Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 52

Θέμα: Επιλογή - Έλεγχος ανεμιστήρα σε δίκτυα αεραγωγών

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121

    Επιλογή - Έλεγχος ανεμιστήρα σε δίκτυα αεραγωγών


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού



    Συνάδελφοι

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Όταν έχουμε ένα δίκτυο αεραγωγών στο οποίο γνωρίζουμε την τελική παροχή για να διαλέξουμε (προκειμένουν για εξαερισμό) ή να ελέγξουμε (κλιματιστική) την καταλληλότητα του ανεμιστήρα τι πρέπει να εξετάσουμε ? Αρκεί μόνο η στατική πίεση του δικτύου η οποία περιλαμβάνει τις απώλειες από αεραγωγούς, εξαρτήματα, γωνίες και στόμια (ξέχασα κάτι?) ή πρέπει να δούμε και κάτι άλλο ?

    Δηλ. έστω απλή περίπτωση εξαερισμού. Αν έχω υπολογίσει ότι οι απώλειες του δικτύου μου είναι Χ και η παροχή που θέλω Υ, τότε αρκεί μόνο να βρώ έναν φυγοκεντρικό ανεμιστήρα με στατική πίεση μεγαλύτερη (και πόσο ?) των απωλειών του δικτύου και με την ανάλογη παροχή ? Εξετάζω μόνο τη στατική πίεση ?

    Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να δώσει ένα παραδειγματάκι ?

    Σας ευχαριστώ


  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    πρέπει να επιλέξεις με βάση την καμπύλη του ανεμιστήρα ώστε να μπορούν να ικανοποιηθούν η στατική και η παροχή. Επειδή είναι πρακτικά απίθανο να πετύχεις το σημείο που ζητάς πάνω στη καμπύλη του ανεμιστήρα, το σύνηθες είναι να επιλέξεις έναν ανεμιστήρα με μια λίγο παραπάνω ικανότητα και κατόπιν να damperαρης ανάλογα την παροχή στην επιθυμητή.

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    quote:Δηλ. έστω απλή περίπτωση εξαερισμού. Αν έχω υπολογίσει ότι οι απώλειες του δικτύου μου είναι Χ και η παροχή που θέλω Υ, τότε αρκεί μόνο να βρώ έναν φυγοκεντρικό ανεμιστήρα με στατική πίεση μεγαλύτερη (και πόσο ?) των απωλειών του δικτύου και με την ανάλογη παροχή ? Εξετάζω μόνο τη στατική πίεση ?
    Βασικά αυτό κάνεις. Αλλά λαμβάνεις υπόψιν και κάποια άλλα πράγματα, όπως απώλλεια ή κέρδος στατικής όταν η διατομή του αεραγωγού είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη αντίστοιχα από αυτή του ανεμιστήρα.

    Όταν τοποθετείς τον ανεμιστήρα μόνος σου (δεν περιλαμβάνεται πχ σε κάποια καναλάτη μονάδα) λαμβάνεις υπόψιν και την (συνήθως) μείωση της απόδοσης λόγω των μη ευνοικών συνθηκών. Πχ η καμπύλη του ανεμιστήρα θεωρεί δεδομένο ότι ο αέρας σε έναν φυγοκεντρικό εισέρχεται αξονικά, σαν να έχεις προσαρμόσει στην αναρρόφηση ένα κανάλι.

    Α, επιπλεόν, σε ένα δίκτυο δεν υπολογίζεις μόνο απώλλειες, αλλά και το κέρδος από την ανάκτηση της στατικής πίεσης που συμβαίνει (όπως υπολογίζεις και για την έξοδο του ανεμιστήρα). Την ανάκτηση τη λαμβάνεις υπόψιν ακόμα και αν δεν υπολογίζεις με τη μέθοδο της ανάκτησης, καθώς σαν φαινόμενο υπάρχει. Μόνο αν πας με σταθερή ταχύτητα σε όλο το δίκτυο δεν έχεις ανάκτηση.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121
    Συνάδελφοι, καταρχήν ευχαριστώ

    Λοιπόν, να σας δώσω ένα παράδειγμα. Υπολόγισα ότι οι απώλειες (τριβές) στο δίκτυο αεραγωγών μου (δίκτυο εξαερισμού) είναι 43 Pa.
    Στις απώλειες συμπεριέλαβα όλες τις απώλειες από το δίκτυο αεραγωγών, τα εξαρτήματα συνδέσεως και αλλαγής διατομών και τα στόμια. |Αυτό που είπε ο Μίλτος δεν το έκανα πάντως διότι δεν βρήκα στοιχεία για τη διατομή του ανεμιστήρα (δεν το πολυέψαξα κιόλας).
    Η παροχή του ανεμιστήρα για 5 αλλαγές την ώρα στο χώρο προκύπτει 1200 m3/h.

    Στη παρακάτω εικόνα παρουσιάζω τυπικές καμπύλες ανεμιστήρα :



    Στον άξονα Υ αναφέρεται η ολική πίεση (και όχι η στατική) ενώ στον άξονα Χ η παροχή.

    Οι καμπύλες αυτές δείχνουν την ολική πίεση σε σχέση με τις στροφές και την παροχή ? κατά την επιλογή κινητήρα, εξαιρουμένου του οικονομικού, μας ενδιαφέρουν οι στροφές αν ικανοποιείται η συνθήκη της στατικής πίεσης και της παροχής ?

    Για βοηθήστε συνάδελφοι καθότι ηλεκτρολόγος γαρ (ο μηχανολόγος μας λείπει), δεν έχω και πολύ εμπειρία σε αυτά και η δουλειά δεν περιμένει. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τη φιλοσοφία (που θεωρώ το ήμισυ του παντός σε κάθε θέμα)

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Γιώργο, μιας και δεν απάντησε κανείς πιο γνωστικός μέχρι τώρα:

    Για να πετύχεις την κατάλληλη παροχή αέρα στο δίκτυο, δε σε ενδιαφέρει σε ποιες στροφές δουλεύει ο ανεμιστήρας. Αρκεί να έχει το κατάλληλο μανομετρικό για την παροχή αυτή. Όμως σε όσο πιο πολλές στροφές δουλεύει ο ανεμιστήρας τόσο πιο πολύ θόρυβο θα κάνει και τόσο πιο μικρός θα είναι.

    Αν έχεις υπολογίσει τη στατική πίεση που θες από τον ανεμιστήρα, πρόσθεσε το 1/2ρV2 (στη διατομή του ανεμιστήρα) και έχεις την απαιτούμενη ολική πίεση.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  6. #6
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by miltos

    Όμως σε όσο πιο πολλές στροφές δουλεύει ο ανεμιστήρας τόσο πιο πολύ θόρυβο θα κάνει και τόσο πιο μικρός θα είναι.
    υπάρχει και η λύση του ηχοαπορροφητήρα καναλιών αλλά βέβαια θα απαιτηθεί μεγαλύτερο μανομετρικό. Σχετικά όλα...

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121


    Μίλτο ευχαριστώ. Λοιπόν, η Μηχανολογάρα μας έχει πάει διακοπές σε εξωτικά νησιά (καθότι παντρεύτηκε ο άνθρωπος) και όπως καταλαβαίνεται ο υποφαινόμενος έχει βρει το μπελά του. Όταν επιστρέψει και έχουμε κανά έργο με υποσταθμό υποπτεύομαι ότι θα αρρωστήσω όλως τυχαίως [}].

    Λοιπόν, καθώς ψάχνω το θέμα, αντί τα πράγματα να γίνονται πιο εύκολα, νέα στοιχεία και ερωτήσεις προκύπτουν. Ώρες ώρες νομίζω ότι οι ηλεκτρομηχανολόγοι δεν θα σταματήσουμε ποτέ το διάβασμα.

    Επίσης συνάδελφοι -ανοίγω παρένθεση- σας συνιστώ να κατεβάσετε το πρόγραμμα της CASALS (ισπανική εταιρεία ανεμιστήρων κλπ - κυκλοφορούν και Ελλάδα) το οποίο είναι πολύ καλό και υπολογίζει και δίκτυο αεραγωγών. Θα το βρείτε εδώ :
    http://www.casals.tv/ventilacion_sat...downloads.html

    Επιστρέφω. Λοιπόν θα ήθελα την άποψή σας στα εξής :

    1. Προσομοιώνοντας το δίκτυο αεραγωγών μου στον υπολογιστή στο πρόγραμμα της tisoft αλλά και 4Μ, βρίσκω ότι η πτώση πίεσης στο δυσμενέστερο κλάδο είναι 21 Pa (που είναι λίγα). Τσεκάρω λίγο το αποτέλεσμα, δηλ. βλέπω πτώση πίεσης στο στόμιο περίπου 6 Pa (λογικό) κοιτάζω και το δίκτυο, εξαρτήματα όλα μια χαρά.

    Όταν όμως φτιάχνω ακριβώς το ίδιο δίκτυο στο πρόγραμμα που σας είπα παραπάνω και φαίνεται αξιόπιστο η στατική πίεση προκύπτει 80 Pa.

    Αυτό που δεν ξέρω με βεβαιότητα είναι το εξής. Τα 21 Pa της Tisoft αφορούν ΜΟΝΟ το δυσμενέστερο κλάδο. Ρωτώντας διάφορους "ειδικούς" έχω πάρει δύο απόψεις. α) Η στατική πίεση υπολογίζεται για ΟΛΟ το δίκτυο, β) η στατική πίεση υπολογίζεται ΜΟΝΟ για το δυσμενέστερο κλαδο.

    Τελικά βρε συνάδελφοι, υπολογίζουμε πτώση πίεσης για όλους τους κλάδους ή για το δυσμενέστερο ώστε να διαλέξουμε ανεμιστήρα ?

    Η δική μου λογική λέει ότι πρέπει να υπολογίσουμε για όλο ο δίκτυο χωρίς όμως να ξαναπροσθέτουμε τους κοινούς κόμβους (κεντρικούς αεραγωγούς) κάθε φορά.


  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Αν ξεκινήσεις να υπολογίζεις πτώση πίεσης από τον ανεμιστήρα μέχρι κάθε στόμιο θα βρεις διαφορετικά νούμερα κάθε φορά. Το πιο μεγάλο νούμερο θα το βρεις στο δυσμενέστερο κλάδο. Για αυτό και λέγεται δυσμενέστερος

    Δες όμως τι γίνεται τώρα, αν πας να βάλεις μπρος τον ανεμιστήρα. Οι παροχές που θα αναπτυχθούν θα είναι τέτοιες ώστε οι πτώσεις πίεσης από τον ανεμιστήρα μέχρι κάθε στόμιο (συμπεριλαμβανομένου και του στομίου) να είναι ίδιες. Δηλαδή θα έχεις εντελώς διαφορετικές παροχές από αυτές που υπέθεσες αρχικά. Φαντάσου ότι ξεκινάμε από μία υπερπίεση στην έξοδο του ανεμιστήρα, και καταλήγουμε πάλι στην ατμοσφαιρική πίεση. Οπότε η πτώση πίεσης σε κάθε διαδρομή πρέπει να είναι ίση με την υπερπίεση του ανεμιστήρα.

    Ας δούμε ένα παράδειγμα. Υποθέτουμε ένα δίκτυο με 4 στόμια, για τα οποία υπολογίζεις τις εξής πτώσεις πίεσης, από την αρχή του δικτύου μέχρι αυτα:

    Σ1 = 10Pa
    Σ2 = 20Pa
    Σ3 = 30pa
    Σ4 = 40Pa

    Ο δυσμενέστερος κλάδος είναι αυτός που από την αρχή του ανεμιστήρα καταλήγει στο Σ4.

    Για να έχεις σε κάθε κλάδο την παροχή που θες, πρέπει πριν τα στόμια Σ1, Σ2, Σ3 να βάλεις ντάμπερ, έστω τα D1, D2, D3 αντίστοιχα ώστε να φέρεις τις πτώσεις πίεσης στις διαδρομές που οδηγούν στα στόμια αυτά στα 40Pa.

    Δηλαδή οι πτώσεις πίεσης στα ντάμπερ D1, D2, D3 πρέπει να είναι 30, 20 και 10 Pa αντίστοιχα.

    Σε όλα αυτά πρέπει να λάβεις υπόψιν τις ανακτήσεις στατικής πίεσης που θα συμβούν.

    Αν εκλέξεις διατομές αεραγωγών με τη μέθοδο σταθερής ταχύτητας δεν έχεις καθόλου ανάκτηση.

    Αν εκλέξεις διατομές αεραγωγών με τη μέθοδο ανάκτησης πτώσης πίεσης δε χρειάζεσαι ντάμπερ, αφού φροντίζεις η ανάκτηση της στατικής πίεσης σε κάθε τμήμα του δικτύου να είναι τόση ώστε να αντιμετωπίζονται οι τριβές του. Οπότε έχεις όλο το δίκτυο, για την ακρίβεια όλους τους κόμβους, υπό την ίδια στατική πίεση (υποτίθεται τουλάχιστον)

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Θέση
    76185 Karlsruhe, , Germany.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    453
    miltos

    μήπως εννοείς το ρv²/2 ;

    Νίκος


    Nikos

  10. #10
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού



    Μάλλον θα κάνω μεταπτυχιακό στους αεραγωγούς lol.

    Φίλε Μίλτο ευχαριστώ για την απάντηση. Να σου πω την αλήθεια δεν το πολυκατάλαβα. Θα ΄ήθελα όμως να σας πω εγώ τι κάνω μπας και βγάλω καμιά άκρη βρε παιδιά και να μου πείτε που έχω λάθος στο παρακάτω.

    Βρίσκω την παροχή που θέλω ή που έχει η μονάδα. Έστω λοιπόν απλό δίκτυο εξαερισμού. Τα βήματα που ακολουθώ είναι τα εξής :

    1. Βρίσκω την παροχή από τις αλλαγές άερα. Έστω 1450 m3/h

    2. Βάζω διάφορα στόμια, έστω 4 στο χώρο, εκ των οποίων έστω 2 των 300 m3/h και 1 των 450 m3/h και 1 των 400 m3/h (σύνολο 1450 m3/h)

    3. Διαστασιολογώ αεραγωγούς για κάθε κλάδο στομίου ως εξής. Λέω π.χ. 300 m3/h σε αυτό το κλάδο αεραγωγού ? οκ. τι ταχύτα θέλω 3.7 m/sec οπότε τσουπ υπολογίζω τις διαστάσεις του συγκεκριμένου αεραγωγού.

    4. Ο κεντρικός αεραγωγός προφανώς θα διαστασιολογηθεί για 1450 m3/h με ταχύτητα έστω 5-6 m/sec.

    Έτσι λοιπόν έχω διασασιολογήσει το δίκτυο αεραγωγών με βάση τις παροχές και τις ταχύτητες που θέλω. Επίσης έχω διαστασιολογήσει τα στόμια πάλι με βάση τις παροχές τους, το βεληνεκές και το θόρυβο.

    Τέλειωσα με το δίκτυο.

    Πρέπει να διαλέξω ανεμιστήρα τώρα. Τι ξέρω ? ξέρω την παροχή. Τι χρειάζομαι ? την στατική πίεση που πρέπει να έχει. Άρα ξεκινάω έναν έναν κλάδο και λέω π.χ. εδώ έχω παροχή 300 m3/h , ταχύτητα 3.7 m/sec , λαμαρίνα γαλβανιζέ, μήκος Χ και βρίσω τις τριβές μαζί με αυτές του στομίου.

    Σας δίνω και το σκίτσο της εγκατάστασης των αεραγωγών παιδιά. Το πρόγραμμα μου βγάζει ΔP = 14 Pa !!!!! (δυσμενέστερος κλάδος) .. Είναι σωστό ?




Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό