Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: Σύμβολα και Blocks Autocad πρατηρίων, πλυντηρίων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1

    Σύμβολα και Blocks Autocad πρατηρίων, πλυντηρίων


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια σας,
    συγχαρητηρία για το forum,σας παρακολουθώ καιρό και τώρα θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω :
    θα ξεκινήσω την έκδοση αδείας για ένα κτίριο ισόγειο με πρατήριο υγρών καυσίμων, πλυντηρίου (εκτός κτιρίου) και συνεργείου.
    Επειδή έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής μόνο με τις παραδοσιακές Η/Μ μελέτες κτιρίων(μόνο πολεοδομίες οπότε), είμαι στο ψάξιμο για το τι χρειάζεται για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας.
    Έχω δει κάποια σχετικά σχέδια τα οποία περιλαμβάνουν όλο τον εξοπλισμό της επιχείρησης (αντλίες καυσίμων, ανυψωτικά, υδραυλικές πρέσες κτλ) και από οτι ρώτησα όλα αυτά είναι σύμβολα και είναι έτοιμα σαν blocks στο AutoCAD.
    Δεν σας ρωτώ για τα διαδικαστικά και τις υπηρεσίες που εμπλέκοντε. Αυτές θα τις ανακαλύψω στην πορεία.
    Επειδή όμως είμαι σε φάση αρχικού σχεδιασμού και περιμένω απάντηση για το τι μηχανήματα και πόσα θα μπούν στο συνεργείο, θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε κανένα site με free blocks όπως αυτά που περιέγραψα παραπάνω.
    Thanks!

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Πολύ δύσκολα θα βρεις τέτοιο πράγμα.
    Οι μηχανικοί καλώς ή κακώς θεωρούμε τα blocks πνευματική ιδιοκτησία, και αν και διαφωνώ με αυτό, εν τούτις όταν οι βιβλιοθήκες είναι εκειδικευμένες και τα σύμβολα τα έχεις δουλέψει πολύ και δίνουν "το κάτι διαφορετικό" στη δουλειά σου (από οπτικής απόψεως τουλάχιστον), δύσκολα τα δίνεις.
    Καλή τύχη.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μια 1η κίνηση είναι να μαζέψεις τις εταιρείες που εμπλέκονται (που θα πουλήσουν τα μηχανήματα στον ιδιοκτήτη) και να τους ζητήσεις με τη συμβολή του πελάτη τα μλποκς. Χλωμό είναι να βρεις άκρη βέβαια γιατί οι έλληνες αντιπρόσωποι είναι απλά ανεπαρκείς. Στη χειρότερη πάρε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων και κάνε ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο για κάθε μηχάνημα ή σχεδίασέ το εσύ (το βασικό περίγραμμα), δεν είναι και τίποτα αν ξέρεις τα βασικά του autocad.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό