Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 20

Θέμα: Επιλογή κλιματιστικού Α/C

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Θέση
    ΓΑΡΔΙΚΙ-ΤΡΙΚΑΛΑ-ΘΕΣΣΑΛΙΑ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    18

    Επιλογή κλιματιστικού Α/C


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καταρχίν καλός σας βρήκα.
    Ψάχνω για Α/C ψύξης και μου έχουν προτείνει τα ΜΙDΕA.
    Ποιά η αποψή σας;;; και ποια η συμβουλή σας;;;


    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.

  2. #2
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    ότι πληρώνεις παίρνεις, αυτός είναι ο κανόνας και η συμβουλή μας

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  3. #3
    Θα συμφωνήσω με τον Περικλή και νομίζω ότι το ζήτημα έχει εξαντληθεί σε άλλο posting (εαν δεν έχει διαγραφεί). Την μάρκα που αναφέρεις δεν την έχω ξανακούσει ούτε και εγω. Παρόλα αυτά ενα πρώτο κριτήριο μπορεί να είναι η ενεργειακή κλάση (Α,B,C) η οποία σχετίζεται με τους συντελεστές EER και COP δεδομένου ότι το κλιματιστικό παράγει περισσότερη ψυκτική ισχύ ή θερμική ισχύ από την ηλεκτρική ισχύ που καταναλώνει. Οι παραπάνω συντελεστές σου δείχνουν ακριβώς πόσο είναι αυτή η παραπάνω ισχύς και κατ'επέκταση το όφελος σε KWh και αντίστοιχα σε ευρώπουλα. Ένα άλλο κριτήριο είναι το πόσο συχνά θα δουλεύει το κλιματιστικό προκειμένου να αποσβέσει το επιπλέον κόστος που πληρώνεις για το παραπάνω COP και ΕΕR.Ένα άλλο κριτήριο είναι εαν θέλεις να έχουν τίποτα φίλτρα ιονισμού που ρυθμίζουν και την ποιότητα του αέρα (πχ nanofilter και δεν συμαζεύεται). Τέλος θα πρέπει να σε απασχολήσει και το design δεδομένου ότι δεν τοποθετείται και σε αποθήκη αλλα σε κατοικήσιμους χώρους. Όταν τα βάλεις όλα αυτά σε μια σειρά θα έχεις συγκρίσιμα μεγέθη και άρα θα μπορείς να επιλέξεις και το οικονομικά συμφέρον από πλευράς κόστους αγοράς. (Πάντως αν θες και την γνώμη μου αποφεύγω φανατικά να ψωνίζω Κινέζικα δεδομένου ότι αυτό που προτείνεις κάτι σε Κινέζικο μου κάνει). Υστερόγραφο Νο1:Ξέχασα να σου πω επίσης ότι αν πάς σε κλιματιστικά μεγάλης ισχύος (περισσότερο από 18000 BTU/H) και δεν έχουν inverter κάθε φορά που θα παίρνει μπροστά ο συμπιεστής θα βλέπει και μια πτώση τάσης στο φωτισμό του σπιτιού (στιγμιαία στην εκκίνηση) δεδομένου ότι θα τραβάει υψηλό ρεύμα στην εκκίνηση. Για αυτό θα πρότεινα οπωσδήποτε να προτιμήσεις το μηχάνημα να έχει inverter.Υστερογραφο Νο2: Εαν το μηχάνημα το θες και για θέρμανση και είναι η μόνη εγκατάσταση θέρμανσης (απουσία καλοριφέρ δηλαδή) πρέπει να ελένξεις τα όρια λειτουργίας σε θερμοκρασία υπό του μηδενός που μπορεί να λειτουργήσει η εξωτερική μονάδα. Το λέω αυτό γιατι στα μεγάλα κρύα εκει που θα θέλεις ζέστη αυτο θα κάνει συνέχεια defrost και θα βλαστημάς την ώρα που το έβαλες. Πιστεύω να σε κατατόπησα όσον αφορά τα κριτήρια μιας μονάδας AC SPLIT.

  4. #4
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Πάντως τα Midea (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία), θεωρούνται από τα καλά κινέζικα της αγοράς. Στη θέση σου θα κοίταζα τι εγγυήσεις δίνονται και τι αντιπροσωπεία τα υποστηρίζει σε περίπτωση βλαβών...

  5. #5
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by ziko

    Πάντως τα Midea (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία), θεωρούνται από τα καλά κινέζικα της αγοράς.
    δεν είπε κανείς το αντίθετο... και τέτοιο έχω βάλει και σε split και σε ντουλάπα, όπως επίσης και Skytec. Είναι ότι καλύτερο σε καθαρό Κινέζικο. Και αντιλαμβάνεται κανείς εύκολα τις διαφορές και απ' έξω και από μέσα, αλλά και τις διαφορές μεταξύ αυτών και των υπολοίπων "επώνυμων" τύπου πολυκατάστημα και των άλλων πλέον επώνυμων σοβαρών λύσεων. Και το πρόβλημα δεν είναι τα εργατικά μόνο (πάρα πολλά φτιάχνονται εκεί)...

    απλά το ξαναλέω:
    ότι πληρώνεις παίρνεις, αυτός είναι ο κανόνας και η συμβουλή μας!

    κατά τα άλλα ο mhxanologos1976 ανέλυσε και κάλυψε πολύ ορθά το θέμα.


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  6. #6
    Κοιτα και τα inventor τα οποια ειναι αμερικανικα και ενεργειακης κλασης Α/Α ακομη και σε 24000 btu.και με 7 χρονια εγγυηση μεσα-εξω μηχανημα.αξιοπιστη και οικονομικη λυση και No-china.Συμπιεστες mitsubishi - general.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1
    Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να είμαι στο σωστό σημείο του
    forum. Έχει κανείς εμπειρία από εγκατάσταση ή και χρήση
    κλιματιστικών (split) FUNAI ? Υπάρχει κάτι που πρέπει να
    προσέξω σε μια πιθανή αγορά , όπως η ενεργειακή κλάση, οι θερμοκρασίες λειτουργίας, η εγγύηση?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    12
    Υπάρχει κανένας πίνακας που να συσχετίζει τα τετραγωνικά μέτρα με τα BTU του κλιματιστικού χοντρικά? Πχ, 12.000 btu για 50-55τμ είναι εντάξει ή να πάω σε 18άρι?

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2003
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    25
    O υπολογισμός των ψυκτικών φορτίων είναι αντικείμενο εργασίας του μηχανολόγου μηχανικού που προκύπτει κανονικά βάσει μελέτης και υπολογισμού διάφορων παραμέτρων (μέγεθος χώρου, προσανατολισμός, επιφάνειες που περικλείουν το χώρο). Βέβαια στην πράξη και για την εγκατάσταση ενός απλού split unit ίσως φαντάζουν λίγο υπερβολικά τα ανωτέρω. Πολλοί στην αγορά χρησιμοποιούν την εμπειρική σχέση 500 btu ανά m2. Στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.kokotas.gr υπάρχει το εργαλείο KOKOTA- CLIMA που υπολογίζει με ένα εύχρηστο wizard την απαιτούμενη ψυκτική ισχύ ενός μηχανήματος. Την ανακάλυψα πρόσφατα και την έχω χρησιμοποιήσει με καλά αποτελέσματα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    Rhodes, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    14

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by asteris

    Υπάρχει κανένας πίνακας που να συσχετίζει τα τετραγωνικά μέτρα με τα BTU του κλιματιστικού χοντρικά? Πχ, 12.000 btu για 50-55τμ είναι εντάξει ή να πάω σε 18άρι?
    Σαφώς είναι μικρό το 12άρι, και το 18αρι υπο προυποθέσεις για 55 τ.μ.
    Όπως τονίζει και ο maestro υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρεπει να συνυπολογισθούν, στις οποίες να συμπληρώσω ιδιαίτερα τη σκίαση, τα εσωτ.κερδη (Pc,μηχανηματα, οικιακες συσκευες, φωτισμός)και τις ανανεωσεις αερα.
    Πίνακας δεν υπάρχει γιατί απλά κανένας σοβαρός μηχανολόγος που σέβεται τον εαυτό δεν υπολογίζει έτσι τα φορτία, αυτά είναι για να δώσεις μια χονδρική τιμή στα γρήγορα.
    Πάντως ο ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΟΣ τρόπος είναι για μικρους χωρους:
    Για μεσαια ψυκτικά φορτία (πυκνότητα ατόμων 1ατομο/5 m2, μέτρια εσωτερικά κέρδη, μερικως σκιαζόμενα ανοιγματα ανατολικός προσανατολισμός) 430 [Btu/h] x εμβαδό χωρου [m2]
    Για υψηλά ψυκτικά φορτία (πυκνοτητα ατομων 1ατομο/3m2, υψηλά εσωτερικα κερδη, μεγαλα & μη σκιαζομενα ανοιγματα, δυτικός και νοτιος προσανατολισμός) 650[Btu/h] x εμβαδό χωρου [m2]
    Προφανως το 500 που δίνει ο maestro είναι η μεση τιμη των παραπάνω

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό