Καλησπέρα
Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το Φόρουμ, είμαι νέος υδραυλικός[B)] και άπειρος . Σε μια δουλεία που ανέλαβα, αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα . Στην οικία είναι εγκατεστημένο προϋπάρχον δίκτυο θέρμανσης, και λειτούργει με μια ατομική μονάδα . Ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι 22KW σε οικία η οποία είναι 60τμ ισόγειο και 60τμ Α’ όροφος. Θέλει να τοποθετηθεί το τζάκι στο σαλόνι το όποιο απέχει 10m απ’ το λεβητοστάσιο και τους συλλέκτες προσαγωγής και επιστροφής. Η δυνατότητα που μου δίνετε από το σημείο τζακιού είναι να τοποθετήσω επιδαπέδια σωλήνωση χαλκός φ28, και να φτάσω μέχρι τους συλλέκτες. Δεν έχω την δυνατότητα όμως να τοποθετήσω τίποτα εκεί που βρίσκετε το τζάκι. Το ερώτημα μου είναι : πως θα μπορέσει να να δουλέψει το δίκτυο? Αν είναι ασφαλή με βεβιασμένη κυκλοφορία? Λόγο ενεργειακού τζακιού δεν έχω καθόλου τεχνική εμπειρία. Αν μπορεί να δουλέψει στο παλαιό δίκτυο?(φυσικά καταργώντας τον λέβητα ) με κλειστό δοχείο διαστολής. Παρακαλώ βοηθήστε με[V] να δουλέψει το δίκτυο με ασφάλεια και προτείνετε εναλλακτικούς τρόπους .