Καλησπέρα και μπράβο για την καλή δουλεία που κάνετε .

Προ 3μηνου μπήκα στην διαδικασία να βάλω φυσικό αέριο σε μια μονοκατοικία που μένω , αφού ήρθαν και είδαν την παλιά μου εγκατάσταση ένας κλασικός λέβητας (8ετιας) και όλα έβαιναν μια χαρά . Μετά όμως τις αυξήσεις του πετρελαίου είπαμε να κάνουμε κάτι ώστε να ρίξουμε λιγάκι τα κόστη ...
Δεν θα σας ζαλίσω για τα γνωστά πόσο καιρό έκαναν να το φτιάξουν γιατί ξέρω ότι είναι γνωστά , απλά θα σας πω τα θέματα που έχω τώρα και έχω σχεδόν μηδενική θέρμανση .
Να ξεκινήσω με τον επιτυχή λέβητα ο οποίος είναι Thermomax INKA 35k λέβητας συμπύκνωσης αερίου με κλειστό θάλαμο καύσης .

Από εκεί και περά η εγκατάσταση μου είναι 25 χρονών και το σύστημα των σωληνώσεων μου είναι 2 κεντρικές από το λεβητοστάσιο και από εκεί στους 3 ορόφους μοιράζει από 2-3 δυσωληνα από τα όποια πάνε στα σώματα και μερικά πάνε από σώμα σε σώμα . (ελπίζω να τα γράφω σωστά μιας και δεν είμαι του κλάδου) Επίσης στον τελευταίο όροφο έχει και bypass που εκεί πάνω έχει και ένα εξαεριστικο.

Όταν το ξεκινήσαμε μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω κάποιες ημέρες υπομονή γιατί στις σωλήνες υπάρχει αέρας που θα πρέπει να φύγει σιγά από τα σώματα .
Οι μέρες πέρναγαν , έβγαζα κάποιον αέρα από τα σώματα αλλά παρέμεναν τα περισσότερα λίγο ποιο πάνω από το χλιαρό , κάποια ήταν ποιο ζεστά αλλά και πάλι μόνο τα μισά από αυτά , το κάτω μέρος ήταν πάλι χλιαρό.
να πω ότι οι κεντρικές στήλες ήταν καυτές.
Όταν του είπα γιατί γίνεται αυτό , μου είπε ότι μπορεί ο κυκλοφορητής του μηχανήματος να είναι μικρός και θα πρέπει να συνδέσουμε και τον παλιό που έχω ώστε να φτάνει η κυκλοφορία .
Όπως το είπε έγινε ήρθε και έβαλε τον παλιό που είχα στην εξαγωγή του νερού , ενώ του επιτύχουν είναι στην επιστροφή ...
Από την ώρα που έκανε αυτό , βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά παρατήρησα ένα φαινόμενο , ο λέβητας όταν του έδινα εντολή να ξεκινήσει , άρχιζε να δουλεύει και να βγάζει ζεστό νερό στις σωλήνες αλλά μετά από λίγο έκλεινε και ξανάναβε και έκλεινε ξανά , αυτό το κάνει για τουλάχιστον 30 πρώτα λεπτά , και μετά δουλεύει συνεχόμενα μέχρι να πάρει εντολή από κάποιον θερμοστάτη να σταματήσει ...
Αφού ενημέρωσα για το τι συμβαίνει μου είπε ότι αυτό το κάνει λόγο αέρα στις κεντρικές στήλες του νερού και ότι θα έπρεπε επάνω στο bypass να μπουν αντί για ένα εξαερίστηκε δυο ,ώστε να γίνει σωστή εξαέρωση .
Αυτά από έμενα , ξέρω σας ζάλισα αλλά θα ήθελα να δω τι θα κάνω , γιατί είναι κανένας μηνάς που έχω το νέο μηχάνημα και ζεστή ακόμα σπίτι μου δεν έχω δει ...

Αν κάποιος βγάζει καμία άκρη ας βοηθήσει ώστε να μπορέσω να ξεμπερδέψω με αυτό το θέμα .

Ευχαριστώ