Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 119

Θέμα: Τζάκι συνδεδεμένο με τα θερμαντικά σώματα / καλοριφέρ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Θέση
    corfu,Greece.
    Ιδιότητα:
    N/A
    Απαντήσεις
    25

    Τζάκι συνδεδεμένο με τα θερμαντικά σώματα / καλοριφέρ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το Φόρουμ, είμαι νέος υδραυλικός[B)] και άπειρος . Σε μια δουλεία που ανέλαβα, αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα . Στην οικία είναι εγκατεστημένο προϋπάρχον δίκτυο θέρμανσης, και λειτούργει με μια ατομική μονάδα . Ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι 22KW σε οικία η οποία είναι 60τμ ισόγειο και 60τμ Α’ όροφος. Θέλει να τοποθετηθεί το τζάκι στο σαλόνι το όποιο απέχει 10m απ’ το λεβητοστάσιο και τους συλλέκτες προσαγωγής και επιστροφής. Η δυνατότητα που μου δίνετε από το σημείο τζακιού είναι να τοποθετήσω επιδαπέδια σωλήνωση χαλκός φ28, και να φτάσω μέχρι τους συλλέκτες. Δεν έχω την δυνατότητα όμως να τοποθετήσω τίποτα εκεί που βρίσκετε το τζάκι. Το ερώτημα μου είναι : πως θα μπορέσει να να δουλέψει το δίκτυο? Αν είναι ασφαλή με βεβιασμένη κυκλοφορία? Λόγο ενεργειακού τζακιού δεν έχω καθόλου τεχνική εμπειρία. Αν μπορεί να δουλέψει στο παλαιό δίκτυο?(φυσικά καταργώντας τον λέβητα ) με κλειστό δοχείο διαστολής. Παρακαλώ βοηθήστε με[V] να δουλέψει το δίκτυο με ασφάλεια και προτείνετε εναλλακτικούς τρόπους .

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Εμείς φίλε Liagnos είμαστε υδραυλικοί και δεν είμαστε μελετητές και αυτό θα πρέπει να το μάθουν όλοι.
    Εμείς μαθαίνουμε να φτιάχνουμε εγκαταστάσεις με τα χεράκια μας και όχι να σχεδιάζουμε.
    Και αν με δεις καμιά φορά να σχεδιάζω εδώ μέσα το κάνω από χόμπι.
    Στις δουλείες μου πλέων απαιτώ και συνεργάζομαι με μηχανολόγους.
    Ο σχεδιασμός ανήκει σε μηχανολόγους που ασχολούνται με το αντικείμενο.
    Γιατί στα λέω αυτά;
    Μου την δίνουν οι ιδιοκτήτες που απευθύνονται σε μας να τους σχεδιάσουμε τη θέρμανση τους με ενεργειακά τζάκια και παράλληλες λειτουργίες με κεντρική θέρμανση με το γνωστό έλα μωρέ δύο σωλήνες είναι…
    Δεν είναι δύο σωλήνες.
    Είναι μία εγκατάσταση που απαιτεί ασφάλεια, αυτοματισμό, θεωρητική γνώση και τεχνική εμπειρία.
    Το ίδιο γνωστό έλα μωρέ το συναντάς και στο σινάφι μας από μαστόρους που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα ……και τα ξέρουν όλα επειδή έτυχε και έφτιαξαν 1-2 εγκαταστάσεις με καθοδήγηση κάποιας εταιρίας η με την βοήθεια του θεού.............
    Ο δικό μας ρόλος είναι να διαβάζουμε σχέδιο και να κατασκευάζουμε εγκαταστάσεις.
    Καλό είναι με την πάροδο του χρόνου να φτάνουμε σε ένα επίπεδο να αντιλαμβανόμαστε όταν φτιάχνουμε κάτι γιατί το φτιάχνουμε. Αυτό όμως απαιτεί διάβασμα. Όταν φτάνει ένας μάστορας σε αυτό το επίπεδο μπορεί πλέων να συμβουλεύει και ένα μηχανολόγο αν αυτός είναι ανοιχτό μυαλό και όχι κανας κομπλεξικός.

    Φυσικά το έλα μωρέ το συναντάς και σε εμπόρους και σε μηχανολόγους……
    Το ότι δεν ξέρεις να κατασκευάσεις ένα δίκτυο που να λειτουργεί παράλληλα και με κεντρική θέρμανση δεν έχει καμία σχέση με το πόσο καλός μάστορας είναι κάποιος.
    Ούτε εγώ έχω κατασκευάσει εγκατάσταση αλλά έχω διαβάσει αρκετά.
    Υπάρχουν τζάκια που οι κατασκευαστές προτείνουν να τα λειτουργήσεις με κλειστό δοχείο διαστολής…..
    Οι περισσότεροι όμως προτείνουν να λειτουργούν με ανοιχτό δοχείο για λόγους ασφαλείας….Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαχωριστούν τα κυκλώματα και να δουλέψει με εναλλάκτη….
    Δεν μπορείς να έχεις ανοιχτό του τζακιού και κλειστό του λέβητα και να τα λειτουργείς παράλληλα.
    Υπάρχουν ακόμα τζάκια που έχουν πίνακα οργάνων και διαχειρίζονται την θερμοκρασία του κυκλώματος τζακιού…
    Πρέπει να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε….
    Είχαμε κάνει και στο παρελθόν ένα δύο τόπικ και συζητήσαμε αρκετά σχετικά με τα τζάκια καλοριφέρ

    Αυτό που παίζει ρόλο για μένα είναι η εμπειρία….
    Πρόσεξε τι θα σου πω…
    Όταν λέω εμπειρία δεν μιλάω μόνο για τεχνική εμπειρία αλλά πιο σφαιρική πάνω στην δουλειά μας.
    Σήμερα στα 42 μου δεν θα άφηνα πελάτη μου να αγοράσει ένα προϊών και να μου πει σύνδεσε το.
    Θα τον οδηγούσα εγώ σε επώνυμο προϊών με υποστήριξη και σχέδια.
    Θα έπαιρνα τα σχέδια θα τα έβαζα κατω και θα τα ξεζούμιζα μέχρι να καταλάβω πως προτείνει να λειτουργήσει η εγκατάσταση ο ποιητής.
    Αν δεν μου άρεσε ο τρόπος που προτείνει ο ποιητής η δεν καταλάβαινα κάτι τότε θα απευθυνόμουν στους φίλους μου μηχανολόγους του φόρουμ για να βγάλω άκρη.

    Αν ο πελάτης μου έφερνε ένα προϊών χωρίς σχέδια την επόμενη θα ήμουν απέξω από το μαγαζί που το αγόρασε.

    Ζητάς λοιπόν από τον πελάτη σου το υδραυλικό και ηλεκτρολογικό σχέδιο της εταιρία που εμπορεύεται το ενεργειακό τζάκιπου θα βάλει. Ζητάς επαφή με τον μηχανολόγο της εταιρίας…<αν υπάρχει> και ζητάς να σου πούνε τι υποδομή χρειάζεται να έχεις ετοιμάσει.
    Καλό είναι να τους πάρεις γραπτά την υποδομή για να μην σου κάνουν νούμερα μετα.
    Αν τέλος σου δώσουν PDF ή σχέδια και έχεις ερωτήματα τα ποστάρεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πάνω σε κάτι συγκεκριμένο.


    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Θέση
    corfu,Greece.
    Ιδιότητα:
    N/A
    Απαντήσεις
    25
    Γεια σου Γρηγόρη, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, ομολογώ ότι έτσι το βλέπω και εγώ, και έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Στην περίπτωση την δική μου αναγκαστικά εγώ ο ίδιος να απευθυνθώ σε μηχανολόγο και δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη μέχρι στιγμής. Είχα σαν τελευταία επιλογή μήπως με βοηθήσετε εσείς εδώ στο Forum. Ο ιδιοκτήτης είναι γνωστός και δεν θα ήθελα να αφήσω την δουλεία στην μέση. Όντος το τζάκι που έχει φέρει δεν έχει σχέδια εγκατάστασης και ούτε τεχνικά κατασκευαστικά στοιχειά. Απευθύνθηκα σε εσάς να με βοηθήσετε στην θέση που βρίσκομαι αυτήν την στιγμή, ξέροντας ότι εσείς έχετε τεραστία εμπειρία και ούτε πρόκειται να αναζητήσω ευθύνες μέσα από ένα Forum. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Είσαι σύγουρος ότι το τζάκι που πήρε ο πελάτης σου τροφοδοτεί και θερμαντικά σώματα? Δεν υπάρχει κανένα χαρτί- οδηγίες ή προσπέκτους μέσα?


    http://udravlikos.gr

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Θέση
    corfu,Greece.
    Ιδιότητα:
    N/A
    Απαντήσεις
    25
    Καλημέρα Γρήγορη είμαι σίγουρος ότι το τζάκι είναι λέβητας στερεών καυσίμων και συνδέεται με θερμαντικά σώματα και είναι αυτό. http://www.e-stoves.gr/index.php?pag...chk=1&Itemid=3
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όπως έχω ξαναπεί είναι η απόσταση της επιδαπεδιας σωλήνωσης που είναι 10μ για να φτάσει στο λεβητοστάσιο .επίσης η ελιψη χώρου στο σημείο τοποθέτησης του τζακιού και τι εννοώ με αυτό.(δεν μπορώ να τοποθετήσω ανοιχτό δοχείο διαστολής στην έξοδο του τζακιού και ούτε βεβαία τον κυκλοφορητή σε αυτό το σημείο)μπορούν όμως να γίνουν μετά τα 10μ της σωλήνας που θα έχουμε φτάσει στο λεβητοτασιο.και μετά να συνδεθούμε με του συλλέκτες προσαγωγής και της επιστροφής. αν ήταν αλός λέβητας δεν θα υπήρχε πρόβλημα. δεν γνωρίζω την συμπεριφορά του τζακιού όμως, δηλαδή αν σε μια πιθανή διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος θα μπορέσει να εκτονωθεί μετά τα 10μ?που θα βρίσκεται το ανοιχτό δοχείο διαστολής, επίσης το τζάκι λέβητας είναι σωστό να συνδέεται σε εγκατάσταση βεβιασμένης ροής? η θα πρέπει να γίνεται με φυσική ροη έτσι ώστε και ο κυκλοφορητής να σταματήσει το δίκτυο να συνεχίσει να κυκλοφορεί

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote: Στην περίπτωση την δική μου αναγκαστικά εγώ ο ίδιος να απευθυνθώ σε μηχανολόγο και δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη μέχρι στιγμής
    Tι εννοείς, απευθύνθηκες και δεν ξέρανε να σου απαντήσουν; Η δε βρίσκεις μηχανολόγο να ρωτήσεις;

    Είναι πρώτα λάθος του ιδιοκτήτη που απευθύνεται κατευθείαν σε υδραυλικό χωρίς να τον ενδιαφέρει η ασφάλειά του, μετά του μαγαζιού που δεν δίνει τις προδιαγραφές ενώ υπάρχουν και τρίτον δικό σου που θα κάνεις εγκατάσταση, και ειδικά στερεών καυσίμων, στου κασίδη το κεφάλι.

    Τελος πάντων, ορίστε οι προδιαγραφές της εταιρείας.



    Οι προδιαγραφες ισχυουν για τις σομπες της εταιρειας και οχι για τα ενεργειακα τζακια. Για τα τελευταια οπως το δικο σου δεν φαίνεται να προβλεπεται σύνδεση με ζεστο νερό, αλλα θέρμανση με φυσικη κυκλοφορια αέρα. Υπάρχουν και κάποια άλλα



    που προβλέπουν βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα.
    Θέλει λοιπόν ψάξιμο το πράγμα.
    Σου προτείνω να βρείτε μηχανολόγο με εμπειρία στο αντικείμενο να σχεδιασει το σύστημα να δουλεύει με ασφάλεια.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Πάντως Νίκο για να λέμε και του στραβού το δίκιο σε εμένα δεν μου είχε κάνει ποτέ κουβέντα ο μηχανολόγος μου ότι θα μπορούσα να έχω τον κυκλοφορητή και άλλα εξαρτήματα μέσα στο σαλόνι.













    Ενδιαφέρον φαίνεται. Για κάνα εξοχικό σε στύλ φτιάξτο μόνος σου θα μου άρεσε.
    Ασφαλώς θα του έβαζα:
    1) Αισθητήριο σε εμβαπτισμένο κυάθιο,
    2) Τρίοδη για προτεραιότητα στο μπόιλερ
    3) Θερμιδομετρητή.
    4) Απορία: Δεν χρειάζεται έλεγχος της ροής; Άμα φουντώσει η φωτιά τι θα γίνει; Θα ακούς τσάφ - τσούφ τα εξαεριστικά; Ή όποτε τα ακούς θα λές: Γυναίκαααα, ανέβασε μια ταχύτητα τον κυκλοφορητή!!!

    Δημήτρη θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε μόνοι μας και μετά θα στέλναμε τις φωτό στον Γρηγόρη.

    Κώστας.

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Σε κάποιο άλλο τόπικ είπες οτι ο μηχανολόγος πρέπει να προσπαθεί να καλύψει τις ανάγκες όλης της οικογένειας.
    Αρα μάλλον θα φρόντισε να σώσει τη γυναίκα σου απο νευρική κρίση, αφού αν σου τα έβαζε μέσα στο σπιτι, θα βρισκόσουν τις περισσότερες ώρες πάνω απο τον κυκλοφορητή, με το στηθοσκόπιο και το πιεσόμετρο!



    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Αυτό πρέπει να είναι η περίπτωση του Λιάγκου



    Ασχετο...
    Πάω για κάνα κεμπάπ!




    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Πιθανόν:













    Κώστας.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό