Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 18

Θέμα: Σεμινάριο Ηλιοθερμίας-Εξοικονόμηση Ενέργειας

  1. #1
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588

    Σεμινάριο Ηλιοθερμίας-Εξοικονόμηση Ενέργειας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ονομάζομαι Καραβαλάκης Τάσος, είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και εργάζομαι στο τμήμα μελετών και σχεδιασμού ηλιοθερμικών συστημάτων της εταιρείας ΗΛΙΟΝΑΛ.

    Η εταιρεία HELIONAL στις 14 Απριλίου την Τετάρτη το απόγευμα στην Θεσσαλονίκη πρόκειται να κάνει ένα Σεμινάριο για την Ηλιακή Θέρμανση Ζεστού Νερού Χρήσης,Υποβοήθηση Ενδοδαπέδιας Θέρμανσης και Θέρμανση Πισίνας απο τον ήλιο, εφαρμογές καθώς και διαστασιολόγηση Ηλιοθερμικών Συστημάτων.

    Αν θέλετε πέστε μας που νομίζετε ότι είναι καλύτερα να το οργανώσουμε,Ανατολικά, Δυτικά ή στο κέντρο της Θεσσαλονίκης για να βολεύει όλους?

    Για συμμετοχές,προτάσεις ή οτιδήποτε άλλο, στείλτε αν θέλετε ένα e-mail στο info@helional.com για να δούμε και που είναι καλύτερα για όλους όσους θελήσουν να έρθουν.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Φίλε Τάσο,

    Θέλω απλώς να γράψω ένα Μπράβο για την υπέροχη πρωτοβουλία της εταιρείας σας. Ασφαλώς δεν παραγνωρίζω την εποικοδομητική παρουσία σου στο φόρουμ.
    Θέλω επίσης να τονίσω την σημασία των σεμιναρίων. Ιδίως όταν αυτά έχουν αμφίδρομη σχέση. Δηλαδή όχι μόνο "ελάτε να μάθετε" αλλά ελάτε για "να γίνουμε όλοι καλύτεροι".

    Δυστυχώς ο χώρος που έχω να σας προτείνω βρίσκεται δυτικά μεν της Θεσσαλονίκης αλλά είναι δε σε απόσταση περίπου 500χλμ.
    Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να χρειαστεί.
    Προσωπικά προτιμώ εγκατεστημένα συστήματα ιδίως μέσα στις εγκαταστάσεις κάποιας εταιρείας και ακόμη περισσότερο όταν αυτές ( οι εγκαταστάσεις ) είναι βιομηχανικές. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι μπορείτε να στεγαστείτε στον χώρο που έχουν ήδη διάφοροι ανερχόμενοι μεγαλο-μηχανολόγοι της πόλης σας, αρκεί βέβαια να περισσέψει εκ μέρους τους κάποιου είδους ευγένεια.

    Η φοροδιαφυγή δεν είναι ζεϊμπέκικο. Είναι τανγκό και χρειάζονται δυο.
    Κώστας.

  3. #3
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Κωσταντίνε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Προσωπικά θεωρώ πως όλοι (και ειδικότερα εγώ) έχω πολλά πολλά πράγματα ακόμα να μάθω, οπότε σε καμία περίπτωση δεν θα είναι του στυλ "ελάτε να μάθετε".
    Όσο για το καλύτερο και το βέλτιστο αποτέλεσμα, είναι σίγουρο πως αυτό αποζητάμε όλοι μας, άσχετα αν το παραβλέπουμε όταν μπαίνει ο παράγοντας κόστος στην μέση.

    ΥΓ. Δεν μου αρέσει να κάνω διαφήμιση, ούτε να υποννοείται κάτι τέτοιο στα μυαλά, ακόμη και των πιο καχύποπτων. Αυτός είναι ένας λόγος που δίσταζα να κάνω το ποστ, είτε με το δικό μου nickname είτε να δημιουργούσα άλλο, μονάχα για να ανακοινώσω το σεμινάριο. Αποφάσισα πως ήταν πιο τίμιο αυτό.Τέλοσπάντων.

    Ευελπιστώ να μας τιμήσει ο τεχνικός κόσμος με την παρουσία του και σας υπόσχομαι οτι θα βγούν πολύ χρήσιμα πράγματα για όλους οι οποίοι θέλουν ή ήδη ασχολούνται με μελέτες και εγκαταστάσεις, ηλιακών θερμικών συστημάτων.Μιλάμε για Small και Large Scale συστήματα, μελέτη και εγκατάσταση.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by mechatron
    Δεν μου αρέσει να κάνω διαφήμιση, ούτε να υποννοείται κάτι τέτοιο στα μυαλά, ακόμη και των πιο καχύποπτων. Αυτός είναι ένας λόγος που δίσταζα να κάνω το ποστ, είτε με το δικό μου nickname είτε να δημιουργούσα άλλο, μονάχα για να ανακοινώσω το σεμινάριο. Αποφάσισα πως ήταν πιο τίμιο αυτό.
    Σωστά αποφάσισες. Αλλωστε σε ξέρουμε τόσο καιρό, και είναι σαφές ότι δεν ήρθες στο forum για να κάνεις διαφήμιση.

    Νίκος

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Αν κάνετε και στην Αθήνα ειδοποίησε μας Τάσσο.


    http://udravlikos.gr

  6. #6
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    Εκτός απροόπτου θα βρίσκομαι εκεί, μαζί με ακόμα έναν συνεργάτη.
    Η πρωτοβουλία σας είμαι σίγουρος ότι θα βρει ανταπόκριση στον τεχνικό κόσμο. Τώρα για τον τόπο διεξαγωγής δεν μπορώ να ΄μιλήσω με βεβαιότητα καθώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τον συνολικό αριθμό των συμμετοχών και παράλληλα τη "διασπορά" τους. Προσωπικά μιλώντας πάντα, δεν έχω πρόβλημα όπου και να γίνει. Εάν τώρα είμαστε οι τρεις μας το κάνουμε και σπίτι μου αμά λάχει με κανά οβελία στην περιστροφή.
    Ελπίζω όμως να μην είμαστε μόνο εμείς!

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  7. #7
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Gregori φυσικά και θα ειδοποιήσω αν είναι να κατεβούμε προς Αθήνα!

    Ευχαριστώ Nyannaco!

    Peri αυτή η ανθυγιεινή συνήθεια να εφαρμόζουμε μετάδοση θερμότητας πάνω στον οβελία,θα μας φάει!
    Και εγώ ελπίζω να έχουμε μεγάλη συμμετοχή!

  8. #8
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί οριστικά στις 28/4/2010 ημέρα Τετάρτη στο Ξενοδοχείο Φιλλίπειον, στην αίθουσα Μακεδονία. Στις 17:30-18:00 ξεκινάει η προσέλευση-εγγραφές.

    Για δήλωση συμμετοχής και αποστολή της πρόσκλησης, στείλτε e-mail στο info @ helional.com ή στο τηλ. 2310 783691.

    Ευχαριστώ και σας περιμένω εκεί να γνωριστούμε!

  9. #9
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Ελπίζω να το βρήκανε ενδιαφέρον όσοι παρευρέθησαν εκεί.
    Αν έχει να σχολιάσει κάποιος κάτι ή να προτείνει κάτι ώστε να γίνει καλύτερο την επόμενη φορά, ευχαρίστως να το ακούσω..

  10. #10
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τάσο, λοιπόν μιας και η αφεντιά μου ήταν εκεί, θα σου έλεγα ότι το συγκεκριμένο σεμινάριο ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικό.
    Βέβαια η πολυποικιλότητα των ανθρώπων στους οπόιους απευθύνονταν (τεχνικοί, μηχανικοί, έμποροι) οριοθέτησε και το υλικό που παρουσιάστηκε καθώς και τον διαθέσιμο χρόνο. Ίσως στο μέλλον να γίνει ακόμα μια προσπάθεια για εξειδικευμένη και στοχευμένη εκπαίδευση, πχ στους μηχανικούς για την διαστασιολόγηση των δοχείων (άκουγα διάφορους να μιλάνε για ένα 500άρι που φτάνει για τα πάντα!) και στους τεχνικούς για τους τρόπους σύνδεσης και τα χρησιμοποιούμενα υλικά (είναι πολλοί που θέλουν κατ' ιδίαν μάθημα για να αποχωριστούν το τουμπόραμα!).
    Συγχαρητήρια στην εταιρεία και τους διοργανωτές, εύχομαι αυτές οι κινήσεις να συνεχιστούν και να επεκταθούν και νοτιότερα.
    Με προσωπικές ευχαριστίες και χαιρετισμούς
    Περικλής.


    ΥΓ άντε τώρα που βρήκα ακόμα έναν από δω, θα κάνω κόμμα! Να μαντρώσουμε και τον Χρήστο και να πιούμε κανά καφέ.

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό