Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 52

Θέμα: μεγάλη απόκλιση στην ωρομέτρηση

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Θέση
    Giannitsa, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46

    μεγάλη απόκλιση στην ωρομέτρηση


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα.Είμαι ιδιοκτητης σε πολυκατοικία δεκαετιας ενος διαμερισματος το οποια και νοικιαζα.Ηρθε ο καρός να μείνω στο διαμερισμά μου!Η πολυκατοικία εχει αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση.Απο τον πρώτο λογαριασμο καταλαβα οτι ο γνωστος μαθηματικος τυπος που υπολογίζεται η δαπάνη δε με συμφερει ακι λεω να βαλω ατομική.Επειδη όμως και για την ατομική δεν γνώριζα πολλά,άρχισα να μελετώ τους προηγούμενους λογαριασμους μπας και βγαλω καμια άκρη.
    Στον τελευταιο και πολύ σημαντικο για μενα λογαριασμο παρατηρώ τα κάτωθι:Για διάστημα 50 ημερών τα 11 διαφορετικα διαμερισματα να εχουν μετρηση ωρών σύνολο 1200,για 1600 ευρω πετρελαιο.Αλλος εχει 100,αλλος 150 δεν εχει τοση σημασια οσο αυτο που ειναι με κόκκινο.Από αυτο το λογαριασμο ειδα οτι μαλλον συμφερει γιτι βγαινει 1,3-1,7ευρώ το λιτρο πετρέλαι,που δε νομιζω πως ούτε το ατομικο δεν καιει τόσο.
    Πηγαινω ομως στο γραφειο που τους βγαζει να παρω να δω οσους προηγουμενους εχει και τι να δω.....για το ιδιο χρονικο διαστημα(πανω-κατω 50 μέρες) στους 4 τελευταιους οι ώρες συνόλικα να ειναι 650 μεσο όρο για κάθε λογαριασμο παλι με 1600 ευρω περιπου και σιγουρα με την ιδια τιμη στο λιτρο(την υπολογισα εγω).Θελω κάποιος να μου πει,αφου αποδεδειγμένα μπορει ο λεβητάς μας να δινει 1200 ώρες στο σύνολο(18 δεκεμβριου08-7φεβρουαριου09),πως τις προηγούμενες περιόδους(περιπου οκτωβριου-δεκεμβρίου 07,δεκεμβρίου-φεβρουαρίου 08,φεβρ.-απριλιου 08 και απριλιου με δεκεμβριο της επόμενης σαιζον οι ωρες να ειναι κατα μεσο ορο συνολικά 650-700.Γιατι τοσες λιγες ώρες να βγαζει και να πληρωνουμε οχι μονο εγω αλλα και οι υπόλοιποι 2,5-3 ευρω το λίτρο σε αυτες τις περιπτώσεις.
    Η απαντηση που δίνω εγώ την οποια δεν νομίζω να ειναι πραγματοποιήσιμη είναι πως κάθε μερα καινε 1ή2 διαφορετικα διαμερισματα(το καθε διαμερισμα κρυώνει και το ανάβει όμως διαφορετικές μέρες)οπότε σε 50 μέρες γραφονται συνολο 650 ωρες μονο γιατι ο καυστηρας εφαγε ολο το πετρελαιο,ενώ θα μπορουσε να καψει αλλες πχ600ώρες αν κρυώναμε όλοι μαζι!!!Νομιζω εχει πολυ πλάκα η οικοδομή μας.
    Μηπως θα μπορουσε καποιος απο εσας να αφιερώσει λιγο χρονο για την περίπτωσή μου;
    ευχαριστώ

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Καλώς ήρθες.
    Επιτέλους τώρα θα καταλάβεις τι τράβαγε ο νοικάρης σου τόσα χρόνια. Ζητούσες αυξήσεις στο μίσθωμα, χαρτόσημο 3,6% κ.λ.π. και ο κακομοίρης δεν άναβε την θέρμανση για οικονομία.
    Οι ώρες δεν προέρχονται από τον λέβητα. Ο λέβητας για να καταλάβεις είναι ρυθμισμένος να παίρνει μπροστά π.χ. στους 70 βαθμούς και να σβήνει στους 80. Μπορεί κάποιοι εκείνη την στιγμή να ζητήσουν θέρμανση, με συνέπεια να γράφουν τα ρολόγια τους αλλά ο λέβητας να μην λειτουργεί διότι έχει αποθηκευμένη ενέργεια και θερμοκρασία πάνω από τους 70 όπως είπαμε. Εν κατακλείδι δεν λειτουργεί η θέρμανση με τον τρόπο που την περιγράφεις. Φυσικά ποτέ δεν θα βρείτε άκρη με τους ωρομετρητές αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Από χόμπυ μαζί με τους θερμιδομετρητές έχω αφήσει και τους ωρομετρητές για συλλογή στοιχείων. Σε εμένα η αντίστοιχη πράξη βγαίνει 0,36918 ευρώ ανά ώρα. Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα; Μάλλον όχι. Εάν αυτό σε ανακουφίζει άλλαξε τον διαιρέτη με τον διαιρετέο. Πάλι δεν θα προκύψει κάποιο χρήσιμο αποτέλεσμα αλλά θα είναι μικρότερο το νούμερο.

    Το πρόβλημά σου είναι αλλού. Μπορεί να είναι πολλές οι αιτίες. Πιθανολογώντας:
    1) Μπορεί κάποιος να κατέβασε τις ταχύτητες όλων των κυκλοφορητών. Οπότε για να πάρεις την ενέργεια που χρειάζεσαι δουλεύει περισσότερες ώρες. Εάν έχετε έναν κυκλοφορητή σε συνδυασμό με ηλεκτροβάνες τότε για τον ίδιο λόγο παίρνετε το ίδιο αποτέλεσμα.
    2) Μπορεί κάποιος να κατέβασε υπερβολικά τον υδροστάτη του/των κυκλοφορητών. Έτσι οι κυκλοφορητές δουλεύουν βέβαια γράφοντας ώρες στα ρολόγια αλλά ώσπου να ζεσταθεί ο λέβητας φέρνουν κρύο νερό.
    3) Μπορεί να μην έγινε συντήρηση από τον καυστηρατζή. Ή μπορεί γενικώς να μην γίνεται συντήρηση. Είναι δεδομένο ότι ένας επαγγελματίας καυστηρατζής κάτι θα είχε δεί.
    4) Έχει γίνει μηχανολογική μελέτη εφαρμογής; Δεν μιλάω για την μελέτη που έγινε πρίν από 10 χρόνια για να πάρει άδεια η οικοδομή από την πολεοδομία. Μιλάω για μελέτη εφαρμογής. Ευκαιρία λοιπόν να γνωριστείτε με τον μηχανολόγο σας. Να διορθώσει και να επικαιροποιήσει αυτά που εν τέλει οικοδομήσατε για να μπείτε στον δρόμο της ησυχίας, της οικονομίας, της ξεγνοιασιάς, της ομόνοιας και γιατί όχι της περιβαλλοντολογικής συνείδησης.

    Πολλές φορές μας είναι αδύνατο να συγκρίνουμε τα στοιχεία της ΕΜΥ με αυτά της NASA. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι όχι απλώς αδύνατο αλλά ουτοπία να συγκρίνουμε διάφορα ημερολογιακά διαστήματα μεταξύ τους. Επίσης κανείς δεν κρυώνει κάθε 2 μέρες.
    Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το είδος της εγκατάστασης. Για αποκοπή χρειάζεσαι ότι και ο Δήμαρχος. Το 50% των ψήφων σύν μία.

    Κώστας.

  3. #3
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Θέση
    Giannitsa, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46
    Δηλαδή καμιά εξήγηση δε μπορεί να δοθεί;;;Αν πούμε οτι δεν έχει πειραχτει τίποτα απο το οτιδήποτε....εχουμε για 50 μερες 1200 ώρες(και μαλιστα πιο κρύες)και άλλες 50 μέρες με 650 ώρες με τα ίδια λεφτά,δεν εξηγείται κάπως;
    Μετά είναι και το άλλο...ανάβω το θρμοστάτη σε 3,5 λεπτα αρχιζει να ζεστενεται ο πρωτος σωλήνας εισόδου και πολυ γρήγορα και οι υπόλοιποι.Μπορεί μεσα σε ενα λεπτό αυτοί οι σωλήνες σχεδον να ζεματήσουν ή να ειναι πολύ ζεστοί.Αυτοί οι ίδιοι σωλήνες μετα απο πχ15 λεπτά και ενω ο θερμοστάτης εννοείται πως λειτουργεί ακόμα,οι σωλήνες γίνονται χλιαροί και μετα πάλι ζεματάνε.Είναι φυσιολογικό αυτό,ετσι γίνεται;
    Πάντως όλα αυτα τα ρωτάω γιατι πρεπει να αποφασισω ατομικό ή αυτονομο όπως είναι τώρα,πιο θα με σύμφερε πιο πολύ!!!Ειμαι στον τέταρτο,έχω ρετιρέ απο πάνω με ατομική θέρμανση.Στον όροφό μου σταματάει ο κεντρικός σωλήνας που φέρνει νερό,δίνει διακλάδωση για 1,2,και 3 διαμερισμα που ειμαι εγω.Το ίδιο συμβαίνει και με τα απο κάτω διαμερίσματα.Υπαρχει και ένας ακόμα σωλήνας που παίρνει τα νερα και τα πάει κάτω(3 διακλαδώσεις που ενώνονται στη κεντρική σωλήνα).Θα έλεγα πως είμαι το τελευταιο τελευταιο διαμέρισμα που παίρνει νερό.Πριν αποφασίσω θέλω να με βοηθήσετε.Με συγχωρείτε ίσως για τις ασκοπες ερωτήσεις μου.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Έχετε αντιστάθμιση;
    Υπάρχει ένας κυκλοφορητής ή περισσότεροι;


    Κώστας.

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Θέση
    Giannitsa, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46
    Αυτά δεν τα ξέρω,αν χρειάζονται όμως για να βγάλουμε μια άκρη θα κοιτάξω να τα μάθω και θα τα αναφέρω!

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Κοίτα να δείς φίλε papito.

    Ο λέβητας σε συνδυασμό με τον καυστήρα και τις εκάστοτε ρυθμίσεις του ( πίεση μπέκ κ.λ.π. ) έχει μια ορισμένη ισχύ. Αυτή η ισχύς έχει υπολογιστεί? να καλύπτει τις ενεργειακές ανάγκες ολόκληρου του κτιρίου που κατοικείς στις δυσμενέστερες συνθήκες που μπορεί να προκύψουν. Δηλαδή αυτή η ισχύς έχει υπολογιστεί για εξωτερικές συνθήκες με -2 θερμοκρασία και ταυτόχρονη ζήτηση θέρμανσης από όλους τους πιθανούς καταναλωτές. Συνεπώς εάν υποθέσουμε ότι αυτή η ισχύς είναι 100.000 θερμίδες τότε:
    50 ημέρες επί 24 ώρες επί 100.000 ίσον 120.000.000 θερμίδες.
    ( Παρένθεση: πολλοί κατασκευαστές ορίζουν διάλειμμα λειτουργίας π.χ. 1 ώρα ημερησίως.) Οπότε:
    50 ημέρες επί 23 ώρες επί 100.000 ίσον 115.000.000 θερμίδες.
    Αυτές τις θερμίδες, την ενέργεια, την ισχύ, την θέρμανση τέλος πάντων μπορεί όντως ο λέβητάς σας να την αποδώσει. Θα την χρειαστείτε όμως μόνον εφόσον έξω έχει θερμοκρασία -2 και ζητάτε θέρμανση όλοι μαζί ( εκτός εάν έχετε όλοι μαζί ανοικτά πόρτες και παράθυρα και έξω έχει +15 περίπου ).
    Εάν το ανωτέρω είναι κατανοητό τότε καταλαβαίνεις ότι το σύστημα λέβητας - καυστήρας στο συγκεκριμένο 50ήμερο δεν έπιασε τις 1200 ώρες λειτουργίας μιας και είναι γνωστό ότι στην χώρα μας δεν είχε κάπου -2 επί 50 ημέρες. Εκτός εάν γειτνιάζεις με τους Θεούς του Ολύμπου.

    Μην προσομοιώνεις λοιπόν τις ώρες των κυκλοφορητών με τις ώρες λειτουργίας του λεβητοκαυστήρα. Με 1600 ευρώ πήρατε περίπου 2900 λίτρα πετρελαίου και εάν έχετε λεβητοκαυστήρα 100.000 θερμίδων τότε χονδροειδέστατα δούλεψε μέρο όρο περίπου 6 ώρες ημερησίως ή 300 ώρες συνολικά στο 50ήμερο που εξετάζεις.

    Μήπως έχετε βάλει αντιστάθμιση και τώρα που βελτιώθηκαν τα πράγματα έφυγε ο νοικάρης;

    Κώστας.

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Θέση
    Giannitsa, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46
    quote:Εάν το ανωτέρω είναι κατανοητό τότε καταλαβαίνεις ότι το σύστημα λέβητας - καυστήρας στο συγκεκριμένο 50ήμερο δεν έπιασε τις 1200 ώρες λειτουργίας μιας και είναι γνωστό ότι στην χώρα μας δεν είχε κάπου -2 επί 50 ημέρες.
    Ναι αλλά το πετρέλαιο ήξερε να το φαει σε 650 ώρες!!!
    Δηλαδή θελεις να πεις οτι ο λέβητας δουλεύει πχ 6 ώρες ημερησίως,ανεξαρτήτως τη ζήτηση;;;και τρωει τα πχ 1600 ευρώ είτε με 1200 ώρες,είτε με 650;;;
    Δηλαδή τα 1600 πάνε στις 6 ώρες λειτουργίας του λέβητα,χωρίς να έχει καμία σημασία η ζήτηση;

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Δεν βοηθάς καθόλου. Για να χαρακτηριστεί μια συζήτηση εποικοδομητική πρέπει να συνεισφέρουμε σ΄αυτήν. Είναι ορατό από την πρώτη στιγμή τι ακριβώς συμβαίνει στην πολυκατοικία σας. Με το να κάνεις επιλεκτικές τοποθετήσεις δεν συνεισφέρεις. Εν τω μεταξύ σου έχω κάνει τόσες ερωτήσεις και σου έχω εκφράσει ένα σωρό απορίες. Δεν απαντάς πουθενά.

    Έχετε αντιστάθμιση;
    Υπάρχει ένας κυκλοφορητής ή περισσότεροι; Τι μοντέλο;
    Ηλεκτροβάνες;
    Τι μεγέθους λέβητας;
    Τι καυστήρας;
    Τι μπέκ;
    Φύλλο ελέγχου καυστηρατζή; Έρχεται κάθε χρόνο;
    Που είναι ρυθμισμένοι οι υδροστάτες; Ήταν πάντα έτσι;
    Μελέτη εφαρμογής;


    Μηδέ δίκην δικάσεις, αμφί μύθον ακούσεις.

    Κώστας.

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Μετά είναι και το άλλο...ανάβω το θρμοστάτη σε 3,5 λεπτα αρχιζει να ζεστενεται ο πρωτος σωλήνας εισόδου και πολυ γρήγορα και οι υπόλοιποι.Μπορεί μεσα σε ενα λεπτό αυτοί οι σωλήνες σχεδον να ζεματήσουν ή να ειναι πολύ ζεστοί.Αυτοί οι ίδιοι σωλήνες μετα απο πχ15 λεπτά και ενω ο θερμοστάτης εννοείται πως λειτουργεί ακόμα,οι σωλήνες γίνονται χλιαροί και μετα πάλι ζεματάνε.Είναι φυσιολογικό αυτό,ετσι γίνεται

    Πρόσεχε τι θα σου πω φίλε.....

    Πρέπει να γίνει έλεγχος στον υδροστάτη του κυκλοφορητή.
    Αν λειτουργεί άλλα ντάλον δικαιολογεί όλα τα παραπάνω και ακόμα περισσότερο σε αυτό...
    quote:Αυτοί οι ίδιοι σωλήνες μετα απο πχ15 λεπτά και ενω ο θερμοστάτης εννοείται πως λειτουργεί ακόμα,οι σωλήνες γίνονται χλιαροί και μετα πάλι ζεματάνε.Είναι φυσιολογικό αυτό,ετσι γίνεται

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Κωνσταντίνε....
    Οταν μιλάμε για υφιστάμενα στην Αθήνα αυτές οι ερωτήσεις ειναι συνήθος απαντημένες...Μην τις κάνεις.
    quote:Έχετε αντιστάθμιση; Οχι
    Υπάρχει ένας κυκλοφορητής ή περισσότεροι; Τι μοντέλο; Ενας και βαρβάτος
    Ηλεκτροβάνες;Ναι
    Τι μεγέθους λέβητας; Δεν εχει ιδιαίτερη σημασία στο πρόβλημα του φίλου?
    Τι καυστήρας;
    Τι μπέκ;
    Φύλλο ελέγχου καυστηρατζή; Έρχεται κάθε χρόνο;
    Που είναι ρυθμισμένοι οι υδροστάτες; Ήταν πάντα έτσι; Εδώ μπορεί να έχει ζουμί...Οχι μόνο που είναι ρυθμισμένοι αλλά ποτε ακούν

    Μελέτη εφαρμογής; Ερώτηση είναι αυτή?
    Πολλοί λέβητες φτηνοί τα όργανά του είναι για τα μπάζα....Για να ρίξουν το κοστολόγιο οι υδροστάτες τους είναι τον 5 €....Αυτοί λειτουργούν όποτε θέλουν και όπως θέλουν.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό