύο περιπτώσεις, εννοείται συγκολλητό.Το πρεσσαριστό π.χ. χαλκινο εξάρτημα για DN54 τσούζει αρκετά .

    Βασικότερη παράμετρος κατ εμέ που καθορίζει πλέον την τάση προς το χαλυβδοσωλήνα είναι το κλέψιμο των χαλκών από τις οικοδομές.
    Υπάρχουν περιοχές εδώ στην Αθήνα που δε θέλουν να ακούσουν για χαλκό πλέον.
    Και λογικό είναι , αμα στα έχουν ξηλώσει δύο φορές στην ίδια οικοδομή....

    Χαλκοσωλήνα πρεσσαριστή για διατομή >Φ54 απαγορεύεται από τον κανονισμό να είναι πρεσσαριστή

  8. #18
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by and
    Σε όσες μελέτες μετά από απαίτηση του πελάτη προδιαγράφονταν τέτοιες ενώσεις υπήρξε πρόβλημα σε ποσοστό 100%!!!.(εννοώ τουλάχιστον μία ένωση/εγκατάσταση).
    Μία μόνο φορά με ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΛΛΕΙΠΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΩΛΗΝΑ!!!![:0]
    από σύνδεση ποτέ! (ψέματα, 1-2 φορές από το τελικό σπιραλ στο ρακορ... τρίχες δλδ)

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  9. #19
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    33
    quote:Originally posted by leosthenes


    Όσον αφορά στην επιλογή της διατομής, δε νομίζω ότι είναι το ίδιο με τις εγκαταστάσεις νερού χρήσης. Αυτό με τη μια διατομή μεγαλύτερη για το χάλυβα δεν ισχύει.

    Κάνε την νέα μελέτη και σύγκρινε τις διατομές και πες μας και εμάς τι σου έβγαλε το προγραμματάκι....
    Έτσι από περιέργεια δηλαδή....
    [?][?][?][?][?][?]

  10. #20
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Δροσιά Αττικής, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Το προγραμματάκι έβγαλε Φ18Χ1,2 (για κουζίνα αερίου, αντίστοιχο του 1/2") και Φ54 (για λέβητα 120.000kcal/h, αντίστοιχο του 2").

    Αλλά δε χρειάζεται να πας στο προγραμματάκι για να βρεις την αντιστοιχία, αφού στους κώδικες πρακτικής της ΕΠΑ φαίνεται από τους πίνακες 2,3 και 5, (σελ 23 και 25 Β' Έκδοση, 17, 19 Α'Έκδοση):

    Π.Χ. Σύμφωνα με τους πίνακες 2 και 3 έχουμε:

    Σε ισοδύναμο μήκος αγωγού 20μέτρα και απαιτούμενη παροχή 2,5 κυβικά/ώρα αρκεί:

    α)Σωλήνας χαλύβδινος [u]ονομαστικής εσωτερικής διαμέτρου 20χιλ (3/4")

    β)Σωλήνας χάλκινος Φ22Χ1,0 (εξ διαμέτρου 22χιλ/εσ διαμέτρου 20χιλ)

    Αν κοιτάξεις τους πίνακες θα δεις ότι δε φαίνεται αυτό που λέμε ότι οι χαλκοσωλήνες θέλουν μικρότερη διατομή από τους χαλυβδοσωλήνες.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό