Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 78

Θέμα: Επιτοίχιο με υγραέριο

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εντάξει για την συγκόλληση δεν το συζητάμε...
    Μαλακή κόλληση 100% κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Να συγκολλήσεις φ22 με tig δεν έχω δει ποτέ...και δεν λέω πως δεν γίνετε μιάς και οι συγκολλήσεις tig θεωρούνται εξαιρετικές αλλά το εύκολο να το κάνουμε δύσκολο....
    Μιά φορά κόλλησα με tig τα έκανα κώλος μιας και δεν το κατείχα το άθλημα αλλά το αστείο είναι ότι όσοι είμασταν στο λεβητοστάσιο καήκαμε στην φάτσα από την αντανάκλαση της tig στους τοίχους.

    www.udravlikos.gr

  2. #22
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:Originally posted by Kosvoras

    Ευχαριστώ Miltos, η 18άρα θα περάσει άνετα ( και το λέω γιατί πέρσι άλλαξα σώμα και διαπίστωσα ότι η σωλήνα τραβιόταν μέχρι το συλλέκτη ελευθερα) εγώ θα δοκιμάσω και 20άρα πρώτα, δεν κοστίζει και τίποτα. (Αν και δεν το πιστεύω)
    EDIT: Έγραψα χαζομάρα 18Χ2 με 20Χ3 έχουν ίδια εσωτερική επιφάνια[V].


    Φιλικά Κώστας
    Δεν το κατάλαβα αυτό. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ή 18Χ2 και η 20Χ3 έχουν ίδια εσωτερική επιφάνια?
    Και υπάρχει σωλήνα τούμπο 20Χ3?

    http://levitostasia.net

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Μίλτο πριν του δώσεις πράσινο φως για κάτι που εγώ δεν έχω καταλάβει, ας τον ρώταγες πόσα σώματα έχει διότι είναι από τη Μακεδονία. Και επάνω πάνε σώμα και κύκλωμα. Το 90% έβαζαν διακόπτες μονοσωληνίου για να μοιαζουν με τα Αθηναϊκά μονοσωλήνια αλλά γύριζαν το 50% του νερού πίσω εντελώς αχρησιμοποίητο. Με το επίτοιχο και το κυκλοφορητάκι που έχει μέσα δεν τον παίρνει να γυρίζει πίσω τη μισή ροή δίχως να την περνάει από το σώμα! Χώρια που με το ιδιότυπο δίκτυο που θέλει να κατασκευάσει δεν τον πάίρνει τέτοιου είδους λειτουργία.

    Φιλε τεχνικέ που σου αρέσουν οι γρίφοι:
    --Να μας πεις πόσα σώματα έχεις και ποια.
    --Να μας δώσεις στοιχεία για τον διακόπτη του σώματος.

    Θα σου βγάλουμε τη ροή και τα πράγματα θα γίνουν ευκολότερα και δεν θα ψαχνόμαστε με τα Φ18Χ2 ή επί 2,5 ή επί 3 και τράβα και σύρε και βάλε....


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  4. #24
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by Pirate

    Μίλτο πριν του δώσεις πράσινο φως για κάτι που εγώ δεν έχω καταλάβει, ας τον ρώταγες πόσα σώματα έχει διότι είναι από τη Μακεδονία. Και επάνω πάνε σώμα και κύκλωμα. Το 90% έβαζαν διακόπτες μονοσωληνίου για να μοιαζουν με τα Αθηναϊκά μονοσωλήνια αλλά γύριζαν το 50% του νερού πίσω εντελώς αχρησιμοποίητο. Με το επίτοιχο και το κυκλοφορητάκι που έχει μέσα δεν τον παίρνει να γυρίζει πίσω τη μισή ροή δίχως να την περνάει από το σώμα! Χώρια που με το ιδιότυπο δίκτυο που θέλει να κατασκευάσει δεν τον πάίρνει τέτοιου είδους λειτουργία.
    1ον ΟΧΙ βέβαια, υπάρχουν διακόπτες ΔΙΣΩΛΗΝΙΟΥ που μοιάζουν με αυτούς που χρησιμοποιούνται κάτω, αλλά είναι μηδενικού bypass. Μη στεναχωριέστε, το γνωρίζουν πολύ καλά το sport εδώ, ακόμα και οι άχρηστοι.
    2ον για να συνδέσεις έτσι πάνω στις σωλήνες (υπάρχοντα πλαστικά), θέλεις και κάπου να βάλεις αντεπίστροφα για να βοηθήσεις τη ροή, αλλά κυρίως ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟ στο ταφ του πρώτου ή 2 πρώτων σωμάτων, αλλιώς το έχασες (θα έχεις ένα μόνιμο loop ροής)
    3ον Μην είσαι σίγουρος ότι βγαίνουν εύκολα τα τουμποράματα από μέσα. Μπορεί να σπάσουν. Πόσο παλιά είναι η οικοδομή?
    4ον Ο κυκλοφορητής έιναι κάτι βασικό και η μάρκα του επίτοιχού σου θα είναι τέτοια που να σου προσφέρει τουλάχιστον 15/60 ή 15/70 και όχι κανένα 15/40...
    5ον Η έξοδος των επίτοιχων είναι Φ22 (σε κάποια είναι και 18!!), εσύ λοιπόν θα πας με έναν κλάδο Φ22 και θα το σπάσεις σε 2 18άρηδες για κάθε σύνδεση, διότι μία δεν φτάνει, θα τσιρίζει!!! Εάν μπορείς να περάσεις 18Χ2 ή 18Χ2.5 ακόμα καλύτερα. Την 20άρα ξέχασέ την δεν περνάει από το σπιραλ έτσι.
    6ον Έχεις υπολογίσει πόσο υγραέριο θα χρειάζεσαι για να ταίσεις τον λέβητα (μάλλον 24άρη) σε μια πχ εβδομάδα??? Καλά νεφρά!!!
    7ον Χρειάζεσαι και ΚΙΤ αλλαγής του λέβητα σε υγραέριο και άλλη ρύθμιση.
    8ον Η κόλληση θα είναι μαλακή.


    "Το 90% έβαζαν διακόπτες μονοσωληνίου για να μοιαζουν με τα Αθηναϊκά μονοσωλήνια αλλά γύριζαν το 50% του νερού πίσω εντελώς αχρησιμοποίητο."
    ΕΕΕΕΕΕ αν είναι ποτέ δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    « Θου, Κύριε, φυλακην τω στό΅ατί ΅ου και θύραν περιοχης περι τα χείλη ΅ου»


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Έλα ρε Περικλή. Σου πετάξαμε έναν πόντο ειδικά για σένα και μπήκες με 1000!
    Στη Μακεδονία δεν έχω κάνει μονοσωλήνιο ούτε έχω δει καταστάσεις. Πάντως εδώ σε πληροφορώ ότι το 90% των «σώμα & κύκλωμα» γυρίζει το 50% της παροχής άσκοπα. Διότι βάζουν διακόπτες που έχουν max 50% στο σώμα.
    Και μάλιστα τελευταία συμβαίνει εδώ «χάμω» το εξής παράδοξο: Οι μεγάλοι οι εμπόροι προτείνουν για τα επίτοιχα δίκτυο αλά Μακεδονία. Σώμα και κύκλωμα διότι φοβούνται τον μικρό κυκλοφορητή. Εχθές έστειλα τον υδραυλικό πίσω με τους διακόπτες (ήταν max 50%) από δουλειά με επίτοιχο που κάνουμε τώρα στο κέντρο της Αθήνας.

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  6. #26
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Nαι γιατί; Σε φαίνεται περίεργο; Εδώ μέχρι και χαμουτζίδικο σουβλάκι φτιάχνετε!

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by dipoli

    Nαι γιατί; Σε φαίνεται περίεργο; Εδώ μέχρι και χαμουτζίδικο σουβλάκι φτιάχνετε!
    Χαμουτζήδες-Χαμουτζήδες αλλά κοιτάνε κλέφτικα ...τι ακριβώς κάνουμε για να το αντιγράψουν! Είμαι της γνώμης dipoli να θεσπίσουμε clopy rights

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  8. #28
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Στο αεροδρόμιο πρέπει να τους αφαιρούνται οι φωτογραφικές μηχανές!

  9. #29
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Και θα 'ρχονται μόνο βράδυ για να μην κοιτάνε γύρω τους...

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  10. #30
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Θέση
    76185 Karlsruhe, , Germany.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    453

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού



    Γιατί γελάνε μερικοί με το "χάμω" ;

    Είναι ελληνικότατη λέξη στα αρχαία ελληνικά "χαμαί"
    συγγενής με το χώμα.

    Θα "με" πει κανείς τον λόγο ;

    Χαιρετώ

    Νίκος




    Nikos

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό