Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 31

Θέμα: ΨΥΧΡΟΜΕΤΡΙΑ - ΚΚΜ

  1. #11
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Περνάω τον άερα από το στοιχειο ψύξης, τον παγώνω, πέφτει η θερμοκρασία του και αφυγράνεται ο αέρας και μετά τον θερμαίνω έτσι ώστε να έχω αέρα κατάλληλης θερμοκρασίας για να τον προσάγω και χαμηλής σχετικής υγρασίας.
    Πολύ σωστά.

    Στο trial & error που κάνεις πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν και το VAM, διότι αλλάζουν οι συνθήκες του αέρα που βγαίνει από αυτό όταν αλλάζει η παροχή (ο βαθμός απόδοσης μειώνεται όσο αυξάνεται η παροχή). Αυτό μπλέκει λίγο τα πράγματα...

    Για να μπεις στη διαδικασία αναθέρμανσης πρέπει να δεις πρώτα αν αξίζει τον κόπο-χρήμα-ενέργεια.

    Μήπως μετά από αυτά που είδες μπορείς να κάνεις μια αναθεώρηση των υπολογισμών των ψυκτικών φορτίων? Να δεις μήπως παραήσουν άνετος με το λανθάνον κλπ. Λέω τώρα, χωρίς να ξέρω την εφαρμογή σου, και χωρίς φυσικά να θέλω να "θίξω" τους υπολογισμούς σου.

    Κάτι γενικότερο, το 60% υγρασία με 27C μου φαίνεται πολύ, για κλιματισμό άνεσης. Μειώνοντας όμως την υγρασία του χώρου θα σου αυξηθεί το λανθάνον.


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  2. #12
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    quote:Originally posted by miltos
    Στο trial & error που κάνεις πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν και το VAM, διότι αλλάζουν οι συνθήκες του αέρα που βγαίνει από αυτό όταν αλλάζει η παροχή (ο βαθμός απόδοσης μειώνεται όσο αυξάνεται η παροχή). Αυτό μπλέκει λίγο τα πράγματα...
    Αν αυξήσω την παροχή θα αλλάξει και ο τύπος της κλιματιστικής (υπάρχει προδιαγραφή από τον πελάτη) και συνεπώς και οι διαστάσεις του δίσκου και θέλει ξανά υπολογισμό. Εχω μπλέξει μου φαίνεται

    quote:Originally posted by miltos

    Μήπως μετά από αυτά που είδες μπορείς να κάνεις μια αναθεώρηση των υπολογισμών των ψυκτικών φορτίων? Να δεις μήπως παραήσουν άνετος με το λανθάνον κλπ. Λέω τώρα, χωρίς να ξέρω την εφαρμογή σου, και χωρίς φυσικά να θέλω να "θίξω" τους υπολογισμούς σου.

    Κάτι γενικότερο, το 60% υγρασία με 27C μου φαίνεται πολύ, για κλιματισμό άνεσης. Μειώνοντας όμως την υγρασία του χώρου θα σου αυξηθεί το λανθάνον.
    Το σκεφτόμουν σήμερα, αλλά τα έχω αναθεωρήσει ήδη 2 φορές και τα έχω δει με αρκέτα έμπειρους μηχανικούς και νομίζω ότι είμαστε στα σωστά τωρα.

    Την μελέτη την παρέλαβα να την τελειώσω γιατί δεν προλάβαινε ένας συνάδελφος. Όλη την συννενοήση την έκανε εκείνος και το 27οc/60% το έχω πάρει ως δεδομένο από εκείνον. Και εμενα μου φάνηκε υψηλό.

    Μην φοβάσαι δεν θίγομαι εύκολα ούτε εγώ ούτε οι υπολογισμοί μου.

  3. #13
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Κύριοι (DDD, miltos), τελικά είστε πολύ επιστήμονες. Σας βγάζω το καπέλο! Η ψυχρομετρία δεν είναι το καλύτερό μου, αλλά αυτά που λέτε και σωστά και αρκετά κατανοητά είναι. Να είμαι ειλικρινής ψιλοχάζεψα αλλά τελικά τα κατάλαβα!!! Και μαζί μου, μάλλον και ο Jungle .
    Jungle, όπως σου έγραψα και στο άλλο post, έχω πρόγραμμα KKM, αν θες πες μου είτε να στο δώσω, είτε να σου κάνω κάποια selection, μπας και μπορέσω να βοηθήσω.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  4. #14
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Πάναγιώτη, μάλον τα καλά σου λόγια πρέπει να απευθυνθούν στον DDD.

    Jungle_Groove, μήπως μπορείς να περιγράψεις καλύτερα τον χώρο? Ή έστω πόσες ώρες την εβδομάδα λειτουργεί. Τα φορτία σου από ότι καταλαβαίνω είναι κυρίως "εσωτερικά". Το υψηλό λανθάνον το έχεις συνεχώς, ή λίγες ώρες?



    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  5. #15
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    quote:Originally posted by Panagiotis Skantzikas


    Jungle, όπως σου έγραψα και στο άλλο post, έχω πρόγραμμα KKM, αν θες πες μου είτε να στο δώσω, είτε να σου κάνω κάποια selection, μπας και μπορέσω να βοηθήσω.
    Kαι εγώ έχω της interklima και τελικά βρήκα και από την κατασκευαστρια εταιρία που μου έχουν προδιαγράψει, οπότε ευχαριστώ, αλλά παλεύω και εγώ μόνος μου.

    Και εγώ με την ψυχρομετρία δεν είχα πολλές σχέσεις, αλλά αναγκαστικά τώρα και διαβάζω την Carrier. ..

    quote:Originally posted by miltos



    Jungle_Groove, μήπως μπορείς να περιγράψεις καλύτερα τον χώρο? Ή έστω πόσες ώρες την εβδομάδα λειτουργεί. Τα φορτία σου από ότι καταλαβαίνω είναι κυρίως "εσωτερικά". Το υψηλό λανθάνον το έχεις συνεχώς, ή λίγες ώρες?
    Εχω 7 διαφορετικα συστήματα ΚΚΜ (σύνολο 14 ΚΚΜ) τα οποία αναλαμβάνουν φορτία χώρου και αερισμού και 4 συστηματα ΚΚΜ μόνο για προκλιματισμένο.

    Ενδεικτικά μπορώ να σας πώ για τους χώρους ότι ειναι αμφιθέατρα, εστιατόρια, μουσεία κτλ και τα λανθάνοντα φορτία μου εκτοξεύονται κυρίως από τους ανθρώπους.
    Σας δίνω στοιχεία για αυτήν την ΚΚΜ που έχω δώσει ως παράδειγμα (τελικά άλλαξα την συνθήκη σχεδιασμού όπως μου συμβούλεψες μίλτο)(σε kw):

    Aποτελέσματα ψυκτικων

    Ωστόσο τώρα που κατάλαβα τον ψυχρομετρικό, κατάλαβα και τον DDD τι εννούσε λέγοντας:
    quote:με SHF (sensible heat factor) 51 με 52% δεν νομίζω να τελειώσεις ποτέ
    Και ειμαι τώρα σε αδιέξοδο.

    Για να ανακεφαλαιώσω.
    Διεγρασίες πάνω στον ψυχρομετρικό συμφωνα με τους τελευταίους υπολογισμούς μου:
    1) VAM
    2)Coil
    3) Aναθερμανση

    Και η ερώτηση είναι: Εχω καλύψει τα φορτία του χώρου μου ακολουθώντας τις παραπάνω διεγρασίες?
    Συνθήκη σχεδιασμού (απο ΤΟΤΕΕ για μουσεία 22/55%)

    Αν όχι τι άλλο να κανω[?]



  6. #16
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Στους υπολογισμούς των ψυκτικών φορτίων έχεις βάλει και αερισμό. Μετά ξαναυπολογίζεις τον αερισμό στην ΚΚΜ? Έχεις επιπλέον αερισμό από αυτόν κάνουν οι ΚΚΜ (100% νωπός)?

    (οι υπολογισμοί των καναλιών γίνονται με τα φορτία των χώρων, στα οποία δεν προστίθεται το φορτίο του αερισμού για να βρεις την παροχή αέρα)

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  7. #17
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    quote:Originally posted by miltos

    Στους υπολογισμούς των ψυκτικών φορτίων έχεις βάλει και αερισμό. Μετά ξαναυπολογίζεις τον αερισμό στην ΚΚΜ? Έχεις επιπλέον αερισμό από αυτόν κάνουν οι ΚΚΜ (100% νωπός)?


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!
    Βάζω τον νωπό που θέλω (βάσει ε.α.ω.) και βλέπω ότι με 100% νωπό η θερμοκρασία προσαγωγής μου είναι πολύ χαμηλή. Άρα μεγαλώνω την παροχή του αέρα.

    Ελπίζω να απάντησα σε αυτό που ρώτησες.

  8. #18
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Άλλο έλεγα, αλλά εντάξει.

    Το φορτίο αερισμού που φαίνεται εδώ: http://img705.imageshack.us/img705/8510/psixr.png τελικά δεν μπαίνει στο φορτίο του χώρου, οπότε OK.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  9. #19
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    Λοιπόν, παλεύω εδώ με τους χαρτες και νομίζω ότι το διαστασολόγησα.
    Πηγα την εσωτερική συνθήκη στο 24C/50%, διπλασίασα την ανάγκη μου σε αερισμού (από 6000m3/h σε 12000m3/h) και έχω καταλήξει στο παρακάτω.
    Αποτέλεσμα

    Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι δεν έχω κάνει κάτι λαθος?

    Πάντως σας ευχαριστώ όλους!

  10. #20
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Στον υπολογισμό του συνολικού φορτίου των ατόμων έχεις καθόλου ετεροχρονίσει ή περιμένεις να έχεις αυτό το φορτίο που έχεις θέσει για πάνω από 2 ώρες μόνιμα; Αν δεν έχεις αυτό το φορτίο για κάποιες ώρες τότε να το ετεροχρονίσεις εκτός αν δεν τον ξέρεις και το θεωρείς πιθανό να παρουσιαστεί. Μην ξεχνάς πως υπάρχει αδράνεια παρουσίας του peak load.

    Επίσης, το σημείο P2 στο telosarage.jpg έχεις λάβει RH=99% δηλαδή σχεδόν απόλυτα κορεσμένος ο αέρας με θερμοκρασία εξόδου t(adp). Το βρίσκω τραβηγμένο. Αυτό αντιστοιχεί πρακτικά σε BF=0. To έχεις τσεκάρει ή έτσι το επέλεξες;

    Το σημείο P3 πως το υπολόγισες; Πρέπει να υπολογίσεις το ελάχιστο αισθητό φορτίο ώστε να κάνεις την δουλειά σου αλλά και να μην καταλήξεις σε υπερδιαστασιολογήσεις της ΚΚΜ.

    Γιατί διπλασίασες την ανάγκη για αερισμό;

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό