Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 42

Θέμα: ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ. ΑΞΙΖΕΙ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    ΝΑΞΟΣ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9

    ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ. ΑΞΙΖΕΙ?


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Χαιρετίζω και εγώ όλους εδώ στο φόρουμ και θέλω να υποβάλλω την ερώτηση-ανησυχία μου. Μένω εδώ και ένα χρόνο σε νησί των Κυκλάδων παραθαλλάσια και αποφάσισα να εγκαταστήσω κεντρική θερμανση. Φυσικά τελευταία λόγω τη επικείμενης αύξησης του πετρελαίου αναγκάστηκα να ψάξω και για εναλλακτικές πηγές ενέργειας. Πλέον έχω καταλήξει ότι ίσως η καλύτερη λύση είναι μια αντλία θερμότητας με fan coils. Πολλοί βέβαια από το περιβάλλον μου μόλις τους το λέω εκφράζουν τις αμφιβολίες τους ότι αυτά τα συστήματα είναι πειραματικά και να πάω σε δοκιμασμένες λύσεις πχ πετρέλαιο.Πραγματικά έχω έρθει σε μεγάλη δυσκολία να λάβω μια απόφαση. Θεώρησα ότι η αντλία θερμότητας θα είναι ιδανική λύση εφόσον θα έκανε δουλειά με μικρό κόστος λειτουργίας και φυσικά με ενδιαφέρει και ο δροσισμός. Από την άλλη το κόστος της είναι αρκετά δυσβάσταχτο αυτήν την εποχή (έχω μια προσφορά στα 13500 ευρώ)και πραγματικά αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά της και αν θα κάνω απόσβεση και πότε.
    Το σπίτι είναι ισόγειο, μονοκατοικία , περίπου 75 τετραγωνικα. Είναι με τσιμεντόλιθους, στην ταράτσα μόνωση με περλομπετό και πλακάκια, τα παράθυρα τα μισά είναι διπλά τζάμια και υπάρχει και τζάκι. Έχει τοποθετηθεί εγκατάσταση με μονοσωλήνια χωριστά για κάθε σώμα στο κολεκτέρ και οι γραμμές πάνε στο υπόγειο.
    Πραγματικά θα εκτιμήσω κάθε βοήθεια γιατί είμαι σε αδιέξοδο...
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καλημέρα και χαιρετισμούς στην "πορταρα".
    Το σίγουρο είναι ότι άν ρωτάς δεξιά και αριστερα συνέχεια ανθρώπους μή αρμόδιους θα τρελαθείς και θα κρυώνεις...
    Στην Νάξο έχει μηχανολόγους.Αυτοί ξέρουν καλύτερα και μάλιστα πιθανές ιδιαιτερότητες του τόπου για να σε καθοδηγήσουν.
    Πειραματικές οι αντλίες θερμότητας....ασχολίαστο.
    Η πιό δοκιμασμένη λύση είναι η φωτιά μέσα σε σπηλίά που είνια και αντισεισμική.
    Η λύση τησ αντλίας θερμότητας είναι αρκετά καλή για την περιπτωσή σου. Δέσ το και σαν κόστοσ δροσισμού , όχι μόνο σαν κόστοσ θέρμανσης.

    Να θυμάσαι ότι τα συτήματα θέλουν καλό σχεδιασμό και ακόμα καλύτερη εφαρμογή..


  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    ΝΑΞΟΣ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9
    Ναι υπάρχουν μηχανολόγοι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα σχηματίσω πρώτα μια σφαιρική άποψη για μια τόσο σημαντική επένδυση. Ευχαριστώ πάντως για την άποψη. Αυτό με το σπήλαιο έγραψε!

  4. #4
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Ναι αν δεν θέλετε να ακολουθήσετε την δοκιμασμένη λύση της σπηλιάς τότε η αντλία θερμότητας με fan coil ή ενδοδαπέδια για εμένα είναι πολύ καλύτερη λύση από τον λέβητα, καλοριφέρ, κλπ. Πολύ χαμηλότερη κατανάλωση και πετυχαίνεται και τον δροσισμό σας χωρίς επιπλέον κουτιά.

    Αν όμως έχετε περασμένους σωλήνες σε μονοσωλήνιο δεν θα μπορέσετε να τους χρησιμοποιήσετε γιατί τα Fan coil θέλουν δισωλήνιο και μεγαλύτερες διατομές.

    Αν προχωρήσετε σε αυτή την λύση να ζητήσετε μελέτη και σχεδιασμό από μηχανολόγο, αντλία θερμότητας κατά προτίμηση Inverter και να σας δείξουν τους συντελεστές απόδοσης στην ψύξη και θέρμανση. Επίσης μόνο καλά Fan Coil γιατί τα κακής ποιότητας έχουν θόρυβο.

    Μια άλλη λύση χαμηλού κόστους είναι να βάλετε σε όλα τα δωμάτια καλά κλιματιστικά ενεργειακής κλάσης Α ή Α+. Δεν έχουν την αξιοπιστία, αισθητική, και άνεση της πρώτης λύσης αλλά έχουν επίσης χαμηλή κατανάλωση και αρκετά χαμηλότερη αρχική τιμή.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    ΝΑΞΟΣ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9
    quote:Originally posted by panos09


    Αν όμως έχετε περασμένους σωλήνες σε μονοσωλήνιο δεν θα μπορέσετε να τους χρησιμοποιήσετε γιατί τα Fan coil θέλουν δισωλήνιο και μεγαλύτερες διατομές.
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έχω πάντως να σημειώσω ότι οι γραμμές των μονοσωληνίων είναι ανεξάρτητες.Μήπως αυτό σημαίνει ότι είναι δισωλήνιο;

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Νομίζω φίλέ κτηνίατρε το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν υπάρχει η υποδομή στην είδη φτιαγμένη εγκατάσταση για φανκοιλ.
    Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να δεις είναι αν οι σωλήνες του δισωληνιού…γιατί δισωληνιο είναι η εγκατάσταση…. είναι μονωμένες με αρμαφλές.
    Το δεύτερο είναι ποια η διάμετρο της σωλήνας.
    Εσύ αλλά και nkx μιλήσατε για δροσισμό και όχι για ψύξη.
    Η ερώτηση είναι κατά πόσο αξίζει να κάνει κανείς μία τέτοια επένδυση για να κάνει μόνο δροσισμό;
    Όταν λέμε δροσισμό θέλω να φανταστώ ότι μιλάμε για θερμοκρασίες προσαγωγής στον φαν πάνω από το σημείο δρόσου. Θερμοκρασίες προσαγωγής άνω των 17 βαθμούς στο φαν θα προσφέρει τίποτα;
    Και φαντάζομαι ότι μιλήσατε για δροσισμό λόγο της έλλειψης μόνωσης στους σωλήνες.
    Αν μιλάτε για ψύξη θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι σωλήνες θα πρέπει να είναι αυστηρά μονωμένες αλλιώς θα έχει υγροποιήσεις εντός δαπέδου.
    Τα μήκη των σωλήνων λογικά θα είναι μικρά μιας και έχουμε ένα σπίτι μόλις 75 τετραγωνικών…. Φαντάζομαι ότι τα δωμάτια θα είναι μικρά και θα έχει προβλεφθεί ένα σώμα ανά δωμάτιο. Θεωρώ λογικά ότι η διάμετρο της σωλήνας δεν θα σε επηρεάσει και πολύ, ακόμα και αν είναι μικρή.

    Θέλω να καταλήξω ότι αν ήμουν στην θέση σου και δεν είχα μονωμένες σωλήνες ώστε να κάνω ψυξη-ψύξη δύσκολά θα έβαζα αντλία θερμότητας.
    Οπως και δύσκολα θα έδινα τα παραπάνω λεφτα για 75 τετραγωνικά...
    Αν τα είχες φάει και εσύ μαζί με τον Πάγκαλο και είχες 300 τμ τότε το συζητάγαμε....


    http://udravlikos.gr

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    ΝΑΞΟΣ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9
    quote:Originally posted by gregori


    Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να δεις είναι αν οι σωλήνες του δισωληνιού…γιατί δισωληνιο είναι η εγκατάσταση…. είναι μονωμένες με αρμαφλές.
    Ναί είναι μονωμένες οι σωλήνες με ένα υλικό λευκό παχύ. Μάλλον αυτό θα είναι.

    quote:
    Το δεύτερο είναι ποια η διάμετρο της σωλήνας.
    Αυτό δεν το γνωρίζω.

    quote:Φαντάζομαι ότι τα δωμάτια θα είναι μικρά και θα έχει προβλεφθεί ένα σώμα ανά δωμάτιο.
    Ένα σώμα ανά δωμάτιο και δύο στο σαλόνι. Συνολικά 6 (3 δωμάτια, σαλόνι και 2 σε κάθε wc και ένα σε διάδρομο).

    quote:
    Οπως και δύσκολα θα έδινα τα παραπάνω λεφτα για 75 τετραγωνικά...
    Είναι όντως πολλά αλλά αν μου κάνουν απόσβεση θα το παλέψω. Γιατί σε λίγο το πετρέλαιο θα καλπάζει. Απλά αναρωτιέμαι αν όντως θα κάνω δουλειά, ή θα μου έρχεται το ρεύμα φουσκωμένο.

    quote:
    Αν τα είχες φάει και εσύ μαζί με τον Πάγκαλο και είχες 300 τμ τότε το συζητάγαμε....
    Ο Πάγκαλος μπορεί να έχει 300τμ αλλά πώς να χωρέσει σε μικρότερο σπίτι!!

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by ktiniatros
    Ο Πάγκαλος μπορεί να έχει 300τμ αλλά πώς να χωρέσει σε μικρότερο σπίτι!!
    Για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις, λόγω ειδικότητας [}]

    Νίκος

  9. #9
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    quote: quote:Originally posted by ktiniatros
    Ο Πάγκαλος μπορεί να έχει 300τμ αλλά πώς να χωρέσει σε μικρότερο σπίτι!!

    Για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις, λόγω ειδικότητας
    o μιστερ παγκαλος θελει ειδικο κτηνιατρο για αγρια θηρια!

    mechanical tirbouson

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    ΝΑΞΟΣ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    9

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    [quote]quote:Originally posted by makisx

    o μιστερ παγκαλος θελει ειδικο κτηνιατρο για αγρια θηρια!

    mechanical tirbouson
    Παιδιά παρακαλώ μη μου βρίζετε τα θηρία, τα βοοειδή,τα ιπποειδή και τους χοίρους. Εξάλλου εμείς τους ψηφίζουμε όλους αυτούς τόσα χρόνια. Γιατί μας έχει ρουφήξει όλους το σύστημα. The matrix...
    Τώρα όμως επειδή πάμε προς εκτροχιασμό απο το κυρίως θέμα θα βάλω άλλο ένα στοιχείο προβληματισμού στο δικό μου εξάλλου πρόβλημα.
    Είχα ζητήσει μια δεύτερη προσφορά για αντλία από Αθήνα. Με παίρνουν λοιπον σήμερα και μου λένε ότι δε με συμφέρει να βάλω αντλία γιατί δε θα κάνω ποτέ απόσβεση σε ένα μικρό σπίτι σαν αυτό και μου πρότειναν τη λύση του ηλεκτρικού λέβητα. Όμως επειδή είχα ασχοληθεί λίγο και με την περίπτωση αυτή την είχα απορρίψει λόγω υψηλού κόστους σε κατανάλωση ρεύματος.
    Από την άλλη σκέφτομαι ότι όντως η λύση των κλιματιστικών που προτείνει ο panos09 παραπάνω να είναι ικανοποιητική γιατί προσφέρει και ψύξη αλλά από την άλλη είναι κάτι που προσπαθώ να αποφύγω λόγω μερεμετιών σε ένα σπίτι που ανακαινίστηκε μόλις πριν κάποιους μήνες, οπότε και δεν είχα τη διορατικότητα, παρόλο που το πρότεινε ο ηλεκτρολόγος μου, να βάλω πρίζες ψηλά....

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό