Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 16

Θέμα: Κλειστά επαγγέλματα (θερμοϋδραυλικός)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    grevena, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11

    Κλειστά επαγγέλματα (θερμοϋδραυλικός)


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να μου πεί κάπιος αν γνωρίζει τώρα που θα ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα αν αλάξει κάτι στις άδειες τον θερμουδραυληκών.

    <h4> xristos </ h4>
    <h4> xristos </ h4>

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Δηλαδή θεωρείς το επάγγελμα που κάνεις "κλειστό";
    Δηλαδή φοβάσαι μην τυχόν "ανοίξει" το επάγγελμα και δείς κάποια μέρα την γιαγιά μου να στήνει δίκτυο φυσικού αερίου;
    Σε πιο σημείο πιστεύεις ότι είναι ή σε πιο σημείο θεωρείς "κλειστό" αυτό που κάνεις;

    Όταν λέμε "άνοιγμα" εννοούμε μια σειρά από διοικητικούς περιορισμούς ή προστασίες που επιβάλλονται.
    Αυτές έχουν την μορφή:
    Διοικητική επιβολή μικτού περιθωρίου κέρδους ( 35% φαρμακεία ),
    Χωροταξικοί ή πληθυσμιακοί περιορισμοί στην δημιουργία επιχείρησης ( π.χ. τηρώντας ελάχιστη απόσταση από παρόμοια επιχείρηση αρτοποιεία, φαρμακεία κ.λ.π.),
    Διοικητικός περιορισμός στην ελάχιστη αμοιβή ( μηχανικοί, δικηγόροι, ορκωτοί λογιστές κ.ά. )
    Γεωγραφικοί περιορισμοί στην άσκηση δραστηριότητας ( δικηγόροι ),
    Διοικητικά μονοπώλια ( συμβολαιογράφοι, άς όψεται το κτηματολόγιο που θα τελειώσει το 2025μχ.)
    και άλλα πολλά.

    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα σε όλα τα πράγματα. Μακάρι να μην υπήρχε κανένας περιορισμός και να ήμουν 20 ετών. Τώρα, στο μέσον της διαδρομής που βρίσκομαι, όπως και πολλοί άλλοι, ... θα πονέσει από λίγο έως αρκετά.

    Κώστας.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    grevena, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11
    κατα καπιο τροπο ναι φενεται κλειστο κ να σου πω κ το γιατι. γιατι ενα γιος υδραυλικου να περνει την αδεια του τεχνινη χωρις προηπηρεσια κ εγω που εχω τελιωσει τρια χρονια σχολη να θελω 650 ενσημα ενω αυτος ασχετα αν ξερει η δεν ξερει τη δουλια να γεινεται υδραυλικος.γιατι να χριαζωνται τοσα πολλα ενσημα κ να μην αποκτιεται η προηπηρεσια με αλλον τροπο? γι αυτο τον λογο μου φενετε κλειστο κ πηστευω αν αλαξει κατι με τισ αδειες πολλα παιδια που ειναι στη θεση μου θα βγουν στο επαγελμα.συνγνωμη αν κανω σε κατι λαθος κ αν εχω αδικο η αποψη μου αυτην ειναι κ γι αυτο το λογο δημιουρησα αυτο το θεμα κ περημενω να διαφασω κ αλλες αποψεις

    <h4> xristos </ h4>

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Γιατί φίλε Χρήστο λες αυτά περί του υιού υδραυλικού…
    Υπάρχει κάποιο παραθυράκι που επιτρέπει να παίρνει την άδεια μόνο με προϋπηρεσία;


    http://udravlikos.gr

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    grevena, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11
    Γρηγορη δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα ο γιος του υδρυλικου περνει την αδεια ασχετα αν εχει τελειωσει καπια σχολη κ χωρης πρωηπηρεσια το μονο που δεν ξερω ειναι αν δηνει εξετασεις κατι που δεν ισχει στους αλλους.

    <h4> xristos </ h4>

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Δεν έχω ιδέα Χρήστο από αυτά .
    Αν μάθω κάτι θα σου πω.


    http://udravlikos.gr

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Ειναι πολυ κουλο αυτο με τον γιο υδραυλικου να περνει αδεια λογω πατροτητος.
    Απο οτι θυμαμαι και απο τους ραδιοτεχνιτες, πρεπει να ισχυουν καποιες διαδικασιες μεσω "εμπειριας" (τα λεω χοντρα αλλα η κεντρικη ιδεα ειναι αυτή), που αποδεικνιεται απο τα ενσημα ασφαλισης.
    Με αυτη την εννοια ο μπαμπας υδραυλικος ασφαλιζει το γυιο του με το που εχει το ηλικιακο δικαιωμα (και ενω αυτος μπορει να κανει οτιδηποτε αλλο) πληρωνει τα ενσημα κανονικα (εμφανιζει και εξοδα) και σε καποια χρονια ο γιος του εχει δικαιωμα σε αδεια.. (τωρα αν ειναι με εξετασεις η χωρις λιγη σημασια εχει, εβλεπα την υλη τις προαλλες σε ενα ΦΕΚ, ειναι σαν τα σηματα οδηγησης, ολοι τα περνανε στο τελος...)

    Ομως αυτο δεν εχει να κανει με κλειστα επαγγελματα.


    Burn baby, burn

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    grevena, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11
    Για διαβαστε αυτο.

    Visitors Counter
    Media-News.gr => Άρθρα => Παίρνουν σειρά τα κλειστά επαγγέλματα – Ανατροπές στις άδειες 16 “τεχνικών” επαγγελμάτων

    Παίρνουν σειρά τα κλειστά επαγγέλματα – Ανατροπές στις άδειες 16 “τεχνικών” επαγγελμάτων
    Τρίτη, 14 Δεκέμβριος 2010 08:29 |
    Μετά τις ΔΕΚΟ η Κυβέρνηση ανοίγει μέτωπο με 16 ακόμη κατηγορίες επαγγελματιών αλλάζοντας ριζικά την άδεια και άσκησή τους

    Κερδισμένοι θα βρεθούν χιλιάδες νέοι τεχνικοί που τώρα μπαίνουν στο επάγγελμα ή έχουν μικρό χρόνο εμπειρίας, όμως για τους παλαιότερους η ανατροπή θα είναι μεγάλη.

    Αναμένεται να μειωθεί κατά πολύ ο αριθμός των αδειών, ενώ παράλληλα θα απλοποιηθεί ο τρόπος έκδοσής τους.

    Με την ίδια άδεια κάποιος θα μπορεί να ασκήσει παρεμφερείς ειδικότητες, ενώ θα απλοποιηθεί και η ίδρυση τεχνικών επιχειρήσεων και εργαστηρίων χαμηλής όχλησης.
    Ποια είναι τα 16 επαγγέλματα
    Πρακτικός μηχανικός
    Ηλεκτροσυγκολλητής
    Οξυγονοκολλητής
    Ψυκτικός
    Υδραυλικός
    Ηλεκτρολόγος
    Εργοδηγός μηχανολόγος
    Θερμαστής- Αρχιθερμαστής
    Χειριστής μηχανημάτων τεχνικών έργων
    Χειριστής ανυψωτικών μηχανημάτων τήξεως αλουμίνας
    Επαγγελματίας αερίων καυσίμων
    Ηλεκτρολόγος θεάτρου
    Σχεδιαστής μηχανουργός
    Επαγγελματίας καυστήρων υγρών καυσίμων
    Γομωτής πυροδότης έργων [u] ΠΗΓΗ:media-news.gr</u>&lt; Προηγούμενο Επόμενο &gt;



    &lt;h4&gt; xristos &lt;/ h4&gt;

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Χρήστο άλλο πράγμα το "άνοιγμα" και άλλο πράγμα η αλλαγή του τρόπου ή της μεθόδου αδειοδότησης.

    Αναγκαίο παράδειγμα: Γνωρίζαμε από το 2005 ότι το πραγματικά τελευταίο πακέτο υπ΄αριθμόν Νο4 που θα μας έδιναν οι κουτόφραγκοι λήγει το 2013. Άντε, επειδή είναι και αγαθιάρηδες, γνωρίζαμε ή γνωρίζουμε ότι θα μας δώσουν ακόμη 2 έτη περιθώριο για να απορροφήσουμε τα χρήματα ( Κανόνας Ν+2 στο λεξιλόγιό τους ). Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι το αργότερο μέχρι το 2015 διάφορα έργα θα χρηματοδοτηθούν μέσω ευρωπαϊκών κονδυλίων ( το τωρινό λεγόμενο ΕΣΠΑ ) σε ποσοστό περίπου 40% από αυτά τα κονδύλια και 60% από Δημόσια ή ιδιωτική συμμετοχή. Κατόπιν, υποτίθεται ότι η οικονομία μας θα μπορούσε να σταθεί μόνη της όρθια χωρίς να έχει ανάγκη αυτήν την ετήσια περίσσεια κατά ~40% χρημάτων. ΞΑΦΝΙΚΑ όμως διαπιστώσαμε ότι δεν μας βγαίνουν ούτε τα νούμερα, ούτε ο υπολοιπόμενος χρόνος. Αν αυτό το "ΞΑΦΝΙΚΑ" το ανακαλύπταμε την 01/01/2015 τότε η χρεοκοπία θα ήταν μονόδρομος. Επειδή όμως ως εκ θαύματος το ανακαλύψαμε 5 χρόνια νωρίτερα τότε μπορούμε να τα καταφέρουμε μέσω βιαίας ( βιασμού ) προσαρμογής. Αν όμως το είχαμε ανακαλύψει το 1987 όταν πήραμε το πρώτο πακέτο Ντελόρ θα χρειαζόταν απλώς μια ομαλή και σταδιακή προσαρμογή της τάξεως του 2% ετησίως. Για να καμφθεί λοιπόν μεταξύ άλλων η λαϊκή δυσαρέσκεια έπρεπε να εφευρεθεί ένας μπαμπούλας.
    Αυτός ο μπαμπούλας είναι οι κακές αγορές που δεν μας δανείζουν με το επιτόκιο που θέλουμε ( κατά προτίμηση μηδενικό ), πήρε την μορφή του ΔΝΤ ή κοινώς τρόϊκα και πρέπει να κάνουμε ότι θέλουν.
    Για όλα φταίει ο ΟΤΕ.
    Η Ελλάδα μαζί με 2 ντουζίνες άλλες Χώρες υπέγραψαν το 1999 την Συνθήκη της Μπολόνια.
    Μην βλέπουμε τα πράγματα μέσα από το πρίσμα της κοντής μνήμης που μας δημιουργεί η πίεση της καθημερινότητας. Δεν φταίει η τρόϊκα, ούτε οι οικονομικές συγκυρίες που μαζί με την Πατρίδα μας βιώνουμε και εμείς, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.
    Για διάφορους λόγους έχουμε χάσει τον απίστευτο χρόνο που είχαμε στην διάθεσή μας για την αναγκαία σταδιακή προσαρμογή σε διάφορους τομείς.
    Σε αυτήν την Συνθήκη προβλεπόταν η ΣΤΑΔΙΑΚΗ προσαρμογή της παιδείας - Νομοθεσίας - Κοινωνίας ώστε να περάσουμε σταδιακά από την κοινωνία - παιδεία των Πανεπιστημίων στην κοινωνία - παιδεία των επαγγελματικών προσόντων.
    Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω ( διότι δεν είχα παραστεί στην υπογραφή της Συνθήκης για προσωπικούς λόγους ) την 01/01/2013 δεν θα έχει σημασία αν σπούδασες στο Χάβαρντ ή στην Καρδιτσομαγούλα ή αν είσαι ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ.
    Συγκεκριμένα θα μπορείς να δηλώσεις ( αν και όπως προείπα κανέναν δεν θα τον ενδιαφέρει ) ότι σε δίδαξε ο Pirate, στην σκιά των φυστικόδεντρων, μηχανολογία, αρχές ηλεκτρολογίας, αρχές ψηφιακών και αναλογικών σημάτων ( βλέπε LOGO ) κ.ά. και να συμμετέχεις στις εξετάσεις του Επιμελητηρίου ( πιθανότατα τα Επιμελητήρια θα διεξάγουν τις εξετάσεις, οι δικηγόροι στον Δικηγορικό τους σύλλογο κ.λ.π.. Ήδη η νομοθεσία για τους δικηγόρους προσαρμόστηκε ). Αν τις περάσεις παίρνεις το επαγγελματικό σου πτυχίο και μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα που διάλεξες.
    Δεν θα ενδιαφέρει κανέναν που σπούδασες. Θα μπορείς μέσω εξετάσεων ενώπιον ειδικής επιτροπής και παρ΄όλο που θα είσαι 50, 60 ή 200 ετών να πάρεις άδεια καυστηρατζή, υδραυλικού, μηχανολόγου, λογιστή και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Ορισμένοι κρίσιμοι τομείς έχουν εξαιρεθεί ( γιατροί, νομίζω και οι νοσηλευτές ) ή κάποιοι τομείς που άπτονται θεμάτων Εθνικής ασφάλειας.
    Θα προβλέπονται σε κάθε τομέα ή επάγγελμα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ελάχιστη παρακολούθηση ορισμένων ωρών σεμιναρίων ετησίως ειδάλλως η άδεια θα ανακαλείται.
    Θα είναι υποχρεωτική η ασφάλιση για αστικές ευθύνες ( ζημιές σε τρίτους από τεχνική αβλεψία ή ανεπάρκεια ).
    Και πολλά άλλα θέματα που δεν τα θυμάμαι παρ΄όλο που σε κάθε κλάδο αναπόφευκτα θα υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες.
    Αν λοιπόν, ανησυχείς γι΄αυτόν τον λόγο τότε δικαίως ανησυχείς. Αν ανησυχείς λίγο κάνεις λάθος. Στο χέρι σου είναι να οραματιστείς τις γνώσεις που θα ήθελες να έχει ο Χρήστος μετά από 5 χρόνια και κατόπιν μετά από άλλα 5 χρόνια κ.ο.κ. Όχι επειδή δεν θα μπορέσεις να πάρεις το χαρτί. Για τους ήδη ασκούντες ένα επάγγελμα δεν τίθετε θέμα και θα είναι απλώς μια γραφειοκρατική διαδικασία να πάρουν το χαρτί. Απλά, όπως στην φύση το ωάριο αναζητά το καλύτερο σπέρμα έτσι και η κοινωνία θα αναζητά τον καλύτερο επαγγελματία.
    Έχε υπ΄όψιν σου ότι για τον ίδιο λόγο ανησυχεί και ο συνάδελφός σου Gregori. Εκτός αν κατάπιες και εσύ αμάσητο το παραμύθι και στο τέλος πέταξες το κουκούτσι ότι εντελώς συμπτωματικά διαβάζει τελευταίως ψυχομετρία.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω.

    Υ.Γ. Στο ενδεχόμενο που κάποιος αναρωτηθεί: "Ε και; Τι πειράζει αν αργήσουμε να προσαρμόσουμε την Νομοθεσία μας, τις δομές μας, τον τρόπο λειτουργίας μας;" Έχω να απαντήσω ότι επειδή άλλες Χώρες έχουν προσαμοστεί εγκαίρως υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι ο άλλος απόφοιτος του Πολυτεχνείου αλλά να μην μπορεί να εργαστεί σε αυτές τις Χώρες ή να μην μπορεί να εργαστεί ούτε καν στο εσωτερικό της Ελλάδος από επιχειρήσεις που ακολουθούν Ευρωπαϊκά πρότυπα αν δεν έχει εφοδιαστεί με αυτήν την ειδική πιστοποίηση επαγγελματικής επάρκειας.

    Κώστας.

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εμένα τι με μπλέκεις άνθρωπε μου....
    Εσύ δηλαδή… γιατί από λογιστής έγινες καυστηρατζής;
    Αλλά ξέρω που αποσκοπείς....
    Περιμένεις να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα για στείλεις τον Burnerman και τον Χρήστο στο ταμείο ανεργίας…..


    http://udravlikos.gr

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό