Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 21

Θέμα: ξυλολέβητας ή αντλία θερμότητας ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    ΔΡΑΜΑ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    21

    ξυλολέβητας ή αντλία θερμότητας ?


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Είμαι στην διαδικασία να επιλέξω ανάμεσα σε ξυλολέβητα πυρόλυσης και αντλία θερμότητας αέρος νερού. Τα δεδομένα: Κατοικία 150 τ.μ ενός επιπέδου,εξωτερική μόνωση ,ενδοδαπέδια θέρμανση και υποβοήθηση ηλιακής με 8 επιλεκτικούς συλλέκτες . Κατανάλωση πετρελαίου για την προηγούμενη σεζόν 3.500 λίτρα,(η ηλιακή λειτούργησε, όπως λειτούργησε, μετά τον Φλεβάρη), οπότε πάμε για άλλα.
    Ρώτησα σε ειδικούς, μη ειδικούς, μάγισσες και χαρτορίχτρες και το πράγμα μπερδεύτηκε.Τα ξέρετε αυτά.
    Ερώτηση :Εφόσον έχω την ηλιακή υποβοήθηση μήπως ο ξυλολέβητας είναι too much.Εννοώ ότι εφόσον χρειάζομαι νερά 40-45 βαθμών γιατί να εγκαταστήσω τον ξυλολέβητα και να ταίζω το θηρίο.
    Δεύτερον :Από όσα γράφτηκαν στο forum για τις Α/Θ , φαίνεται πως αυτές σε χαμηλές θερμοκρασίες(και από τέτοιες έχουμε αρκετές) ζορίζονται και η απόδοσή τους πέφτει αρκετά.Μια σκέψη στην περίπτωση αυτή θα ήταν να λειτουργούσε ο λέβητας πετρελαίου για τις μέρες με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.Το αρνητικό είναι ότι στην περίπτωση της Α/Θ (πέραν του μεγαλύτερου κόστους)δένεσαι για τα καλά στο άρμα της ΔΕΗ με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.
    Μηχ/γος που είδε το σπίτι, μού είπε πως θα βελτιώσουμε ακόμα την ηλιακή υποβοήθηση και δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα αλλά εγώ ως παθών κρατάω πάντα μικρό καλάθι.
    Παρακαλώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Για αρχη να αλλαξεις μηχανολογο.

    1. Γιατι εβαλες ηλιακη υποβοηθηση σε θερμανση και
    2. Γιατι να τη βελτιωσεις

    Μην πετατε τα λεφτα σας ασκοπα
    Καντε πρωτα μια στοιχειωδη οικονομοτεχνικη μελετη.

    Σαν πολλα ειναι τα 3500 λιτρα πετρελαιου ακομα και στη Δραμα...


    Burn baby, burn

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Πόλοι έχουν μπερδευτεί.Σε γενικές γραμμες.
    α.Ξυλολέβητα με ενδοδαπέδια δε θα πρότεινα ποτέ. Αν έπρεπε να μπεί, θα το έκανα με μεγάλο δοχείο αδρανείας.
    β.Το άρμα του ξύλου (που είναι και βαρύ...) έχεις την αίσθηση ότι θα πάει καλά το δρόμο του;Γιατί εγώ ξέρω ξυλέμπορους που τον περασμένο Φεβρουάριο "ξεμείνανε" απο ξύλα.
    γ.Αντλία θερμότητας παράλληλα με λέβητα πετρελαίου για το φορτία αιχμής και ηλιακή υποβοήθηση. Αυτό είναι πολύ καλό για τη Δράμα.Θεωρητικά δεν είναι δύσκολο μιας και κάποιες Α/Θ έχουν έτοιμη την εντολή για λέβητα ή οτιδήπορε άλλο.Πρακτικά θέλει πολύ προσοσχή στη διαστασιολόγηση και στη ρύθμιση καθώς και την επιλογή των απαραίτητων περιφερειακών της Α/Θ. Αν γίνουν όλα σωστά θα έχεις ένα πολύ δυνατό συστημα.

    kx13578 @ yahoo.gr

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Μα βρε Σωτήρη γι αυτό θέλει να τη βελτιώσει. Γιατί είναι πολλά τα λίτρα τουλάχιστον σε πρώτη ανάγνωση.Τωρα το πώς... αυτό συζητάμε.
    Παντώςη η ηλιακή υποβοήθηση τουλάχιστο σε θέρμανση χαμηλών θερμοκρασιών έχει νόημα κατα τη γνώμη μου.

    kx13578 @ yahoo.gr

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    ΔΡΑΜΑ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    21
    Για την ηλιακή συνονόματε τα είπαμε.Δεν το λένε τυχαία <<δεν ήξερες,δεν ρώταγες?>>.
    Φίλε nkx ως προς την ηλιακή υποβοήθηση πολύ θα ήθελα να σε πιστέψω αλλά η πραγματικότητα άλλα λέει. Μάλλον ...μύθος.Δεν λέω ότι έπρεπε να μου ζεστάνουν το σπίτι 8 συλλέκτες αλλά να μου κάνει τουλάχιστον οικονομία 15-20 ο/ο
    Επειδή και εγώ κλίνω προς την άποψή σου για σύστημα με Α/Θ , πες μου αν είσαι γνώστης τι πρέπει να προσέξω για την επιλογή της.
    Για την υψηλή όντως κατανάλωση, σκέφτομαι να ψαχτώ και λίγο με τις ρυθμίσεις και την λειτουργία της ενδοδαπέδιας.


  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Βρηκα την ευκαρια να το ξαναπω
    Οι 8 συλλεκτες (μεγαλοι, επιλεκτικοι) θα σου παραγουν μια καλη χειμωνιατικη μερα το ισοδυναμο θερμοτητας απο 4 λιτρα πετρελαιο.
    Ακομα και με 1,5 ευρω το λιτρο, ειναι 6 ευρω την ημερα.

    8 Συλλεκτες με τα συμπραγκαλα τους και σωστο αυτοματισμο, κατω απο 10.000 ευρω δυσκολο..
    Θελουμε θερμανση 100 μερες.. 100Χ6=600 ευρω τη σεζον.
    10.000/600 = 16 χρονια για να κανει κανεις αποσβεση, χωρις να υπολογισω ουτε χρηματοοικονομικο κοστος, ουτε κοστος συντηρησης, ουτε ρευμα.
    Με αυτα πιανουμε τα 18-20..
    Καπου εκει η εγκατασταση θα θελει γενικη επισκευη, και ακομα θα περιμενουμε αποσβεση .

    Ειπες οτι θες 3.500 λιτρα για αυτες τις 100 μερες..
    αρα 3.500 /100=35 35/4 =8,75 συστοιχιες των 8 συλλεκτων για 100% θερμανση. Για 30% υποβοηθηση θες 24 συλλεκτες των 2,8 μ2.
    Εχεις 8, εε θες αλλους 16.

    Εκτος αν παει το πετρελαιο στα 20 ευρω το λιτρο...

    Γιαυτο και λεω οτι ακομα και η βελτιωση τους ειναι πεταμενα λεφτα.
    Κρατα 3 για ΖΝΧ και τους υπολοιπους πουλα τους.


    Ψαξε την ενδοδαπεδια, αν δεν ειναι καλα ρυθμισμενη υπαρχει θεμα.
    Οσο για την αντλια θερμοτητας, ενεργειακα τουλαχιστον εχει πολυ νοημα.
    Για το αρμα της ΔΕΗ, ειναι και αυτο θεμα, καθοτι το ρευμα
    υποκειται σε απιστευτες στρεβλωσεις.
    Παντως αν εχεις χωρο, δες και την περιπτωση λεβητα αεριου με δεξαμενη με υγροποιημενο αεριο.


    Burn baby, burn

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    μα αφού τα έχει να μη τα χρησιμοποιεί;
    το ισοδύναμο των 4 λιτρων πετρελαίου πώς προκύπτει;
    μιλάμε για θέρμανση με νερό 40 βαθμων.
    Στην Α/Θ προσέχουμε
    Σωστή επιλογή ισχύος
    Επιλογή περιφερειακών όπως αντιστάσεις αντιπαγωτικής προστασίας εξωτερικής μονάδας
    Προγραμματισμός ώστε οι λειτουργίες της να ταιριάξουν στη συγκεκριμένη εγκατάσταση.
    Θέση, προστατευμένη αλλα όχι κλεισμένη.
    κ.α. ...
    Πάντως έχω παράδειγμα ηλιακής υποβοήθησης που απέδωσε.Μιλάμε πάντα για ενδοδαπέδια και σώματα χαμηλής θερμοκρασίας.

    kx13578 @ yahoo.gr

  8. #8
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    συγγνώμη παιδιά. Δεν εννοώ να βελτιώσει την ηλιακή υποβοήθηση.Θεωρώ ότι η βελτίωση αναφέρεται στο σύνολο της εγκατάστασης.

    kx13578 @ yahoo.gr

  9. #9
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Σώτο, το καλό με τον ξυλολέβητα είναι πως μπορείς να τον υποδιαστασιολογήσεις περίπου στο 80%, σε σχέση με τον εγκατεστημένο που έχεις τώρα. Όλο αυτό με την προϋπόθεση να μπει (ούτως ή άλλως ισχύει αυτό), μεγάλο δοχείο αδρανείας. Βασικό αυτό. Δεν ξέρω αν έχεις τον χώρο και αν μπορείς να βάλεις το δοχείο.

    Κάποτε τα ηλιακά θα υποβοηθάνε το COP των αντλιών θερμότητας αποδίδοντας περισσότερο και τα ηλιακά και η αντλία, θερμαίνοντας το "φρέον", αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

    Για αποδόσεις αντλιών θερμότητας σε χαμηλές θερμοκρασίες μπορείς να δεις διαγράμματα κατασκευαστή όπου φαίνεται πόσο αποδίδει όταν πχ έξω έχεις -10 βαθμούς κελσίου.

    Άτιμο πράγμα το εμπόριο ενέργειας..


  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by nkx

    μα αφού τα έχει να μη τα χρησιμοποιεί;
    το ισοδύναμο των 4 λιτρων πετρελαίου πώς προκύπτει;
    μιλάμε για θέρμανση με νερό 40 βαθμων.
    Φίλε nkx δες αυτό το pdf σελίδα 12 για τους χειμωνιάτικους μήνες και υπολόγισε το με 20τμ συλλέκτες. Μην λέει και πολλά ο Σωτήρης με τα 4 ευρώ.


    http://udravlikos.gr

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό