Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 41 μέχρι 47 από 47

Θέμα: Θόρυβος καμινάδας

  1. #41
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Θέση
    ioannina, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    24

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by miltos

    Αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε manual από καυστήρα θα δεις προτεινόμενα μπεκ, ως προς τη γωνία ψεκασμού και τον τύπο του κώνου ψεκασμού. Κάποιος λόγος υπάρχει και προτείνονται αυτά τα μπεκ. Δεν έχω δει μέχρι τώρα να αναφέρονται στο μήκος/διάμετρο φλογοθαλάμου.

    Η μορφή του κώνου ψεκασμού του μπεκ πρέπει πρωτίστως να ταιριάξει στη μορφή του ρεύματος αέρα, όπως αυτό διαμορφώνεται από τη μπούκα.

    Σε έναν καυστήρα μπορείς να δώσεις αρκετά διαφορετικό σχήμα στη φλόγα, ανάλογα το μπεκ (μπορείς να κάψεις και με μπεκ που δεν προτείνεται από τον κατασκευαστή) και τη ρύθμιση του περιφερειακού. Όπως είπα και πιο πάνω, θα έχεις κάνει παραχωρήσεις στην ποιότητα της καύσης.
    επειδή ανοίκω και εγώ ώς ελεύθερος επαγγελματίας τα φυλλάδια από μπεκ έχω να σου πώ ότι δεν αναγράφουν τα πάντα που πρέπει να υπολογίσεις για να πάς στο περίπου δίχως μεγάλες αποκλίσεις απλά και γρήγορα!
    αλλά θα σου αναφέρω και βιβλιογραφικά και μόνο επιλογή γωνιών μπεκ:

    45 μοιρών μπεκ-->όταν το μήκος του φλογοθαλάμου του λέβητα είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ απο το πλάτος του.(εκτός αν ορίζει κάποιο συγκεκριμένο ο κατασκευαστής)

    60 μοιρών μπέκ--> όταν το μήκος του φλογοθαλάμου του λέβητα είναι ΙΣΟ με την διάμετρό του ή το πλάτος του.

    80 μοιρών μπέκ--> όταν το μήκος του φλογοθαλάμου του λέβητα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ απο το πλάτος του .εκτός αν ορίζει κάποιο συγκεκριμένο ο κατασκευαστής).

    άρα και φυσικά πλάτος και διάμετρος του θαλάμου καύσης μας υποδεικνύει τις μοίρες του μπεκ!

  2. #42
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Για μένα δεν είναι αυτή η σωστή προσέγγιση. Δεν είναι ο θάλαμος το πρώτο πράγμα που κοιτάω. Η βιβλιογραφία μπορούσε να μας πει πολλά περισσότερα για τη γωνία του μπεκ και τη μορφή του κώνου ψεκασμού πρωτού φτάσει στο φλογοθάλαμο.

    Ο καυστήρας δεν είναι μόνο μια αντλία που πετάει πετρέλαιο μέσα στο λέβητα. Πετάει και αέρα. Η καλή καύση προυποθέτει καλή ανάμιξη των 2 παραπάνω συστατικών.

    Επαναλαμβάνω. Πολλές φορές χρειάζεται να προσαρμοστεί το μπεκ στο φλογοθάλαμο. Αλλά δε θεωρώ σωστό να δίνουμε εκεί τη μεγαλύτερη βαρύτητα.

    Δηλαδή, ανεξάρτητα από το πως είναι ο λέβητας, θα ξεκινούσα τον καυστήρα με βάση τον κατασκευαστή όσο αφορά τον τύπο του μπεκ. Στην πορεία βλέπουμε.

    Βέβαια είμαι πολύ πιο αισιόδοξος, όταν σε λέβητα με μακρύ θάλαμο ο καυστήρας είναι φτιαγμένος για 45άρι μπεκ.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  3. #43
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Θέση
    ioannina, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    24
    για αυτόν τον λόγο και οι εγκαταστάτες προτιμούν τον Riello που είναι λένε ο καλύτερος καυστήρας γιατί δεν χρειάζεται ρύθμιση και έρχεται και έτοιμο μπέκ πάνω.οπότε ούτε καυστηραντζής ούτε τίποτα!ανεξαρτήτως θαλάμου και θερμίδων!απλά να δουλέψει!

  4. #44
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Έτερος ειδικός επί θεμάτων καύσης είναι σχεδόν σίγουρος ότι με ίδιο μπέκ αλλά με αλλαγή του σχήματος της φλόγας θα επέλθει αποτέλεσμα. Η πράξη θα δείξει.

    Αυτό που μου επιτρέπουν οι δυνατότητές μου καθώς επίσης και η μοναδική ουσιαστικά και πρακτικά διαφορά που υπάρχει στην κατασκευή είναι το τάφ έναντι του ημιτάφ. Το τάφ έχει ζ=0,50 και το ημιτάφ ζ=0,20. Από εδώ και πέρα .......

    Κώστας.

  5. #45
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    quote:Originally posted by jimevi13

    για αυτόν τον λόγο και οι εγκαταστάτες προτιμούν τον Riello που είναι λένε ο καλύτερος καυστήρας γιατί δεν χρειάζεται ρύθμιση και έρχεται και έτοιμο μπέκ πάνω.οπότε ούτε καυστηραντζής ούτε τίποτα!ανεξαρτήτως θαλάμου και θερμίδων!απλά να δουλέψει!
    Μεγάλο κεφάλαιο άνοιξες...

    Αν αναφέρεσαι στο απλά να δουλέψει, τότε ναι, συμφωνώ. Μπορεί μάλιστα να τα βγάλει πέρα και καιρό χωρίς συντήρση.

    Αλλά το ζητούμενο δεν είναι απλά να ανάψει ο καυστήρας.

    Ούτε καλύτερος καυστήρας είναι αυτός που ανάβει "μόνος του".

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  6. #46
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381




    Νομίζω ότι στην πράξη και για μεγέθη κάτω των 100kw οι διαφορές είναι αμελητέες. Πάντως o(η) ( άντρας ή γυναίκα το RIELLO δίνει νομίζω οδηγίες στο σημείο που αναφέρεται για τις μπούκες και μιλά περί ικανοποιητικής διείσδυσης. Βασικά περί πόρτας ομιλεί αλλά η μακριά μπούκα είναι 5 πόντους μακρύτερη και λόγω μικρού μεγέθους του λέβητα πρακτικά εκμηδενίζει την κουβέντα περί αναγκαιότητας χρήσης μπέκ 45 μοιρών.
    Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ( σκεπτόμενος την μπούκα ) ότι μάλλον πρέπει να υπολογίζουμε τα θέματα γύρω απ΄τα μπέκ έχοντας κατά νού έναν κυκλικό κώνο που έχει ως κορυφή το μπέκ και όχι μήκος θαλάμου κ.λ.π.

    Περιέργως ο δικός μου ειδικός είναι ενήμερος επί του θέματος αλλά του συνέστησα να κοιτάει την δουλειά του ( βλάβες κ.λ.π. ) και όχι τα παιγνίδια μας. Γι΄αυτό θα αργήσει να έρθει έτσι μέχρι να μάθω τις ακριβείς διαστάσεις του δικού μου κώνου θα κάνω υπομονή.

    Κώστας.

  7. #47
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Θέση
    ioannina, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    24

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by miltos
    Μεγάλο κεφάλαιο άνοιξες...

    Αν αναφέρεσαι στο απλά να δουλέψει, τότε ναι, συμφωνώ. Μπορεί μάλιστα να τα βγάλει πέρα και καιρό χωρίς συντήρση.

    Αλλά το ζητούμενο δεν είναι απλά να ανάψει ο καυστήρας.

    Ούτε καλύτερος καυστήρας είναι αυτός που ανάβει "μόνος του".

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!
    ειρωνικά τα είπα όλα αυτά milto.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό