Εμείς φίλε Liagnos είμαστε υδραυλικοί και δεν είμαστε μελετητές και αυτό θα πρέπει να το μάθουν όλοι.
Εμείς μαθαίνουμε να φτιάχνουμε εγκαταστάσεις με τα χεράκια μας και όχι να σχεδιάζουμε.
Και αν με δεις καμιά φορά να σχεδιάζω εδώ μέσα το κάνω από χόμπι.
Στις δουλείες μου πλέων απαιτώ και συνεργάζομαι με μηχανολόγους.
Ο σχεδιασμός ανήκει σε μηχανολόγους που ασχολούνται με το αντικείμενο.
Γιατί στα λέω αυτά;
Μου την δίνουν οι ιδιοκτήτες που απευθύνονται σε μας να τους σχεδιάσουμε τη θέρμανση τους με ενεργειακά τζάκια και παράλληλες λειτουργίες με κεντρική θέρμανση με το γνωστό έλα μωρέ δύο σωλήνες είναι…
Δεν είναι δύο σωλήνες.
Είναι μία εγκατάσταση που απαιτεί ασφάλεια, αυτοματισμό, θεωρητική γνώση και τεχνική εμπειρία.
Το ίδιο γνωστό έλα μωρέ το συναντάς και στο σινάφι μας από μαστόρους που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα ……και τα ξέρουν όλα επειδή έτυχε και έφτιαξαν 1-2 εγκαταστάσεις με καθοδήγηση κάποιας εταιρίας η με την βοήθεια του θεού.............
Ο δικό μας ρόλος είναι να διαβάζουμε σχέδιο και να κατασκευάζουμε εγκαταστάσεις.
Καλό είναι με την πάροδο του χρόνου να φτάνουμε σε ένα επίπεδο να αντιλαμβανόμαστε όταν φτιάχνουμε κάτι γιατί το φτιάχνουμε. Αυτό όμως απαιτεί διάβασμα. Όταν φτάνει ένας μάστορας σε αυτό το επίπεδο μπορεί πλέων να συμβουλεύει και ένα μηχανολόγο αν αυτός είναι ανοιχτό μυαλό και όχι κανας κομπλεξικός.

Φυσικά το έλα μωρέ το συναντάς και σε εμπόρους και σε μηχανολόγους……
Το ότι δεν ξέρεις να κατασκευάσεις ένα δίκτυο που να λειτουργεί παράλληλα και με κεντρική θέρμανση δεν έχει καμία σχέση με το πόσο καλός μάστορας είναι κάποιος.
Ούτε εγώ έχω κατασκευάσει εγκατάσταση αλλά έχω διαβάσει αρκετά.
Υπάρχουν τζάκια που οι κατασκευαστές προτείνουν να τα λειτουργήσεις με κλειστό δοχείο διαστολής…..
Οι περισσότεροι όμως προτείνουν να λειτουργούν με ανοιχτό δοχείο για λόγους ασφαλείας….Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαχωριστούν τα κυκλώματα και να δουλέψει με εναλλάκτη….
Δεν μπορείς να έχεις ανοιχτό του τζακιού και κλειστό του λέβητα και να τα λειτουργείς παράλληλα.
Υπάρχουν ακόμα τζάκια που έχουν πίνακα οργάνων και διαχειρίζονται την θερμοκρασία του κυκλώματος τζακιού…
Πρέπει να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε….
Είχαμε κάνει και στο παρελθόν ένα δύο τόπικ και συζητήσαμε αρκετά σχετικά με τα τζάκια καλοριφέρ

Αυτό που παίζει ρόλο για μένα είναι η εμπειρία….
Πρόσεξε τι θα σου πω…
Όταν λέω εμπειρία δεν μιλάω μόνο για τεχνική εμπειρία αλλά πιο σφαιρική πάνω στην δουλειά μας.
Σήμερα στα 42 μου δεν θα άφηνα πελάτη μου να αγοράσει ένα προϊών και να μου πει σύνδεσε το.
Θα τον οδηγούσα εγώ σε επώνυμο προϊών με υποστήριξη και σχέδια.
Θα έπαιρνα τα σχέδια θα τα έβαζα κατω και θα τα ξεζούμιζα μέχρι να καταλάβω πως προτείνει να λειτουργήσει η εγκατάσταση ο ποιητής.
Αν δεν μου άρεσε ο τρόπος που προτείνει ο ποιητής η δεν καταλάβαινα κάτι τότε θα απευθυνόμουν στους φίλους μου μηχανολόγους του φόρουμ για να βγάλω άκρη.

Αν ο πελάτης μου έφερνε ένα προϊών χωρίς σχέδια την επόμενη θα ήμουν απέξω από το μαγαζί που το αγόρασε.

Ζητάς λοιπόν από τον πελάτη σου το υδραυλικό και ηλεκτρολογικό σχέδιο της εταιρία που εμπορεύεται το ενεργειακό τζάκιπου θα βάλει. Ζητάς επαφή με τον μηχανολόγο της εταιρίας…<αν υπάρχει> και ζητάς να σου πούνε τι υποδομή χρειάζεται να έχεις ετοιμάσει.
Καλό είναι να τους πάρεις γραπτά την υποδομή για να μην σου κάνουν νούμερα μετα.
Αν τέλος σου δώσουν PDF ή σχέδια και έχεις ερωτήματα τα ποστάρεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πάνω σε κάτι συγκεκριμένο.


http://udravlikos.gr