Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 81 μέχρι 87 από 87

Θέμα: Κεντρικό μπόιλερ και ανακυκλοφορία

  1. #81
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by miltos
    Οι αντιστάσεις έχουν ακρίβεια; Δηλαδή αν πχ πάρεις μία αντίσταση 10Ω, κατά πόσο θα είναι 10Ω; Ή καλύτερα, αν πάρεις 3 αντιστάσεις 10Ω, κατά πόσο θα διαφέρουν; Έχω την αίσθηση ότι οι αντιστάσεις έχουν τιμές κατά προσέγγιση.
    Υπάρχουν αντιστάσεις και αντιστάσεις! Οι κοινές έχουν ανοχή 5% (ή και 10% ακόμη), οπότε κάπου έχεις δίκιο. Υπάρχουν όμως και ακριβείας με 1% ανοχή, και αν πάρεις πχ τέσσερις (με τετραπλάσια ονομαστική τιμή) και τις παραλληλίσεις, στατιστικά θα πετύχεις ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια... και όλα αυτά σε προσιτές τιμές! Εναλλάκτικά μπορείς αντί να παραλληλίζεις, να πάρεις πχ πέντε φορές όσες χρειάζεσαι, να τις μετρήσεις με ένα καλό πολύμετρο και να κρατήσεις τις τρεις με τις πλησιέστερες τιμές... παλιά μου κόπλα, είχα λόξα με τα ηλεκτρονικά πιτσιρικάς
    Προσωπικά θα σκεφτόμουνα περισσότερο το θέμα της θερμοκρασιακής ολίσθησης, αλλά και αυτή στις αντιστάσεις ακριβείας είναι πολύ μικρή, και λογικά τα κομμάτια της ίδιας παρτίδας (αφού θα αγοραστούν μαζί) θα έχουν ίδια συμπεριφορά ώστε να μην διαταραχθούν οι αναλογίες.
    quote:Μήπως υπάρχει παροχόμετρο που βγάζει τάση ανάλογη της παροχής (lt/h); Την τάση αυτή ίσως μπορείς στο logo να την ολοκληρώσεις και να προκύψει η κατανάλωση νερού (lt)
    Ακόμα καλύτερα, νομίζω έχω δει κάπου στο internet αισθητήρες ροής που παράγουν παλμούς ανάλογα με την ταχύτητα του νερού, οπότε πολύ απλά βάζεις το logo να μετράει παλμούς (υποθέτω ότι γίνεται). Αφού το μόνο που ενδιαφέρει είναι η αναλογία, μας κάνει τη δουλειά μια χαρά, και πιθανότατα και με μεγαλύτερη ακρίβεια αφού δεν εξαρτάται από τιμές και ολισθήσεις αναλογικών εξαρτημάτων.


    Νίκος

  2. #82
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by gregori

    ωραίοι είστε....κάνατε πάρτι όλη μέρα εδώ και εγώ έλειπα...
    Σε έπαιρνα στο κινητό και δεν έπιανε, σε κανένα υπόγειο θα ήσουνα

    Νίκος

  3. #83
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Ναι το Logo μετράει παλμούς! Ίσως είναι πρόβλημα η συχνότητα... Νομίζω ότι μέχρι λίγα Hz μπορεί να αντιληφθεί η είσοδος του logo. Το μοντέλο των 230V για την αλλαγή 0 σε 1 έχει delay time 15ms και 1 σε 0 έχει 125ms. Αλλά τα μοντέλα των 12/24 V έχουν και "γρήγορες" εισόδους. Τώρα πόσο γρήγορες δεν ξέρω. Έψαξα να βρω στοιχεία στο manual αλλά δεν τα κατάφερα. Κάπου το είχα δει παλιότερα αλλά τώρα δεν το βρίσκω. Πάντως τότε μου είχε κάνει εντύπωση. Βέβαια δεν ξέρω από ηλεκτρονικά, η ταχύτητα μπορεί να είναι σχετικά μικρή.


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  4. #84
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Χμμ, η συχνότητα ίσως είναι πράγματι θέμα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω σχετική προδιαγραφή σε πρώτη ματιά (ούτε για το logο ούτε για ροόμετρα)
    Τα delay times που αναφέρεις για το logo υποπτεύομαι ότι δεν έχουν να κάνουν με τις εισόδους, αλλά με την ταχύτητα απόκρισης των εξόδων στις μεταβολές των εισόδων. Αν κάνω λάθος, τότε δεν μπορεί να αντιληφθεί συχνότητες πάνω από 6.66Hz, που μου φαίνεται εξωφρενικά λίγο. Επιπλέον, πιθανότατα θα έχουν και περιφερειακά για μέτρηση και μεγαλύτερων συχνοτήτων από ότι "σηκώνει" η βασική μονάδα από μόνη της.
    Καθαρά ακαδημαϊκή η συζήτηση πλέον, αλλά με πρώτη ευκαιρία θα το ψάξω παραπέρα. Αν κάποιος έχει ήδη πάει παραπέρα, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

    Νίκος

  5. #85
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Ναι μάλον μιλάμε καθαρά εγκυκλοπαιδικά τώρα.

    Οι χρόνοι που έδωσα παραπάνω αναφέρονται στο "κεφάλαιο" των εισόδων. Κοιτώντας λίγο καλύτερα το manual είδα ότι οι χρόνοι αυτοί είναι κάτω από 1ms για τις "γρήγορες" εισόδους (μοντέλο 12/24V), δηλαδή ξεπερνάμε τα 500Hz. Αλλά η τάση του παλμού πρέπει να είναι >8.5V και νομίζω ότι δεν πρέπει να ξεπερνά τα 28V.


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  6. #86
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by nyannaco

    King, γιατί μας το χαλάς; Αμα ήτανε να κάνουν μερεμέτι, θα είχαμε χάσει όλη αυτή τη σοφία που συσσωρεύτηκε εδώ

    Νίκος
    Νίκο και υπόλοιπη τσαγανοπαρέα, μάλλον και γω πιστεύω ή συμπλέω καλύτερα, με τις απόψεις του king[:I]
    Αλλά δε σας το χαλάω!
    Ορίστε τι προτείνωhttp://www.obi.gr/online/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=41
    και μην αργείτε διότι εποφθαλμιούν πολλοί εδώ μέσα!!!
    Πάντως, πληροφοριακά πάντα, κάποια πράγματα που είδα παραπάνω σχετικά με θερμιδομετρητές παροχόμετρα κλπ, αυτά αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα κανονικότατα, και όλα τα στοιχεία βρίσκονται στο site της εταιρείας ΕΞΑΚΜ ΑΒΕΤΕ http://www.exakm.gr/
    Να μην τρέχετε δεξιά και αριστερά σ' όλο τον κόσμο


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  7. #87
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού


    quote:Ορίστε τι προτείνωhttp://www.obi.gr/online/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=41
    και μην αργείτε διότι εποφθαλμιούν πολλοί εδώ μέσα!!!



    ___________________________________________


Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό