Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 73

Θέμα: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΟΥ

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    51

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΟΥ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Έχει κανένας συνάδερφος κανενα σχέδιο για παράλληλη σύνδεση τζακιου και λέβητα για κ.θέρμανση κατοικίας ?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    51
    Gnwrizei kanena site kaneis me plirofories epi tou thematos?

  3. #3
    Seth σε πρόσφατη έκθεση είχα δει μια εγκατάσταση τζακιού από Buderus και άλλη μια από ιταλική εταιρεία (δεν θυμάμαι όνομα αλλά δεν μου έκατσε και πολύ της προκοπής). Σου αναφέρω την buderus γιατί αν ψάξεις σε κανά Γερμανικό site λογικά θα υπάρχει μανουάλι, τα Γερμανικά μου όμως δεν με βοηθούν. Γιατί δεν μιλάς με buderus τάχα ότι ενδιαφέρεσαι για δικό τους σύστημα να δεις τί μπορείς να μάθεις?

  4. #4
    $#@@%κίες γράφω, sorry μου ξέφυγε το "συνάδελφος" νόμιζα ότι απλά σε ενδιέφερε για εγκατάσταση σπίτι δεν πρόσεξα ότι είσαι επαγγελματίας...[:I]

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Σου έχω λινκ σχετικό.....

    http://profil.fi/imagesBef/en/na_Blanzek730AQUA.pdf

    Δες και πες την γνώμη σου να το συζητήσουμε....


    www.udravlikos.gr

  6. #6
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    51
    Το σχεδιακι ειναι πολυ καλό μόνο που θέλω να δουλευει με ενα κοινο κυκλοφορητη .
    Αυτο που παρατηρώ στο κυκλωμα είναι
    Α) Θα μπορουσαμε να βαλουμε κλειστο δοχειο διαστ στο σημειο 2 .
    Β) Οταν δουλευει μόνο ο λέβητας το νερο θα περασει και απο το τζακι οποτε θα εχουμε χάσιμο ενεργειας .
    Γ) Το σημειο 6 τι βαλβίδα είναι ?
    Δ) Η 12 τι είδους βαλβίδα ασφαλειας είναι βλέπω οτι εχει πολλές συνδεσεις .
    Gregori εστειλα στο email σου ενα σχεδιακι δες το και αν μπορεις ανεβασε το γιατι δεν ξερω πως .

    Ευχαριστώ

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177


    Το σχέδιο του Seth

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Θα σου πω την γνώμη μου σχετικά με το σχέδιο σου αν και αυτή την κουβέντα θα ήταν ωραία να την κάνουμε από το φόρουμ για να ακούσουμε τις γνώμες και των άλλων αλλά και για να μαθαίνουμε όλοι…

    Τα τζάκια δεν έχουν την δυνατότητα να έχουν έναν υδροστάτη όπως έχουν οι καυστήρες που κόβουν και για αυτό οι θερμοκρασίες που μπορεί να ανεβάσουν είναι απρόβλεπτες…

    Αυτός είναι ένας λόγος που πάντα τα βάζουν με ανοιχτό δοχείο διαστολής.

    Ένα άλλο θέμα είναι πως όταν έχεις το τζάκι αναμμένο δεν πιστεύω να επιτρέπετε να έχεις ηλεκτροβάνες και οτιδήποτε που μπορεί να περιορίσει την ροή του νερού. Θέλω να πω ότι όταν έχω τζάκι πάντα ζεσταίνω και τα σώματα.

    quote:Α) Θα μπορουσαμε να βαλουμε κλειστο δοχειο διαστ στο σημειο 2 .
    Β) Οταν δουλευει μόνο ο λέβητας το νερο θα περασει και απο το τζακι οποτε θα εχουμε χάσιμο ενεργειας .
    Γ) Το σημειο 6 τι βαλβίδα είναι ?
    Δ) Η 12 τι είδους βαλβίδα ασφαλειας είναι βλέπω οτι εχει πολλές συνδεσεις .
    Για το Β δεν θα γίνει αυτό αφού έχει ανεπίστροφα κλαπέ...
    Για το Γ νομίζω ότι είναι ανακουφιστική βαλβίδα ρυθμιζόμενη...Κάτι σαν βαλβίδα ασφαλείας...
    Το ανέβασμα φωτογραφιών γίνετε πολύ εύκολα στο ακόλουθο λινκ
    www.imageshack.gr



    www.udravlikos.gr

  9. #9
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    51
    Συμφωνω οσον αφορα τις θερμοκρασιες για αυτο άλλωστε βαζουμε και εκτονωτική .(προστασία απο διακοπή ρευματος κλπ)
    Το δευτερο σύστημα όπως εχει σχεδιαστει λειτουργει άψογα χωρις την προσθήκη του λέβητα μόνο το τζάκι με κλειστο δοχείο διαστολής σ αυτο πάω να κάνω την τροποποιηση τωρα και να προσθέσω και ένα λέβητα .
    Οσον αφορα το Β στο σχεδιο σου το νερό επιστροφής στο λέβητα θα περάσει και απο την επιστροφη του τζακιου η οποια ειναι απο το 2 αν δεν κανω λαθος .
    Οσον αφορα τις ηλεκτροβάνες η ροη δεν περιορίζετε αλλα κοβετε τελειως προς μια κατευθυνση οποτε τι προβλημα πιστευεις να υπαρξει? οταν υπαρχει άλλη εξοδος .
    Ο προβληματισμος μου ειναι κυριως στην περιπτωση που βάλω τρίοδη αναμειξης τι θα γίνει στο σημειο 1΄ με τη διπλη κατευθυνση του νερου .
    Η βαλβίδα 12 στο σχεδιο τι βαλβιδα ειναι ?


  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by seth


    Η βαλβίδα 12 στο σχεδιο τι βαλβιδα ειναι ?
    Η βαλβίδα αυτή δεν χρησιμοποιείται στα δικά μας. Είναι μία 4οδη μη αναμικτική βαλβίδα η οποία παίρνει αίσθηση στο σημείο του βέλους και αφορά τις ανεγξέλεγκτες θερμοκρασίες εισαγωγής (δες και προηγούμενο σχόλιο του Γρηγόρη) που μπορούν να παραχθούν μέσω του τζακιού. Στη περίπτωση αυτή ανοίγει η δίοδος του κρύου νερού και παροχετεύεται μέσα στη σερπαντίνα (αφού πρώτα αναμιχθεί με αυτό της επιστροφής για να μην έχουμε τίποτα σπασίματα ή παραμορφώσεις αυτής από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας) και ταυτόχρονα ανοίγει η δίοδος διαφυγής του υπέρθερμου νερού προς την αποχέτευση Νο 7.

    Πειρατής που αυτή τη στιγμή πλέει
    ανατολικά της Δονούσας μισοπέλαγα.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό