Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 47

Θέμα: Προβλημα με θερμανση? Μια βοηθεια ...

  1. #1

    Προβλημα με θερμανση? Μια βοηθεια ...


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σας
    Εχω ένα διαμέρισμα σε ισόγειο 60 τμ.
    Εχω ένα kiturami turbo 17S (17000 θερμίδων)
    και 7 σώματα εκ των οποίων τα 3 είναι μονά.
    όταν ανοίγω τα καλοριφέρ όλα τα σώματα ζεσταίνονται εκ των οποίων τα 4 πρώτα δε μπορώ να τα ακουμπισω για παραπάνω απο 3-4 δευτερα ενώ τα υπόλοιπα όχι μόνο τα ακουμππάω αλλα κάτω κάτω είναι απλα χλιαρα.
    Έχω ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού των σωμάτων απο 70 που ήταν σε 80 αλλα συνεχίζει να είναι το ίδιο!
    Τώρα δοκίμασα να κλείσω τα 3 πρώτα και περιμένω να δω
    Καμια βοήθεια ίσως? Καποια συμβουλή?
    Περιμένω με ανυπομονησια κάποια απάντηση σας!
    Ευχαριστώ!!!!

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Φίλε cabamaru καλωσόρισες στο forum. Ετσι όπως το περιγράφεις, αν είναι μονοσωλήνιο, είναι πιθανό (α) να είναι αρύθμιστο και να μην πηγαίνει αρκετό νερό στο ένα κύκλωμα, ή (β) λόγω ανεπαρκούς παροχής από τον κυκλοφορητή να προλαβαίνει το νερό να κρυώσει στα π΄ρτα σώματα κια να φτάνει στα τελευταία κρύο (πιο οιθανό το πρώτο, πιστεύω). Κάπου πρέπει να υπάρχουν οι συλλέκτες της θέρμανσης. Μιλάς για διαμέρισμα (άρα πολυκατοικία αλλά και για λέβητα μόνο για το δικό σου διαμέρισμα... άρα οι συλλέκτες μπορεί να είναι είτε μέσα είτε ακριβώς έξω από το διαμέσισμα, ή ακόμη και στο χώρο του λεβητοστασίου (αν είναι π.χ. ακριβώς από κάτω). Το έχεις εντοπίσει; Αν ναι, πες μας για αρχή πόσοι σωλήνες φεύγουν από το συλλέκτη.

    Νίκος

  3. #3
    Καταρχήν είμαι λίγο άσχετος.
    Οπότε τι είναι οι συλλέκτες? πάντως απο το λεβητοστάσιο φεύγουν 2 σωλήνες (χοντροί, λίγο πιο μεγάλοι απο αντίχειρα) και συνεχίζουν για τα 3 πρώτα σώματα και για τα υπόλοιπα πάνε λίγο πιο λεπτή στο μέγεθος του δείκτη).
    Τώρα σε κάθε καλοριφέρ πάνε δυό σωλήνες.
    Όσο αφορά αυτο που είπα κλείνοντασ τα πρώτα καλροιφέρ πήγε επιτέλους ζεστό στα τελευταία. ζεστάθηκαν αρκετά όχι βέβαια τόσο όσο ζεσταινεται το πρώτο όταν είναι ανοιχτό. Το πρώτο όταν είναι ανοιχτό δε μπορεισ να το ακουμπήσεις παραπάνω απο 2 δευτερα. Τώρα έτσι όπως τα έκλεισα, ναι μεν αργει να ζεσταθεί το τελευταίο σε σχέση με το πρώτο πάντα, ζεσταινεται και μπορεις να το κρατήσει 5-6 δευτερα σε σχέση με παλια που το κρατούσα όλη την ωρα.
    Άρα αυτό που σκέφτηκα είναι να χαμηλώσω τα πρώτα καλοριφέρ και να είναι τέρμα τα τελευταία. σωστα σκεφτηκα?
    Ναι είμαι σε πολυκατοικια ισογειο με δικο μου λεβητα και έξω στην αυλή, αποσταση 2-3 μέτρα απο το πρώτο σώμα.
    Και επίσης θα ήθελα να ρωτησω για το ζεστό νερο που κανω μπανιο ποια είναι μια λογικη θερμοκρασία που πρέπει να ορίσω.
    ΥΓ όταν λέω μονά τα καλοριφέρ εννοω τα λεπτα που απο πίσω δεν έχουν πλάτη. (έλπίζω να καταλάβατε)
    Ευχαριστώ πάντως.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Cabamaru το πιθανότερο από αυτά που γράφεις είναι ότι έχεις λάθος διακόπτες σωμάτων. Μπορείς να βγάλεις μια φωτό κάποιον για να τον δούμε; Ή ενναλακτικά γράψε την μάρκα, το μοντέλο και κάποια ένδειξη που πιθανόν έχουν.

    Κώστας.

  5. #5
    τωρα που το λες βλέπω οτι τα σωματα είναι KORAD και οι διακοπτεσ ειναι ICMA!
    αλλα δε καταλαβα τι σχεση΄έχουν οι διακόπτες με τα σώματα! όλοι είναι τέρμα ανοιχτοι!Λες να μην ειναι?

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Εξαρτάται ποιον διακόπτη έχεις. Σήμερα όμως για να βρούμε υδραυλικό για μας πει αν κάνει bypass ο διακόπτης θα τον πληρώσουμε αδρά.
    Διακόπτες ICMA

    Κώστας.

  7. #7
    ποιον διακόπτη έχω?
    Μάλλον το 2ο απο αυτο που μου εστειλες!
    Και τι εννοεις bypass?
    το καλοριφέρ έχει ένα πάνω και ένα κάτω τέτοιο διακόπτη.
    Ο πάνω είναι για να ανοιγω και να έρχεται νερό και ο κάτω για να φεύγει το νερό! Έτσι ξέρω (έτσι νε είναι?)

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Πτυχιούχος Θερμουδραϋλικος - Συντηρητής Κ.Θ. Απόφοιτος ΕΠΑΣ.
    Απαντήσεις
    6
    Συλλέκτες

    Τυχαίο ? ... Δεν νομίζω.

  9. #9
    Σας είπα ότι είμαι ασχετος οπότε χωρίς κάποια επεξήγηση γενικά πιστέψτε με δε σας καταλαβαινω!

  10. #10
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τι πίεση δείχνει ο αυτόματος πληρωτής?

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό