Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 29

Θέμα: Αυτονόμηση και αλλα

  1. #1

    Αυτονόμηση και αλλα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπερα.
    Εχω καποια βασικα ερωτηματα και προσπαθω να τα μαζεψω(υπαρχουν σε διαφορα topics) όσο πιο συνοπτικα ειναι δυνατον...

    -Οταν καποιος σε μια πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση θελει να αυτονομηθει με δικο του λεβητα αεριου ή πετρελαιου τυπικα πρεπει να παρει την εγκριση του 50%+1 των υπολοιπων ή του 100%(ή ισχυει κατι αλλο)?

    -Στην περιπτωση που το κανει, υποχρεωτικα συνεχιζει να πληρωνει το κοινοχρηστο πετρελαιο οπως οριζει το καταστατικο(κανονισμος λειτουργιας) της πολυκατοικιας?Σε αυτη την περιπτωση αυτονομος λεβητας+κοινοχρηστο πετρελαιο συμφερει(στη γενικη περιπτωση)?

    -Αν δεν υπαρχει καταστατικο(κανονισμος λειτουργιας) τι γινεται?

    Στα παραπανω αν μου διαφευγει κατι,ευπροσδεκτα τα σχολια καθως και τι συμβαινει στην πραξη(προβλημα->λυση...).

    -Το αεριο ειναι περιπου 20% πιο φτηνο απο το πετρελαιο αλλα το m3.Για να γινει η συγκριση οπως εχουν γραψει συναδελφοι σε αλλα topic, και προφανως,πρεπει να γινει συγκριση στο κοστος πραγωγης του kW.Δηλαδη να δει καποιος ποσο κοστιζει να παρει 1kW με αεριο και ποσο με πετρελαιο(δηλαδη χοντρικα με βαση τη θερμογονο και βαθμους αποδοσης τι ποσοτητα χρειαζομαστε κλπ.)ή ειναι απλοικο?Εχει καποιος μια εκτιμηση?

    Μπορει καποια να φαινονται απλα αλλα καποιες φορες θελουν και αυτα ξεκαθαρισμα.Ευχαριστω.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Θέση
    Agrinio, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    quote:Originally posted by odrys

    Καλησπερα.
    Εχω καποια βασικα ερωτηματα και προσπαθω να τα μαζεψω(υπαρχουν σε διαφορα topics) όσο πιο συνοπτικα ειναι δυνατον...

    -Οταν καποιος σε μια πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση θελει να αυτονομηθει με δικο του λεβητα αεριου ή πετρελαιου τυπικα πρεπει να παρει την εγκριση του 50%+1 των υπολοιπων ή του 100%(ή ισχυει κατι αλλο)?

    -Στην περιπτωση που το κανει, υποχρεωτικα συνεχιζει να πληρωνει το κοινοχρηστο πετρελαιο οπως οριζει το καταστατικο(κανονισμος λειτουργιας) της πολυκατοικιας?Σε αυτη την περιπτωση αυτονομος λεβητας+κοινοχρηστο πετρελαιο συμφερει(στη γενικη περιπτωση)?

    -Αν δεν υπαρχει καταστατικο(κανονισμος λειτουργιας) τι γινεται?

    Στα παραπανω αν μου διαφευγει κατι,ευπροσδεκτα τα σχολια καθως και τι συμβαινει στην πραξη(προβλημα->λυση...).

    -Το αεριο ειναι περιπου 20% πιο φτηνο απο το πετρελαιο αλλα το m3.Για να γινει η συγκριση οπως εχουν γραψει συναδελφοι σε αλλα topic, και προφανως,πρεπει να γινει συγκριση στο κοστος πραγωγης του kW.Δηλαδη να δει καποιος ποσο κοστιζει να παρει 1kW με αεριο και ποσο με πετρελαιο(δηλαδη χοντρικα με βαση τη θερμογονο και βαθμους αποδοσης τι ποσοτητα χρειαζομαστε κλπ.)ή ειναι απλοικο?Εχει καποιος μια εκτιμηση?

    Μπορει καποια να φαινονται απλα αλλα καποιες φορες θελουν και αυτα ξεκαθαρισμα.Ευχαριστω.
    Καλησπέρα φίλε μου. Αν δείς το Π.Δ. 420/87 αναφέρει ότι για τις περιοχές που υπάρχει φυσικό αέριο και θέλεις να αυτονομηθείς δεν χρειάζεται καμία πλειοψηφία για να το κάνεις με την προυπόθεση βέβαια να τοποθετήσεις μόνιμο σύστημα με φυσικό αέριο και να αποσυνδεθείς από το υπάρχων κεντρικό σύστημα με πετρέλαιο. Φυσικά σε αυτήν την περίπτωση [u]δεν πληρώνεις πάγιο στην θέρμανση Τι γίνεται στις υπόλοιπες περιπτώσεις δεν γνωρίζω και ψάχνω και εγώ να δώ τι γίνεται διότι με την επερχόμενη άνοδο της τιμής του πετρελαίου πολλοί πελάτες μου ερχονται για να τους συμβουλέψω τι να κάνουν. Αν μάθει κάποιος κάτι έγκυρο ας μας το αναφέρει.

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Που το λέει αυτό φίλε dizis;
    Αυτό που βρήκα έγω είναι το παρακατω.


    5. Για την προώθηση της χρήσης του φυσικού αερίου σε κτίρια των περιοχών που
    αναφέρονται στο άρθρο 1 του παρόντος, υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής
    του, καθώς και για όσα κτίρια ανεγέρθηκαν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, τα
    οποία περιλαμβάνουν περισσότερες της μίας οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις
    των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών, σχετικά με την αλλαγή καυσίμου σε
    υφιστάμενες εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με υγρά καύσιμα και τη σύνδεση
    με το δίκτυο φυσικού αερίου, λαμβάνονται με πλειοψηφία του μισού αριθμού και
    μίας πλέον των ψήφων των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον
    κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με την ίδια πλειοψηφία
    λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των
    παραπάνω αποφάσεων, όπως ενδεικτικά για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των
    υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, για την αλλαγή εξοπλισμού, για επεμβάσεις
    στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση
    καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση,
    μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου,
    λαμβανομένων υπόψη και των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 2364/
    1995 (ΦΕΚ 252 Α).
    Με την ίδια ως άνω πλειοψηφία δύναται να λαμβάνεται απόφαση για τη μόνιμη
    αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με χρήση υγρών
    καυσίμων και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων
    ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης
    θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον
    κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. (Η παρ.5 προστέθηκε με την
    παρ.4 άρθρ.29 Ν.3175/2003)

    http://udravlikos.gr

  4. #4
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Καλημέρα.

    Ρίξτε μια ματιά στην διευκρινιστική εγκύκλιο Εγκ-10733/27/4-3-04:

    "2. Σε περίπτωση τροποποίησης υπάρχουσας εγκατάστασης η οποία χρησιμοποιεί υγρά καύσιμα, σε εγκατάσταση με καύση φυσικού αερίου, σε υπάρχοντα κτίρια, σε περιοχές που δεν υπήρχε υποχρέωση εκπόνησης μελέτης εγκατάστασης φυσικού αερίου , η εγκεκριμένη και πάλι από την Εταιρία Αερίου μελέτη υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο στην αρμόδια Πολεοδομία για ενημέρωση του φακέλου της άδειας του κτιρίου που τηρεί η Πολεοδομία"

    "4. Σε υπάρχοντα κτίρια τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερα της μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας η απόφαση για αλλαγή καυσίμου από υγρά καύσιμα σε φυσικό αέριο, και για τροποποίηση της υπάρχουσας εγκατάστασης λαμβάνεται με απλή πλειοψηφία της γενικής συνέλευσης των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης τυχόν πρόβλεψης του καταστατικού των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας."

    "Με την ίδια πλειοψηφία μπορεί να λαμβάνεται απόφαση για μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης κτιρίων με χρήση υγρών καυσίμων και σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στο καταστατικό των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας. Στην περίπτωση αυτή οι αποσυνδεόμενες ιδιοκτησίες δεν επιβαρύνονται με τις κοινόχρηστες δαπάνες της εγκατάστασης θέρμανσης με πετρέλαιο.
    Δεν χρειάζεται προσκόμιση των ανωτέρω αποφάσεων των Γενικών Συνελεύσεων των συνιδιοκτητών στις κατά τόπους Υπηρεσίες Πολεοδομίας."



    Συνεχώς διψασμένος για γνώση...

    http://www.technomech.gr

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Θέση
    Kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ σε οικοδομή με κεντρική θέρμανση πετρελαίου μπορώ να πάω σε αυτόνομη (μάλλον πέλλετ και εγκατάσταση στο μπαλκόνι). Από ότι έχω διαβάσει όλοι αναφέρονται σε μετάβαση σε αέριο. Αλλά αέριο στο Κιλκίς δεν βλέπω να έρχεται. Μπορεί κανείς να με κατατοπίσει; Ευχαριστώ.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Χωρίς να το έχω ψάξει συγκεκριμένα, διακινδυνεύω να σου απαντήσω όχι, με 99% βεβαιότητα. Αυτό γιατί (1) απ΄όσο ξέρω η δυνατότητα αυτονόμησης έχει προβλεφθεί νομοθετικά μόνο για το φυσικό αέριο, και (β) οι υπόλοιποι λέβητες πλην των επιτοίχων αερίου, απ'όσο ξέρω πάλι, δεν επιτρέπεται να εγκαθίστανται σε μπαλκόνια.

    Νίκος

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Θέση
    Kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    quote:Originally posted by nyannaco

    Χωρίς να το έχω ψάξει συγκεκριμένα, διακινδυνεύω να σου απαντήσω όχι, με 99% βεβαιότητα. Αυτό γιατί (1) απ΄όσο ξέρω η δυνατότητα αυτονόμησης έχει προβλεφθεί νομοθετικά μόνο για το φυσικό αέριο, και (β) οι υπόλοιποι λέβητες πλην των επιτοίχων αερίου, απ'όσο ξέρω πάλι, δεν επιτρέπεται να εγκαθίστανται σε μπαλκόνια.

    Νίκος
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το επιβεβαιώσω, η που να απευθυνθώ για το τι μπορώ να κάνω για αυτόνομη θέρμανση σε οικοδομή; Ευχαριστώ πολύ.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Ενώ γίνεται πολύ συζήτηση για την δυνατότητα αποσύνδεσης, δεν έχω βρει πουθενά διευκρινήσεις για τις τεχνικές λεπτομέρειες.

    Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
    1. Νοείται ως μόνιμη αποσύνδεση από το κεντρικό δίκτυο θέρμανσης το κλείσιμο της χειροκίνητης βάνας έξω από το διαμέρισμα? Πρέπει υποχρεωτικά να γίνει τάπωμα?

    2. Νοείται ως μόνιμη αποσύνδεση η ηλεκτρική αποσύνδεση της εντολής του θερμοστάτη στο λέβητα ή στην ηλεκτροβάνα?

    3. Νοείται ως ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση, σύμφωνα με την παράγραφο 3.3.1 του Π.Δ., το air condition ή οι θερμοσυσσωρευτές? Αν ναι, πρέπει να καλύπτουν όλο το διαμέρισμα και να έχουν την ίδια θερμιδική απόδοση με το καλοριφέρ που αποσυνδέουμε? Το ρωτάω αυτό γιατί εφόσον δεν θα χρεώνεται πάγιο fi*ei, πρέπει να αντικατασταθεί το καλοριφέρ με κάτι που έχει ισοδύναμο fi και ei. Ισχύει κάτι τέτοιο?

    Γνωρίζουμε κάποια εγκύκλιο που να καθορίζει τεχνικά τους όρους μόνιμη αποσύνδεση και ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση ή ισχύει το κατά περίπτωση ότι συμφωνηθεί (αλλίως στα δικαστήρια).

    Υπάρχει κάποιος συνάδελφος με εμπειρία στο θέμα?


  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Άλλες δύο σχετικές ερωτήσεις:

    1. Ξέρει κάποιος τι προβλέπεται για επανασύνδεση στο κεντρικό δίκτυο θέρμανσης? Τι ποσοστό απαιτείται και ποίων? 50%+1 των εναπομείναντων στην κεντρική ή 50%+1 του συνόλου των ιδιοκτητών? Με λίγα λόγια, αν ένα group ιδιοκτητών που κατέχει το 50%+1 αποφασίζει OKT-NOE να "αποσυνδεθεί", ΔΕΚ-ΙΑΝ-ΦΕΒΡ να "εναπασυνδεθεί" και ΜΑΡΤ-ΑΠΡ να "ξανα-αποσυνδεθεί", έχει τη δυνατότητα να το κάνει? Υπάρχει τέτοιο προηγούμενο.

    2. Όταν αποσυνδεθεί ένα μεγάλο μέρος των χιλιοστών, πχ 500/1000, ο λέβητας, οι θερμοστάτες στο λεβητοστάσιο και γενικότερα η εγκατάσταση χρειάζονται κάποιου είδους ρύθμιση ώστε να δουλεύει αποδοτικότερα στο χαμηλότερο φορτίο?

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γενικοτερα η εννοια της μονιμης αποσυνδεσης σημαινει οτι δεν εινα εφικτη η επαναλειτουργια μεσω χειρισμου απο το χρηστη. Εγκυκλιο που να το κανει πιο συγκεκριμενο δεν εχω δει να κυκλοφορει, και μεταξυ μας θα ηταν αντικειμενο σχολιασμου .
    Απο κει και περα, το να κλεισεις απλα τη βανα προφανως δεν ειναι μονιμη αποσυνδεση. Η αποσυνδεση του καλωδιου ειναι λιγο πιο τεχνικο, αλλα ευκολα μπορει να αμφισβητηθει, καθοτι ευκολα μπορει καποιος να ανοιγοκλεινει την ηλεκτροβανα με το χερι.
    Μονιμη αποσυνδεση θα ηταν κατ ελαχιστον, η αφαιρεση της ηλεκτροβανας.
    Και επειδη δεν ειναι κατι το ακριβο, κανεις δεν θα ρισκαρει να το μαθει μεσω δικαστηριου, το οποιο όποτε κληθεί να κρίνει τετοια πραγματα, παίρνει τη γνωμη καποιου μηχανολογου που τον ονομαζει εμπειρογνωμονα.

    Ως προς τα χιλιοστα, μην μπερδευεις τα αναθεωρημενα χιλιοστα θερμανσης με τα χιλιοστα ιδιοκτησιας. Τα δευτερα δεν μεταβαλλονται, και αυτα (και μονον) καθοριζουν τον αριθμο των ψηφων και κατ' επεκταση των αποφασεων.

    Αμα αποσυνδεθει το 50%, και βρεθουν οι αφελεις που θα το δεχτουν, ξεκιναμε με αλλαγη λεβητα και πιθανοτατα και κυκλοφορητη, για να εχει καποιο νοημα η συνεχεια της λειτουργιας της κεντρικης θερμανσης.
    Αλλιως θα ειναι ακομα πιο αντιοικονομικη για οσους παραμεινουν.

    Αν αποφασιζουν να μπαινοβγαινουν, και οι γενικες συνελευσεις το εγκρινουν, να μας πεις που βρισκονται. Ξερω κατι υδραυλικους που κανουν προσφορες. Στις τρεις επανασυνδεσεις, ή μια δωρεαν.



    Burn baby, burn

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό