Φίλοι νομίζω ότι με την ενδοδαπέδια θέρμανση δεν έχουμε ασχοληθεί όσο της αναλογεί.
Όλο και περισσότερο η αγορά στρέφεται προς τα εκεί και θα ήθελα να κάνουμε μία προσπάθεια να την αναλύσουμε και τεχνικά και μηχανολογικά.
Δεν θα ήθελα η συζήτηση να αναλωθεί στο αν είναι καλύτερη η χειρότερη από τα θερμαντικά σώματα.
Θέλω να την βάλουμε κάτω να την τεμαχίσουμε όπως κάναμε σε άλλα τόπικ και με τα ηλιακά και με τα θερμαντικά σώματα με τις διάφορες μορφές σύνδεσης.

Γνωρίζω πολύ καλά ότι στο φόρουμ υπάρχουν μηχανικοί που έχουν μελετήσει και εγκαταστήσει ενδοδαπέδιες θερμάνσεις.
Γνωρίζω ακόμα καλύτερα ότι υπάρχουν μηχανικοί που ακόμα και ας μην έχουν ασχοληθεί φανατικά με αυτήν έχουν την ικανότητα να την βάλουν κάτω και να την τεμαχίσουν κομμάτι κομμάτι.
Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το τόπικ (αν πάει όπως φιλοδοξώ) θα διαβαστεί από εκατοντάδες μπορεί και χιλιάδες ανθρώπους.
Φυσικά καταλαβαίνω κάποιους μηχανικούς οι οποίοι θέλουν να στηρίξουν τα λεγόμενα τους με μαθηματική ανάλυση αλλά τους παρακαλώ στο τέλος των πόστ τους να υπάρχει ένα ρεζουμέ για να γίνονται αντιληπτοί από όλους.

Με ενδιαφέρει να εξετάσουμε την λέξη ισχύς και παροχή στην ενδοαδαπέδια.
Ξέρω ότι στην αγορά υπάρχουν προγράμματα από πολλές εταιρίες οι οποίες πάνω σε μία κάτοψη και δίνοντας τις απώλειες των χώρων σου στήνουν όλη την θέρμανση με την πλέξη την παροχή και τους στραγγαλισμούς. Εγώ θα ήθελα όμως να τα συζητήσουμε και στο φόρουμ.

Στα θερμαντικά σώματα γνωρίζουμε ότι από την σχέση που είναι απόδοση του σώματος υπό της εξής συνθήκες Q=
Θερμοκρασία προσαγωγής+Θερμοκρασία εξαγωγής/2-20Θερμοκρασία χώρου προκύπτει το Q και από τις αποδόσεις του κάθε κατασκευαστεί επιλέγουμε το θερμαντικό σώμα που μας κάνει.

Στην ενδοδαπέδια δεν μου είναι τόσο ξεκάθαρο αυτό.
Πολλές φορές διαβάζω ότι η μέγιστη απόδοση μιας ενδοδαπέδιας είναι 100W-120/m2.
Διαβάζω ακόμα ότι για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει η θερμοκρασία δαπέδου να είναι 29 βαθμούς Κελσίου που θεωρείτο και το μέγιστο επιθυμητό.
Προφανώς όταν μιλάμε για ισχύς στην ενδοδαπέδια λαμβάνουμε σαν θερμαντικό σώμα όλο το δάπεδο με τις ιδιαιτερότητες του.
Διαβάζω ακόμα για τη πλέξη στις ενδοαδαπέδιας…
Λέγοντας πλέξη εννοώ την απόσταση των σωλήνων αναμεταξύ τους.
Μικραίνοντας την απόσταση μεγαλώνουμε την ισχύ.
Ρωτώ λοιπόν.
Αυτά τα 100-120Watt που τα διαβάζω τόσο συχνά λογικά θα πρέπει να τα παίρνουμε με την μικρότερη πλέξη στην μέγιστη επιτρεπτή θερμοκρασία προσαγωγής και με το πιο αποδοτικό τύπο δάπεδο.
Θα ήθελα κάποια σχόλια πάνω σε αυτό.

Ενα δεύτερο θέμα που θέτω προς συζήτηση είναι η λέξη παροχή στην ενδοδαπέδια.
Στα θερμαντικά σώματα έχουμε πει ότι η παροχή (δηλαδή το απαραίτητο νερό που πρέπει να στείλουμε στο σώμα) βρίσκετε απλά διαιρώντας την ισχύς του σώματος δια της επιθυμητής διαφοράς θερμοκρασίας.
Δηλαδή αν έχουμε ΕΝΑ σώμα 1500 θερμίδων με διαφορά θερμοκρασίας 15 βαθμών η παροχή που προκύπτει είναι 1000/15=100 λίτρα/h.
Απο το πρόγραμμα του φίλου μας του Καπετάνιου εδώ http://www.gvarv.gr/edu/calcsPanels.htm βλέπουμε ότι απο ένα σημείο και μετά όσο και να αυξήσουμε την παροχή η αύξηση της απόδοσης είναι πολύ μικρή και με αρνητικές επιπτώσεις.
Αντίθετα όσο μικραίνουμε την παροχή η απόδοσή πέφτει ραγδαία.

Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο συμβαίνει το ίδιο και στην ενδοδαπέδια.
Πώς προκύπτει η παροχή στα κυκλώματα;
Aυξάνοντας την παροχή σε ένα κύκλωμα πόσο θα μας μεγαλώσει η απόδοση και πόσο θα μας αυξήσει την θερμοκρασία του δαπέδου;
Ακόμα και η διαφορά θερμοκρασίας δεν μου είναι ξεκάθαρη.
Αλλού διαβάζω Δτ 10 βαθμούς αλλού πολύ μικρότερη.
Αφού ξεκαθαριστούν πρώτα αυτά θα δούμε την σπουδαιότητα της εξισορρόπησης στις ενδοδαπέδιες.

Ευχαριστώ.

http://udravlikos.gr