Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Τάση φωτοβολταϊκού πάνελ

  1. #1

    Τάση φωτοβολταϊκού πάνελ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    καλημέρα-και καλώς ήρθα στο forum..

    ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Τί ακριβώς συμαίνει για ένα πάνελ οτι έχει ονομαστική τάση 24V; το ρωτάω γιατί διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά των πανελ στη συνέχεια, βλέπω τάση ανοιχτού κυκλώματος αρκετά μεγαλύτερη (π.χ. 42V) ή και πολύ μεγαλύτερη μέγιστη επιτρεπόμενη τάση συστήματος (1000V). Έχω μπερδευτεί, γιατί μας ζητάει ο πελάτης 24V πάνελ και δεν ξέρω αν μπορώ να του δώσω ένα, διαφορετικού επιπέδου τάσης.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    ....και καλώς σε βρήκες
    Η τάση των Φ/Β εξαρτάται από το φορτίο τους και τη θερμοκρασία τους.
    Υπάρχουν οι «τυποποιημένες συνθήκες ελέγχου»(standard testing conditions, STC) που αναφέρονται σε:
    – Θερμοκρασία κυψέλης: 25°C
    – Ηλιακή ακτινοβολία στο επίπεδο του πλαισίου: 1000 W/m2
    – AM 1.5 (Αντιστοιχεί σε φάσμα ηλιακής ακτινοβολίας όταν ο ήλιος είναι 45°C επάνω από τον ορίζοντα. Όταν ο ήλιος είναι στο μέγιστο σημείο του έχουμε ΑΜ1.



    Έτσι η ονομαστική τάση είναι αυτή στη μέγιστη ισχύ του (περίπου) και δεν θα έπρεπε να έχει ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά από αυτήν του ανοικτού κυκλώματος (έχω συνηθίσει σε τιμές από πχ τα 44V να "πέφτει" στα 34V).
    H μέγιστη επιτρεπόμενη τάση συστήματος (1000V) είναι -μάλλον- η τάση που προκύπτει από την σε σειρά σύνδεση στοιχείων (δλδ 42 πάνελ 24άρια σε σειρά-αν και δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχει αλγόρυθμος για τον ελάχιστο και μέγιστο αριθμό στοιχείων σε σειρά), για μεγάλες εγκαταστάσεις, όπου είναι επιτακτικό να ρίξουμε τις απώλειες μεταφοράς, προς τους αντιστροφείς.

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  3. #3
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

    Δηλαδή εννοείς οτι η αυτή η ονομαστική τάση,τα 24 V, πρέπει να είναι ίδια με την τάση στο σημείο μέγιστης ισχύος, Vmpp.
    Πάντως στο συγκεκριμένο πάνελ ας πούμε που κοιτάω, βλέπω:
    Nominal 24V DC for standard output
    και πιο κάτω:
    Voc=44,7V
    Vmpp=35,8V
    σε περίπτωση που σ'ενδιαφέρει ο τύπος για να το ελέγξεις, είναι το Suntech STP 175S-24/Ac.

    δηλαδή ένα τέτοιο πάνελ, σε 12V σύστημα (ρυθμιστής φόρτισης, μπαταρίες, Inverter) δε θα δουλέψει;

    επίσης, υπάρχουν πάνελ που στα χαρακτιριστικά τους δεν αναφέρεται καθόλου αυτή η nominal τάση, παρά μόνο οι Voc και Vmpp και συνήθως σχεδιάζουμε βάσει αυτών. Γι' αυτό με μπερδεύει αυτό το 24V.

    Ευχαριστώ

  4. #4
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by mariannna

    επίσης, υπάρχουν πάνελ που στα χαρακτιριστικά τους δεν αναφέρεται καθόλου αυτή η nominal τάση, παρά μόνο οι Voc και Vmpp και συνήθως σχεδιάζουμε βάσει αυτών. Γι' αυτό με μπερδεύει αυτό το 24V.

    Ευχαριστώ
    Αυτό ακριβώς.
    Οι Voc και Vmpp είναι αυτές που καθορίζουν τα χαρακτηριστικά λειτουργείας και απόδοσης του πανελ.
    quote:δηλαδή ένα τέτοιο πάνελ, σε 12V σύστημα (ρυθμιστής φόρτισης, μπαταρίες, Inverter) δε θα δουλέψει;
    Φυσικά και όχι, αφού έχεις απόδοση κάπου στα 35-44V... (πλήρες-άφορτο). Η θα κάψει τον inverter ή απλά ο τελευταίος θα tripάρει. (μόνιμα).


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  5. #5
    έχεις δίκιο.. βλέπω τώρα τα όρια τάσης εισόδου για τον inverter. ναι, θα καεί. [8D]

    δηλαδή στον σχεδιασμό μου, στην ουσία αδιαφορώ για το 12V,24V,κτλ του πάνελ, και ελέγχω τα Vmpp, Voc, ώστε να ταιριάζουν με τα όρια του συστήματός μου.

    ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

    .. και για επιβεβαίωση: αν εχω 2 12V πάνελ, μπορώ συνδέοντας τα σε σειρά να τα συνδέσω σε 24V σύστημα, αν τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά μου το επιτρέπουν. Σωστά;

  6. #6
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    ναι περίπου έτσι.
    Βέβαια, όπως προείπα, πρέπει να ακολουθήσεις τους αλγόρυθμους-σχέσεις, μέγιστου και ελάχιστου αριθμού πάνελ, σε σειρά συνδεδεμένα και πάντα συναρτήσει με τα όρια του inverter για βέλτιστη και ασφαλή λειτουργία.

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Και σε κάθε περίπωση, μόνο ίδια panel σε σειρά!

    Νίκος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό