Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 17

Θέμα: Σύνδεση 40 ηλιακών σε 2 boiler

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2006
    Θέση
    Πάτρα
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    21

    Σύνδεση 40 ηλιακών σε 2 boiler


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Θέλουμε να συνδέσουμε 40 ηλιακούς συλλέκτες σε μια ταράτσα ώστε να να θερμαίνουν το νερό σε 2 Boiler 2000 ltr έκαστο.
    Από το λέβητα έρχεται σωλήνα 3'' η οποία μοιράζεται σε 1 1/2'' για κάθε boiler.
    Το ερώτημα έχει να κάνει με το που μπορώ να συνδέσω τις τρίοδες μου ώστε να κάνω επιλογή λέβητα ή ηλιακών. Η προφανής απάντηση είναι στη σωλήνωση των 3''. Θα μπορούσα όμως να τις συνδέσω στις σωληνώσεις 1 1/2" όπως στο σχέδιο που δείχνω εκμεταλλευόμενος και το υπάρχον αντεπίστροφο στην προσαγωγή του λέβητα? Στην περίπτωση αυτή στη μια σερπαντίνα θα έχω ανάποδη ροή όταν θα λειτουργούν τα ηλιακά.
    Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα?



    Uploaded with ImageShack.us

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Τον κυκλοφορητή/ες που θα τον βάλεις?
    Πόσα μέτρα απέχουν οι συλλέκτες από το λεβητοστάσιο?
    Προφανώς γλυκόλη δεν θα έχεις..
    Τα 2000L boiler θα συνδεθούν σε σειρά στο κύκλωμα ΖΝΧ?
    Το πρώτο Boiler που συναντούν τα ηλιακά, θα το κάνεις να λειτουργεί σαν εναλλάκτης ομορροής?
    Όταν τα ηλιακά θα έχουν υψηλότερη θερμοκρασία από το boiler, ενώ δουλευει ο λέβητας τι θα γίνεται?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2006
    Θέση
    Πάτρα
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    21
    1. Στην προσαγωγή των ηλιακών
    2. 10μ
    3. Θα έχω
    4. Είναι ήδη συνεδεδεμένα σε συλλέκτη για τις ανάγκες ΖΝΧ
    5. Δε σε πιάνω
    6. Θα μπει διαφορικός θερμοστάτης. Επίσης υπάρχει πριν το αντεπίστροφο και μια τρίοδη που δε τη σχεδίασα που κανει by-pass τα boiler.


  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2006
    Θέση
    Πάτρα
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    21
    Καμμιά ιδέα κανείς?

  5. #5
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Στο σχέδιο σου φαίνεται πως θα ζεσταίνεις με τα ηλιακά πρώτα το αριστερό Boiler και έπειτα το δεξί. Δηλαδή θα έχεις το αριστερό boiler σε υψηλότερη θερμοκρασία από το δεξί.
    Άρα αν τα συνδέεις σε κοινό συλλέκτη ΖΝΧ, αν το αριστερό boiler έχει θερμοκρασία πχ 45 βαθμούς και το δεξί 30, κάνεις ανάμειξη στον συλλέκτη του ΖΝΧ και έχεις 37,5 βαθμούς νερό ΖΝΧ.

    Στα 10μέτρα με χοντρικά 8cm διάμετρο έχεις 50 λίτρα χωρητικότητα στην σωλήνα. Με 40 συλλέκτες έχεις χωρητικότητα στους συλλέκτες κοντά στα 70 λίτρα. Χωρίς να λάβουμε υπόψη τις σωληνώσεις στην ταράτσα, προσοχή στην σπασμωδική λόγω υψηλών ροών και συννεφιασμένης κυριακής..

    Ο λέβητας δουλεύει μόνο για τα 4000?Θα γεμίσεις όλο το κύκλωμα λέβητα-ηλιακών με γλυκόλη δηλαδή.

    Το συνηθέστερο είναι να ζεσταίνεις από πάνω προς τα κάτω ένα boiler και όχι το ανάποδο. Αυτό πέρα από τα οφέλη της διαστρωμάτωσης έχει να κάνει και από τον τρόπο μετάδοσης θερμότητας με φυσική μεταφορά μέσα στο boiler.

    Μήπως θα ήταν προτιμότερο το ένα boiler να ζεσταίνεται με τα ηλιακά, το άλλο με τον λέβητα και να μπεί τρίοδη στην έξοδο του ΖΝΧ, ώστε όταν το Boiler των ηλιακών έχει νερό υψηλότερο από 45 βαθμούς να δίνει στον συλλέκτη του ZNX και όταν είναι κάτω των 45 βαθμών, να πηγαίνει ως παροχή κρύου στο boiler που ζεσταίνεται με τον λέβητα. Άν ξεπερνάει το boiler των ηλιακών μια θερμοκρασία, υψηλότερη από το set point του boiler του λέβητα, ας υπάρχει μια ανακυκλοφορία ΖΝΧ μεταξύ τους.
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά νομίζω πως στην πράξη παρόλο τον διαφορικό θερμοστάτη, νομίζω πως το σύστημα θα μπερδεύεται έτσι όπως είναι στην εικόνα ή θα λειτουργεί μη βέλτιστα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Θέση
    αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3
    Συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις του mechatron. Το πιθανότερο είναι να μπλέξεις με μια τέτοια διαμόρφωση. Η υπάρχουσα διαμόρφωση είναι πολύ καλή για την παραγωγή ΖΝΧ από το λέβητα δε βολεύει όμως στη συμπαραγωγή λέβητα και ηλιακών.Αν πρέπει να χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε τα υπάρχοντα boilers (πράγμα που θεωρώ λογικό) μάλλον πρέπει να πας στη κλασική λύση που φαίνεται στο σχήμα.

    Πρέπει όμως να αλλάξεις τον τρόπο που είναι συνδεδεμένα τα boilers στο δίκτυο .

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2006
    Θέση
    Πάτρα
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    21
    quote:Originally posted by mechatron

    Στο σχέδιο σου φαίνεται πως θα ζεσταίνεις με τα ηλιακά πρώτα το αριστερό Boiler και έπειτα το δεξί. Δηλαδή θα έχεις το αριστερό boiler σε υψηλότερη θερμοκρασία από το δεξί.
    Άρα αν τα συνδέεις σε κοινό συλλέκτη ΖΝΧ, αν το αριστερό boiler έχει θερμοκρασία πχ 45 βαθμούς και το δεξί 30, κάνεις ανάμειξη στον συλλέκτη του ΖΝΧ και έχεις 37,5 βαθμούς νερό ΖΝΧ.

    Ενδεχομένως το αριστερό boiler να ειναι σε υψηλότερη θερμοκρασία από το δεξιό αλλά δε νομίζω να έχω τόσο μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας που λες στο παράδειγμά σου.
    Ο ρυθμός μετάδοσης θερμότητας από τη σερπαντίνα πρός το νερό του πρώτου boiler θα πέφτει όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία σε αυτό δίνοντας τη δυνατότητα στο δεύτερο να πιάσει ικανοποιητική θερμοκρασία.
    Σίγουρα στο συλλέκτη θα γίνεται μίξη αλλά η αίσθηση μου είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι δραματικά. Επαναλμβάνω η αίσθηση... η οποία μπορεί να μας προδώσει.

    Το σενάριο που μου προτείνετε έχει όντως ενδιαφέρον αλλά υπάρχει απαίτηση να έχουμε και τα δύο Boiler μάχιμα για παραγωγή ΖΝΧ.

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω για την συνδεση σε σειρα των εξοδων ΖΝΧ των boiler?
    Η εκμεταλλευση της διαστρωματοσης παει περιπατο, και το καφτο νερο του πρωτου νερου σε στατικη λειτουργια δεν μπορει να ζεστανει το δευτερο. Οσο μιλαμε για λεβητα, λιγο πολυ ολα δουλευουν, οταν κυνηγαμε τον ηλιο ομως (40 μ2 ειναι αυτα) ειναι κριμα να εχουμε εγκλωβισμενη ηλιακη ενεργεια που μεχρι να φτασει να αξιοποιηθει θα εχουμε αναψει το λεβητα εντωμεταξυ.

    Προτεινω να συνδεθουν ΟΛΑ παραλληλα, με ρυθμιστικες βανες ρυθμισμενες στο 50% για λογους εξισσοροπησης.
    (δλδ τοσο οι σερπατινες οσο και οι εξοδοι ζνχ)
    Με τριοδους γινεται η συνδεση των σερπατινων ειτε στο λεβητα ειτε στα ηλιακα.
    Ο αυτοματισμος θα μετραει θερμοκρασια ψηλα στα (στο) boiler (αφου ουσιαστικα σμπεριφερονται ετσι σαν ενα), ας πουμε 20 ποντους χαμηλοτερα απο την εξοδο του ζνχ.
    Θεωρω δεδομενο οτι η απαιτηση για ζεστο νερο ειναι 24Χ7.
    Εαν η θερμοκρασια του νερου ειναι κατω απο την επιθυμητη, οι τριοδοι συνδεουν το λεβητα και ζεσταινει το πανω μερος (μεσω διαστρωματοσης) μεχρι την επιθυμητη.
    Παραλληλα ο διαφορικος των ηλιακων μετραει τη θερμοκρασια στο ΚΑΤΩ μερος του boiler και ενεργοποιει τα ηλιακα οποτε επιτρεπει το ΔΤ.
    Ο Λεβητας εχει εξασφαλισει οτι ηδη υπαρχει ζεστο νερο στην εξοδο.
    Απο κει και περα αναλογα με τη καταναλωση και την ηλιοφανεια μπορει να μην ξαναδουλεψει ποτέ.

    Σιγουρα υπαρχουν θεματα εαν βγει ο ελληνικος ηλιος στις 9 το πρωι και εμεις φιαχνουμε ζνχ με λεβητα απο τις 8, η γενικοτερα αν η ζητηση ειναι μεγαλη και χρειαστουμε το λεβητα ενω παραλληλα εχει αρκετο ηλιο. Εκει τα σταματημενα ηλιακα κινδυνευουν να βρασουν και να πεταξουν τη γλυκολη. Αλλα αυτα τα εχεις οπως και να τα συνδεσεις.
    Επισης επειδη δεν ειναι διαθεσιμο το κατω μερος των boilers δεν μπορεις να κανεις αντιπαγωτικη με κυκλοφορητη χωρις γλυκολη.

    Εαν τα boiler δεν υπαρχουν θα ηταν καλυτερα να εβαζες διπλης με σερπατινα και επανω.
    Αν υπαρχουν, θα επαιζε να γινοταν ρετροφιτ με εξωτερικους εναλλακτες ψηλα, μονο για το λεβητα?


    Burn baby, burn

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Αν πρέπει οπωσδήπωτε να έχετε και τα 2 μπόιλερ μάχιμα για παραγωγή ΖΝΧ σημαίνει ότι θα τα έχετε με τον λέβητα τουλάχιστον στους 50-60°C.

    Άρα για να δουλέψουν οι επίπεδοι συλλέκτες σας θα πρέπει να είναι σε θερμοκρασία τουλάχιστον 65-80°C. Έχετε δει σε τι απόδοση δουλεύουν σε αυτή την θερμοκρασία και τι όφελος θα πάρετε τελικά από αυτό το σύστημα?

    Αυτό είναι το νόημα του σχήματος που σας προτίνει ο Tiemme ώστε να δουλεύουν με το κρύο νερό από το δίκτυο σε μέγιστη απόδοση.

    Βέβαια αν ρίξετε 40 συλλέκτες δηλαδή περίπου 80 μ2 επιφάνειας σε ένα μπόιλερ πάλι θα μειώσετε αρκετά την απόδοση τους γιατί ο εναλλάκτης του δεν έχει αρκετή επιφάνεια.

    Η ιδιότητα σας ποιά είναι? ιδιοκτήτης, τεχνικός, μηχανολόγος??

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2006
    Θέση
    Πάτρα
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    21

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Να δώσω κατ' αρχήν κάποιες πληροφορίες για την εγκατάσταση.
    Η εγκατάσταση αυτή είναι σε νοσοκομείο. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ήδη εγκατεστειμένα καιρό τώρα και λειτουργούν τα δύο Boiler που ζεσταίνουν νερό από το λέβητα. Τόσο οι σερπατίνες τους όσο και οι είσοδοι κρύου - έξοδοι ΖΝΧ είναι συνδεδεμένες παράλληλα.
    Κάποια στιγμή σκεφτήκαν οι άνθρωποι του νοσοκομείου ότι καιρός ήταν να εκμεταλλευτούν τις απέραντες ταράτσες τους και να εγκαταστήσουν τα ηλιακά. Μελέτη δεν υπάρχει παρά μόνο μια τεχνική περιγραφή γενικού περιεχομένου. Εγώ είμαι ηλ. μηχανικός-εδε και έχω αναλάβει το έργο.
    Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ούτε ηλιακοί συλλέκτες ούτε τρίοδες ούτε τίποτα και πάμε να δούμε πως θα επέμβουμε στο υπάρχον σύστημα για να συνδέσουμε τους 40 συλλέκτες. Το καλύτερο σενάριο μακράν θα ήταν να υπήρχε σε κάθε Boiler και μια δεύτερη σερπατίνα. Θα μας έλυνε τα χέρια. Αλλά δεν υπάρχει ούτε υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι τέτοιο. Άρα θα πάμε στο σενάριο που λέει τρίοδες - διαφορικός θερμοστάτης κτλ.
    Το ερώτημα μου έχει να κάνει με το κατά πόσο θα μπορούσα να συνδέσω τις τρίοδες όχι στον κλάδο της προσαγωγής -επιστροφής του λέβητα (σωλήνωση 3'' που λέω και στο αρχικό ποστ) αλλά αν θα ήταν δόκιμο να τις συνδέσω όπως στο σχήμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό