Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 77

Θέμα: Διαφορικός ελεγκτής ηλιακών

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381

    Διαφορικός ελεγκτής ηλιακών


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Στο μέσο της υλοποίησης μιας κατασκευής, έχω κολλήσει στην επιλογή των κατάλληλων εξαρτημάτων.
    Το μεταφέρω στην απλή του μορφή:
    Διαμέρισμα έχει στη ταράτσα μπόϊλερ τριπλής, βεβιασμένης κυκλοφορίας.
    Θα υπάρχει αισθητήριο στους συλλέκτες καθώς και στο μπόϊλερ.
    Φυσικά θα χρησιμοποιηθεί διαφορικός ελεγκτής.

    Θεωρούσα αυτονόητο το εξής: Ότι μέσα στο σπίτι θα είχα ένδειξη θερμοκρασίας ζνχ μπόϊλερ, οπότε σε περίπτωση που δεν θα είχα ήλιο και θα ήθελα ζνχ με δική μου επιλογή θα έδινα εντολή ή στον λέβητα ( μέσω του ίδιου διαφορικού ελεγκτή, ή μέσω θερμοστάτη χώρου με επιπλέον εντολή για ζνχ ) ή στο ρεύμα μέσω του ηλεκτρολογικού πίνακα.

    Διαπίστωσα όμως ότι οι διαφορικοί ελεγκτές είναι ράγας ( αν το λέω σωστά ) δηλ. τοποθετούνται στον ηλεκτρολογικό πίνακα, κάτι που απλά δεν γίνεται στον δικό μου πίνακα λόγω μεγέθους.

    Σε προτάσεις να μείνει ο διαφορικός ελεγκτής στην ταράτσα μένω παγερά αδιάφορος. Ο λόγος είναι ο εξής: Η λογική της λειτουργίας τους είναι να έχεις πάντα ζνχ. Εάν δεν βρούν ήλιο και έχει πέσει η θερμοκρασία του μπόϊλερ δίνουν αμέσως εντολή στον λέβητα. Εγώ δεν το θέλω αυτό, καθώς επίσης και το γεγονός να ανεβαίνω στην ταράτσα για να πατήσω το κουμπί ( στην περίπτωση που δεν έχεις τον ελεγκτή σε λειτουργία auto ).


    Θέλω ο έλεγχος να γίνεται μέσα στο σπίτι. Ξυπνώ, με την τσίμπλα στο μάτι, και κοιτώ μια ένδειξη θερμοκρασίας. Εάν θέλω ζνχ και δεν υπάρχει ήλιος τότε να δίνω εγώ την εντολή, σε επίτοιχα εξαρτήματα.

    Υπάρχουν;
    Ζητάω πολλά;


    Υ.Γ. Νομίζω ότι είναι ηλεκτρολογικό το θέμα, γι΄αυτό το άνοιξα εδώ.

    Με εκτίμηση.


    <font size=\"1\"><font color=\"navy\">Κ</font id=\"navy\"><font color=\"green\">ώ</font id=\"green\"><font color=\"red\">σ</font id=\"red\"><font color=\"maroon\">τ</font id=\"maroon\"><font color=\"orange\">α</font id=\"orange\"><font color=\"pink\">ς</font id=\"pink\"><font color=\"yellow\">.</font id=\"yellow\"></font id=\"size1\">

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Αφού δεν σου χωράει στον πίνακα, θα μπορούσες να τοποθετήσεις ένα ξεχωριστό, εξωτερικό (όχι χωνευτό) πίνακα για τον ελεγκτή, σε σημείο που δεν ενοχλεί αισθητικά, και χωρίς μερεμέτια. Δεν ξέρω βέβαια τί γίνεται με καλωδιώσεις, φαντάζομαι θα πρέπει να ανεβάσεις και να κατεβάσεις αρκετά καλώδια - αλλά αυτό θα ίσχυε και για τοποθέτηση σε υπάρχοντα πίνακα. Πάντως ο ξεχωριστός πίνακας σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής σημείου όπου μπορείς να περάσεις καλώδια εξωτερικά ή από το κλιμακοστάσιο, με απλό ξετρύπημα στον τοίχο στη θέση του πίνακα.

    Νίκος

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Νίκο, αυτή την λύση θα την λάβω σοβαρά υπ΄όψιν μου.
    Δεύτερο πινακάκι..... δεν το είχα σκεφτεί, ακόμα και χωνευτός, ίσως, γιατί όχι.

    WC και μπάνιο "αγκαλιάζουν" τον φωταγωγό. Δεν ξέρω εάν στο wc-δάκι όπου δεν υπάρχουν "ιπτάμενα νερά" είναι σωστό λόγω κανόνων ασφάλειας να τοποθετηθεί κάτι τέτοιο δίπλα στο παράθυρο του φωταγωγού σε ικανό και ασφαλή ύψος 170cm περίπου.

    Πάντως δεν θα το έλεγα έξυπνη βιομηχανία αυτό. Άμα κοιτάξεις γύρω σου, οι κατοικίες είναι υφιστάμενες. Μόνο σε καινούργια θέλεις να πουλήσεις, με προ - μελέτη για καθετί μελλοντικό;

    Με εκτίμηση.


  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Ή βάζεις ένα logo που στηρίζεται και με βίδες!!!

    Ένα επιπλέον πινακάκι είναι απλή δουλειά όπως είπε ο Νίκος. Με τα καλώδια τι γίνεται... Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν "σκέτα" θερμόμετρα, αν σου είναι παίδεμα να βάλεις τον διαφορικό στο διαμέρισμα
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Τα καλώδια θα ανεβοκατεβαίνουν στον φωταγωγό μέσα σε πλαστικό σωλήνα.
    Για ρεύμα εκτός από την παροχή του θερμοσίφωνα, είχα προνοήσει και υπάρχει και άλλη αναμονή.

    Το ίδιο αισθητήριο ( μπόϊλερ ) μπορεί εκτός από τον ελεγκτή να δώσει ένδειξη και σε δεύτερο σκέτο θερμόμετρο;

    Κανένα link για logo;


    Με εκτίμηση.



  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Κώστα,

    Τυπικά δεν είναι σωστό να τοποθετήσεις το πινακάκι με τον ελεγκτή μέσα στο WC ("ιπτάμενα νερά" και υδρατμοί). Αν τυχόν έχει πατάρι από πάνω, δες την πιθανότητα να περάσεις τα καλώδια από το φωταγωγό προς το διάδρομο μέσα από το πατάρι, και να βάλεις το πινακάκι στο διάδρομο, καταβάζοντάς τα από το πατάρι με ένα πλαστκό κανάλι - υπάρχουν αρκετά καλαίσθητα.

    Νίκος

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Νίκο, από τον φωταγωγό με πλαστικό κανάλι μέσω wc
    ( πατάρι έχει μόνο το ισόγειο, α & β όροφος όχι και στο wc στάνταρ δεν υπάρχουν ιπτάμενα νερά )
    μπορεί να οδηγηθεί και να βγεί στον διάδρομο-φίς. Είναι τρομερό.

    Τα μικρής έκτασης μερεμέτια δεν με απασχολούν ουδόλως. Βλέπε πεθερός ελαιοχρωματιστής. Τώρα που τον σκέφτομαι μάλιστα με το καλεμάκι πάνω από το ύψος των πλακιδίων μπορεί να το κάνει special. Άσε που και η κόρη του να φωνάξει, εγώ θα πω: ο μπαμπάκας σου.

    Είδες πως είναι να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό;

    Ευχαριστώ.

    Με εκτίμηση.


  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Αψογα, και μάλιστα και πιο χρηστικό στο διάδρομο.
    Επιπλέον, αφού τα μερεμέτια είναι εύκολα, για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μπορείς να περάσεις τα καλώδια μέσα από το WC σε πλαστικό σωλήνα ψηλά στο ταβάνι, να κατέβεις εσωτερικά στο WC στον τοίχο του διαδρόμου (μέχρι το ύψος του πίνακα και ξετρύπημα) και να κλείσεις με γυψοσανίδα. Οπότε μια χαρά μέσα στο WC, κανένα ορατό καλώδιο / κανάλι στο διάδρομο, και είσαι και απόλυτα εντάξει από πλευράς ασφαλείας... κι αν κάνει και κάποια κούρμπα στη γωνία του ταβανιού ο πλαστικός σωλήνας, μπορείς ακόμη και να περάσεις νέα καλώδια με ατσαλίνα μελλοντικά να χρειαστεί!
    Οσο για το πνίξιμο σε μια κουταλιά νερό, είναι απόλυτα φυσικό όταν έχεις να λύσεις διακόσια θέματα μαζεμένα

    Νίκος

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS


    Το ίδιο αισθητήριο ( μπόϊλερ ) μπορεί εκτός από τον ελεγκτή να δώσει ένδειξη και σε δεύτερο σκέτο θερμόμετρο;

    Κανένα link για logo;


    Με εκτίμηση.
    Όχι, πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό αισθητήριο. Εκτός αν γίνει καμιά πατέντα... (που όμως δε μου ρχεται στο μυαλό) Ένα link για το θερμόμετρο είναι το εξής: http://www.pelc.gr/prod05_08.htm

    Για logo δες εδώ:
    https://mall.automation.siemens.com/...000562&lang=en

    και από την ίδια σελίδα:
    http://www.automation.siemens.com/sa...n/st70k1ae.pdf

    Υπάρχουν και πιο καλά Link. O burnerman είναι ειδικός στα Link του logo!!! και κατά καιρούς έχει βάλει κάποια από δω και από κει στο forum.

    Αλλά καλύτερα μην μπερδέυεσαι. Το ότι το logo στηρίζεται και με βίδες δεν είναι λόγος να το προτιμίσεις για αυτή τη δουλειά... Αν το χρησιμοποιούσες έτσι και αλλιώς για κάποια άλλη δουλειά, τότε συζητούσαμε και το ενδεχόμενο να το βάλεις να ελέγχει και τους συλλέκτες (από άποψη κόστους).

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by miltos
    [brΑλλά μην μπερδέυεσαι καλύτερα. Το ότι το logo στηρίζεται και με βίδες δεν είναι λόγος να το προτιμίσεις για αυτή τη δουλειά
    Γιατί, ποιός είπε ότι το ραγοϋλικό δεν μπορεί να στερεωθεί με βίδες, με καρφιά, με θερμοκόλλα κλπ; Υπάρχουν κάτι μαστόρια

    Νίκος

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό