Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 50

Θέμα: ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ

  1. #1

    ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό Φόρουμ!

    Θα εκτιμούσα αν καποιος μου έδινε καποιες αποψεις για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω λόγω κακής μάλλον μηχανολογικής μελέτης.
    Το σπίτι μου, 200 τετρ.μετρ., θερμαίνεται αποκλειστικα απο ένα ενεργειακο τζάκι (ξυλο) το οποίο στέλνει ζεστό νερό σε ένα κύλινδρο 500 λίτρων στο μηχανοστάσιο(απόσταση τζακιού-μηχανοστ. 12μέτρα)μέσω σερπαντίνας (coil). Ο κατασκευαστής δίνει απόδοση στο τζάκι σε πλήρη λειτουργία 18 KW. Ακόμα και εάν το τζάκι φθάσει τους 60-70 βαθμούς, μετα απο πολλές ώρες το νερό μέσα στον κύλινδρο ποτέ δεν ξεπερνά τους 40. Από τον κύλινδρο μέσω μιας τριοδικής βαλβίδας φεύγει το πολύ χλιαρό νερό, γύρω στους 25-30 βαθμους μέσα στην [u]υποδαπέδια θερμανση.Το σπίτι γενικά είναι ούτε κρύο αλλά ούτε τόσο άνετο να κυκλοφορείς.Το πρόβλημα απο ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα οφείλεται στο μικρό μέγεθος της σερπαντίνας το οποίο είναι 1.5 μ2.

    Έχω σκεφθεί σαν λύση α)αλλαγη του κυλινδρου με ένα ίσως μικρότερο[?][?][?] αλλά με μεγαλύτερο coil. β)προσθήκη ενός λέβητα πετρελαίου
    ΑΠΟΡΙΕΣ:
    1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΕΡΠΑΝΤΙΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ? (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΙΣΔΟΧΕΣ, ΜΙΑ ΨΗΛΑ & ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ)
    2. ΕΑΝ ΝΑΙ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ ΜΙΞΗΣ?
    3. ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΑΠΟ ΛΕΒΗΤΑ ΠΡΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ Η' ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ?
    4. ΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΛΕΒΗΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ? (ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 30KW, ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 40KW)
    5. ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΑΝ ΤΥΧΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ?
    6. Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΠΙΕΣΗ 3 ΜΠΑΡ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ?
    ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ!

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Τι μας ρωτάς εμάς; Μηχανολόγο πρέπει να ρωτήσεις

    Φίλε μου αυτές οι ερωτήσεις δεν απαντώνται μέσα από ένα φόρουμ. Αλλαγές συστήματος και απουσία μηχανολόγου σ' αυτό δεν επιτρέπεται με τίποτα. Να είχες μια ερωτησούλα, να στην απαντήσουμε όσο και δύσκολη να 'ναι! Τηλεμελέτη όμως δεν γίνεται!


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #3
    Φίλε PIRATE η αρχική εγκατάσταση απο μηχανολόγο έγινε και η άποψη για 30KW ή 40KW απο πάλι δύο διαφορετικούς μηχανολόγους. Απλά ζητώ οποιεσδήποτε μη δεσμευτικές γνώμες

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    1.5μ2 επιφάνεια εναλλαγής δεν είναι λίγο. Αν το νερό μεσα στη σερπαντίνα έχει θερμοκρασία 60 βαθμούς και το νερό στο μπόιλερ 40 βαθμούς, η σερπαντίνα αποδίδει 10kW (χονδρικος υπολογισμος αφου δε γνωριζουμε την παροχη και τις συνοριακες συνθυκες του προβληματος) .

    Αν όμως το νερό απο το τζάκι δε φευγει 60 αλλα 50 τότε η απόδοση της ίδιας σερπαντίνας είναι 3kW (επισης χονδρικα).

    Το πρόβλημα μάλλον δεν είναι στην επιφανεια εναλλαγης αλλα στην θερμοκρασια αναχωρησης του νερου απο το τζακι. Μπορεις να την μετρήσεις; Ιδανικά να μέτραγες θερμοκρασια στο σωλήνα εισαγωγής και αναχώρησης του νερού απο το μπόιλερ (κύλινδρο)


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  5. #5
    Φίλε dipoli ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι, μπορώ να τοποθετήσω δυο θερμόμετρα στην εισαγωγή και εξαγωγη του μποίλερ, πολύ καλή ιδέα. Αν και έχω την εντύπωση ότι (εμπειρικά όταν αγγίζω αυτές τις σωλήνες, καίνε) ότι η θερμοκρασία πρέπει να είναι γύρω στους βαθμούς που παρουσιάζει η ηλεκτρονική ένδειξη του τζακιού ( Piazzetta, αξιόπιστη ιταλική μάρκα και αρκετά ακριβή).
    Εαν διατειρήται η ίδια θερμοκρασία κατα την μεταφορά, αραγε με την τοποθέτηση ενός κύλινδρου με κάπως μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλαγής (πχ 2.5μ2) δεν θα βοηθούσε την κατάσταση?
    Ευχαριστώ ξανά

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Καλό είναι να διαπιστώσουμε πρώτα ποιό είναι το πρόβλημα (οσο αυτό είναι δυνατόν εκ του μακρώθεν) και μετά να κάνεις έξοδα. Αν μας πείς τις δύο αυτές θερμοκρασίες και ποιόν κυκλοφορητή έχεις θα έχουμε κάποια δεδομένα για αρχή.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  7. #7
    Οκ, έχεις δίκιο, θα σε ενημερώσω σε λίγες μέρες...

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Οτι αλλα παραπάνω στοιχεία έχεις στελιλε τα και αυτα, όπως τυπος τζακιου, τυπος μποιλερ, κυκλοφορητη, φωτογραφιες. Πιστευω το θεμα θα εχει ενδιαφερον και για αλλους αναγνωστες, αυτον τον καιρο ολο και περισσοτεροι σκεφτονται να βοηθησουν τη θερμανση με τζακι.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  9. #9
    φιλε dipoli εχω τοποθετησει τα θερμομετρα στην εισαγωγη και εξαγωγη του μποιλερ. Λοιπον, μετα απο πολυ ωρα σταθερης θερμοκρασιας στο τζακι 62 βαθμων:
    θερμοκρασια στην εισαγωγη της σερπαντινας 62 βαθμοι, στην εξαγωγη 46.
    θερμοκρασια μποιλερ 37-38 και θερμοκρασια νερου που αποστελεται στην υποδαπεδια γυρω στους 24...
    Τυπος Τζακιου: Piazzetta Thermo 610, 18KW.
    Τυπος μποιλερ: Zani PUW0500(ιταλικος), 500 λιτρων, 3 bar max., 1.5m2 coil.
    Κυκλοφορητης: Grunfdos 25-40
    Τριοδη βαλβιδα: Caleffi (δεν γνωριζω αλλα στοιχεια).

    Εχω βγαλει και σχετικες φωτογραφιες αλλα δεν γνωριζω πως να τις αναρτησω.
    Ευχαριστω

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Οδηγίες για το ανέβασμα φωτογραφιών εδώ.

    Νίκος

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό