Σελίδα 1 από 23 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 227

Θέμα: Υγροποίηση καυσαερίων

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Υγροποίηση καυσαερίων


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αφορμή του τόπικ είναι το τι συμβαίνει με τις υγροποιήσεις όταν έχουμε αντιστάθμιση και χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

    Σχετικά με τις εσωτερικές υγροποιήσεις στους λέβητες δεν έχω πρακτική άποψη.
    Το ακούω το διαβάζω ότι ο λόγος που κατασκευάστηκαν οι λέβητες χαμηλών θερμοκρασιών είναι για μην να φθείρονται οι λέβητες....

    Αλλά στο θέμα υγροποιήσεων της καμινάδας φίλοι μου Καπετάνιο και Περικλή πρέπει να το εξετάσουμε με αφορμή την όλη κουβέντα που έχει ξεκινήσει σε αυτό το τόπικ.
    http://www.monachos.gr/forum/post.as...53&FORUM_ID=20

    Αξίζει τον κόπο να βγάλουμε ουσιαστικά συμπεράσματα.
    Προτείνω να μην το κουράσουμε το τόπικ απλά να δώσουμε απαντήσεις και σε μάς αλλά και σε όποιον το διαβάσει.

    Είναι μία πονεμένη ιστορία αυτή στην Αθήνα με τις αντισταθμήσεις στον καυστήρα όπου το λάνσαραν κάποιες εταιρίες όπου τα κάνουν όλα και συμφέρει την δεκαετία του 90.
    Τι κάναν λοιπόν....
    Κάτι ανάλογο με αυτό που κάνουν και μερικοί σήμερα με το αέριο...Μετατρέπουν το παλαιό λέβητα απο πετρέλαιο σε αέριο και για την καμινάδα κάνουν μόκο....

    Το ίδιο λοιπόν έκαναν το 90 ορισμένοι με τις αντισταθμίσεις...
    Πουλούσαν πακέτα αντιστάθμιση στον καυστήρα μίας φτηνής μάρκας εκλεκτή και για την καμινάδα μόκο.....
    Αλλά απορώ που είναι οι καυστηραζήδες του φόρουμ...
    Αυτά αυτοί πρέπει να τα γράφουν όχι εγώ.
    Το θέμα έχει καεί στον χώρο τους χρόνια τώρα.

    Στην περίπτωση του Νίκου που έχει μία αμόνωτη καμινάδα χωρίς ταφ τι αντιστάθμηση στον καυστήρα να κάνει.
    Για το χειροκήνητη δεν το συζητάω το θεωρώ λάθος.
    Στα Βριλήσσια άλλη θερμοκρασία έχει το πρωί άλλη το μεσημέρι άλλη το απόγευμα και ου το κάθε εξής....


    Για αρχή και για να έχει ουσία το τόπικ θα θέσω ερωτήματα που περιμένω να δοθούν ουσιαστικές τεκμηριωμένες απαντήσεις.

    Θα θέσω λοιπών τα ερωτήματα μου.


    1. Πότε έχουμε υγροποίηση καυσαερίων?
    Όταν έχουμε αμόνωτες καμινάδες ή χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων.
    Σωστά?

    2. Δηλαδή σε ποιά θερμοκρασία υγροποιούνται τα καυσαέρια και σε τι ποσοστό?

    3.Θεωρούνται χαμηλά τα καυσαέρια σε θερμοκρασία κάτω από 140βαθμούς για αμόνωτη καμινάδα?
    Εγώ λέω ναι.

    4.Όταν έχουμε έναν καλορυθμισμένο λέβητα με πολύ καλή θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς στους 80 βαθμούς τι θερμοκρασία θα έχουν τα καυσαέρια όταν η θερμοκρασία του λέβητα είναι στους 50 βαθμούς?
    Σε αυτό θα μας δοθεί απάντηση απο τον Νίκο όπου θα το μετρήσει την άλλη εβδομάδα ο συντηρητής που τυγχάνει και φίλος μου.

    5.Αντιστάθμιση με θερμοκρασία στους 65 βαθμούς δεν είναι αντιστάθμιση...Η μεταβολές της εξωτερικής θερμοκρασίας πως να το κάνουμε ρε παιδιά είναι 6-8 βαθμούς στα λίγο πιο κρύα προάστια της Αθήνας.
    Το Φλεβάρη 16 βαθμούς καπετάνιο εμείς σπάνια έως ποτέ δεν έχουμε στον Χολαργό που δεν είναι και βόρεια βόρεια προάστια.
    Το μεσημέρι να έχουμε 12 και το βράδυ 6.
    Το 16 μεσημέρι θα είναι ακραίο προς τα πάνω και το 5 το μεσημέρι θα είναι ακραίο προς τα κάτω και μιλάω για ντάλα μεσημέρι.
    Μην το αμφισβητήσεις το πάω και στοίχημα αυτό.
    Περιμένω πολλά από σένα σε αυτό το τόπικ όπως και απ όλα τα παιδιά.

    www.udravlikos.gr

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Δεν θα κουρασθώ καθόλου! Θα μαζέψω τι έχω γράψει μέχρι τώρα στο forum και απαντώνται όλα τα ερωτήματά σου.

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #3
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    Πωωωωω βρε κουμπάρε πολλά ρωτάς...
    Κάνε search έχουν απαντηθεί τα ερωτήματά σου
    Και πες σε αυτόν τον Νίκο, να μην μας χαλάει τα topic με άσχετα post περί logo κλπ.... Άκουσον δλδ είναι εντελώς εκτός θέματος ο άνθρωπος...


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    quote:Originally posted by gregori
    2. Δηλαδή σε ποιά θερμοκρασία υγροποιούνται τα καυσαέρια και σε τι ποσοστό?
    Καλά, θα σε πλακώσει τώρα στην Ψυχρομετρία ο καπετάνιος για να μάθεις

    quote:3.Θεωρούνται χαμηλά τα καυσαέρια σε θερμοκρασία κάτω από 140 βαθμούς για αμόνωτη καμινάδα?
    Εγώ λέω ναι.
    Μήπως εννοείς 240?

    quote:4.Όταν έχουμε έναν καλορυθμισμένο λέβητα με πολύ καλή θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς στους 80 βαθμούς τι θερμοκρασία θα έχουν τα καυσαέρια όταν η θερμοκρασία του λέβητα είναι στους 50 βαθμούς?
    Πέρα από το θεωρητικό μέρος στο οποίο άλλοι είναι καταλληλότεροι να απαντήσουν, έλα να το μετρήσουμε μαζί. Δεν θα είναι, φαντάζομαι, μία η απάντηση αφού οι θερμικές αντιστάσεις μεταξύ νερού και καυσαερίων διαφέρουν ανάλογα με το λέβητα. Οταν υπάρχει ροή νερού από το λέβητα σίγουρα μειώνονται οι αντιστάσεις (->κρυώνουν πιο πολύ τα καυσαέρια) αλλά πόσο σημαντικό να είναι άραγε;

    Ελπίζω να μη χάλασα την κουβέντα
    [/quote]

    Δημήτρης

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by gregori



    1. Πότε έχουμε υγροποίηση καυσαερίων?
    Όταν έχουμε αμόνωτες καμινάδες ή χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων.
    Σωστά?

    Δεν είναι το θέμα μονωμένη ή αμόνωτη σκέτο. Είναι η σωστή διατομή για συγκεκριμένο ύψος με συγκεκριμένο λέβητα.

    2. Δηλαδή σε ποιά θερμοκρασία υγροποιούνται τα καυσαέρια και σε τι ποσοστό?

    Το σημείο δρόσου με τα νέα πετρέλαια από 01/01/2009 αναμένεται να είναι υψηλότερο των 140 βαθμών.

    3.Θεωρούνται χαμηλά τα καυσαέρια σε θερμοκρασία κάτω από 140 βαθμούς για αμόνωτη καμινάδα?
    Εγώ λέω ναι.

    Εάν έχεις 1 μέτρο καμινάδα ίσως να μην είναι. Ύψος, διατομή, λέβητας;


    4.Όταν έχουμε έναν καλορυθμισμένο λέβητα με πολύ καλή θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς στους 80 βαθμούς τι θερμοκρασία θα έχουν τα καυσαέρια όταν η θερμοκρασία του λέβητα είναι στους 50 βαθμούς?
    Σε αυτό θα μας δοθεί απάντηση απο τον Νίκο όπου θα το μετρήσει την άλλη εβδομάδα ο συντηρητής που τυγχάνει και φίλος μου.

    Εντάξει, σίγουρα θα έχει μικρότερη θερμοκρασία καυσαερίων και μάλλον εμφάνιση προβλημάτων. Κάθε εγκατάσταση έχει την δική της διαφορετική λύση. Μήπως με τετράοδη γλιτώνεις πολλά;

    www.udravlikos.gr
    Να πάρουμε θέση οι "ερασιτέχνες".[8D]

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Σήμερα κάναμε κάποιες μετρήσεις θερμοκρασιών καυσαερίων στον φίλο μου τον Jimo....παρέα μαζί μας και ο Zikos...
    Θέλω να κάνω έναν πρόλογο πριν από την δημοσίευση των αποτελεσμάτων απο τον Jimo σαν εισαγωγή για αυτά που θα γραφτούν παρακάτω.

    Τα ηλεκτρολογικά θα σας τα πει ο Jimos τρελός επιστήμονας με τα κόλπα του....

    Αυτό που με ενδίεφερε εμένα να δω και θα έχει ενδιαφέρον να τα κουβεντιάσουμε είναι τα εξής.

    Σε κομμάτι καπναγωγού γύρω στο 1.20 από ανοξείδωτο σπιράλ τι διαφορά θερμοκρασίας θα έχουμε σε μέτρηση ακριβώς έξω από την μπούκα του λέβητα και λίγο πρίν την είσοδο στην καμινάδα...
    Αυτή την μέτρηση την κάναμε μία φορά με αμόνωτο το σπιράλ και μετά μονωμένο.


    Βασικά ήθελα να εξακριβώσω αυτό που έγραφε ο Καπετάνιος ότι είναι σημαντικό να μονώνετε ο καπναγωγός.
    Η διαφορές που βρήκα δεν ήταν τραγικές αλλά θεώρησα πως και αυτό το λίγο που προσφέρει η μόνωση μπορεί να είναι σημαντικό για την αποφυγή υγροποιήσεων και καλύτερο ελκυσμό.

    Έκανα κάποιες σκέψεις μπορεί να λέω και αηδίες αλλά θα τις γράψω.

    Ξέρουμε ότι τα καυσαέρια περιέχουν ένα ποσοστό 12% νερού σε αέρια μορφή όταν η θερμοκρασία τους είναι πάνω απο 100βαθμούς κελσίου
    Η ανθρώπινη ανάσα έχει ποσοστό 4%.
    Ο άνθρωπος αν πάει και ανασάνει κοντά σε ένα κρύο τζάμι αμέσως θα παρατηρήσουμε ότι το τζάμι θολώνει και αμέσων υγροποιείτε.
    Ποια πρέπει να είναι αυτή η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα από την ανάσα και το τζάμι για να υγροποιηθούν δεν την ξέρω.
    Το ίδιο σκέφτηκα ότι συμβαίνει και με τα καυσαέρια του λέβητα.
    Αν καταφέρω όμως να έχω την θερμοκρασία των καυσαερίων πάνω από 100 βαθμούς (σημείο υγροποιήσεως του νερού) έως να βγουν απο την καμινάδα θα καταφέρω να μην έχω ποτέ υγροποιήσεις ασχέτως με το αν είναι μονωμένη η καμινάδα.

    Το συμπέρασμα μου είναι ότι είχε δίκαιο ο καπετάνιος και αν τα λέω καλά παραπάνω μπορεί να μπορώ να καταφέρω έστω και οριακά να κρατήσω τα καυσαέρια πάνω απο τους εκατό μονώνοντας τον καπναγωγό και έχοντας έναν λέβητα που τα καυσαέρια του είναι λίγο τσιμπημένα προς τα πάνω και ας μην είναι μονωμένη η καμινάδα.
    Δυστυχώς δεν είχαμε πρόσβαση για να μπορέσουμε να πάρουμε θερμοκρασία καυσαερίων στην κορυφή της καμινάδας που θα είχε ενδιαφέρον και αυτό.

    Εντάξει θα το κάνουμε και αυτό κάποια στιγμή...Τρελαμένοι είμαστε αρκετοί εδώ μέσα...Όργανα θέλουμε μία κρύα μέρα θέλουμε, μεράκι και γυναίκες να μην μας φωνάζουν που τρέχουμε για μετρήσεις τις Κυριακές..........

    Αλλά θα πρέπει να επισημάνω κάποια πράγματα που πρόσεξα μετά την δημοσίευση των αποτελεσμάτων...

    Το δεύτερο που ήθελα να δω ποια είναι η θερμοκρασία καυσαερίων όταν λειτουργεί ο καυστήρας και η θερμοκρασία του νερού είναι γύρω στους 50 βαθμούς.
    Ο λόγος που ήθελα να το δω αυτό και το συζητούσαμε προχτές με τον Περικλή στο τηλέφωνο είναι κατα πόσο η θερμοκρασία αυτή θα είναι χαμηλή ώστε να μας δημιουργεί πρόβλημα υγροποιήσεων στην καμινάδα σε περίπτωση που έχουμε αντιστάθμιση στον καυστήρα.

    Θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς και ένα κείμενο που διάβασα στο Ιντερνετ σχετικά με τις καμινάδες ελκυσμό κλπ...
    http://makrhs.gr/forum/index.php/topic,91.0.html


    www.udravlikos.gr

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    quote:Αν καταφέρω όμως να έχω την θερμοκρασία των καυσαερίων πάνω από 100 βαθμούς (σημείο υγροποιήσεως του νερού) έως να βγουν απο την καμινάδα θα καταφέρω να μην έχω ποτέ υγροποιήσεις ασχέτως με το αν είναι μονωμένη η καμινάδα.
    Γρηγόρη μίλησες σωστά στο προηγούμενο post. Μόνο που διαφωνώ στο παραπάνω.

    Δεν χρειάζεται να κρατηθούμε τόσο ψηλά σε θερμοκρασία (100C).

    Όπως είπες η ανάσα του ανθρώπου δημιουργεί συμπηκνώματα όταν έρχεται σε επαφή με ένα κρύο τζάμι. Το τζάμι πρέπει να είναι κρύο. Αν έχει θερμοκρασία πχ 30C, δε θα συμπκηκνωθεί τίποτα. Δεν χρειάζεται να έχει θερμοκρασία 100C για να μην έχουμε συμπκηκνώσεις. Και αυτό επειδή η ανάσα δεν περιέχει μόνο υδρατμούς. Αν στο τζάμι έριχνες καθαρό ατμό, πχ από μία χύτρα, μόλις έχει βγει από αυτήν και χωρίς να προλάβει να αναμιχθεί με τον αέρα, θα έπρεπε όντως το τζάμι να έχει θερμοκρασία 100C για να μην έχεις συμπηκνώσεις.

    Η θερμοκρασία συμπήκνωσης λοιπόν εξαρτάται τελικά από το πόσο πυκνοί είναι οι ατμοί!

    Άλλο να έχεις καθαρό ατμό (που βγαίνει από τη χύτρα) και άλλο να έχεις μίγμα ατμού με κάτι άλλο, όπου οι ατμοί αραιώνουν (ανάσα, καυσαέρια).

    Άλλο να έχεις καθαρό ατμό σε πίεση 1bar (φυσαλλίδα ατμού που δημιουργείται μέσα στο νερό όταν βράζεις ένα μπρίκι νερό) και άλλο να έχεις καθαρό ατμό σε πίεση 3bar (φυσαλλίδα που πάει να δημιουργηθεί όταν ένας λέβητας αναιβάζει μεγάλη θερμοκρασία).

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Σήμερα, με τη συνεργασία Γρηγόρη (gregori) και Ζήση (ziko) μετρήσαμε θερμοκρασίες την αρχή και το τέλος του καπναγωγού στο λεβητοστάσιό μου. Σκοπός του πειράματος ήταν να μετρήσουμε τη διαφορά στη θερμοκρασία καυσαερίων, σε μονωμένο και αμόνωτο καπαπναγωγό. Το σύστημα ήταν
    -Λέβητας Bentoil 40.000 Kcal/h με μπεκ 1.0 USg/h 45o
    - Αμόνωτος (αρχικά) καπναγωγός από ατσάλινο σπιράλ φ16, μήκους 1,2m, τον οποίο στη συνέχεια μονώσαμε με κοινό υαλοβάμβακα πάχους 5( cm με εξωτ. επένδυση αλουμινίου
    - Αμόνωτη καπνοδόχος εσωτ. διαμ. 20 cm

    Για τη μέτρηση χρησιμοποιήσαμε ως αισθητήρια 2 κοινά θερμοζεύγη τύπου Κ, χωρίς προστασία. Η έλλειψη προστασίας εξασφαλίζει πολύ γρήγορη απόκριση. Την έξοδό τους την οδήγησα σε ένα ενισχυτή-ιδιοκατασκευή και στη συνέχεια σε δυο ελεύθερες αναλογικές εισόδους του ελεγκτή θέρμανσης UVR1611. Ετσι δημιουργήθηκε ένα αυτόματο σύστημα καταγραφής που μας έδωσε ταυτόχρονη ένδειξη θερμοκρασιων λέβητα, αρχής καπναγωγού και τέλους καπναγωγού. Το αισθητήριο του λέβητα είναι τύπου θερμίστορ και βρίσκεται μέσα στο κυάθιο του λέβητα (=αργή απόκριση). Οι μετρήσεις:

    ΑΜΟΝΩΤΟΣ ΚΑΠΝΑΓΩΓΟΣ. Μέγιστες θερμοκρασίες στην αρχή και το τέλος του καπναγωγού (για Τ λέβητα = 80oC 68oC): T(αρχ) = 226 β. Τ(τελ) = 197 β. ΔΤ = 29 βαθμοί

    ΜΟΝΩΜΕΝΟΣ ΚΑΠΝΑΓΩΓΟΣ. Μέγιστες θερμοκρασίες στην αρχή και το τέλος του καπναγωγού (για Τ λέβητα = 80oC): T(αρχ) = 244 β. Τ(τελ) = 222 β. ΔΤ=22 βαθμοί. Δηλαδή είχαμε βελτίωση της τάξης των 7** βαθμών.

    *Ενα λάθος στο χειρισμό του controller δεν άφησε να φτάσουμε τη θερμοκρασία νερού στους 80β., κατά τη μέτρηση με αμόνωτο καπναγωγό
    ** Να σημειωθεί οτι παρατηρησαμε αισθητά χαμηλότερη θερμοκρασία στην πλευρά της μόνωσης όπου υπήρχε διπλό πάχος (το οποίο οφειλοταν στην δίπλωμα τη μόνωσης σε εκείνο το σημείο). Αυτό δείχνει πως, με καλύτερο ή παχύτερο μονωτικό, η διαφορά (ΔΤ αμόνωτου - ΔΤ μονωμένου) θα ήταν αρκετά μεγαλύτερη από τους 7 βαθμούς που μετρήσαμε (δε θυμάμαι ακριβώς πόσο αλλά θα πέρναγε τους 10 β.)

    Και τώρα τα παραπάνω σε διάγραμμα. Το διάγραμμα που βλέπετε έχει τρεις χρήσιμες περιοχές. Η πρώτη αφορά τη μέτρηση με αμόνωτο καπναγωγό, οι επόμενες δύο με μονωμένο καπναγωγό.

    http://img147.imageshack.us/img147/5...nagogoubq2.gif

    Υπάρχει και excel με το πλήρες σε μετρήσεων από το οποίο ίσως μπορύν να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα για τον κίνδυνο υγροποιήσεων:
    http://www.mediafire.com/?sharekey=8...db6fb9a8902bda

    Σημείωση: οι απόλυτες θερμοκρασίες των αισθητηρίων καπναγωγού εμπεριέχουν ένα σταθερό σφάλμα μερικών βαθμών (από μια ατέλεια του κυκλώματος μετατροπής) αλλά η διαφορά μεταξύ των δύο αισθητηρίων δεν επηρεάζεται και περιέχει μόνο το το σφάλμα γραμμικότητας των ίδιων των αισθητηρίων (το οποίο είναι της τάξης του +/- 2% max)

    Δημήτρης

    Δημήτρης

  9. #9
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Και δυο φωτογραφίες
    O gregori


    Πιο κάτω ο controller (δε φαίνεται το power-line to ethernet modem). Τον πίνακα αυτοματισμού τον χρησιμοποιω μόνο για τα ρελέ του (για προστασία του controller από τα φορτία του), τα λαμπάκια και τους ωρομετρητές:


    Και για να ικανοποιήσω τη ...ματαιοδοξία μου (αφού δεν σκαμπάζω και πολλά από τα ουσιαστικά που συζητάμε εδώ) , να σημειώσω οτι οι μετρήσεις μεταδόθηκαν αυτόματα από το λεβητοστάσιο στον Η/Υ στο ισόγειο μέσω ethernet (καλά μη βαράτε, το ψώνιο με τις μετρήσεις το έχω από την εποχή του αφημένου στη μέση διδακτορικού...).

    Δημήτρης

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μπράβο Δημήτρη! Τρελός επιστήμονας όπως είπε και ο Γρηγόρης.

    Πάντως την διαφορά που θα έκανε η μόνωση την περίμενα μεγαλύτερη. Μήπως έχει να κάνει με τους στροβιλισμούς των καυσαερίων??? Να έρχεται δηλαδή το μέσα έξω και το ανάποδο... Αν δεν βαριέσαι να βγάλεις τη μόνωση θα σου πρότεινα να κάνεις δοκιμές με τα δυο αισθητήρια στη ίδια τρύπα. Το ένα προς το κέντρο του καπναγωγού και το άλλο στην επιφάνεια. Να δεις διαφορές θερμοκρασίας μεταξύ κέντρου και επιφάνειας στη μια και στην άλλη περίπτωση.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό