Καλησπέρα!
Εχω ενα σπίτι 100 τμ με πολυ καλή μονωση και εδω και 20 χρονια εχουμε σαν οικοδομή(τρια ΙΔΙΑ διαμερίσματα) ενα λέβητα πετρελαιου(τοσα χρονια εκαιγα περιπου 1500 λιτρα πετρελαιο).
Φετος χαλασε και αποφασίσαμε μιας και εχουμε και τεραστιο χωρο στο λεβητοστασιο να βάλει ο καθένας τον δικό του λεβητα και καυστηρα.
Οποτε εψαξα και βρηκα σαν καλη λυση ή τους λεβητες ξυλου ή υγραεριου(Να τονισω οτι κατοικω σε περιοχη που μας κανει ποοολυ κρυο).
Για το υγραεριο θέλει να παρω λεβητα + καυστηρα + δεξαμενη υγραεριου και απο τις προσφορες που πηρα θα μου βγει γυρω στα 2500 ευρω και το σκεφτομαι σοβαρα.Βεβαια οσο και να ρωτησα οσο και να εψαξα πουθενα δεν μπορεσα να βρω τι καταναλωση εχει(δηλαδη ποσα κιλα ανα ώρα).Μου ειπε ενας στο περιπου 1,80 klg ανα ωρα για τις θερμιδες του σπιτιου μου.Ισχύει αραγε???!!
Τωρα για τον λεβητα ξύλου λιγο που εψαξα κανει ενας απο μαντεμι γυρω στα 1600 ευρω.Θελω να κανω αρχικα ισως την πιο χαζη ερωτηση που εγινε ποτε:
Ο λεβητας ξύλου χρειαζεται και καυστηρα???
Για τον λεβητα ξυλου που ειδα και μου αρεσε ειναι γερμανικος και δινει αναλυτικα καταναλωση 6,5 κιλα ανα ωρα(kg/h) για τις θερμιδες που χρειαζομαι εγω και επειδη ξερω την κατανάλωση μπορω σαν ανθρωπος να υπολογισω το κοστος που θα εχω σε καυσιμη ύλη ενω με το υγραεριο δεν μπορω να βρω καταναλωση πουθενα.
Αν δεν χρειαζεται καυστηρα που φανταζομαι οτι ετσι θα ειναι με 1600 + 400 ευρω τα εργατικα θα εχω αλλάξει καυστήρα και πιστεύω οτι θα με συνέφερε πολυ οσον αφορα το κοστος της καυσιμης ύλης.
Εσεις τι λετε για όλα αυτα???

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!