Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 115

Θέμα: Αγορά αντλίας θερμότητας

  1. #11

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ακομη μια ερωτηση η οποια ειναι λιγο σχετικη με το θεμα.
    ενας φιλος με προβληματισε με μια παρατηρηση πανω στο ολο συστημα.
    πιο συγκεκριμενα αναρωτηθηκε τι ρευμα θα καιει το ολο συστημα για την κυκλοφορια του νερου στο δικτυο της ενδοδαπεδιας καθοσον το ολο συστημα θα αποτελειται απο 1000μ περιπου σωληνα???
    συνεχιζω να βλεπω παντως προσφορες και συστηματα και ειμαι πολυ προβληματισμενος.
    μου εχουν δειξει αντλια (κινεζικη) με 3500 ευρω καθως και αντλια αμερικανικη με 7500 ευρω.πολυ μεγαλη δεν ειναι η διαφορα??

  2. #12
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by mnls

    ακομη μια ερωτηση η οποια ειναι λιγο σχετικη με το θεμα.
    ενας φιλος με προβληματισε με μια παρατηρηση πανω στο ολο συστημα.
    πιο συγκεκριμενα αναρωτηθηκε τι ρευμα θα καιει το ολο συστημα για την κυκλοφορια του νερου στο δικτυο της ενδοδαπεδιας καθοσον το ολο συστημα θα αποτελειται απο 1000μ περιπου σωληνα???
    Το μήκος των σωλήνων δεν είναι απαράιτητα ο πιο επιβαρυντικός παράγοντας... οι πλαστικοί σωλήνες έχουν πολύ μικρή τραχύτητα, άρα και μικρές τριβές.
    Ανεξάρτητα από αυτό πάντως, η ερώτησή σου μπορεί να απαντηθεί μόνο με βάση τον κυκλοφορητή που θα επιλεγεί, από την ηλεκτρική ισχύ του και κάποιες παραδοχές για τις ώρες λειτουργίας.
    quote:
    συνεχιζω να βλεπω παντως προσφορες και συστηματα και ειμαι πολυ προβληματισμενος.
    μου εχουν δειξει αντλια (κινεζικη) με 3500 ευρω καθως και αντλια αμερικανικη με 7500 ευρω.πολυ μεγαλη δεν ειναι η διαφορα??
    Σκέψου μόνο πόσο είναι το μεροκάματο του Μεξικάνου εργάτη στην Αμερική, και του Κινέζου στην Κίνα. Μετά, σκέψου πόσο στοιχίζει η τήρηση των προδιαγραφών ασφαλείας τόσο για το προϊόν όσο και για την παραγωγική διαδικασία, η διαχείριση των αποβλήτων και ατμοσφαιρικών ρύπων κλπ κλπ.... μήπως τελικά ο Κινέζος βγαίνει ακριβός; Στην τελική, ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

    Νίκος

  3. #13
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Η λύση που κοιτάζεις είναι πολύ καλή.

    Επειδή θα είναι το κεντρικό μηχάνημα ψύξης-θέρμανσης του σπιτιού σου βάλε ότι καλύτερο μπορείς για 2 λόγους,

    1) Αξιοπιστία και Service
    2) Οικονομία στην χρήση

    Ζήτα να μάθεις συντελεστή απόδοσης, κάποιες εταιρίες σου δίνουν και την αναμενόμενη απόδοση σε ετήσια βάση ανάλογα με το σύστημα που διαλέγεις.

    Πρέπει το COP να ειναι τουλάχιστον 3,5 στην θέρμανση.

    Είναι ένα μηχάνημα το οποίο θα το δουλεύεις κάθε μέρα για πολλά χρόνια οπότε κάτι "φτηνό" θα το πληρώσεις πολλαπλά σε κατανάλωση (και όλοι μας σε μόλυνση).

    Η κατανάλωση ρεύματος του κυκλοφορητή της ενδοδαπέδιας είναι περίπου όσο μια κοινή λάμπα. Μόνο σε σπίτια με φωτοβολταϊκά και μπαταρίες είναι θέμα!

  4. #14
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Originally posted by mnls

    ακομη μια ερωτηση η οποια ειναι λιγο σχετικη με το θεμα.
    ενας φιλος με προβληματισε με μια παρατηρηση πανω στο ολο συστημα.
    πιο συγκεκριμενα αναρωτηθηκε τι ρευμα θα καιει το ολο συστημα για την κυκλοφορια του νερου στο δικτυο της ενδοδαπεδιας καθοσον το ολο συστημα θα αποτελειται απο 1000μ περιπου σωληνα???
    συνεχιζω να βλεπω παντως προσφορες και συστηματα και ειμαι πολυ προβληματισμενος.
    μου εχουν δειξει αντλια (κινεζικη) με 3500 ευρω καθως και αντλια αμερικανικη με 7500 ευρω.πολυ μεγαλη δεν ειναι η διαφορα??
    Το τελευταίο τεύχος του υδραυλικού έχει ένα μεγάλο αφιέρωμα στις αντλίες θερμότητας...
    http://www.ydravlikos.gr/portal/


    www.udravlikos.gr

  5. #15
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    43
    Καλημέρα παιδιά...Να ρωτήσω κάτι..Σκέφτομαι να βάλω ΑΘ αέρα-νερού στο σπίτι μου ισχύως 20kw και επιπρόσθετα ένα ηλεκτρικό λέβητα 10-15 kw(ή ένα μικρό λέβητα πετρελαίου) για να δουλεύει η αντλία καλύτερα σε θερμοκρασίες κάτω του 0...
    1. Γνωρίζετε τι ρεύμα πρέπει να βάλω στο σπίτι μου(200 τμ μεζονετα με πυλωτη 100 τμ και υπόγειο 100τμ μη κατοικήσιμο με απώλειες 17000 kcal/h)...Τριφασικό Νο 1 φτάνει?
    2. Διαφορετικά αν χρειάζεται μεγαλύτερη παροχή, ανεβαίνουν τα πάγια της ΔΕΗ, η KWh κλπ... και ίσως να καθιστά ασύμφορο στο να βάλεις ΑΘ..Ξέρει κανείς αν συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο και η αγορά της θα την αποσβέσεις σχετικά σε μικρό διάστημα??
    3. Επίσης λένε να βάλω νυχτερινό ρέυμα...Γιατί? Επειδή καίει όλη μέρα η ενδοαδαπέδια(όταν απαιτείται να δουλέψει η αντλία φαντάζομαι)??

    antonis

  6. #16
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    43
    Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος αν μπορεί στα ερωτήματά μου...
    Επισής να ρωτήσω το εξής για το τι ισχύει:
    1. 1 λίτρο πετρελαίου αντιστοιχεί σε 10 kwh ρεύματος και βάση απωλειών λέβητα παίρνουμε τελικώς 8.8-9 kwh ή
    2. 1 λίτρο πετρελαίου αντιστοιχεί σε 11.6 kwh ρεύματος?
    έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που διαβάζω για το ποια είναι η πραγματική αντιστοιχία ώστε να συγκρίνω λέβητα και ΑΘ..
    Πάντως εγώ έκανα μία μικρή προσέγγιση στο θέμα...Δείτε το αρχείο μου...Χρησιμοοποίησα την 1η περίπτωση υπολογισμού...Αν ισχύει το δεύτερο τότε δεν βλέπω να συμφέρει να βάλεις αντλία...
    Οι αρχικές τιμές εγκατάστασης είναι από προμηθευτή μου...

    http://www.2shared.com/file/4862339/.../sigkrisi.html



    antonis

  7. #17
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    αγαπητοί συνφορουμίτες
    θα μου επιτρέψετε να εκθέσω κι εγώ τις απόψεις μου πάνω στο θέμα, καθώς τώρα πατάτε κυριολεκτικά στα χωράφια μου.
    Η λογική εγκατάστασης είναι απλή (εν συντομία):
    στρώνεις την ενδοδαπέδια για θέρμανση, όπως θα την έστρωνες και με λέβητα, δεν αλλάζεις τίποτα (πυκνότητα κλπ.)
    Βάζεις την Α/Θ, η οποία θα σου δώσει νερό χαμηλής θερμοκρασίας 30-45οC, έχει ενσωματωμένη την αντιστάθμιση, δεν χρειάζεται καμινάδα & δεξαμενή κλπ. κλπ.
    Άρα το θέμα θέρμανσης λύθηκε (εκτός από τις ακραίες θερμοκρασίες που καλό θα είναι να έχεις αντιστάσεις).
    Αφού λοιπόν έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να σου παράξει και ψύξη, γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις?
    Αν δώσεις νερό πολύ χαμηλής θερμοκρασίας (πχ. 7οC) στην ενδοδαπέδια, θα αρχίσουν να ιδρώνουν τα πατώματα λόγω υγροποίησης.
    Πρέπει λοιπόν να δώσεις υψηλότερης θερμοκρασίας. Τι θερμοκρασίας? Εξαρτάται από πολλά και κυρίως από την σχετική υγρασία.
    Είτε λοιπόν θα βάλεις ένα controller που θα οδηγεί την θερμοκρασία του προσαγόμενου νερού βάσει της υγρασίας, είτε θα δώσεις 18oC που αποκλείεται να έχεις υγροποιήσεις.
    Δίνοντας όμως 18oC στην ενδοδαπέδια, παίρνεις μόνο το 50% των φορτίων και αυτό αισθητό.
    Τα FCU τα χρειάζεσαι για να πάρεις τα υπόλοιπα φορτία και κυρίως τα λανθάνοντα.
    Χαρακτηριστικά λένε ότι η λειτουργία χωρίς FCU (δροσισμός) οδηγεί σε μια αίσθηση όμοια με το αν κατέβεις από τον Α' όροφο μιας μαιζονέτας στο υπόγειο. Νοιώθεις μια δροσιά, που όμως αν παραμείνεις πολύ ώρα χάνεται.
    Τώρα για το, από που θα πάρεις την Α/Θ, είναι σαν την επιλογή αυτοκινήτου.
    Ρωτάς την γνώμη των ειδικών, παίρνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τους προμηθευτές, κάνεις ένα τσεκάρισμα και στο Eurovent (Θεός να φυλάει), βλέπεις και αν σου αρέσει στο μάτι, και ψωνίζεις ευχόμενος να μην έχεις κάνει λάθος.Αυτό για το αν σου αρέσει στο μάτι, μιλάω σοβαρά.Η τελευταία λέξη της εξέλιξης και του ανταγωνισμού είναι ότι μπορούν να βαλουν αυτοκόλητο ότι φωτογραφία θες. Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία τον κήπο εκεί που θα την βάλεις, τους την στέλνεις και όταν θα έρθει η μονάδα θα είναι σαν να μην υπάρχει. Τόση εξέλιξη....
    Σοβαρά τώρα, συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι θα είναι το βασικό σου μηχάνημα και θα το έχεις για πολλά χρόνια. Άρα θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να είναι καλό, αξιόπιστο και οικονομικό τόσο στην λειτουργία όσο και στην συντήρηση.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  8. #18
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    engant
    μην πανικοβάλεσαι...
    χοντρά χοντρά, με ένα λίτρο πετρέλαιο που καις (και πληρώνεις 0,60€) παίρνεις 11,6kw. Επειδή έχεις τον Βαθμό απόδοσης του λέβητα, πρακτικά (θερμαντικά) παίρνεις 11,6*0,88=10,2kw
    Η ηλεκτρική kwh στην μέγιστη τιμή της έχει με το ΦΠΑ 0,20€, άρα 1lt πετρέλαιο = 3kwh
    Για να πάρεις αυτά τα 10,2kw από μια Α/Θ στην ίδια τιμή πρέπει o βαθμός απόδοσης της Α/Θ να είναι 10,2/3= 3,4.
    Αν ο Βαθμός απόδοσης της είναι μεγαλύτερος κερδίζεις. Αν είναι χειρότερος χάνεις. Αυτός εξαρτάται από το μηχάνημα και κυρίως τις εξωτερικές θερμοκρασίες.
    Αν βάλεις νυκτερινό, τότε η μέση τιμή της kwh πέφτει στο 0,2*0,666+0,07*0,333=0,156€ κατα συνέπεια οι πράξεις είναι:
    0,60/0,156=3,85kwh
    Βαθμός απόδοσης= 10,2/3,85 = 2,65
    που σημαίνει ότι μπορείς να κερδίζεις περισσοτερες μέρες κλπ...

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  9. #19
    quote:Originally posted by Panagiotis Skantzikas

    αγαπητοί συνφορουμίτες
    θα μου επιτρέψετε να εκθέσω κι εγώ τις απόψεις μου πάνω στο θέμα, καθώς τώρα πατάτε κυριολεκτικά στα χωράφια μου.
    Η λογική εγκατάστασης είναι απλή (εν συντομία):
    στρώνεις την ενδοδαπέδια για θέρμανση, όπως θα την έστρωνες και με λέβητα, δεν αλλάζεις τίποτα (πυκνότητα κλπ.)
    Βάζεις την Α/Θ, η οποία θα σου δώσει νερό χαμηλής θερμοκρασίας 30-45οC, έχει ενσωματωμένη την αντιστάθμιση, δεν χρειάζεται καμινάδα & δεξαμενή κλπ. κλπ.
    Άρα το θέμα θέρμανσης λύθηκε (εκτός από τις ακραίες θερμοκρασίες που καλό θα είναι να έχεις αντιστάσεις).
    Αφού λοιπόν έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να σου παράξει και ψύξη, γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις?
    Αν δώσεις νερό πολύ χαμηλής θερμοκρασίας (πχ. 7οC) στην ενδοδαπέδια, θα αρχίσουν να ιδρώνουν τα πατώματα λόγω υγροποίησης.
    Πρέπει λοιπόν να δώσεις υψηλότερης θερμοκρασίας. Τι θερμοκρασίας? Εξαρτάται από πολλά και κυρίως από την σχετική υγρασία.
    Είτε λοιπόν θα βάλεις ένα controller που θα οδηγεί την θερμοκρασία του προσαγόμενου νερού βάσει της υγρασίας, είτε θα δώσεις 18oC που αποκλείεται να έχεις υγροποιήσεις.
    Δίνοντας όμως 18oC στην ενδοδαπέδια, παίρνεις μόνο το 50% των φορτίων και αυτό αισθητό.
    Τα FCU τα χρειάζεσαι για να πάρεις τα υπόλοιπα φορτία και κυρίως τα λανθάνοντα.
    Χαρακτηριστικά λένε ότι η λειτουργία χωρίς FCU (δροσισμός) οδηγεί σε μια αίσθηση όμοια με το αν κατέβεις από τον Α' όροφο μιας μαιζονέτας στο υπόγειο. Νοιώθεις μια δροσιά, που όμως αν παραμείνεις πολύ ώρα χάνεται.
    Τώρα για το, από που θα πάρεις την Α/Θ, είναι σαν την επιλογή αυτοκινήτου.
    Ρωτάς την γνώμη των ειδικών, παίρνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τους προμηθευτές, κάνεις ένα τσεκάρισμα και στο Eurovent (Θεός να φυλάει), βλέπεις και αν σου αρέσει στο μάτι, και ψωνίζεις ευχόμενος να μην έχεις κάνει λάθος.Αυτό για το αν σου αρέσει στο μάτι, μιλάω σοβαρά.Η τελευταία λέξη της εξέλιξης και του ανταγωνισμού είναι ότι μπορούν να βαλουν αυτοκόλητο ότι φωτογραφία θες. Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία τον κήπο εκεί που θα την βάλεις, τους την στέλνεις και όταν θα έρθει η μονάδα θα είναι σαν να μην υπάρχει. Τόση εξέλιξη....
    Σοβαρά τώρα, συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι θα είναι το βασικό σου μηχάνημα και θα το έχεις για πολλά χρόνια. Άρα θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να είναι καλό, αξιόπιστο και οικονομικό τόσο στην λειτουργία όσο και στην συντήρηση.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
    Ιδιαίτερα κατατοπιστικά όλα.
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου υποδείξεις κατασκευαστές αντλιών θερμότητας που θεωρείς αξιόπιστους? Αναφέρθηκαν γιαπωνέζικες αμερικάνικες.
    Ποιος είναι ο τρόπος διαστασιολόγησης μιας αντλίας θερμότητας? Πρέπει να καλύπτει εξ ολοκλήρου τις θερμικές / ψυκτικές απώλειες ?

    Ευχαριστώ

  10. #20
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εγώ δεν μπορώ να σου συστήσω, γιατί με αυτό ασχολούμαι (δες το site μου).
    Σίγουρα πάντως υπάρχουν τουλάχιστον 3-4 κατασκευαστές που θεωρούνται αξιόπιστοι και σοβαροί. Σημαντικότερο είναι το ποιος θα σου κάνει την εγκατάσταση/εφαρμογή. Σε ποιο μέρος είσαι?

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό