Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 41

Θέμα: Από πετρέλαιο σε αέριο

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Από πετρέλαιο σε αέριο


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Στη γειτονιά περνάει αέριο, και οι συγκάτοικοι "ψήνονται". Το συγκρότητα αποτελείται από μεζονέτες με αυτόνομο λεβητοστάσιο η κάθε μία, και κάτι τους είπαν ότι η ΕΠΑ δίνει 50% έκπτωση (ή χρηματοδότηση;; αν συνδεθούμε τουλάχιστον 5 ιδιοκτησίες, έχουν συμφωνήσει οι 4 και με ψήνουν για 5ο. Ανεξάρτητα όμως από το τί ισχύει με εκπτώσεις / χρηματοδοτήσεις, θα ήθελα να διερευνήσω κάποια τεχνικά θέματα πρώτα.
    Κατ'αρχήν, πρόκειται για μεζονέτα 3 επιπέδων, κατασκευής (αποπεράτωσης) το 2000, με τυπική εργολαβική μόνωση. Σήμερα υπάρχει ένας λέβητας Lavitherm 30MCal/h (κλασικός χαλύβδινος, όχι αυτόνομη μονάδα), που εξυπηρετεί τη θέρμανση (AKAN και panels), και ένα boiler 200lt στο λεβητοστάσιο. Η εγκατεστημένη ισχύς σωμάτων είναι γύρω στις 17-18MCal/h αν θυμάμαι καλά (τα έχω υπολογίσει στο παρελθόν). Η θέρμανση είναι (κακώς) μία ενιαία ζώνη και για τα τρία επίπεδα, και για το boiler υπάρχει ανεξάρτητος κυκλοφορητής (όχι ηλεκτροβάνες). Η καπνοδόχος, απ’ότι μπορώ να δω, είναι χτιστή από προκατασκευασμένα τσιμεντένια στοιχεία 20Χ20cm, χωρίς επιπλέον μόνωση.
    Τα ερωτήματα λοιπόν που έχω είναι τα εξής:
    1. Ο υπάρχων λέβητας είναι κατάλληλος για αέριο, αν επιλεγεί η χαμηλού κόστους λύση της αλλαγής μόνο του καυστήρα;
    2. Στην παραπάνω λύση, κινδυνέυω να έχω προβλήματα υγροποίησης στην καμινάδα; Με το πετρέλαιο δεν έχω (θερμοκρασία καυσαερίων γύρω στους 220°C αν θυμάμαι καλά).

    Σε περίπτωση που πρέπει ή που αποφασίσω να αλλάξω και λέβητα, και να πάω σε επίτοιχο:
    3. Με την καμινάδα τί γίνεται, θα πρέπει να επέμβω;
    4. Θα χρειαστώ μικτοοδιαχωριστή και κυκλοφορητή ή υπάρχει περίπτωση ο κυκλοφορητής της μονάδας να καλύψει τις ανάγκες; Σήμερα τη θέρμανση εξυπηρετεί ένας Wilo Star RS-30/7 στη μεσαία σκάλα.
    5. Είναι σκόπιμο να διατηρήσω το boiler, ή να το καταργήσω και να αρκεστώ στην παραγωγή ΖΝΧ συνεχούς ροής του επίτοιχου;
    Οσον αφορά την ερώτηση 5, το σκέφτομαι γιατί: η κατάργηση του boiler μειώνει την πολυπλοκότητα του συστήματος, καταργεί τις απώλειες του boiler και μου αδειάζει το χώρο… από την άλλη όμως το boiler μου επiτρέπει να έχω ΖΝΧ και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (εφόσον προϋπήρχε βέβαια), και δεν θέτει περιορισμούς παροχής ΖΝΧ όπως η συνεχής ροή (που δεν ξέρω αν σηκώνει δύο ντους ταυτόχρονα – το ένα γυναικείο – σε μονάδα της τάξης των 20-25KW).
    Πάσα συνεισφορά ευπρόσδεκτη.


    Νίκος
    Νίκος

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    1. Εχεις κανένα λινκ να δούμε τι διαδρομές έχει μέσα; Δεν τον ξερω, η εταιρεία λέέι οτι κάνει, οι καυστηρατζήδες μας τι λένε; Αν μπορεί να φορτιστεί στο ονομαστικό του φορτίο με θερμοκρασία καυσαερίων κάτω απο 180 βαθμούς μάλλον κάνει.

    2. Τι καμινάδα είναι; Αν είναι αμόνωτη θα έχεις πρόβλημα.

    3. Μπορείς να βάλεις κατηγορίας c, που δε θέλει καμινάδα.

    4. Σου χρειάζεται ο υπάρχων κυκλοφρητής ή θα γινόταν και με μικρότερο; Τι ΔΤ έχεις στα σωματα; Αν χρειάζεται αυτός τότε μάλλον θα χρειαστείς πρωτευόν-δευτερεύον. Υπάρχουν όμως μονάδες που αλλάζει ο κυκοφορητής τους.

    5. Το καταργείς, δυο ντους ταυτόχρονα, θεωρητικα, τα σηκώνει πολυ οριακα, ειδικα το χειμωνα που η θερμοκρασια του κρυου ειναι χαμηλη.
    Πρακτικά δεν ξέρω, στο σπίτι μου έχω ένα μπάνιο, σηκώνει όμως ταυτόχρονα ντούς και τη βρύση της κουζίνας.

    Στη θέση σου θα έβαζα το επιτοιχο, που να ρυθμιζει την καυση αναλογα με τη ζητηση, θα εχεις καλύτερο βαθμο αποδοσης, εκτος αν βαλεις αντισταθμιση στον υπάρχοντα λέβητα.



    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Τα θέματα που περιγράφεις δεν αναλύονται στον περιορισμένο χρόνο ενός φόρουμ.
    Που και ποτε να κλείσουμε τραπεζι;


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Yπάρχει περίπτωση να σε βγάζει ο Επίτοιχος χωρις πολλά πολλά.

    Χρειάζεσαι περίπου 1 κυβικό παροχή.
    O oblo που θυμαμαι χαρατκηριστικά, τη δίνει με διαθέσιμο μανοματρικό (χωρίς το λέβητα δλδ) 3 μέτρα (μπορω να σου πω στα σιγουρα το απογευμα).
    Λογικα σου κανει. Μαλλον σου κάνει και το ΔΔ, τι υψομετρικη διαφορα εχεις;

    Αν έχεις τπτ σχέδια στείλε μου.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Ποτέ δεν λέω όχι για τραπέζι, αλλά θεώρησα ότι το θέμα πιθανόν να ενδιαφέρει και άλλους

    quote: 1. Εχεις κανένα λινκ να δούμε τι διαδρομές έχει μέσα; Δεν τον ξερω, η εταιρεία λέέι οτι κάνει, οι καυστηρατζήδες μας τι λένε; Αν μπορεί να φορτιστεί στο ονομαστικό του φορτίο με θερμοκρασία καυσαερίων κάτω απο 180 βαθμούς μάλλον κάνει.
    Είναι ο L30 εδώ, ξέρω ότι αυτή η φωτογραφία δεν λέει πολλά, είναι κλασικού σχήματος με 8( αυλούς με ελατήρια τοξοειδώς γύρω από τον κυλινδρικό θάλαμο καύσης (πάνω και πλάγια). Δυστυχώς ο καυστηρατζής μου αρνείται να ασχοληθεί με το forum αλλά δε θα μου γλυτώσει

    quote:2. Τι καμινάδα είναι; Αν είναι αμόνωτη θα έχεις πρόβλημα.
    Αμόνωτη

    quote:4. Σου χρειάζεται ο υπάρχων κυκλοφρητής ή θα γινόταν και με μικρότερο;
    Δύσκολο για μικρότερο... στην πρώτη σκάλα δεν επαρκεί για τον πάνω όροφο.

    quote:Τι ΔΤ έχεις στα σωματα;
    Πρέπει να ξαναπιάσω τα θερμόμετρα [B)]

    quote:5. Το καταργείς, δυο ντους ταυτόχρονα, θεωρητικα, τα σηκώνει πολυ οριακα, ειδικα το χειμωνα που η θερμοκρασια του κρυου ειναι χαμηλη. Πρακτικά δεν ξέρω, στο σπίτι μου έχω ένα μπάνιο, σηκώνει όμως ταυτόχρονα ντούς και τη βρύση της κουζίνας.
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ανάλογα με το χειριστή όλες οι βρύσες (εκτός από αυτή που ελέγχω κάθε φορά) λειτουργούν σαν ψηφιακές (on-off) [B)]


    Νίκος

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by dipoli
    τι υψομετρικη διαφορα εχεις;
    Γύρω στα 6-6.5m (λέβητας στο υπόγειο, σώματα σε υπόγειο-ισόγειο-πρώτο).

    Νίκος

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    quote:
    quote:4. Σου χρειάζεται ο υπάρχων κυκλοφρητής ή θα γινόταν και με μικρότερο;
    Δύσκολο για μικρότερο... στην πρώτη σκάλα δεν επαρκεί για τον πάνω όροφο.
    Μπορεί να είναι θέμα εξισορρόπησης.


    quote:
    quote:5. Το καταργείς, δυο ντους ταυτόχρονα, θεωρητικα, τα σηκώνει πολυ οριακα, ειδικα το χειμωνα που η θερμοκρασια του κρυου ειναι χαμηλη. Πρακτικά δεν ξέρω, στο σπίτι μου έχω ένα μπάνιο, σηκώνει όμως ταυτόχρονα ντούς και τη βρύση της κουζίνας.
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ανάλογα με το χειριστή όλες οι βρύσες (εκτός από αυτή που ελέγχω κάθε φορά) λειτουργούν σαν ψηφιακές (on-off) [B)]
    Αν έχεις συλλέκτη στραγγαλίζεις τη βρύση του ανυποψίαστου χειριστή και ας κάνει όσο on-off θέλει


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Δε σου φτάνει το δοχείο.
    EDIT Εκτος αν το δουλεύεις 70-55, πιθανότατα θα φτάνουν τα σώματα σου λόγω υπερδιατασιολόγησης, θυμάσαι τι είχες υπολογίσει στη μελέτη;

    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Νίκο θα σου απαντήσω με ορισμένες κοινότυπες διαπιστώσεις και μεταξύ σοβαρού και αστείου καλείσαι να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Είμαι πεπεισμένος ότι κανείς δεν θα εναντιωθεί σε τυχόν επιθυμία που ίσως εκδηλώσεις ώστε να το συζητήσουμε - κατ΄επανάληψη μάλιστα και διεξοδικά - σε κάποιον ειδικά διαμορφωμένο χώρο ταβέρνας.

    Είναι γνωστό τοις πάση ότι σκοπεύεις να ζήσεις σε αυτό το σπίτι μερικές δεκάδες έτη ακόμα. Επίσης είναι κοινά αποδεκτό ότι κατά συνθήκη ένας 70άχρονος άνθρωπος δείχνει πολύ μικρότερη δεκτικότητα και διάθεση στις αλλαγές απ΄ότι ένας νεώτερος.
    Συνεπώς θεωρώ αδιανόητο και ειδικά για σένα να σκέφτεσαι τόσο βραχυπρόθεσμα αντιγράφοντας - κακώς φυσικά - τον έτερο κοινό μας γνωστό Γρηγόρη. (α)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι 30MCal ( ασχέτως που μου είναι αδιανόητο να μην έχεις υπολογίσει επακριβώς τις ανάγκες σου ) δεν σου χρειάζονται και ότι κάποια στιγμή ο λέβητας θα παραδώσει πνεύμα. (β)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι κάποια στιγμή τις τρείς ζώνες θα τις φτιάξεις και ότι κάθε ζώνη με τον ετεροχρονισμό της θα απαιτεί π.χ. 4-5-6 ψωροχιλιάδες θερμίδες στο χιόνι. (γ)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι επειδή ανοίκτηκαν κάποια κουτιά για να περαστούν καλώδια δεν είναι ντροπή που αυτά έμειναν άβαφα μιας και τα ασύρματα δεν σου αρέσουν. (δ)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι σε κατακόρυφο 10m σύν 1,5m οριζόντιο με Φ150-Φ220 έχω στο καπέλο 70°C βαθμούς διαφορά από την μπούκα του λέβητα και στο καπέλο "βγαίνω" από 85°C-105°C αναλόγως την διάρκεια λειτουργίας. Αν δεν έχεις πρόσβαση στο καπέλο ώστε να βάλεις ένα θερμόμετρο τότε είναι σαν να ρίχνεις ζαριά και απλώς εύχεσαι να μην έρθουν ντόρτια. (ε)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι το μπόϊλερ είναι αφενός μεγάλο και αφετέρου τα έχει τα χρονάκια του. (ζ)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι με το αέριο σε υπάρχουσα εγκατάσταση παίρνεις λιγότερα απ΄αυτά που είχες. (στ)
    Γνωρίζεις ότι διακαής μου πόθος είναι αμέσως μετά τον όποιο λέβητα επιλέξεις να τοποθετήσεις έναν θερμιδομετρητή. (η)
    Γνωρίζω ότι έπειτα από ~5 έτη όπου θα έφτανες το σχετικά προσδόκιμο ζωής των λέβητα - μπόϊλερ δεν θα σκεφτόσουν τις όποιες αλλαγές. (θ)
    Γνωρίζεις και γνωρίζω ότι είτε το καλό αγοράσεις είτε το καλύτερο πάλι σε δώδεκα χρόνια θα κάνεις απόσβεση. (ι)

    Όσο αφορά τα ερωτήματά σου:
    1) Αν συνεχίζει να παράγεται ακριβώς το ίδιο μοντέλο τότε εμφανίσου ως πελάτης και ζήτα την πιστοποίηση για αέριο.
    2) Κατά την γνώμη μου, Όχι, διότι πρακτικά πάλι θα το τρελάνει ο μάστορας στην αχρείαστη ονομαστική του φόρτιση οπότε θα βγάλει πάλι τους ίδιους βαθμούς στην μπούκα.
    3) Μα.....αν πας σε επίτοιχο τότε τι θα αγοράσεις; Την Μανταλένα; Ή θα έχει αντιστάθμιση με αναλογική ρύθμιση του καυστήρα του. Αν τυχόν είναι και συμπυκνωμάτων τότε αδιαφορείς για την καμινάδα και οι 140°C διαφοράς των καυσαερίων θα σημαίνουν .....6,4% διαφορά στην απόδοση.
    4) Με την υπάρχουσα μορφή της εγκατάστασης είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο εξάρτημα ο μικτοδιαχωριστής αλλά χωρίς υπολογισμό ???.....
    5) Για ζνχ μέσω συνεχούς ροής δεν γνωρίζω. Εξάλλου δεν πλένομαι.

    Μήπως να σκεφτόσουν τον οδικό χάρτη έως το 2020 και να ξεκινήσεις την διαδρομή;
    Ασφαλώς, δεν τίθεται θέμα, εναπόκειται στην διακριτική σου ευχέρεια να μου αναθέσεις το όλο project. Απ ότι βλέπω μετά το τέλος Μαίου θα έχω κάποια κενά.

    Κώστας.

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ξεκινώ διαφορετικά διά μέσου της αφαιρετικής μεθόδου:
    1. Λέβητας συμπυκνωμάτων: Αν και με τα θερμαντικά σου σώματα (AKAN και panels) δεν πολυσυνεργάζεται καλά η συμπύκνωση καυσαερίων εντούτοις επειδή θα δουλεύει η αντιστάθμιση και μιας και δεν θα το κλείνεις καθόλου το σύστημα (χαράς ευαγγέλια για τις συζύγους) και μιας και οι βαθμοημέρες του λεκανοπεδίου όλο και πέφτουνε κάθε χρόνος που περνάει, ας υποθέσουμε ότι θα βρίσκεσαι κατά το 80% των χειμερινών ωρών σε μία λειτουργία 48° εισαγωγή και 39° επιστροφή με μία ροή ενέργειας γύρω στις 165 kWh ανά 16ωρο όπερ σημαίνει ότι καις 16,5 κ.μ. αέριο τα οποία καιόμενα παράγουν κάπου 32 κιλά νεράκι και το οποίο εξατμιζόμενο σου δίνει πίσω (όχι όλα) κάπου το 1½ κ.μ. από τα 16,5. που με κόστος κάπου 0,85€ ανά κ.μ. κερδίζεις κάπου 1,30€ ημερησίως.
    Από δω και μετά δες την διαφορά του κόστους μεταξύ συμπυκνωμάτων ή μη και βρες πότε θα την αποσβέσεις.
    2. Δοχείο διαστολής θα βάλεις! Αν είναι καλό βάλε το παλιό! Μη πάθουμε τα καλά του Γαλατσίου που ξεκίνησαν το σύστημα δίχως ΔΔ και κάθε τόσο έφτυνε την διαστολή από την βαλβίδα ασφαλείας[8D]. Και το θεωρούσαν και κανοική λειτουργία κιόλας!
    3. Τον λέβητα θα τον αλλάξεις! Θα βάλεις επίτοιχο με αντιστάθμιση. Την αντιστάθμιση θα στη ρυθμίσει ή ο Dipoli ή εγώ. Δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο τρόπο ρύθμισης αλλά πολύ θα ήθελα (πιστεύω κι αυτός) ποιος τρόπος εκ των δύο θα αποδειχθεί επικρατέστερος. (Δημήτρη ρυθμίζω ευθεία κι εσύ καμπύλη αυτή είναι η όλη διαφορά μας πολύ ψιλά γράμματα για να το κάνουμε θέμα... βλέπουμε).
    4. Σε βλέπω για 35αρη. Που σημαίνει ότι 10 λίτρα ανά λεπτό η σύζυγος και 7 λίτρα εσύ πάμε στα 1000 l/h τα οποία για να πάνε στους 40° από τους 15°( απαιτούν μηχανάκι τουλάχιστον 30 kW. Το 'χεις! Αν το νερό όμως του δικτύου γίνει 8° τι κάνουμε τώρα; Ένας-ένας στο μπάνιο!

    5. Σαφώς οικονομικότερο. Δεν ξέρω πόσο καις τώρα αλλά σε βλέπω στο 80% της χειμερινής λειτουργίας να καις κάπου 1150 kWh την εβδομάδα από τις 1750 (~200 λίτρα πετρέλαιο εβδομαδιαίως) που ήθελες με τον κεντρικό λέβητα και το οποίο μεταφράζεται σε κόστος καυσίμου 100€ την εβδομάδα.

    6. Άνευ μικτοδιαχωριστή ξέχνα το! Αντιστάθμιση και αυτορυθμιζόμενη ισχύ με κύκλωμα παλιών θερμαντικών σωμάτων άνευ μικτοδιαχωριστή δεν γίνεται! Θα αλλάξεις και τον κυκλοφορητή με inverter. Χώρια που θα βάλεις και δύο ρυθμιστικές-μετρητικές μία στο πρωτεύον και μία στο δευτερεύον. Αμέ! Είναι δυνατόν να έλθω στο λεβητοστάσιό σου και να μην εμπλουτίσω την βάση δεδομένων μου;


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό